Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Ministrul Educatiei: Directorii de scoli vor ocupa posturile prin concurs din 2015

de Ana-Maria Tudor la 27 Ian. 2015
13 comentarii

Ministrul Educatiei: Directorii de scoli vor ocupa posturile prin concurs din 2015 Ministrul Educatiei, Mihai Sorin Cimpeanu, a anuntat cand vor incepe concursurile pentru ocuparea posturilor de directori de scoli.

Ministerul Educatiei se afla deja in a doua etapa de elaborare a metodologiei de examen pentru ocuparea posturilor de directori de scoli, care urmeaza sa fie lansata in curand in dezbatere publica.

De asemenea, ministrul Educatiei a anuntat ca examenele pentru directorii de scoli vor incepe in luna martie.

Scopul acestui concurs pentru directorii de scoli este acela de a selecta persoanele cele mai competente pentru a manageria cu succes institutiile de invatamant preuniversitar, explica ministrul Cimpeanu.

"Personal, cred in necesitatea organizarii de concursuri deoarece obiectivele complexe asumate la nivelul fiecarei unitati de invatamant preuniversitar necesita o prioritizare si o esalonare in timp. Pentru a putea aborda acest lucru intr-o maniera profesionista este nevoie de timp.

Pentru a a putea avea manageri competenti ai institutiilor de invatamantt preuniversitar, este nevoie de concursuri. Am solicitat colegilor mei din minister sa finalizeze propuerea metodologiei de concurs, sa o lanseze cat se poate de repede in dezbatere publica si sa fie promovata prin ordin de ministru. De asemenea, am solicitat ca, in paralel, sa avem o propunere de calendar cu privire la desfasurarea concursurilor pentru ocuparea posturilor de director, care sa inceapa in luna martie acestui an", a declarat ministrul Educatiei, Mihai Sorin Cimpeanu.

Ministrul Educatiei a spus ca nu se poate pronunta cu privire la durata derularii concursurilor la nivelul intregii tari.

In prezent, directorii de scoli sunt numiti cu delegatie de catre inspectoratele scolare teritoriale.
Ghidul PowerPoint pentru elevi
Ghidul PowerPoint pentru elevi
Vezi detalii
Culegerea de teste pentru Evaluarea Nationala clasa a VI-a
Culegerea de teste pentru Evaluarea Nationala clasa a VI-a
Vezi detalii
Culegere de exercitii rezolvate la matematica
Culegere de exercitii rezolvate la matematica
Vezi detalii


Mihai Sorin Campeanu a fost prezent, luni, in judetul Vaslui, unde a vizitat doua unitati de invatamant, Scoala Bacesti si Liceul "Emil Racovita", si a avut o intalnire cu conducerea Inspectoratului Scolar si directorii scolilor de structura.


Urmariti pe site Stirile si modificarile din invatamant sau pe pagina noastra de Facebook
Autor: Ana-Maria Tudor

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.1 din 86 voturi

x


Intrebare antispam: 2 + 2 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 13 comentariiAdauga comentariul tau

Una 2015-08-21 23:35:03

Nu vom scapa de incompetenti ,dovada numirea decatre inspectorul tudosoiu de la arges a unuia care niu stie sa foloseasca calculatorul decat pentru jocuri. Sunt de acord cu acele comisii,cu camere, si chiar cu politia la usa

unul 2015-08-19 12:41:35

Din lipsa de profesori care isi doresc aceasta functie scolile vor fi conduse de diversicred ca intelegeti de cine.

ion 2015-07-05 17:34:21

Toti directori sunt pusi politic, dar PSD -ul au umplut toate scolile de incompetenti.Dorinta cea mai mare este sa de-a si ei examene cu camere de filmat ca si la bac ,titularizare sa se corecteze in alt judet, vedem ce stiu ei sa faca, sunt incompetenti unui nu stiu nici sa scrie .Vai de noi cine ne conduce la scoli.

mariana 2015-05-29 16:42:19

Am fost numita director de 6 ani fara sa fiu consultata. Nu am facut si nu fac politica. Am colaborat foarte bine cu Primaria si Consiliul Local.
Totul este relativ. Depinde cine face evaluarea si la ce se raporteaza. Va doresc spor la treaba !

Laurentiu 2015-04-08 10:11:28

Este cineva atat de naiv incat sa creada ca directorii care vor promova concursul nu vor fi tot dintre cei numiti in functii de PSD in ultimii ani? Eu unul sunt convins ca toti directorii care au "muncit" pentru partid in alegerile din 2014 vor fi premiati si vor promova concursul de directori cu note maxime ca sa muceasca si in campania electorala din 2016.

voxopulis 2015-04-04 12:19:16

si eu cunosc cazuri de directori mediocrii tinuti in functie de ani buni doar pt ca au un spate un meneger de fabrica care cotizeaza acolo unde e nevoie pt. a-si tine sotia in functie si care face abuzuri grosolane influentind consiliul de administratie care e care e complet supus ei .Probabil v-a castiga si concursul din acest an tot pe pile mai ales ca nimeni nu o s-o concureze .

Diana pandea 2015-03-09 16:05:12

Oare vom scapa vreodata de acei directori incompetenti din toate punctele de vedere, care sunt directori doar cu numele pentru a lua "emul" de director...iar toata treaba lor, situatiile scolare si tot ce e nevoie pica in carca tineretului..si pe langa toate aceste mai au sansa sa ramana directori si dupa varsta de pensionare...Si toti acestia se comporta ca pe vremea comunistilor...fac inscrieri dupa cantitatea plicului, se poarta ca niste dicatatori si asa mai departe...Poate intr-un final se trezesc si cei de sus si iau atitudine...

Adrian 2015-01-30 21:04:41

Majoritatea directorilor de unitățile de învățământ din București au fost promovați politic ca și în perioada 2001-2004, pe vremea Doamnei Andronescu, care a făcut "curățenie în sistem", odată cu venirea la putere în acea perioadă.
Sunt promovați profesori pentru învățământul primar, cu acordul lor, pe funcție de director de gimnaziu, fără ca aceștia să aibă dreptul să ocupe postul de director. Au găsit "falsul", detașarea acestora pe post este menționată în statele de funcții doar cu prima parte a statutului lor profesional, adică, NU este menționată întreaga denumire a funcției, aceștia fiind astfel degrevați de norma de predare. LEN nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, Nu permite profesorului pentru învățământul primar să ocupe postul de director, director adjunct sau inspector de specialitate pentru că NU permite legea degrevarea acestora de o parte din norma didactică de predare. Totuși, în București, există suficiente cazuri la care am făcut referire, dar nimeni de la ministerul educației nu a dorit să verifice acest lucru sau mai grav cunosc acest lucru și l-au acceptat tacit pentru că probabil așa a fost directiva de la partid.

Evelyn 2015-01-29 17:11:09

Pot să vă spun că sunt director de 4 ani și nu fac parte de din nici un partid politic, ceea ce a fost o mare surpriză pentru mulți dintre cunoștințele mele. Nu știu nici în prezent cine s-a gândit la mine și din ce motiv chiar la persoana mea de a mă numi director și nimeni nu m-a întrebat dacă vreau în viitor să intru în partidul .... sau nu, ca să fiu susținut în continuare. Să știți că mai sunt și excepții. Iar cei care sunt numiți politic, cum spuneți, doresc să vă spun că mulți dintre ei fac treabă bună. Repet mulți, nu toți.

MONICA 2015-01-29 15:50:52

Sunt detașați politic! Măcar să aibă bunul simț să recunoască că sunt ținuți în funcții de partide politice!

hiilary 2015-01-29 09:00:30

La noi nu s-a schimbat de 11 ani! Comisia de evaluare sa fie neutra, nicidecum consiliul de administratie al scolii.

moromete 2015-01-28 22:36:30

Si fac niste abuzuri in functii de parca s-ar fi nascut pe acele scaune de care nu mai pot fi dezlipiti de nimeni.

john 2015-01-28 15:29:03

TOTI SUNT PUSI POLITIC NU IN FUNCTIE DE COMPETENTA acesta este si motivul pt care sistemul de invatamant merge prost

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!