Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Sondaj: esti pro sau contra meditatiilor particulare? Raspunde si castigi un cadou special

de Ana-Maria Tudor la 07 Feb. 2014
20 comentarii

Sondaj: esti pro sau contra meditatiilor particulare? Raspunde si castigi un cadou special Ministerul Educatiei a interzis cadrelor didactice sa acorde meditatii elevilor din unitatea de invatamant in care predau, insa aceasta practica nu este neaparat si respectata.

UPDATE: 14: 02.2014: Comisia formata din reprezentantii firmei Rentrop&Straton a ales cele trei persoane castigatoare ale sondajului realizate pe tema meditatiilor particulare. Cele mai interesante comentarii, care vor fi rasplatite cu colectia de memoratoare pentru gimnaziu sau liceu, sunt: Zveni Dana, Andrei Dana, Cirstian Cristina. Cele trei castigatoare vor fi contactate pe adresa de e-mail, pentru a intra in posesia premiilor.

UPDATE 12.02.2014: Mai aveti doar trei zile la dispozitie pentru a lasa un comentariu pe tema meditatiilor particulare, care v-ar putea aduce un premiu din partea noastra: colectia de memoratoare pentru gimnaziu sau liceu.


Numarul elevilor care fac meditatii creste de la un an la altul, iar varsta la care parintii obisnuiesc sa ii trimita pentru prima data la consultatii platite este tot mai mica.

Daca unii elevi fac meditatii inainte de Evaluarea Nationala sau de Bacalaureat, doar la materiile la care vor fi testati, altii incep sa se pregateasca suplimentar chiar dinainte de a se inscrie in clasa intai. Parintii stiu ca este important pentru cei mici sa invete o limba straina si ca o vor prinde mai bine la o varsta frageda, de aceea incearca sa ii inscrie la o gradinita la care sa li se predea cel putin o ora de engleza sau germana pe saptamana, iar daca nu, le vor gasi un profesor particular.

"Problema nu este cea a notelor mici, ci cea a notelor mari. In multe scoli din Romania, notele la clasa sunt mult mai mari decat notele de la evaluarile nationale. In urma cu 10 ani, am modificat modul de admitere la liceu. Automat, orice nota pusa in catalog atarna in catalog mai greu la admiterea la liceu. Am ajuns sa avem o diferenta de 3, 4, 5, 6 puncte intre notele de la scoala si cele de la admitere", a explicat ministrul Educatiei.
 
Alti parinti isi mediteaza copiii pentru a invata sa scrie si sa citeasca inainte de a intra la scoala, pentru a se mandri ca au cel mai destept copil din clasa. Oare aceasta metoda va da rezultate? Asteptam raspunsul dumneavoastra in sectiunea "comentarii" de mai jos si puteti primi cadou colectia de memoratoare pentru gimnaziu sau liceu.
Culegere de engleza pentru clasele V-VIII
Culegere de engleza pentru clasele V-VIII
Vezi detalii
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Vezi detalii
Culegerea de teste pentru Evaluarea Nationala clasa a VI-a
Culegerea de teste pentru Evaluarea Nationala clasa a VI-a
Vezi detalii


Incepand din acest an, ministerul Educatiei a interzis cadrelor didactice sa mediteze elevii carora le predau la clasa, pentru a evita conflictul de interese si notarea necorespunzatoare. In plus, profesorii vor fi verificati pentru a depista daca organizeaza ore de pregatire platite, care nu sunt fiscalizate.

Asa cum spuneam la inceputul articolului, aceasta decizie luata de reprezentantii Educatiei este doar una formala, iar profesorii continua sa organizeze meditatii cu oricine este dispus sa scoata bani din buzunar pentru asta.

Mihai este elev in clasa a VII-a si ne-a povestit ca decizia parintilor sai de a nu-l duce la meditatii cu profesorul de la clasa i-a adus numeroase dezavantaje, printre care note mici, comportament nepotrivit si diferite sanctiuni, aplicate de cadrul didactic obisnuit sa organizeze consultatii platite cu toti elevii din clasa, simultan.

Parintii lui, doua oameni simpli, fara posibilitati financiare prea bune, spun ca Mihai este un copil capabil sa invete singur, care intotdeauna a avut note mari si s-a numarat printre premiantii clasei. Acum, ei se declara neputinciosi in fata fenomenului de "meditatii in masa" si ne povestesc cu lacrimi in ochi ca notele mici pe care fiul lor le primeste nejustificat, ar putea contribui la exmatricularea micutului, iar ei nu au cum sa il ajute.

Cum credeti ca putem sa il ajutam pe Mihai si pe toti elevii din tara aflati in situatia lui? Dumneavoastra va dati copilul la meditatii? Daca da, il meditati cu profesorul de la clasa sau cu un cadru didactic strain?

Raspundeti la finalul acestui articol, completand campul « Comentarii » si primiti CADOU din partea noastra colectia de memoratoare pentru gimnaziu sau liceu pentru cele mai interesante trei comentarii.


Autor: Ana-Maria Tudor

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 2 voturi

x


Intrebare antispam: 2 + 2 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 20 comentariiAdauga comentariul tau

Florina 2014-02-13 15:11:13

Buna ziua.Sper sa nu deranjez pe nimeni,dar eu cred ca cel mai bine pt copilul meu nu sunt meditatiile .Deoarece merge la scoala,unde sunt cadre didactice cu o pregatire speciala,doar de aceea au alea aceasta meserie,copilul ar trebui sa inteleaga suficient cat sa poata participa la o evaluare nationala fara probleme.
Daca copilul este slab pregatit depinde ce profesor are la clasa.Degeaba copilul este de nota 10,daca nu i se da mai mult de 8.Prioritate au acei copii care fac meditatii cu dansii.
Din pacate,asa vad eu invatamantul,si cred ca nu sunt singura care gandesc asa.
Cat timp meditatiile au evoluat foarte mult,interesul profesorilor a scazut pt a preda la clasa lectii de calitate.

Avram 2014-02-12 20:35:34

A-ti plati un profesor particular pentru a te pregati intr-un domeniu este o practica intalnita īncepānd din Grecia antica! Nu este nimic rau in asta atata timp cat scopul este progresul invatacelului. Cānd intervin si scopuri imorale ... se intelege de la sine !!!

Cocirta Aurelia 2014-02-11 20:27:19

Meditatiile au si ele rostul lor. Daca copilul nu reuseste sa se descurce la o disciplina trebuie ajutat.

Dorel 2014-02-11 15:50:09

De cand notele din anii de scoala au contat la media de admitere la liceu si la facultate, profesorii au transformat notele elevilor intr-o sursa de profit personal !
Iar notele au fost primite pe spaga cat mai grasa !
Elevi din cei mai slabi au ajuns inaintea celor merituosi la licee si facultati pentru ca au avut cu ce trata profesorii la... meditatii !

Maisel Maria 2014-02-11 15:43:11

Da, sunt de acord ca elevii sa beneficieze de meditatii suplimentare dar, numai daca elevul o cere si in nici un caz cu profesorul care ii preda la clasa. De multe ori noi parintii nu-i putem ajuta si atunci e nevoie de ajutor din afara.Atunci cand este o terza persoana care ajuta, notele luate la clasa se adeveresc a fi cele juste.

dana 2014-02-11 15:10:46

In primul rand cred ca sistemul in care functionam nu este nici normal nici corect. Elevii AU NEVOIE de note mari nu sa stie ceva. Si ajung la vorba bunicii " pe vremea mea" cand eu am fost eleva la o scoala de cartier dar am vrut sa invat am intrat la unul din liceele cele mai bune din Bucuresti, fara meditatii si fara sa impinga nimeni nici o atentie nicaieri. Acum cu parere de rau va spun ca asa ceva nu se mai poate daca nu indeplinesti conditiile unui sistem bazat pe note nu cunostinte, meditatii indiferent ce te invata acolo iti asiguri nota necesata si nu dorinta copilului de sti ceva.
In concluzie: daca ai bani copilul tau va ajunge isi doreste daca nu ai "sistemul" zice "Daca nu invata suficient ce vreti sa ii facem noi"

Semez ca mama a doi copii la Vianu si Neculce in Bucuresti

Marela 2014-02-11 14:51:57

Toti ne dorim ca si copii nostrii sa fie mai buni decat am fost noi.In acest scop incercam sa-i ajutam cat putem, fie prin meditatii suplimentare, fie ii ajutam noi pana unde ne pricepem.Nu am fost niciodata pe principiul ca meditatiile sa fie facute cu profesorul de la clasa, cu un alt profesor se pot descoperii unele lipsuri si lucruri noi.
O intamplare a facut sa gandesc asa avand un copil mai mare, care in urma unui test la care a luat nota 9.75, sa vina revoltat acasa si sa-mi zica :daca X si Y fac meditatii cu profa, au stiut sa scrie acolo unde eu am pierdut cele 0.25 puncte.Ca parinte tot timpul incerc sa aplanez situatia pentru ca si copilul, sa nu isi faca o impresie proasta nici despre scoala si nici despre profesor, asa ca i-am zis : la ultimul concurs ce nota ai luat tu ? raspuns 95 puncte, colegul X-84 puncte, colegul Y-72 puncte.
Si atunci care este mai bun !!!!!!!!

Andrei Dana 2014-02-11 10:36:24

Meditatiile sunt foarte bune atunci cand elevul se confrunta cu dificultati de intelegere la clasa, tinand cont ca fiecare copil are o capacitate de intelgere diferita.
Aplaud initiativa Ministerului de a schimba evaluarea la examenul de capacitate, incercand astfel sa elimine goana dupa note si medii mari din timpul anilor scolari gimnaziali.
Astfel, eliminam concetrarea pe acumularea de note mari in loc de acumularea de informatii culturale si stiintifice , necesare elevilor pentru viata.
Nu sunt de acord cu discriminarea elevilor in functie de alegerea profesorului particular . Discriminand, transmitem un mesaj gresit acestor copiii si asa foarte bulversati si anume ca sunt inferior celorlati si nu apartin clasei respective. Astfel, se instaleaza frica, lipsa increderii in sine si duce la compensatii ca evadarea in activitati mai putin placute cu care noi ne confruntam: absente nemotivate, folosirea alcoolului si a drogurilor, abandonul scolar.
NU PUTEM PERMITE ASA CEVA DACA DORIM SA AVEM COPIII SANATOSI!!!

vilmaristul 2014-02-11 09:19:10

In viziunea mea,meditarea unui copil nu trebuie facuta la profesorul cu care face ora,desi, din cate aud de la parinti, sunt profesori sau invatatori care impun acest lucru
Si aveti dreptate.atata timp cat in facultati se intra pe baza de dosar,invatamantul va ramane acolo unde este acum
O sa radeti,dar pe vremea mea,se intra greu la facultate, sa nu mai vorbim de facultatile cu profil umanist

rodica 2014-02-10 18:24:12

Nu interziceti cererea si oferta la meditatii. Obligati profesorii sa-si faca un PFA si sa-si declare veniturile, ca salarii nu- i de unde a se da!

Macovei Diana 2014-02-10 15:54:21

Cum ce pot face? Ce ar trebui sa faca toti parintii si copiii ale caror drepturi se incalca.....se face plangere scrisa la director, se inregistreaza la secretariat, depuneti un exemplar la scoala si pe un alt exemplar va pune stampila de inregistrare pentru a avea dovada depunerii. Pe acesta din urma il pastrati dvs. Normal directorul incearca sa rezolve problema, dar fiind o plangere scrisa este obligat sa o transmita inspectoratului. Pentru mai multa siguranta trimiteti o plangere si la inspectorat, urmand aceiasi pasi. Daca profesorul are un comportament agresiv verbal si/sau fizic, amenintari, hartuitor puteti merge si mai departe depunand o plangere penala la sectia de care apartine scoala. Succes!

lunca 2014-02-10 14:37:10

nu sunt de accord ca profesorul care preda la clasa sa-si ia si copii la ore , acel profesor nu mai este obiectiv cu copilul. Din pacate sunt profesori care predau in asa fel incat copii sa nu inteleaga si sa mearga la ore la ei in particular.

mihalache florentina 2014-02-10 11:59:00

Sunt in acord cu studiul individual prin meditatii in masura in care fiecare are dreptul de a decide ce ii este necesar in vederea sustinerii unor examene si nu numai.
Aceste venituri ar trebui declarate si impozitate astfel incat sa nu se mai ajunga in situatia in care meditatiile sa fie impuse.
Atat timp cat veniturile nu sunt impozitate se vor naste situatii controversate.

Dana 2014-02-10 11:45:49

Daca profesorul da meditatii inseamna ca nu mai depune efort la ora de curs. Cred ca aceasta este cauza pentru care scoala romaneasca cunoste in ultimii ani acest regres. In aceste conditii sunt impotriva meditatiilor .

iovan silviu 2014-02-10 10:05:09

nu are nici o legatura problema profesorului din Romania cu problema elevului din Romania. prin constitutie sunt garantate drepturile, libertatile si principiile generale fundamentale de care beneficiaza fiecarui cetatean art. 1 alin 3.
si putem continua cu si cu alte prevederi constitutionale cum ar fi art. 26 alin. 2, art. 29 alin 1, art. 30 alin 1 si 2 si acum cel mai important art 32 si 33 in integralitatea lor.
in consecinta orice ingradire a elevului de a studia este nelegala mai ales in conditiile in care doreste sa o faca pe cheltuiala parintilor si extra scolar.
pe de alta parte ingradirea dreptului de a-si exercita profesia a oricarui cetatea fie el profesor sau lacatus mecanic este de asemenea nelegala si confirma caracterul neconstitutional al masurilor respective.
intre comunism si democratie diferenta o face alternativa si la un sistem impus dar si rezultatele viitoare ale oricarui beneficiar care de altfel in democratie devine adevaratul barometru al sistemului respectiv.
cu alte cuvinte, atata timp cat nu avem un clasament a fiecarui profesor sau institutie cu elevii care au absolvit in decursul anilor si cu rezultatele returnate in societate sau cum au folosit ei in societate pregatirea respectiva, inseamna ca nu avem democratie si ca forma de organizare este dictatoriala.
deci, este clar ca nu vom avea nici elevi pregatiti si implicit nici profesori pregatiti, pentru ca ei se nasc din acesti elevi.
in consecinta masura luata nu are legatura cu democratia asa ca va urez, bine v-ati intors in comunism!

Cirstian Cristina 2014-02-10 09:22:26

Am o fetita in clasa a noua. In clasa a opta , cred ca din toata clasa de 28 elevi ,doar 2-3 nu au facut meditatii la lb.romana si matematica. Iar acum cand este la un liceu foarte bun m-a rugat sa ii pun din nou meditator la matematica ca nu intelege foarte bine.Acum am refuzat, deoarece mi se pare foarte devreme pentru acest lucru, fapt pentru care are note mai mici.Mentionez ca fetita mi-a zis ca cel putin jumatate din clasa are meditatori. Nu mi se pare un lucru normal.Nici noi nu avem salariile mari, dar asta nu inseamna sa nu ne facem meseria.Cand ne-am ales meseria respectiva stiam ce conditii ne ofera societatea si le-am acceptat in mod tacit.

Petra 2014-02-10 06:15:49

Daca un copil vrea sa invete, invata si fara meditatii . Teoretic este corect, practic era valabil pana in 1989. In zilele noastre foarte multi profesori sunt slab pregatiti vezi examenele de titularizare au pretentia ca parintii sa le suplineasca salariul mic si sa le ofere cadouri cat mai scumpe. Fac diferente intre copiii de la care primesc si cei de la care nu primesc. Nu-si dau nici un fel de interes la ore, sar peste multe lectii, adreseaza injurii elevilor, intarzie la ore si multe altele.
Nu inteleg de ce trebuie sa le platim diferenta dintre salariul primit si cat cred ei ca trebuie sa primeasca. Se gandeste vreun profesor cat trebuie un parinte sa se zbata si sa munceasca suplimentar pentru " atentiile " lor, ale medicilor, ale functionarilor, etc.?
Si ce obtinem in schimb? Multa mediocritate, ipocrizie, infatuare si tupeu.
Nu generalizez, dar eu am intalnit foarte putini profesori care sa faca cinste meseriei. Prea multi porfesori fara vocatie.

sos 2014-02-10 06:15:19

Prima problema a vazut-o toata lumea: nu au ce cauta notele de la clasa la admitere. A doua tine de orgoliul parintilor si al profesorilor: asa cum "copilul meu e cel mai bun" a aparut "clasa mea e cea mai buna", "eu dau cele mai multe varfuri, deci sunt un profesor bun". A treia problema tine de disciplina in munca: cata vreme profesorul apare la clasa la mijlocul orei, jumatate din timp incearca sa le capteze atentia si in rest mai face si ceva lectii... Nici elevii nu sunt ingerasi... Concluzia: daca toti ne-am face treaba constiinciosi si elevii ar fi lasati sa invete dupa vocatie nu ar mai fi nevoie de meditatii.

Dan 2014-02-07 16:07:39

Daca un copil vrea sa invete, invata si fara meditatii. Trebuie sa fie atent la ore si sa isi faca temele, sa citeasca si sa se pregateasca singur. Meditatiile reprezinta doar o alta forma de spaga, pe care noi, romanii, parca nu ne simtim bine daca nu o dam si dupa aceea tot noi ne plangem ca nu ne ajung banii!

Cristina 2014-02-07 16:04:49

Eu vad mediatiile un rau necesar, dar doar in cazul in care doresti performante deosebite – olimpiade, admitere la facultati deosebite. Nu mi se pare normal ca proferosul sa nu isi faca treaba la clasa si sa vin eu, parinte sa suplinesc treaba lui.

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!