
Desi initial elevii au fost anuntati ca pe 5 octombrie, de Ziua Mondiala a Educatiei, trebuie sa mearga la scoala chiar daca nu vor face ore, pentru a participa la diverse activitati educationale, inspectoratul scolar al municipiului Bucuresti (ISMB) a anuntat ca pot ramane acasa.
Poziția personalã clarã este :
Dezavuez total abordarea NEUNITARÃ an școlile și liceele din Romania a acestei zile care ar trebui sã fie o zi specialã an care profesorii și elevii lor se antalnesc sã zicem douã ore an care discutã degajat, liber, despre Educație: despre idealurile ei, despre punctele tari, punctele slabe dar și despre amenințãrile care aduc deservicii acestor idealuri !
În unele instituții s-au fãcut ore, an altele nu s-au fãcut deloc ore, an altele s-a ancercat un demers enunțat mai sus e și cazul meu dupã care colegii au sãrbãtorit ! Nu este corectã aceastã lipsã de unitate an marcarea acestei zile pentru cã se iscã discuții inutile și uneori chiar deplasate!
Invit corpul profesoral sã mediteze astfel ancat, anul viitor sã nu se mai antample astfel de disfuncții !
Nu va suparati...dar nu este discriminare? Sa intelegem ca unii sunt,,mai cu mot''? Interesanta stirea...mai ales ca vuieste pe toate posturile TV si peste tot, ca si cum ar fi zi libera pentru toti. Vrem si noi ceilalti, nu este normal sa vrem?
Ciudate hotarari iau domnii inpectori.
Unii serbeaza Ziua Educatiei avand zi libera, altii sunt la serviciu, lucrand zi normala
Oare ISMB nu este subordonat aceluiasi minister ca si restul scolilor? Noi ceilalti avem alta structura a anului scolar, alte zile libere?