Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Legea 85/2016 a intrat in vigoare: procedura obligatorie pentru recuperarea diferentelor salariale pentru dascali din perioada 2008-2011

de Ana-Maria Tudor la 03 Aug. 2016 Exclusiv
20 comentarii

Legea 85/2016 a intrat in vigoare: procedura obligatorie pentru recuperarea diferentelor salariale pentru dascali din perioada 2008-201103Aug.2016

Vesti bune pentru cadrele didactice care au suportat nedreptati salariale in perioada 2008-2011: Guvernul Ciolos a adoptat hotararea pentru plata diferentelor salariale, care include si etapele necesare care trebuie parcurse de dascali pentru a-si recupera sumele cuvenite.

Concret, vorbim de Legea 85/2016 care arata ca personalul didactic care nu a beneficiat pana in prezent de sumele cuvenite in perioada octombrie 2008 - mai 2011 sa primeasca aceste drepturi salariale, esalonat, pe o perioada de 5 ani, de la data intrarii in vigoare a prezentei propuneri legislative. Aceasta a fost promulgata recent de Presedinte si se afla in vigoare in momentul de fata.

vestea buna este ca au fost adoptate deja si normele metodologice de aplicare a Legii nr.85/2016 privind plata diferentelor salariale cuvenite personalului didactic din invatamantul de stat pentru perioada 2008-2011. Guvernul Ciolos a explicat de asemenea etapele ce trebuie parcurse de dascali pentru a-si recupera sumele cuvenite, caci prevederile legii nu se vor aplica automat.

Cine poate beneficia de Legea 85/2016

- personalul didactic si didactic auxiliar, personalul didactic de conducere, de indrumare si control din invatamantul de stat, incadrat in perioada 1 octombrie 2008 - 13 mai 2011, respectiv intr-un interval de timp din aceasta perioada, care nu au beneficiat de plata diferentelor de drepturi salariale prevazute la lit. a).
- dascalii care au beneficiat deja de aceste sume ca urmare a hotararilor judecatoresti in urma proceselor castigate de sindicate NU mai beneficiaza de prevederile legii
- cei care mai au de primit diferente salariale din perioada respectiva vor primi restul sumelor de bani restante conform calendarelor aflate in vigoare, dar nu vor beneficia de prevederile acestei legi
- dascalii pensionati vor primi toate drepturile intr-o singura transa
- dascalii care se vor pensiona dupa intrarea in vigoare a legii vor primi banii esalonat, a.i. pana la data iesirii la pensie sumele sa fie achitate.
- cei care se vor pensiona inainte de intrarea in vigoare a legii vor primi sumele de bani pana la plecarea din sistem
- daca beneficiarul sumelor de bani a decedat, de sumele respective vor beneficia urmasii sai si vor fi acordate intr-o singura transa
Tehnici de invatare accelerata
Tehnici de invatare accelerata
Vezi detalii
Culegere limba engleza pentru clasele IX - XII
Culegere limba engleza pentru clasele IX - XII
Vezi detalii
Excel pentru elevi
Excel pentru elevi
Vezi detalii


Cum pot beneficia cadrele didactice de Legea 85/2016

Pentru ca legea nu se aplica automat, dascalii discriminati in perioada 2008-2011 trebuie sa completeze cererea  de aici pentru a beneficia de recuperarea diferentelor salariale.

Pentru evitarea dificultatilor la plata diferentelor de drepturi salariale, beneficiarul se adreseaza fiecarui angajator la care si-a desfasurat activitatea in perioada respectiva sau, dupa caz, pentru o parte din acest interval, pentru completarea cererii care poate fi descarcata de aici.

Cererea se depune la registratura unitatii sau se trimite prin posta cu confirmare de primire, prin telefon sau posta electronica sau prin orice alte mijloace ce asigura transmiterea si confirmarea primirii acesteia.

Cum se vor acorda diferentele salariale:

Diferentele de drepturi salariale se achita esalonat pe o perioada de 5 ani, astfel:

- in primul an - 5% din valoarea diferentelor de drepturi salariale
- in al doilea an - 10% din valoarea diferentelor de drepturi salariale
- in al treilea an - 25% din valoarea diferentelor de drepturi salariale
- in al patrulea an - 25% din valoarea diferentelor de drepturi salariale
- in al cincilea an - 25% din valoarea diferentelor de drepturi salariale

Prima transa de bani se va acorda din 2017

Atentie! Pentru beneficiarii care si-au schimbat locul de munca in perioada 1 octombrie 2008-13 mai 2011 sau care au prestat activitate, in acelasi timp sau succesiv, la mai multi angajatori, calculul  si plata diferentelor de drepturi salariale se realizeaza de fiecare angajator care l-a salarizat in aceasta perioada, proportional cu perioada efectiv lucrata la fiecare dintre acestia.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.32 din 147 voturi

x

Lasa un raspuns



Intrebare antispam: 2 + 1 =
Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii [20 comentarii]Adauga comentariul tau

23Oct.2017

Claudiu 23 Oct. 2017 11:32:10

Poate foloseste cuiva: ...admite cererea de chemare în judecată formulată de reclamanţii ŞC, ŞC, ŞM şi ŞC în contradictoriu cu pârâţii ŞCOALA GIMNAZIALĂ ... şi UNITATEA ADMINISTRATIV TERITORIALĂ A COMUNEI... si în consecinţă: Obligă pârâtele la plata către reclamanţi a diferenţelor salariale prevăzute de Legea nr. 85/2016, cuvenite antecesorului lor ŞP, pentru perioada 01 octombrie 2008 ? 13 mai 2011. Obligă pârâtele la plata către reclamanţi a dobânzilor legale aferente sumelor de mai sus, calculate începând cu data de 10 octombrie 2016. Obligă pârâtele la plata către reclamanţi a sumei de 2.400 lei, cu titlu de cheltuieli de judecată în primă instanţă şi apel. Definitivă.
27Iun.2017

Oltenacu Petrut 27 Iun. 2017 19:24:18

Daca sotia a fost in post natal in perioada aprilie 2007- aprilie 2011 poate beneficia de aceasta lege nr. 85/2016 ?Multumesc.
09Iun.2017

Constantin Adriana 09 Iun. 2017 13:19:14

Sotul meu este profesor educator la o scoala speciala si a primit doar 10 milioane diferente din hotararile judecatoresti . Cand va primi restul de bani ? Si cat trebuie sa primeasca ? Mentionez ca are toate gradele didactice si o vechime neintrerupta de peste 20 de ani . Multumesc !
30Dec.2016

Penciulescu Gabriela 30 Dec. 2016 18:39:02

Sunt pensionata din Octombrie 2015 . Am făcut cererea respectiva dar nu știu exact când voi primii acești bani. Este adevărat ca si pensionarii trebuie sa aștepte 5 ani ?. Textul legii este cam de neînțeles când se referă la perioada când trebuie sa primească cei ieșiți la pensie diferențele salariale.
Va mulțumesc.
17Nov.2016

Ema 17 Nov. 2016 14:57:43

domnilor dar de personalul nedidactic vad ca ati uitat.Ei unde sunt prinsi???
27Oct.2016

Demeter Haijnalka 27 Oct. 2016 22:16:03

Sunt pensionara si aceasta suma ce s-a retinut din salariu nu afost calculata in pensia anticipata . La intrarea in pensia de limita de varsta s-a recalculat pensia cu o diferenta de salar de care am beneficiat pana la data respectiva. Oare este normal acest lucru ? Pensia nu se recalculeaza retroactiv ? Nu credeti ca am fost furata ? Si restul de bani cum se adauga la pensie ?
24Oct.2016

Timis G 24 Oct. 2016 14:44:10

Daca in perioada 2008 - 2011 eram angajata la departamentul cercetare al unei institutii de invatamant superior, pe o functie care a fost incadrata in categoria personal nedidactic cu toate ca activitatile care se desfasurau au fost cu caracter didactic, de cercetare si invatamant in ce masura pot sa redobandesc drepturile diferentele salariale mentionate de Lg.nr.85/2016 ?!Va multumesc anticipat pentru raspuns.
03Oct.2016

Panait Veronica 03 Oct. 2016 19:53:29

Sotul meu a fost profesor unuversitar in perioada care se refera Legea nr.85/2016, insa a decedat in 29.03.2015, fara sa-si fi recuperat diferentele salariale in instanta sau prin sindicat. Am facut dezbatere mostenire, alaturi de copiii mei, insa aceasta masa succesorala nu am avut-o in vedere. Care sunt documentele care trebuie sa le anexez Cererii asa cum este prevazut in norme. Multumesc!
27Sep.2016

Cretu Catalina 27 Sep. 2016 14:50:47

referitor la legea 85/2016, pot beneficia de majorarile salariale in conditiile in care in perioada 2009-2011 mm-am aflat in concediu de crestere a copilului?
20Sep.2016

PARASCHIV ANGELA 20 Sep. 2016 14:09:20

Referitor la diferentele salariale,la pers. nedidactic ce sanse avem a ne recupera banii opriti, la fel ca si cadrele didactice, noi nu facem parte din sistem, noi nu am sufertit pe salariu de nimic,noi unde ne purem interesa?Multumesc pentru intelegere, si astept un sfat din partea dumneavoastra.
13Sep.2016

POPA PAULA 13 Sep. 2016 12:02:52

In perioada respectiva am fost, timp de 1 an, in concediu medical. Mi s-a spus la scoala ca nu am dreptul la recalculari pentru acel interval cat am fost in concediu medical. Puteti sa-mi spuneti daca beneficiez si eu de acele recalculari? Si daca da, catre ce institutie adresez cererea scolii, CJAS,.. ?? Va multumesc anticipat pentru raspuns!
25Aug.2016

Ionescu Maria 25 Aug. 2016 11:36:43

Mostenitorii au dreptul la aceste diferente daca salariatul a decedat? Daca nu, care este procedura de recuperare a acestor sume?
Multumesc!
12Aug.2016

TUDOSE RADITA 12 Aug. 2016 19:34:56

NE POATE LAMURI CINEVA! LA PERS. NEDIDACTIC LI SE VA ACORDA DIFERENTELE SALARIALE?
07Aug.2016

Patulea Carmen Silvia 07 Aug. 2016 02:45:57

Eu am lucrat in perioada 2008-2011 ca profesor educator la școală speciala din Satu Mare.Va rog sa îmi spuneți,daca beneficiez si eu de aceste drepturi,chiar daca nu am fost titulara.Va mulțumesc.
05Aug.2016

Popa Maria Liliana 05 Aug. 2016 08:23:37

La scoala unde lucrez eu este o situatie mai speciala. Primaria a facut intampinare si astfel am pierdut aceste drepturi pentru o perioada de 8 luni. Ce se intampla cu noi? Diferentele pentru aceasta perioada cum ni se vor da? Mi se pare corect sa primim si noi acesti bani. Si aceasta suma va fi esalonata pe 5 ani?
04Aug.2016

Vali 04 Aug. 2016 10:58:11

Acest continut este identic cu "Proiectul - Norme Metododogice de aplicare a Legii 85/2016" ce a fost afisat pe site-ul edu.ro, in luna iulie 2016. Puteti sa imi spuneti daca a fost adoptat? Daca a fost publicat, pentru ca eu nu l-am gasit publicat in M.O.
04Aug.2016

Totoliciu Dan 04 Aug. 2016 10:17:15

Vă rog frumos, găsiți o soluție pt. dobânzi pt. că întâmpinăm probleme cu recuperararea!!!!
04Aug.2016

Profesor Pensionat 04 Aug. 2016 09:23:34

Nu se poate descarca cererea de unde ati precizat. Dati-ne un link corect.
04Aug.2016

Aura 04 Aug. 2016 08:15:41

Adunand procentele pe cei cinci ani nu rezulta 100%.In al cincilea an procentul nu este de 35?
04Aug.2016

Prof Pensionar 04 Aug. 2016 06:49:27

Dar DOBANDA pt aceasta perioada suma restanta !CINE si din ce FONDURI se achita ???
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
eNews Portal INVATAMANT
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Descarca GRATUIT
Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!