Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Ce discuta profesorii pe Facebook: "Cand se dau banii de concediu? De ce nu ne plateste statul internetul si curentul? Mai vin sau nu maririle de salariu?"

de portalInvatamant.ro la 27 Iul. 2020 Exclusiv
12 comentarii

Ce discuta profesorii pe Facebook: "Cand se dau banii de concediu? De ce nu ne plateste statul internetul si curentul? Mai vin sau nu maririle de salariu?"27Iul.2020

Recent am primit o scrisoare pe adresa redactiei, din partea unui profesor de Chimie. Am ales sa o publicam pentru ca in acesta perioada discutiile din lumea reala s-au mutat in cea virtuala. Facebook-ul reprezinta, mai mult decat oricand, un loc de intalnire pentru profesori. Discutiile, pozitive sau nu, ne fac sa intelegem mai bine ce ii preocupa pe dascali, care sunt subiectele sensibile sau cele care nasc controverse.

Randurile de mai jos ii apartin unui profesor de Chimie, care a ales sa ramana anonim. Acestea reprezinta parerea sa personala si nu exprima punctele de vedere ale publicatiei Portal Invatamant.
 
 
"Buna ziua, 
 
M-am gandit sa impartasesc aceasta opinie cu dvs., poate citesc si colegii mei si isi dau seama in ce stare de penibil ne afundam.
 
Am stat vreme de 2-3 saptamani intr-un grup de Facebook al profesorilor. Grup mare, 40.000-50.000 de membri, plin de discutii zilnice. Ei bine, cele mai multe postari si cele mai dezbatute teme de discutii erau acestea:
 
Locul 1 (de departe) - cand se dau voucherele de vacanta? (De fapt cand intra banii pe card, caci acum se dau pe card) E imposibil cat de nesimtiti sunt guvernantii, a venit vara si ei nu ne-au dat vocherele, pai eu ce fac, trebuie sa platesc avans la mare si de unde platesc? Nu se poate asa ceva etc samd.
 
Locul 2 (o tema aparuta in ultima saptamana care deja o concura pe prima) - de ce nu ne dau banii de concediu? Mi-au spus de la scoala ca o sa-mi intre banii lunar de acum incolo, nu toti o data inainte de concediu, ca pana acum. Pai e normal? Noi cu ce mergem in concediu? Nu mai sunt bani pentru profesori, dar pentru pensii speciale sunt, nu?
 
Locul 3 (dupa ultimele anunturi de la Minister) - daca facem din septembrie tot scoala online cine ne plateste curentul si internetul? Cine ne da bani pentru uzura calculatoarelor si pentru ochii nostri? Nu se mai poate asa, suntem ultimii oamenii, nimeni nu ne baga in seama, toata lumea ne calca in picioare.
 
Locul 4 (probabil va ajunge locul 1 in curand) - ce se mai aude cu maririle de salariu din septembrie? Profesorii nu merita sa aiba salarii decente? La medici de ce se poate si la noi nu? Ia sa vina oamenii aia din minister si sa predea la 35 de copii, sa vada si ei cum e.
 
Locul 5 (dar mentionata la aproape fiecare discutie) - sindicatele ce fac? Dorm? Alooo, treziti-va acolo la sindicat, nu stiti decat sa luati cotizatii si sa aveti salarii mari. Ne-am saturat de voi, toata lumea ne calca in piciore si nimeni nu zice nimic.
 
Evident, scoala online era intoarsa mereu pe toata fetele, de fiecare data concluzia majoritatii fiind ca "este o mare prostie, ne-am saturat de scoala online. Daca vor sa facem online sa ne dea calculatoare, sa ne plateasca internetul si curentul. Plus ca elevii nu inteleg nimic si nu e nimeni atent, asa nu se va mai face scoala nicioadata".
 
Am iesit din grup, caci nu mai suportam atata negativism. 
 
Recunosc ca mi-au pus capac postarile zilnice, dimineata si seara, cu flori, cafea si "Buna dimineata la toti", plus cele cu "Dumnezeu e alaturi de noi etc samd", urmate de zeci de raspunsuri cu "Amin".
 
Din pacate, daca ai mei colegi sunt asa, nu vad sanse multe de revenire a invatamantului in viitorul apropiat.
 
Poate dupa ce vor mai trece inca doua generatii.
 
Semnat: un profesor de chimie de "doar" 37 de ani. Dintre care 6 in invatamant", a scris profesorul.
 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:

discutii pe facebookgrup profesori facebookvouchere de vacanta profesoribani de concediu profesorimarire salarii profesoriscoala online


x

Lasa un raspuns




Comentarii [12 comentarii]Adauga comentariul tau

05Aug.2020

Teo Demo 05 Aug. 2020 15:37:46

Copii nostri ce vin? au?
Orice scimbare trebuie s? inceap? cu clasa preg?titoare.
Planurile cadru au fost gandite intr-o continuitate a materiei . Si acum ce facem? T?iem de la mijloc: clasa a -V-a ?i a IX-a si bulvers?am totul. Si ce a graba asta. Sigur e o lege ce stabileste num?rul de ore pe saptaân? ?i nici asta gandit? bine: de ce 25 de ore din clasa a V- pân? în clasa a-VIII-a, vârstele ?i interesele sunt diferite. Puteau fi 25 ore pentru clasa a-V-a, 26 pentru clasa a-VI-a, 27 pentru clasa a-VII-a ?i 28 pentru clasa a-VIII-a. Legea ar putea fi modificat? printr-o ordonan?? de urgen??. N-ar fi prima oar? când se face asta.
M? tem ca schimbarea asta, împreuna cu intreruperile ?i bâlbielile legate de Covid vor arunca educa?ia in urm? cu decenii.
De ce se face asta? A scazut numarul romanilor c?p?unari, sau al culegatorilor de sparanghel etc. ? Ce spune UE de asta? Dar parlamentarii no?trii europeni, dar parlamentarii Romaniei, cercet?torii, oamenii de ?tiin??, parin?ii ?i chiar elevii.
Legat de învatarea online am auzit fraza: Vrem înapoi la scoal?.
A? vrea s? le aud si pe acestea: Vrem ca copiii no?trii sa inve?e! Vreau s? înv??! vreau s? m? lasati s? inva?!
OM
28Iul.2020

Gavris Marina 28 Iul. 2020 20:27:46

Sunt cadru didactic si sunt membr? în diferite grupuri educa?ionale ?i am r?mas deoarece sunt discu?ii constructive care ?in în mare parte de dezvoltarea profesional? ?i exprim?ri care manifest? preocuparea pentru modul în care se vor desf??ura în viitor activit??ile de înv??are.
28Iul.2020

Andreea 28 Iul. 2020 15:30:55

Comentarii despre bani ,vochere,mariri de salarii,dar despre atitudini,comportamente elevi si profesori,nu?Despre atitudinea directorilor de scoli,"organizarea" haotica a ISJ-urilor,despre faptul ca fiecare se simte sef,nu vorbeste nimeni?Eu,17 zile a trebuit sa insist in luna iulie, sa pot primi fluturasul de salariu,spre exemplu.
In septembrie 2019 la secretariat am fost intimpinata de director si secretar su nu doreau sa imi arate unde este cea de a doua scoala,mai tirziu secretarul a strigat dupa mine sa ma duc acasa,ce acaut acolo .Un an intreg am fost hartuita de acest secretar,am adus la cunostinta directorului,NIMIC! Credeti ca daca merg la ISJ se intimpla altfel?Si acolo mai rau.Iata o mica frintura din "ale" invatamintului.Mai vreti? In 2013 un alt director mi-a ascuns orele si dupa 28 ani la acea scoala cu haita de cei care detineau functiiinspector specialitate,resurse umane,insp. sc. adj.au facut sa para ca au dreptate ca nu sunt ore.Am fost la Minister Corina Marin....i-am pus inregistrarea pe masa pentru a vedea ce se intimpla la scoala si ISJ ,NIMIC!! Acum, cea de la resurse umane ,care a avizat o catedrea de electrotehnica imaginara, cu ore de la clasele de mecanica ,este inspectoare generala!!! O "balaceala" in invatamint de te doare mintea.De asta nu se vorbeste?
28Iul.2020

Mirela Popa 28 Iul. 2020 10:35:12

Pai, au si profesorii dreptate. Intr- o lume in care totul se invarte in jurul banului despre ce sa vorbim? Despre dedicatie? Despre faptul ca notiunea de dascal este atat de complexa si ca doar cei cu har pot scoate tot ce este bun dintr- un copil? Este mult prea mult. Ati ramas foarte putini cu aceasta calitate.
28Iul.2020

Ana-Maria G 28 Iul. 2020 08:18:51

Facebookul si grupurile pe Facebook dauneaza grav sanatatii! Pentru o viata sanatoasa renuntati la Facebook!
28Iul.2020

Andrei Kiraly 28 Iul. 2020 06:55:48

Da, curata neobrazare din partea profesorilor sa fie interesati de bani, intr-o lume in care toti vor doar sa se sacrifice pentru tara si profesie!!.
28Iul.2020

Claudia 28 Iul. 2020 00:29:25

Sunt de aceea?i p?rere. ?i eu am p?r?sit un grup, fix din acelea?i motive. Nu se va îns?n?to?i înv???mântul pentru c? e poluat r?u ?i nimeni nu vrea s? recunoasc? lucrul acesta. Primul pas in rezolvarea unei probleme este recunoa?terea existen?ei ei, dar trebuie s? vrei.
27Iul.2020

Dean 27 Iul. 2020 22:05:46

Foarte bine!Sa isi dea demisiile! I-a invatat psd ca pe asistatii sociali-Sa ni se dea! Si noi sa stam la tv 9 luni pe an!
E o jale si o rusine înv???mântul romanesc , nu meritati nici un sfert de salariu!
27Iul.2020

Katia 27 Iul. 2020 19:07:59

Nu vine nici o stare de urgenta . Dc vine sunt zonale . Mai este o luna de vacanta in care se fac repartitii si alte alea . Si e normal sa ne intereseze in vacanta de tichete de bani de sindicate ce pazesc si ce mai zicea d na aceea acolo . Credeti ca pe medici nu i intereseaza asta ? Ba da .....
27Iul.2020

Daniela Damo 27 Iul. 2020 19:07:24

Bun? ziua! Va provoc la o discu?ie pe urm?toarea tema. Cadrele didactice trebuie sa semneze declara?iile pe propria r?spundere privind predarea online. O declara?ie pe propria r?spundere se da în anumite condi?ii ?i în fata unor persoane autorizate prin legisla?ie, cum ar fi examenele na?ionale unde cadrele didactice membre în comisii declara pe propria r?spundere ca nu au rude în examene. Aceste declara?ii pe propria r?spundere depuse la directorii de unit??i ?colare, din punctul meu de vedere, sunt abera?ii. Sindicatele nu au un punct de vedere, sunt de acord cu asa ceva? Ar trebui sa existe preocupare pentru dotarea unit??ilor ?colare cu aparatura ?i tehnica pred?rii online, nu sa folosim calculatoarele, telefoanele, imprimantele noastre de acas?. Apropo, ca s? completez aceasta declara?ie pe propria r?spundere trebuie sa folosesc telefonul meu, leptopul, imprimanta ca s? o pot semna ?i trimite în ?coal?, având în vedere perioada de concedii.
27Iul.2020

Mihalcea Steliana 27 Iul. 2020 18:15:06

Buna ziua! Cu tot respectul pentru colegul care a trimis scrisoarea, dar in ce grup a fost dumnealui? Eu sunt membra a trei grupuri de cadre didactice si pot spune ca discutiile se invart in jurul materiei de titularizare sau a metodologiei aferente.
Nu spun ca noi, cadrele didactice, suntem niste sfinti, dar nu cred ca este cazul unei publicitati negative, daca aceasta nu este reala si verificata.
27Iul.2020

Cezar 27 Iul. 2020 16:46:16

Draga coleg,
Si eu sunt de 23 ani in invatamant si am 43 ani...asa injosiri ca acum nu am vazut...fara bani..cu voucher gol..a..Am fost si la supraveghere bacalaureat. .si nici banutii aia nu i-am primit
Mai departe va veni pandemia din 1 aug..stare de urgent?. ..si am terminat cu vacan?a.
Cu rusine va spun ca de la 1 aug voi lucra in alt domeniu...Am sa depun cerere de concediu fara plata pt 1 an..si voi vedea ce va fi..
Vreau sa muncesc...si sa traiesc demn!!!
Cu respect dragilor mei colegi!!!
Pregatire (si) in vacanta - 37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat
Va oferim GRATUIT Raportul Special
Pregatire (si) in vacanta - 37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la Newsletterul GRATUIT si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
eNews Portal INVATAMANT
Pregatire (si) in vacanta - 37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat
Descarca GRATUIT
Raportul Special

Pregatire (si) in vacanta - 37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



Pregatire (si) in vacanta - 37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat
Va oferim GRATUIT Raportul Special
Pregatire (si) in vacanta - 37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat


Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la Newsletterul GRATUIT si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Pregatire (si) in vacanta - 37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

Pregatire (si) in vacanta - 37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat

 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!