MODIFICARI MAJORE: se schimba Legea Educatiei! SALARIILE cresc cu 43 la suta pentru profesorii debutanti. Salariul mediu ajunge la 9.500 de lei

de Portal Invatamant la 12 Iul. 2022
15 comentarii
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

MODIFICARI MAJORE: se schimba Legea Educatiei! SALARIILE cresc cu 43 la suta pentru profesorii debutanti. Salariul mediu ajunge la 9.500 de lei12Iul.2022

Legea Educatiei se modifica major. Sorin Cimpeanu, ministrul Educatiei, a anuntat ce se schimba privind SALARIZAREA profesorilor. E important de retinut ca va creste cu 43% salariul profesorilor debutanti, iar salariul mediul brut din Educatie va ajunge la la 9.500 lei.

Aveti mai jos cateva dintre declaratiile facute de Sorin Cimpeanu, ministrul Educatiei. Noile legi vor fi anuntate maine si vor ramane in dezbatere publica timp de 35 de zile. Apoi vor fi adoptate de catre Parlament si puse in aplicare.
 
Ce se schimba privind SALARIZAREA profesorilor?
 
- Finantarea prevazuta este de 15% din bugetul general consolidat
 
- Salarizarea trebuie sa redea demnitatea profesorului. 
 
- Pentru prima oara avem o reglementare care defineste salariul profesorului debutant si stagiar ca fiind salariul mediu pe economia nationala. Acesta este 6.095 la finalul anului 2021
 
- Va creste cu 43% salariul pentru profesorii debutanti.  Asta va duce salariul mediul brut la 9.500 lei in Educatie
 
- Finantarea se face in baza costului standar per elev si cost standard per formatiune de studiu
 
- Acolo unde nu se poate constitui o clasa se va da finantare pe formatiune de studiu, pe un numar mediu de elevi intr-o clasa
 
- Se va putea face o clasa de studiu cu 4 elevi
 
Va reamintim ca aceste noi legi vor fi anuntate maine si vor ramane in dezbatere publica timp de 35 de zile. Apoi vor fi adoptate de catre Parlament si puse in aplicare.

Definitivat - Sfaturi pentru Nota 10

Teste Rezolvate + Metodologie pentru examenul de Definitivat


DEFINITIVAT - modele de Teste. ATENTIE la modificarile aparute in legislatie si metodologie:
  • teste rezolvate + explicatiile detaliate
  • metodica pentru punctaj maxim
  • exemple utile si ghiduri practice

...Vezi AICI lista completa <<


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Urmareste-ne pe Google News
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:

salarii cadre didacticemodificari salarii profesorisalarii profesori 2022salariu profesor debutant


x

Lasa un raspuns




Comentarii [15 comentarii]Adauga comentariul tau

14Iul.2022

Elev La Pedagogic 14 Iul. 2022 15:02:01

Smecherii fut, fraierii comenteaza. Cu multa stima si respect ????
13Iul.2022

Ciucu 13 Iul. 2022 16:46:44

Daca mariti salariul profesorilor debutanti cu peste 40 % , oare nu ar trebui sa creasca toate salariile. Cei cu peste 25 de ani vechime au lucrat atata amar de ani ca sa ajunga sa aiba un salariu apropiat de cel al debutantilor. Unde este echitatea??!! Nu creati decat frustrare si disensiuni in randul profesorilor. Va doresc, domnule ministru, sa ajungeti cat mai curând la catedra, sa ,,beneficiati" de aceste schimbari!
13Iul.2022

Nechifor Niculina 13 Iul. 2022 10:31:26

Toate bune si frumoase, dar într-o institutie de învatamânt fie ea superior sau nu, nu exista numai cadre didactice.
Exista si personal nedidactic auxiliar care are un salariu netcu spor de vechime maxim si norma de hrana de sub 2000 mii de lei,mai precis 1960 lei.
Si acest personal are de platit lumina,gaz,etc.
De medicamente sau mâncare ...
Ce ziceti?
13Iul.2022

Lucia Flonta 13 Iul. 2022 10:30:35

Se tot marseaza pe meditatiile elevilor! Ce sa spun!... Meditatii, se iau în orasele mari si la 2-3 materii. Ce meditatii fac profesorii de geografie, istorie, fizica, logica,..si toti profesorii care predau la sate si în orasele gen Turda, Alesd...Marea majoritate nu fac si nu pot face meditatii! S-au gasit vinovatii pentru dezastrul din tara!
13Iul.2022

Pt Boul De Alexandru 13 Iul. 2022 09:59:11

De ce sa nu man&amp;acirc;nce pensia? Statul le-o ofera din contributia ta, nesimtitule, sau din contributia lor proprie????? Te pomenesti ca, angajati la stat fiind, nu li s a tras din salariu cotizatia pt pensie timp de 40 de ani?????? Sau vrei sa le furi tu cotizatia lor???? Munceste si tu si cotizeaza 40 de ani si man&amp;acirc;nca ti propria pensie, nesimtitule, nu mai ravni la contributiile altora, nesimtitule!!!!!!!!!
13Iul.2022

Ionu 13 Iul. 2022 09:17:22

Sigur, dupa ce am muncit 25 de ani pe un salariu de mizeri o sa merg spre pensie tot cu salariul de debutant.
13Iul.2022

Un Profesor 13 Iul. 2022 00:48:38

* celor care merita!
13Iul.2022

Un Profesor... 13 Iul. 2022 00:44:50

Încerc de multa vreme sa ramân indiferenta la multele stiri din perimetrul educatiei, dar deja este bataie de joc! Nu stiu de unde scoateti salariile astea exorbitante! Au intrat profesorii in ultima perioada în zona de hate, de zici ca se lafaie pe banii cei mai multi din toate profesiile posibile! Oameni buni, cu 13 ani vechime în învatamânt, unii abia ating pragul de 3500 de lei în mana, bani cu care trebuie sa îsi întretina familia, sa plateasca datorii si sa se ocupe de educatia copiilor lor, pe lânga alte aspecte de care trebuie sa aiba în mod direct grija!
Nu mai credeti toate balivernele astea care perturba imaginea reala a învatamântului românesc. Si sa mai stiti ca nu toti profesorii fac meditatii, unii chiar nu au timp pentru asta sau îsi dedica timpul lor pregatirii pro bono a elevilor lor pentru examenele nationale. Încetati cu ura asta nejustificata adesea împotriva profesorilor! Si de stiri din astea sa ne scutiti! Nu sunteti în stare sa platiti un salariu decent! Faceti, daca este cazul, salariu diferentiat, în functie de performanta, implicare si altele, dar oferiti demnitate celor care se merita realmente.
12Iul.2022

Alexandru 12 Iul. 2022 22:38:22

Pai de cei care au muncit zeci de ani in Educatie, nu ii mai intereseaza. Doar au ajuns cadavre didactice, sa faca bine sa crape, sa nu mai consume statului nici pensia.
Cat despre salariu, spuneti salariul net, ca aici de mintiti va corectam noi.
Nu pe cel brut il primim.
12Iul.2022

Anonim Anonim 12 Iul. 2022 22:14:37

Sa intelegem ca dl ministru a gasit o modalitate de a nu mai plati majorarile salariale care trebuiau platite acum 2 ani? Dat fiind faptul ca salariile profesorilor au fost calculate gresit ani de zile si dupa ce au fost actiuni in instanta s-a hotarat sa se recalculeze iar plata diferentelor sa se faca in 5 ani de zile, mai crede cineva ca aceasta noua lege sau ce o fi ea este spre binele angajatilor in invatamant???
12Iul.2022

Eugenia 12 Iul. 2022 21:55:31

Rusine.
Demisia va rugam!
12Iul.2022

Elena 12 Iul. 2022 21:14:49

Minciuni peste minciuni!!!!Zilnic câte una!Cine nu lucreaz? în sistem chiar va crede astfel de articole.Vai de capul nostru!
12Iul.2022

Adrian 12 Iul. 2022 21:13:43

Pomeni electorale, performanta unde este?cand 45 %sunt analfabeti.Se termina cu meditatiile? Probabil ca vor avea concediu normal si 8 ore pe zi.Sa vedem sursa de finantare.
12Iul.2022

Anonim 12 Iul. 2022 19:29:54

Dle ministru al educatiei,pt personalul nedidactic nu faceti nimic?La ei nu va g&acirc;nditi ca sunt sclavii scolilor pe un salariu de 1750-2100 lei?????Credeti ca pot traii pe un salariu mizer???
12Iul.2022

Bubu Bubu 12 Iul. 2022 19:04:38

Adica un profesor debutant va avea salariu cat un profesor grad I cu 40 ani vechime. Frumos!
Noile Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Limba Romana -
Va oferim GRATUIT Raportul Special
Noile Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Limba Romana -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la Newsletterul GRATUIT si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
eNews Portal INVATAMANT
Noile Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Limba Romana -
Descarca GRATUIT
Raportul Special

Noile Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Limba Romana -
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



Noile Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Limba Romana -
Va oferim GRATUIT Raportul Special
Noile Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Limba Romana -


Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la Newsletterul GRATUIT si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Noile Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Limba Romana -
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

Noile Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Limba Romana -

 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!
//