Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Structura an scolar 2019 - 2020. Scoala incepe mai devreme, pe 9 septembrie. Dispare vacanta intersemestriala

de Laura Galescu la 12 Apr. 2019 Exclusiv
21 comentarii

Structura an scolar 2019 - 2020. Scoala incepe mai devreme, pe 9 septembrie. Dispare vacanta intersemestriala12Apr.2019

Structura anului scolar 2019 - 2020 sufera modificari importante. Elevii vor incepe cursurile mai devreme, in data de 9 septembrie 2019 si vor intra in vacanta de vara pe 13 iunie 2020. Mai mult, semestrul I se va incheia in luna decembrie, deci vacanta de iarna va fi si vacanta intersemestriala pentru elevi, scopul fiind acela de a fragmenta mai putin semestrele.

Modificarea structurii anului scolar 2019 - 2020 a fost decisa, joi, in sedinta Comisiei de Dialog Social, a declarat pentru Portal Invatamant Presedintele Federatiei Nationale a Asociatiilor de Parinti – Invatamant preunivesitar, Iulian Cristache.
 
"Urmatorul an scolar va incepe pe 9 septembrie si se va incheia pe 12 iunie. Elevii vor avea vacanta de iarna tot de trei saptamani, dar acum va fi si vacanta intersemestriala", a transmis Iulian Cristache. 
 
In urma acestor schimbari, in anul scolar 2019 – 2020, semestrul I va fi mai scurt si va cuprinde 15 saptamani, iar semestrul al II-lea va avea 20 de saptamani de scoala.
 
Asadar, structura anului scolar 2019 – 2020 va fi urmatoarea:
 

Semestrul I  
 
9 septembrie - 20 decembrie 2019  – cursuri
 
26 octombrie - 3 noiembrie 2019 – vacanta doar pentru clasele din invatamantul primar si prescolar
 
21 decembrie 2019 - 12 ianuarie 2020  – vacanta de iarna


Semestrul al II-lea
 
13 ianuarie 2020 - 3 aprilie 2020 – cursuri
 
4 aprilie 2020 - 21 aprilie 2020 – vacanta de primavara
 
22 aprilie 2020 - 12 iunie 2020 – cursuri
 
13 iunie 2020 – vacanta de vara
 

Prin urmare, vacanta de iarna va fi mai scurta, iar elevii se vor intoarce la scoala direct in semestrul al II-lea. Urmatoarele vacante vor fi cea de primavara, de doua saptamani, si vacanta de vara, care incepe in iunie.
 
Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, a anuntat inca din luna ianuarie modificari la structura anului scolar, cu scopul de a fragmenta mai putin semestrele. 
 
Pentru elevi, insa, acest lucru se traduce in vacante mai putine si mai scurte. Anul acesta, ei au avut o saptamana de vacanta in plus, vacanta intersemestriala, conform structurii anului scolar 2018 - 2019, prezentata mai jos:
 
 
Perioada Vacanta
10 Sept 2018 - 01 Feb 2019 Semestrul I
22 Dec 2018 - 13 Ian 2019 Vacanta de iarna
02 Feb - 10 Feb 2019 Vacanta intersemestriala
11 Feb - 14 Iunie 2019 Semestrul al II-lea
20 Apr - 5 Mai 2019 Vacanta de primavara


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

x

Lasa un raspuns




Comentarii [21 comentarii]Adauga comentariul tau

27Sep.2019

Ploia Angela 27 Sep. 2019 11:41:19

Ecaterina Andronescu ar trebui demisa din funcție! Și înlocuită de o persoana tânără care rezonează cu cerințele tinerilor din ziua de astăzi. Modul de gândire al doamnei ministru este unul invechit, de tip comunist, având în vedere vârsta dumneaei, de 60 de ani. Este inadmisibil ca în 2019 sa avem un sistem de învățământ similar celui din 1980.Aceasta doamna ministru schimba data începerii anului școlar după bunul sau plac, și nimeni nu face nimic în acest sens! "Dragi părinți luați atitudine! "Este în joc viitorul copiilor voștri!! ".
11Sep.2019

Alex 11 Sep. 2019 11:55:16

Incompetenti. Eu am articolul acesta inca din luna iunie. Acum la momentul scrierii, este septembrie ceea ce inseamna ca scoala deja a inceput. Ne-au dat orarul si aparent, in clasa a VII - ea, avem doua zile cu 7 ore si restul cu 6. Iar pentru a compensa, ministerul ?invatamantului? ne scurteaza vacantele. Eu personal detest scoala, nu din cauza ca mi-e lene sa invat dar multumita profesorilor care ne dau teme, exagerat de lungi, mai exact 3-4 ore. Si nu, nu vorbesc neaparat de clasa a VII - ea, pentru ca dabea am inceput-o si deocamdata nu am primit teme. Pentru comparatie, termenul maxim legal acordat temelor obligatorii in gimnaziu, este de 2 ore. Am vrut la un moment dat sa fac reclamatie la director, dar m-am lazat de idee deoarece am aflat ca nici directorul nu este conform legii, asa cu nu avea rost. De asemenea as dori sa clarific, ca toti profesorii ne tin pauze ceea ce nu stiu exact daca este legal sau ilegal, iar diriginta, care este profesoara de franceza, in ora de dirigentie facem inca o ora de franceza, in loc sa discutam problemele clasei.
Nu vreau sa mai vorbesc si testele initiale, care stiu scrict ca nu se trec in catalog, dar profesorii mei, nerespectand legea bineinteles ca le vor trece. Eu nu am avut cum sa invat in vacanta de vara, deoarece am fost plecat aproximativ o luna in mai multe tari, iar in cele doua ramase a trebuit sa citesc 5 carti fiecare aproximativ de 300 de pagini, scrise in cuvinte arhaice. De asemenea a trebuit sa facem referat la acestea cu nota, ceea ce se considera tema de vancanta, care din cate stiu eu este ilegal. Am mult mai multe probleme de discutat despre profesorii corupti si despre incompetentii de la minister si inspectorat care nu actioneaza, ba din potriva fac situatia mai grea pentru noi, elevii.
21Aug.2019

Secotā Vasile 21 Aug. 2019 01:49:56

O mizerie. Anul scolar cu structura aiurea, bulversatā de o alta tâmpenie - scoala altfel, care este sāptāmâna haosului planificat -, planuri cadru la liceele tehnologice cālcate în picioare de directorii polítici, care îsi fac concedii în ?strāinātāturi? prin asa-zise proiecte europene, beneficiind de drepturi bānesti si afarā si în tarā si care uitā cā înainte de toate sunt profesori si prelungesc abuziv perioada de predare teoreticā în afara structurii anului scolar, în iulie, perturbând drepturile profesorilor la un concediu corect administrat. Cine a mai pomenit ca o lunā întreagā un profesor sā aibā sāptāmânal 3 zile de concediu si 2 de activitate - conform orarului refācut pentru perioadā? Codul muncii nu este valabil si pentru noi? Si drepturile bānesti platite avans si lichidare? Bacalaureatul sustinut la zoologie + botanicā, parcā liceele tehnologice ar pregāti tehnicieni agricoli. De ce nu rāspunde nimeni pentru aceste aberatii- de sus în jos si de jos în sus? Suntem considerati sclavi pe plantatie, fārā drepturi?
19Aug.2019

Mihaela Costin 19 Aug. 2019 10:39:52

Voi ăștia de la guvernare nici nu ar mai trebui să fiți băgați în seama cu tot cu legile voastre. Nu știu câți sunt mulțumiți de noua data, văd doar ca este aceeași de anul trecut, tot 9 septembrie... Este o metoda a voastră și faceți obișnuință din asta. Ma terorizează pe mine ca și părinte. Nu aveți un interes în a le face un viitor mai bun, mai ales având în vedere ca le furați și copilăria. Elveția, Danemarca, Canada... sunt țări unde copiii se dezvolta în timpul școlii ca și individ. Sunt țările cu cei mai fericiți oameni, noi suntem într-o competiție încă de mici parcă am fi toți campioni. Nu mai spun de faptul că nu avem nici condițiile pentru ai trimite la școală. De ce nu aveți transport pentru elevii din școli? Nu aveți siguranta în școli și nici asigurarea că ai noștri copii ajung acasă... Nu mai spun de erorile din manuale...
09Aug.2019

Dorina 09 Aug. 2019 20:29:27

Neseriozitate, incompetenta, rautate, batjocura fata de elevi si parinti. Cind toata tara cere ca scoala sa inceapa pe 16 septembrie, apare o "Federatie a elevilor din Romania", in fapt o asociatie din Constanta cu intentii vadit politice care justifica decizia MEN de scurtare a vacantei. Sunt extrem de dezamagita si revoltata de aceasta batjocura.
29Mar.2019

Alexandra 29 Mar. 2019 01:59:19

Un alt minus e saptamana de vacanta inter semestriala, săptămână care ajuta turismul in stațiunile montane, si de care pasionații sporturilor de iarnainclusiv copiii profitau , deoarece ninge mai mult decât in vacanta de iarna.
Asa este, sem al doilea era f fărâmițat, dar preferam aceasta vacanță in loc de sapt alfel, daca amândouă nu se poate sa le avem.
29Mar.2019

Alexandra 29 Mar. 2019 01:40:57

Un motiv invocat este acela ca in iunie este mai cald decât in septembrie - este fals, deoarece daca verifici i pe accuweather media temperaturilor, acestea sunt aproximativ la fel.
Mai mult, in zonele rurale sunt anumite munci agricole la care copiii îi ajuta pe parinti in luna septembrie in mod traditional.
In plus, noi, profesorii, venim la scoala cu doua sapt mai devreme decât elevii, asa ca concediile la mare/munte pe care multi le preferam, cele de la sf de august când apa e calda si temperatura mai suportabila, vor fi devansate. Daca se aproba si propunerea ca din 2020 sa se înceapa pe 1 sept...si mai rau.
24Feb.2019

Diana Popescu 24 Feb. 2019 12:15:39

Sper ca nu ca ganditi sa anulati concediile din cauza inceperii scolii mai devreme! Mai ales ca majoritatea le avem platite de o luna! Dimpotriva, ar trebui sa trimitem sesizari peste sesizari ca scoala sa inceapa in 16. Cea mai apropiata data de 15 care e egal cu inceperea scolii de 40 ani! Iar avem un lot de destepti care vor sa schimbe lucrurile vechi si bune! Deja voi trimite o sesizare si sper sa faceti la fel, cei carora nu va plac schimbarile ad-hoc si nejudecate!
21Feb.2019

Adrian 21 Feb. 2019 15:36:20

Buna ziua,

cine ne despagubeste pentru concediile deja platite inainte de 15 septembrie? Suntem deja foarte multi oameni ce am platit in avans concediile. O astfel de schimbare, se anunta inainte de inceperea anului scolar in curs si nu aproape de luna a 3-a a anului in care se va face schimbarea. Eu unul, voi da in judecata ministerul invatamantului pentru a recupera suma deja platita!
20Feb.2019

EMIL 20 Feb. 2019 22:25:12

Bataie de joc. Si noi avem luat sejur pana pe 14.09.2019. Si vacanta intersemestriala era bine venita, si pentru elevi si pentru parinti, a taiat-o Abramburica si pe asta, nu se gandesc decat la ei. Cine ne da banii inapoi pe sejurul platit.
20Feb.2019

OPetrescu 20 Feb. 2019 10:17:25

Mă raliez opiniilor de mai jos, nu se anunță acum schimbările de structură, aproape toți părinții avem deja bilete de avion și vacanțe programate până pe 14 septembrie....ceea ce părea perfect conform comunicatelor de acum o lună. În România, tradiția începerii școlii a fost mereu în jurul datei de 15 septembrie. Mai bine ați modifica programa încărcată și stimularea dezvoltării armonioase a copiilor prin sport, materii de calitate și apropierea de natură, decât să bulversați pe toată lumea. Gândiți și acționați pentru copii, nu în detrimentul lor! Sper să reveniți cât de curând asupra deciziei!
19Feb.2019

Eprofu 19 Feb. 2019 19:37:02

Dar din 21 decembrie 2019 până în 12 ianuarie 2020 câte săptămâni sunt? Două sau trei?
Cum este mai scurtă vacanța de iarnă?
19Feb.2019

Ancuta Suciu 19 Feb. 2019 07:59:09

Cine a hotărât aceasta modificare? Cand se va publica totusi oficial? Asa cum au semnalat si alti parinti, unii si-au programat deja concediile. S nicii nu sunt echilibrate cele doua semestre. Si ce este propunerea asta sa se termine scoala mai devreme in Bucuresti in 2020 pentru ca este campionatul de fotbal?! De ce ne bulverseaza pentru ca nu sunt capabili sa rezolve problema cu transportul de la aeroport?
16Feb.2019

Rodica Hoefer 16 Feb. 2019 18:12:26

Sa va fie rușine. Le luați din vacanțe. Numai inculți in minister. Planul scolar nu se modifică de pe o zi pe alta. Dacă vreți să modificați , trebuie din anul 2020-2021. Mulți părinți și-au făcut planuri în funcție de vacantele copiii. Mulți copii sunt plecați la părinții care muncesc în străinătate. Nu v-ați gândit oare că părinții au cumpărat bilete deja??? Dar nu va interesează de soarta viitorului României. Nu ,de v-ar interesa?! Nu vă pasă că mulți dintre copii se bucură că stau cu părinții 3 luni de zile in vacanță și plâng când vine ziua de plecare. Nu ,de ce v-ar pasă ?? Rușine să vă fie, că va bateți joc de noi. Nu știți decât să schimbați legi cum vă vine . Visați ceva noaptea și a doua zi puneți în practică. Dar cel puțin visați ceva care sa ajute poporul acesta, prigonit de soartă. Idioti!!
16Feb.2019

M.I. 16 Feb. 2019 15:57:00

N-an vazut pe nimeni cu capul crapat si memoria explodand, curgandu-i in urma, pe strada..., din cauza prea-multelor ore afectate invatarii, la disciplinele predate de scoala, liceu, universitate?!!
Dar vedem toti, astazi, reversul medaliei!, daca va placa??..., sa fiti fericiti!
15Feb.2019

Lawrence Erna 15 Feb. 2019 19:26:12

Rusine! Incarcati copiii cu o multime de materii aiurea si acum le mai luati si din vacante. Sunt o multime de inculti si puscariabili la guvernare tinuti pe spinarea noastra care asta si urmaresc: distrugerea si alienarea copiilor, al viitorului. Doamne iarta-ne si curata neamul romanesc si tara de acesti tradatori si misei!
15Feb.2019

Marc O. 15 Feb. 2019 14:25:34

Daca un semestru dureaza 14 sapt. iar celalalt 21 sapt. de ce se mai numesc semestre?Schimbari de dragul schimbarilor....
15Feb.2019

Okab 15 Feb. 2019 13:49:19

Foarte multe locuri de muncă solicită să planifică angajații concediul de vară la începutul anului , și mai mult în ianuarie. Părinții planifică concediul în funcție de anul scolar , programat , publicat la începerea anului scolar 2018-2019. Doar în Romțnia e posibil să facă modificări de la o zi la alta. Incredibil ....
15Feb.2019

Diaconescu Sorina 15 Feb. 2019 10:38:01

Era bine cu 3 timestre ,era bine inainte ...acum i ati zapacit de tot ...o gramada de teme ,o gramada de invatat ca sa ii faceti someri.nu mai au copilarie din cauza "programei" de 2 lei nu se mai bucura de nimic mititeii .sa va fie rusine ,NU ii ajutati cu nimic !!!
14Feb.2019

Florin 14 Feb. 2019 23:56:58

nu se schimba regulile in timpul jocului!...multi si-au luat bilete de vacanta pana pe 14 septembrie 2019...daca modificarile se fac din 2020 - 2021 , anuntate clar, atunci e ok
14Feb.2019

Eli Sfirlea 14 Feb. 2019 21:06:24

Ne tot fura cate o săptămână de vacanță. Cum e posibil??? Sa le fie rusine!!!
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2020
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
eNews Portal INVATAMANT
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2020


37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2020
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2020
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!