Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Salariile profesorilor, majorate cu 15% din ianuarie 2017

de Ana-Maria Tudor la 01 Nov. 2016 Exclusiv
15 comentarii

Salariile profesorilor, majorate cu 15% din ianuarie 2017 Vesti bune pentru personalul din Invatamant: de la 1 ianuarie 2017 beneficiaza de majorarea salariilor de baza cu 15%.

UPDATE: Mai multe categorii de angajati din Invatamant vor beneficia de noi sporuri din ianuarie 2017. Detalii aici >>

Majorarea salariilor de baza cu 15% pentru personalul din invatamant, incepand cu data de 1 ianuarie 2017, a fost aprobata de Comisiile reunite de Buget si Munca din Parlament.

"Incepand cu data de 1 ianuarie 2017, salariile de baza ale personalului din invatamant, existente in plata la data de 31 decembrie 2016, se majoreaza in medie cu 15%, conform normelor metodologice elaborate de Ministerul Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice si aprobat prin hotarare a Guvernului", se arata in amendamentul care apartine Federatiei Sindicatelor din Educatie "Spiru Haret".

Aceasta nu este singura majorare pentru invatamant.

Personalul din invatamant mai beneficiaza de inca o majorare. Un alt amendament votat prevede un spor de 10-25% din salariul de baza proportional cu timpul efectiv lucrat si calculat in functie de numarul elevilor sau al studentilor practicanti pentru personalul didactic desemnat sa conduca si sa realizeze practica pedagogica pentru pregatorea educatorilor si invatatorilor, institutorilor si profesorilor.

Profesorii vor beneficia de asemenea de un spor in functie de numarul de clase la care predau. Astfel, acestia ar urma sa beneficieze de un spor de 7%, 10% si 15% din salariul de baza pentru personalul didactic care asigura predarea simultana la doua, trei sau patru clase de elevi.
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Vezi detalii
Ghidul PowerPoint pentru elevi
Ghidul PowerPoint pentru elevi
Vezi detalii
Culegere de exercitii rezolvate la matematica
Culegere de exercitii rezolvate la matematica
Vezi detalii


Precizam ca amendamentul a fost votat de parlamentarii PSD si UDMR, in absenta parlamentarilor liberali. Masura de majorare a salariilor din Invatamant nu este sustinuta nici de ministrul Muncii, Dragos Pislaru, care a explicat ca nu exista buget pentru majorari.

Comisiile reunite de Buget si Munca au mai aprobat, luni, plata sporurilor pentru personalul medical la nivelul anului 2016, nu 2009 cum era pana acum, precum si majorarea cu 25% a salariului de baza de incadrare de care beneficiaza personalul din aparatul propriu al CNAS.

Atentie! Pentru a intra in vigoare, amendamentele trebuie votate in plenul Parlamentului.
Autor: Ana-Maria Tudor

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.32 din 158 voturi

x


Intrebare antispam: 1 + 1 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 15 comentariiAdauga comentariul tau

anca 2016-12-02 14:26:02

Nu va inselati singuri, oameni buni, aceste vorbe sunt doar minciuni inainte de alageri. Nu vedeti ca toti promit marea cu sarea si tara merge tot mai prost.Minciuni si iar minciuni....

Livia 2016-11-25 01:00:49

Doamna Marian, in primul rand, ''asi'' se scrie corect...isi, apoi...no coment la comentariul dumneavoastra

Florenta 2016-11-07 13:27:44

Ar fi bine sa se majoreze pentru ca la noi in judetul TR urmeaza sa ni sa retina indemnizatiile de conducere secretarilor si contabililor de la unitatile scolare carora nu le ajung banii de salarii pana la sfarsitul anului, pentru perioada 2015-2016 pe motivul ca nu s-a respectat anexa nr.4 pct.3 din Legea 63/ 2011 pt. secretar si nu am avut minim 5 posturi de executie pt. contabil

Florenta 2016-11-07 13:20:47

Ar fi bine sa se majoreze pentru ca la noi in judetul TR urmeaza sa ni sa retina indemnizatiile de conducere secretarilor si contabililor de la unitatile scolare carora nu le ajung banii de salarii pana la sfarsitul anuluipentru perioada 2015-2016, pe motivul ca nu s-a respectat anexa nr.4 pct.3 din Legea 63/ 2011 pt. secretar si nu am avut minim 5 posturi de executie pt. contabil

laura 2016-11-07 09:51:40

Doamna Mariana, la cate cursuri de perfectionare participati pe an ? Vad ca va tot comparati cu cadrele didactice. De ce nu faceti studii de specialitate pentru a avea aceleasi drepturi ca profesorii ? Stiti cat trebuie sa ne pregatim noi pentru o lectie ? Stiti ca muncim si inafara orelor la catedra ?

M.I. 2016-11-02 22:50:49

Nu va faceti iluzii!! Iar celor ce se plang pt.salariile taiate, le amintesc ce manarii faceau impreuna cu sefii lor! - O MANA SPALA ALTA MANA!!, PENTRU ASTA AVEATI SPORURI PT,CALCULATOR, GRADATII, SALARII DE MERIT, DE PRIN 2002 CEL PUTIN...?! EXTERNALIZARE!! COSTA GUVERNUL MULT MAI PUTIN!!

anca 2016-11-02 20:24:15

astea sunt doar minciuni gogonate, asa ca inainte de votari...NU CREDETI MINCIUNILE LOR, fiti seriosi, tara geme ca nu avem bani iar ei majreaza salariile in halul asta..sa ne multumim ca nu le taie ca in urma cu cativa ani...nu vi se pare ciudat ca specifica clar ca cei care au votat hotararea sunt doar parlamentarii PSD si UDMR, in absenta altora.HALAL conducere mai are tara asta....

vasyf 2016-11-02 17:53:26

Destul de trist, pentru că politicienii, dar si liderii de sindicat, au uitat total de aceasta categorie de personal din invatamant:"NEDIDACTICII"...

anda 2016-11-02 08:19:54

de trei luni de zile noi sectretarii si contabilii stam cu salariile taiate si nu se ia nicio masura......ne normeaza dupa nr.de clase...ce legatura au situatiile financiare cu nr.de clase...

clau 2016-11-01 20:59:02

„isi”doamna Mariana nu „asi”
De-aia personalul didactic are salariul mai mare...are scoala. Asa e normal în tarile civilizate. Isi iau concediu fiindcã au dreptul legal. Dumneavoastra nu aveti?

Katoka Felicia 2016-11-01 20:49:42

dar salariile reduse ale personalului didactic auxiliar cand se rectifica? Normarea elaborata nu este nici pe departe ce trebuia sa fie. Abuzi s-au taiat drepturi castigate de foarte mult timp, cand exista o normare reala.

Panaitescu Carmen 2016-11-01 20:28:08

Eu cred ca-i praf in ochi. Si in 2008 Tariceanu cel destept majora salariile cu 50% si??? s-au castigat banii in instanta, dar la zi cat suntem platiti? Stati sa vedem forma finala a Legii si apoi vorbim.

viorake 2016-11-01 20:03:44

Constatam pe zi ce trece ca personalul nedidactic este din ce in ce mai prost vazut si apreciat.Majoritatea spun : daca nu va convine , de ce nu plecati? Eu sunt angajat ca mecanic intretinere la un camin de copii : pe langa aceasta functie mai prestez prin decizie: Cadru tehnic in situatii de urgenta, responsabil arhiva si operator casa .Sunt de profesie inginer electromecanic .absolvent cursuri zi in '89. sunt subalternul unui fost sofer ,alcoolic ,analfabet etc care normal ar trebui sa faca tot ce fac eu in plus..si are salariu de 2,5 ori mai mare ca mine, liceul la baza ,partidul si spaga in spate si scoala vietii; in buzunar are sticluta.Bravo lui si bravo lor , coruptilor care sustin acest sistem. Si atunci ce sa mai zicem despre nedidactici?

mariana 2016-11-01 16:04:39

de personalul nedidactic nu prea se discuta si ca este vacanta si ca nu este noi mergem la servici cadrele didactice asi iau concediu ,de restul personalului nu se da importanta ,multumim domnule ministru

Cimpean Gheorghe 2016-11-01 12:17:30

In titlu se specifica: "profesorii" in articol scrie "personalul din invatamant", in invatamant exista si personal nedidactic, acesta beneficiaza sau nu de acel 15%?
multumesc

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!