Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Cate teme ar trebui sa aiba elevii in vacanta? Decizia ministerului Educatiei

de Ion Andreea la 30 Mar. 2018
11 comentarii

Cate teme ar trebui sa aiba elevii in vacanta? Decizia ministerului Educatiei30Mar.2018

Programul elevilor romani este foarte incarcat, motiv pentru care ei asimilieaza tot mai greu informatiile noi. Inca din 2016 Ministerul Educatiei a publicat un ordin prin care a reglementat ca elevii sa nu lucreze mai mult de 2 ore pe zi pentru temele de acasa.

"Ceea ce se intampla este ca vacantele de vara se transforma intr-un fel de competitie, de concurs - cate sute sau mii de probleme sa rezolvam. Noi, oamenii maturi, asteptam vara pentru a putea sa ne relaxam, sa ne odihnim", arata ministrul Educatiei de atunci.
 
"Iar o eleva sau un elev care este in clasa a VIII-a, a IX-a, a X-a, a XII-a trebuie sa lucreze incontinuu, in asa fel incat in septembrie, cand ajunge la scoala, sa nu o supere pe doamna invatatoare sau pe doamna diriginta si sa vina cu caietul de teme facute. Daca nu se intelege chestiunea aceasta printr-o pedagogie naturala, pe care ar trebui sa o traim, sa o respiram in mod firesc, atunci legiuitorul, in cazul de fata ministrul Educatiei, da un ordin prin care spune, de pilda, ca la invatamantul primar, la casa pregatitoare, nu se dau teme acasa", mai spune acesta.
 
Pentru invatamantul primar, timpul pe care trebuie sa il petreaca un elev pentru a face teme nu trebuie sa depaseasca o ora iar la gimnaziu, doua ore.
 
"Pentru invatamantul primar, de asemenea, este un cuantum de ore pe care trebuie sa il petreaca acasa ca sa faca temele, care nu trebuie sa depaseasca o ora. Pentru invatamantul gimnazial, creste gradul la doua ore. Pentru liceu, sigur ca trebuie sa fie ceva mai mare. Asta este o obligatie pe care trebuie sa o coreleze fiecare dascal, fiecare profesor, fiecare educator cu ceea ce gandeste ca este cuantumul de rezolvare a unei probleme sau sarcini sau a unei teme. Trebuie sa gandeasca ca este un prag, o limita de tolerabilitate pentru un elev care se afla la o varsta foarte frageda si care nu poate, nu are capacitatea psihologica si biologica sa se concentreze intelectual asupra unei astfel de sarcini dupa ce a stat un numar foarte mare de ore la scoala", a sustinut demnitarul.
 
Desigur, elevilor li se interzice sa lucreze mai mult daca ei vor acest lucru.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.12 din 45 voturi

x

Lasa un raspuns




Comentarii [11 comentarii]Adauga comentariul tau

03Apr.2018

Nicolae Capatana 03 Apr. 2018 09:46:12

Citind ultima fraza a articolului am crezut ca este o pacaleala de 1 Aprilie!!!
03Apr.2018

Nicolae Capatana 03 Apr. 2018 09:43:45

invatatul nu a omorat pe nimeni, dar dauneaza grav PROSTIRII. Daca astia invata multa carte de unde vom scoate PROSTII viitorului????
02Apr.2018

Bunica Lui Sandel 02 Apr. 2018 12:22:46

Temele nu omoara pe nimeni, omoara lenea, nepasarea, prostia si lipsa de respect.In era informaticii sa nu puna osul la treaba, mi se pare deplasat. Stiinta evolueaza, ei cum vor fi receptivi la toate schimbarile daca nu muncesc si acasa?
02Apr.2018

Cretan Lucica 02 Apr. 2018 08:23:45

din start nu pot sa mi spun parerea, pentru ca 5+5 nu fac zece, in conceptia dstra
dar daca totusi se accepta parerea mea, nu am auzit nici un elev sa ,,planga" datorita faptului ca nu si a facut ,,temele" de vacanta si dna i a dat nota mica. Si, zic eu ,ce elev este atat de constiincios sa repete ce ,,nu a invatat" tot anul?.Pentru ca, daca ati observat , copiii isi fac teme nu invata
bunica lui Teodor
20Feb.2017

Mama Lui Fabi 20 Feb. 2017 14:13:23

Copiii au foarte mult de invatat poate si pentru ca profesorii nu sunt destul de pregatiti. De ce unii copii fac pregatire suplimentara din clasele primare? De ce la o materie trebuie sa care cate 2-3 carti si cate 2-3 caiete?
De ce se lucreaza din diferite culegeri in loc sa ne bazam pe manuale. Manualele se tiparesc degeaba? Stiti cat cantareste ghiozdanul unui elev intr-o zi cand are 6 ore inclusiv ora de sport? De programul laptele si cornul ce sa mai spunem? Chiar ne batem joc de copiii nostri!
01Dec.2016

Mateescu Daniela 01 Dec. 2016 00:05:38

Invatamantul de astazi nu prea mai concorda cu cerintele societatii moderne. Prea multa teorie abstracta, prea multe notiuni multe depasite care nu sunt utile, ci doar incarca memoria copiilor si ii fac sa nu indrageasca scoala. Elevilor le plac lectiile interdisciplinare apropo cum va fi programa pentru viitoarea clasa a V-a, a.i. sa continuie ceea ce invata inca de la clasa pregatitoare: matematica si explorarea mediului, muzica si miscare.... Copiii de astazi depasesc in abilitatile de utilizare a computerelor sau smart-phone-lor pe multi dintre adulti. Copiii vor sa aiba lectii interactive si sa invete practic, prin experimente si exemple din natura. Copiii trebuie invatati sa respecte mediul, sa-l protejeze, sa traiasca echilibrat, sa manance cat mai sanatos, sa reziste la stres, sa rezolve prioritar problemele in viata s.a.m.d., intr-un cuvant sa se adapteze usor la timpuri, conform teoriei Mariei Montesorri: sa fie pregatiti pentru MAINE. Astfel, vor putea fi integrati in societate si vor fi mai sanatosi, mai adaptati decat generatia adultilor de acum. Sustin punct cu punct si comentariul d-lui Costel Ciobanu.
29Nov.2016

Bob 29 Nov. 2016 22:37:56

Ar trebui tinut cont si de numarul total de ore de studiu dintr-o zi cursuri + teme, in asa fel incat totalul sa nu depaseasca 8 ore.
28Nov.2016

Velicu Lucretia 28 Nov. 2016 14:03:13

marea problemaeste--programa scolara-foarte stufoasa!
lipsa lucrului la clasa-acea fixare a cunostintelor!
28Nov.2016

Costel Ciobanu 28 Nov. 2016 11:24:39

Din păcate problema este mult mai complexă decât „o vede” domnul ministru.
Soluția propusă de domnu ministru este o soluție de suprafață fără legătură cu fondul problemei.
Problema de fond este programa școlară, care trebuie să fie revizuită și în plus trebuie eliminate manualele alternative prost concepute și caietele auxiliare care nu sunt decât un mijloc de câștig pentru „diverși” și un mijloc de bulversare a elevilor.
Manualele trebuie să fie bine gândite, clare, aerisite și cu un mod de prezentare a materiei aerisit, sintetizat, cu exemple reprezentative în conformitate cu programa școlară.
În plus, una din problemele esențiale care nu se respectă în școlile noastre este numărul de elevi dintr-o clasă.
Clasele sunt supraaglomerate cu peste 30 de elevi, lucru care nu permite profesorilor să lucreze eficient și cu fiecare elev în parte.
Numărul de elevi nu ar trebui să depășească în nici un caz 20 de elevi într-o clasă.
Desigur, acest lucru impune necesitatea selectării de noi cadre didactice, etc.
Oricum, problemele din învățământul românesc nu se rezolvă peste noapte și nici de miniștri care se schimbă în fiecare an.
Trebuie elaborată o strategie, un program național pe termen lung și care să fie respectat, indiferent de culoarea politică a ministrului în funcție.
Și cele de mai sus TREBUIE dublate de o finanțare corespunzătoare.
Dacă nu vom investi în educație, vom avea în continuare conducători ca cei de astăzi!
28Nov.2016

Mama Lui Edi 28 Nov. 2016 10:57:06

Este foarte greu de cuantificat cat timp ii ia fiecarui copil sa finalizeze o sarcina. Copiii au ritmuri diferite, ce face un copil in 2 ore altul va face in 4. Ce trebuie sa faca ministrul este sa reduca programa care este foarte stufoasa si imbacsita cu inutilitati.
28Nov.2016

Lily Negulescu 28 Nov. 2016 09:32:53

o, ma bucur ca traiesc sa o vad si pe asta - poate ca de data asta vor fi luate in seama ordinele ferme venite "de sus" - am convingerea ca sunt si profesori care au inteles mai demult ca temele stufoase pentru acasa sunt irelevante si ca un copil ducea in spate pretentiile a 15-2o de adulti cu tot cu parinti care voiau sa-si satisfaca orgoliile
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
eNews Portal INVATAMANT
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Descarca GRATUIT
Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!