Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Structura an scolar 2019 - 2020. Scoala incepe mai devreme, pe 9 septembrie. Dispare vacanta intersemestriala

de Laura Galescu la 12 Apr. 2019 Exclusiv
16 comentarii

Structura an scolar 2019 - 2020. Scoala incepe mai devreme, pe 9 septembrie. Dispare vacanta intersemestriala12Apr.2019

Structura anului scolar 2019 - 2020 sufera modificari importante. Elevii vor incepe cursurile mai devreme, in data de 9 septembrie 2019 si vor intra in vacanta de vara pe 13 iunie 2020. Mai mult, semestrul I se va incheia in luna decembrie, deci vacanta de iarna va fi si vacanta intersemestriala pentru elevi, scopul fiind acela de a fragmenta mai putin semestrele.

Modificarea structurii anului scolar 2019 - 2020 a fost decisa, joi, in sedinta Comisiei de Dialog Social, a declarat pentru Portal Invatamant Presedintele Federatiei Nationale a Asociatiilor de Parinti – Invatamant preunivesitar, Iulian Cristache.
 
"Urmatorul an scolar va incepe pe 9 septembrie si se va incheia pe 12 iunie. Elevii vor avea vacanta de iarna tot de trei saptamani, dar acum va fi si vacanta intersemestriala", a transmis Iulian Cristache. 
 
In urma acestor schimbari, in anul scolar 2019 – 2020, semestrul I va fi mai scurt si va cuprinde 15 saptamani, iar semestrul al II-lea va avea 20 de saptamani de scoala.
 
Asadar, structura anului scolar 2019 – 2020 va fi urmatoarea:
 

Semestrul I  
 
9 septembrie - 20 decembrie 2019  – cursuri
 
26 octombrie - 3 noiembrie 2019 – vacanta doar pentru clasele din invatamantul primar si prescolar
 
21 decembrie 2019 - 12 ianuarie 2020  – vacanta de iarna


Semestrul al II-lea
 
13 ianuarie 2020 - 3 aprilie 2020 – cursuri
 
4 aprilie 2020 - 21 aprilie 2020 – vacanta de primavara
 
22 aprilie 2020 - 12 iunie 2020 – cursuri
 
13 iunie 2020 – vacanta de vara
 

Prin urmare, vacanta de iarna va fi mai scurta, iar elevii se vor intoarce la scoala direct in semestrul al II-lea. Urmatoarele vacante vor fi cea de primavara, de doua saptamani, si vacanta de vara, care incepe in iunie.
 
Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, a anuntat inca din luna ianuarie modificari la structura anului scolar, cu scopul de a fragmenta mai putin semestrele. 
 
Pentru elevi, insa, acest lucru se traduce in vacante mai putine si mai scurte. Anul acesta, ei au avut o saptamana de vacanta in plus, vacanta intersemestriala, conform structurii anului scolar 2018 - 2019, prezentata mai jos:
 
 
Perioada Vacanta
10 Sept 2018 - 01 Feb 2019 Semestrul I
22 Dec 2018 - 13 Ian 2019 Vacanta de iarna
02 Feb - 10 Feb 2019 Vacanta intersemestriala
11 Feb - 14 Iunie 2019 Semestrul al II-lea
20 Apr - 5 Mai 2019 Vacanta de primavara


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.39 din 281 voturi

x

Lasa un raspuns




Comentarii [16 comentarii]Adauga comentariul tau

29Mar.2019

Alexandra 29 Mar. 2019 01:59:19

Un alt minus e saptamana de vacanta inter semestriala, săptămână care ajuta turismul in stațiunile montane, si de care pasionații sporturilor de iarnainclusiv copiii profitau , deoarece ninge mai mult decât in vacanta de iarna.
Asa este, sem al doilea era f fărâmițat, dar preferam aceasta vacanță in loc de sapt alfel, daca amândouă nu se poate sa le avem.
29Mar.2019

Alexandra 29 Mar. 2019 01:40:57

Un motiv invocat este acela ca in iunie este mai cald decât in septembrie - este fals, deoarece daca verifici i pe accuweather media temperaturilor, acestea sunt aproximativ la fel.
Mai mult, in zonele rurale sunt anumite munci agricole la care copiii îi ajuta pe parinti in luna septembrie in mod traditional.
In plus, noi, profesorii, venim la scoala cu doua sapt mai devreme decât elevii, asa ca concediile la mare/munte pe care multi le preferam, cele de la sf de august când apa e calda si temperatura mai suportabila, vor fi devansate. Daca se aproba si propunerea ca din 2020 sa se înceapa pe 1 sept...si mai rau.
24Feb.2019

Diana Popescu 24 Feb. 2019 12:15:39

Sper ca nu ca ganditi sa anulati concediile din cauza inceperii scolii mai devreme! Mai ales ca majoritatea le avem platite de o luna! Dimpotriva, ar trebui sa trimitem sesizari peste sesizari ca scoala sa inceapa in 16. Cea mai apropiata data de 15 care e egal cu inceperea scolii de 40 ani! Iar avem un lot de destepti care vor sa schimbe lucrurile vechi si bune! Deja voi trimite o sesizare si sper sa faceti la fel, cei carora nu va plac schimbarile ad-hoc si nejudecate!
21Feb.2019

Adrian 21 Feb. 2019 15:36:20

Buna ziua,

cine ne despagubeste pentru concediile deja platite inainte de 15 septembrie? Suntem deja foarte multi oameni ce am platit in avans concediile. O astfel de schimbare, se anunta inainte de inceperea anului scolar in curs si nu aproape de luna a 3-a a anului in care se va face schimbarea. Eu unul, voi da in judecata ministerul invatamantului pentru a recupera suma deja platita!
20Feb.2019

EMIL 20 Feb. 2019 22:25:12

Bataie de joc. Si noi avem luat sejur pana pe 14.09.2019. Si vacanta intersemestriala era bine venita, si pentru elevi si pentru parinti, a taiat-o Abramburica si pe asta, nu se gandesc decat la ei. Cine ne da banii inapoi pe sejurul platit.
20Feb.2019

OPetrescu 20 Feb. 2019 10:17:25

Mă raliez opiniilor de mai jos, nu se anunță acum schimbările de structură, aproape toți părinții avem deja bilete de avion și vacanțe programate până pe 14 septembrie....ceea ce părea perfect conform comunicatelor de acum o lună. În România, tradiția începerii școlii a fost mereu în jurul datei de 15 septembrie. Mai bine ați modifica programa încărcată și stimularea dezvoltării armonioase a copiilor prin sport, materii de calitate și apropierea de natură, decât să bulversați pe toată lumea. Gândiți și acționați pentru copii, nu în detrimentul lor! Sper să reveniți cât de curând asupra deciziei!
19Feb.2019

Eprofu 19 Feb. 2019 19:37:02

Dar din 21 decembrie 2019 până în 12 ianuarie 2020 câte săptămâni sunt? Două sau trei?
Cum este mai scurtă vacanța de iarnă?
19Feb.2019

Ancuta Suciu 19 Feb. 2019 07:59:09

Cine a hotărât aceasta modificare? Cand se va publica totusi oficial? Asa cum au semnalat si alti parinti, unii si-au programat deja concediile. S nicii nu sunt echilibrate cele doua semestre. Si ce este propunerea asta sa se termine scoala mai devreme in Bucuresti in 2020 pentru ca este campionatul de fotbal?! De ce ne bulverseaza pentru ca nu sunt capabili sa rezolve problema cu transportul de la aeroport?
16Feb.2019

Rodica Hoefer 16 Feb. 2019 18:12:26

Sa va fie rușine. Le luați din vacanțe. Numai inculți in minister. Planul scolar nu se modifică de pe o zi pe alta. Dacă vreți să modificați , trebuie din anul 2020-2021. Mulți părinți și-au făcut planuri în funcție de vacantele copiii. Mulți copii sunt plecați la părinții care muncesc în străinătate. Nu v-ați gândit oare că părinții au cumpărat bilete deja??? Dar nu va interesează de soarta viitorului României. Nu ,de v-ar interesa?! Nu vă pasă că mulți dintre copii se bucură că stau cu părinții 3 luni de zile in vacanță și plâng când vine ziua de plecare. Nu ,de ce v-ar pasă ?? Rușine să vă fie, că va bateți joc de noi. Nu știți decât să schimbați legi cum vă vine . Visați ceva noaptea și a doua zi puneți în practică. Dar cel puțin visați ceva care sa ajute poporul acesta, prigonit de soartă. Idioti!!
16Feb.2019

M.I. 16 Feb. 2019 15:57:00

N-an vazut pe nimeni cu capul crapat si memoria explodand, curgandu-i in urma, pe strada..., din cauza prea-multelor ore afectate invatarii, la disciplinele predate de scoala, liceu, universitate?!!
Dar vedem toti, astazi, reversul medaliei!, daca va placa??..., sa fiti fericiti!
15Feb.2019

Lawrence Erna 15 Feb. 2019 19:26:12

Rusine! Incarcati copiii cu o multime de materii aiurea si acum le mai luati si din vacante. Sunt o multime de inculti si puscariabili la guvernare tinuti pe spinarea noastra care asta si urmaresc: distrugerea si alienarea copiilor, al viitorului. Doamne iarta-ne si curata neamul romanesc si tara de acesti tradatori si misei!
15Feb.2019

Marc O. 15 Feb. 2019 14:25:34

Daca un semestru dureaza 14 sapt. iar celalalt 21 sapt. de ce se mai numesc semestre?Schimbari de dragul schimbarilor....
15Feb.2019

Okab 15 Feb. 2019 13:49:19

Foarte multe locuri de muncă solicită să planifică angajații concediul de vară la începutul anului , și mai mult în ianuarie. Părinții planifică concediul în funcție de anul scolar , programat , publicat la începerea anului scolar 2018-2019. Doar în Romțnia e posibil să facă modificări de la o zi la alta. Incredibil ....
15Feb.2019

Diaconescu Sorina 15 Feb. 2019 10:38:01

Era bine cu 3 timestre ,era bine inainte ...acum i ati zapacit de tot ...o gramada de teme ,o gramada de invatat ca sa ii faceti someri.nu mai au copilarie din cauza "programei" de 2 lei nu se mai bucura de nimic mititeii .sa va fie rusine ,NU ii ajutati cu nimic !!!
14Feb.2019

Florin 14 Feb. 2019 23:56:58

nu se schimba regulile in timpul jocului!...multi si-au luat bilete de vacanta pana pe 14 septembrie 2019...daca modificarile se fac din 2020 - 2021 , anuntate clar, atunci e ok
14Feb.2019

Eli Sfirlea 14 Feb. 2019 21:06:24

Ne tot fura cate o săptămână de vacanță. Cum e posibil??? Sa le fie rusine!!!
Evaluarea Nationala si Bacalaureat - 33 de Teste Rezolvate pentru pregatirea in clasa
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

Evaluarea Nationala si Bacalaureat - 33 de Teste Rezolvate pentru pregatirea in clasa
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
eNews Portal INVATAMANT
Evaluarea Nationala si Bacalaureat - 33 de Teste Rezolvate pentru pregatirea in clasa
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

Evaluarea Nationala si Bacalaureat - 33 de Teste Rezolvate pentru pregatirea in clasa
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit



37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019
Va oferim GRATUIT Raportul Special
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019


Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la Newsletterul GRATUIT si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Evaluarea Nationala si Bacalaureat - 33 de Teste Rezolvate pentru pregatirea in clasa
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

Evaluarea Nationala si Bacalaureat - 33 de Teste Rezolvate pentru pregatirea in clasa

 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!