Directoarea Scolii "Nicolae Titulescu" a demisionat, ca urmare a scandalului de abuz sexual asupra unui elev. Reactia ministrului Ligia Deca

De Portal Invatamant
la 05 Mar. 2024
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Directoarea Scolii "Nicolae Titulescu" a demisionat, ca urmare a scandalului de abuz sexual asupra unui elev. Reactia ministrului Ligia Deca05Mar.2024

Ancheta in legatura cu abuzul sexual de la Scoala "Nicolae Titulescu" din Bucuresti incepe sa prinda contur, pe masura ce autoritatile incep sa reactioneze. Astazi, premierul Marcel Ciolacu a chemat-o la discutii pe Ligia Deca, dupa ce luni anunta, la un post de televiziune, ca "nu ramane piatra pe piatra daca se dovedeste ca directoarea a ascuns fapte". Ulterior, Ministerul Educatiei a anuntat ca directoarea scolii gimnaziale a demisionat.

Ligia Deca a trimis marti dimineata Corpul de Control al Ministerului Educatiei la Scoala Nicolae Titulescu, unde un elev ar fi fost violat de colegi, dar si la Inspectoratul Scolar. Ministrul a declarat ca raportul preliminar al Inspectoratului Scolar sesizeaza o serie de abateri si ca "entitati care trebuiau informate despre acest caz nu au fost informate".
 
Intrebata cine minte in acest caz, Inspectoratul Scolar care sustine ca a primit o sesizare abia luni dimineata sau directoarea unitatii de invatamant care a afirmat ca inspectoratul a fost notificat cand a avut loc primul caz de abuz, Deca a raspuns ca "acest lucru va fi cercetat de Corpul de Control al Ministerului Educatiei".
 
"Vrem sa vedem nu numai ce s-a intamplat in scoala, dar si ce s-a intamplat din punctul de vedere al comunicarii scolii cu alte entitati care trebuie sa fie responsabile, fie ca este vorba despre scoala, fie ca este vorba despre Politie, fie ca este vorba de DGASPC sau alte entitati”, a declarat ministrul Educatiei, potrivit Digi24.

Ministerul Educatiei nu a fost notificat de scoala sau inspectorat, am aflat din presa, a mai spus Ligia Deca.
 

Procurorii au ridicat imagini de pe camerele de supraveghere din scoala


La randul lor, procurorii au anuntat ca inceput audierile in cazul acuzatiilor de viol de la Scoala Nicolae Titulescu din Bucuresti. Elevul agresat a fost audiat in conditii speciale, iar anchetatorii au ridicat imagini de pe camerele de supraveghere din scoala. 
 
Elevul abuzat, acum in varsta de 10 ani, ar fi fost violat de doua ori in toaleta scolii, de colegi, prima fapta avand loc in urma cu doi ani. Conducerea Scolii Gimnaziale „Nicolae Titulescu” a sustinut ca primul dosar a fost clasat, al doilea fiind in curs de investigare.
 
„A fost violat de doua ori! De doua ori, nu o data! De doua ori! Prima data avea 8 ani cand a fost abuzat. Era clasa zero. Noi am aflat la sfarsitul clasei, intr-o joi, iar vineri am fost la doamna directoare. S-a intamplat in toaleta scolii, la parter. Copilul mi-a zis ca la toaleta nu era zavor”, a declarat mama copilului abuzat, la Antena 3.

Reactia scolii: "Am considerat oportun sa existe discretie cu privire la caz"


Luni, 4 martie, conducerea unitatii de invatamant a oferit un punct de vedere cu privire la acuzatiile aduse de parintii elevului de 10 ani, care ar fi fost abuzat sexual de doua ori, in toaleta scolii, de catre colegii mai mari.
 
"Avand in vedere informatiile vehiculate in mass-media in ultimele trei zile, cu privire la o presupusa agresiune sexuala, comisa asupra unui fost elev al scolii noastre din ciclul primar, atat din nevoia corectei informari a opiniei publice, cat si din necesitatea evidenta de a asigura climatul optim in interiorul unitatii de invatamant, va comunicam urmatoarele:
 
Cand ne-a fost sesizata posibilitatea comiterii de abuz asupra unui elev, de catre un alt elev al scolii, am pus la dispozitia organelor abilitate, din prima clipa, absolut toate informatiile necesare clarificarii situatiei. Din perspectiva institutiei noastre si a prerogativelor legale ce ne revin, am desfasurat, in egala masura, anchete interne, in spiritul unei maxime transparente si dorintei sincere de a clarifica toate aspectele.
 
In cadrul procedurii judiciare, primul dosar a fost clasat, in anul 2022. Ulterior, o alta plangere la organele abilitate, cu privire la acelasi elev, a condus la deschiderea unui alt dosar, care este in curs de desfasurare.
 
Mentionam ca din considerente legale si procedurale, cat si pentru a proteja intimitatea elevilor potential implicati, pana la concluziile oficiale ale unei anchete, am considerat oportun sa existe discretie cu privire la caz, neasumand riscul traumatizarii psiho-emotionale sau excluziunii pentru vreun copil inscris la scoala noastra.
 
In lumina celor de mai sus, coroborate cu intreaga disponibilitate a conducerii Scolii Gimnaziale Nicolae Titulescu, de a depune absolut toate diligentele pentru clarificarea situatiei, cu dorinta de a indeplini responsabilitatea ce ne revine, punem intotdeauna interesul elevilor nostri pe prim-plan.
 
Pentru orice alte aspecte de clarificat, ramanem permanent la dispozitia parintilor si celor interesati, asigurandu-i ca am actionat permanent cu profesionalism si corectitudine, in spiritul imperativelor morale si legale."
 

Sfaturi pentru Nota 10 - Raspunsuri si Explicatii
Ati inceput antrenamentul pentru Evaluarea Nationala la clasa a VIII-a?

Va doriti o pregatire eficienta si SUCCES deplin pentru copilul dvs. la Evaluarea Nationala?

Oferiti-i copilului dvs. suportul unei pregatiri conforme programei scolare in vigoare!

Culegerile ajuta acum elevul:

-> sa recapituleze/asimileze/lamureasca/fixeze notiunile de examen;
-> sa exerseze rezolvari similare celor de la examen;
-> sa capete incredere in fortele proprii;
-> sa atinga performante cu efect benefic pentru evolutia ulterioara.

...Vezi AICI detaliile complete <<


Ti-a placut acest articol?
Distribuie-l pe Facebook sau trimite-l pe WhatsApp altor parinti sau profesori!

0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Urmareste-ne pe Google News
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:

ligia decaismbministerul educatieimarcel ciolacuabuz sexual


x
Lasa un raspunsTeste Rezolvate pentru Evaluarea Nationala Clasa a II-a, Clasa a IV-a, Clasa a VI-a si (mai ales) Clasa a VIII-a
Va oferim GRATUIT Raportul Special
Teste Rezolvate pentru Evaluarea Nationala Clasa a II-a, Clasa a IV-a, Clasa a VI-a si (mai ales) Clasa a VIII-a

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la Newsletterul GRATUIT si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
eNews Portal INVATAMANT
Teste Rezolvate pentru Evaluarea Nationala Clasa a II-a, Clasa a IV-a, Clasa a VI-a si (mai ales) Clasa a VIII-a
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

Teste Rezolvate pentru Evaluarea Nationala Clasa a II-a, Clasa a IV-a, Clasa a VI-a si (mai ales) Clasa a VIII-a
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul GratuitTeste Rezolvate pentru Evaluarea Nationala Clasa a II-a, Clasa a IV-a, Clasa a VI-a si (mai ales) Clasa a VIII-a
Va oferim GRATUIT Raportul Special
Teste Rezolvate pentru Evaluarea Nationala Clasa a II-a, Clasa a IV-a, Clasa a VI-a si (mai ales) Clasa a VIII-a


Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la Newsletterul GRATUIT si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Teste Rezolvate pentru Evaluarea Nationala Clasa a II-a, Clasa a IV-a, Clasa a VI-a si (mai ales) Clasa a VIII-a
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

Teste Rezolvate pentru Evaluarea Nationala Clasa a II-a, Clasa a IV-a, Clasa a VI-a si (mai ales) Clasa a VIII-a

 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!
x
//