Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Cu cat cresc salariile profesorilor de la 1 februarie

de Ana-Maria Tudor la 20 Ian. 2017
17 comentarii

Cu cat cresc salariile profesorilor de la 1 februarie De la 1 februarie, sub rezerva aprobarii de catre Guvern a propunerilor sindicaliste, salariile din invatamant urmeaza sa creasca. Sunt aproape 300.000 de angajati din invatamant ale caror salarii vor fi marite.

Salariile profesorilor ar urma sa creasca, in medie, cu 15%. Exista, insa, unele categorii care vor avea parte de cresteri mai mari decat celelalte.
 
Digi24 a centralizat cresterile de salarii din invatamant, avansand si niste cifre concrete.
 
Astfel, cele mai mari salarii vor fi in invatamantul universitar, acolo unde un rector va avea parte de o majorare a salariului cu 1.100 lei, urmand sa castige peste 8.400 lei. 
 
Un profesor universitar va avea o crestere salariala de 500 lei, ajungand la un salariu intre 3.173 si 6.901 lei. Un conferentiar universitar va avea parte de o crestere de salariu de 700 lei, ajungand la un salariu maxim de 4.348.
 
In invatamantul preuniversitar cresterile nu sunt la fel de spectaculoase. Un profesor debutant va avea tot in jur de 2.000 de lei, iar salariul poate ajunge pana la aproape 4.000 in cazul dascalilor cu 40 de ani de experienta si grad I. Cei care au gradul II vor avea ceva mai putin: aproximativ 3.300 de lei salariul maxim.
 
Un director de scoala va castiga in jur de 4.800 de lei. Salariile cele mai mari le au inspectorii scolari generali, care ar urma sa primeasca 6.000-6.100 de lei pe luna.
 
Sa vorbim limba franceza. Metoda usoara si placuta pentru elevii claselor V-VIII
Sa vorbim limba franceza. Metoda usoara si placuta pentru elevii claselor V-VIII
Vezi detalii
Culegere pentru invatarea limbii engleze
Culegere pentru invatarea limbii engleze
Vezi detalii
Culegere de engleza pentru clasele V-VIII
Culegere de engleza pentru clasele V-VIII
Vezi detalii
Nu uitati: acestea sunt salariile negociate de sindicalisti, ele trebuind sa fie aprobate de Guvern.
 
Salarii invatamant de la 1 februarie 2017
 
  • rector: 7.302 lei - 8.405 lei
  • profesor universitar: 3.173 lei - 6.901 lei
  • conferentiar universitar: 2.471 lei - 4.348 lei
  • asistent universitar: 1.978 - 2.715 lei
  • profesor gradul I: 2.045 lei - 3.948 lei
  • profesor gradul II: 2.149 lei - 3.324 lei
  • director de scoala: 4.722 lei - 4.803 lei
  • inspector scolar general: 5.954 lei - 6.100 lei
Autor: Ana-Maria Tudor

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.24 din 417 voturi

x


Intrebare antispam: 5 + 5 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 17 comentariiAdauga comentariul tau

George 2017-04-26 12:01:16

Deci, salariile nu s-au marit nici de la 1 martie 2017. Se mai aude ceva cu maririle promise de 15%? Domnu' Hadar... se aude? Vad ca altfel participati la tot felul de emisiuni, va dati cu parerea pe tot felul de teme, numai despre invatamantul universitar nu.

Andreea 2017-03-30 12:09:41

Da, s-au marit, dar nesatisfacator. Eu sunt lector la o universitate de stat si am avut mereu salarii ...geniale: 2004-2008, preparator, 1100 lei; 2009-2012, asistent, 1350 lei; 2013-2015, lector, cam 1700 lei. Prin 2016 - 1900 lei, iar din martie 2017 - 2600 lei. Buni si astia, dar pentru supravietuire. Am auzit ca o educatoare la o gradinita particulara are cam 2000 euro pe luna. O fi adevarat? O invidiez!

Valentina Groza 2017-02-19 11:44:39

Peste tot,doarmariri pentru didacti.Nedidacticul trebuie sa munceasca fara bani? Sau nevoile lor ar trebui sa fie mai mici, ca nu inteleg nepasarea pentru niste oameni care muncesc fizic, uneori peste puterile lor.

Andy 2017-02-19 09:54:56

Sun lector universitar la o universitate din Timisoara. In 14 ianuarie am primit cu 84 lei mai putin ca in decembrie. Analizand comparativ cluturasullunii decembrie cu ianuarie am constat ca salariu brut de baza a fost redus cu 114 lei. Am intrebat colegii din Dep si mi-au spus ca au constat acelasi lucru. La alte Dep.ssalariul a ramas acelasi. Am cerut explicatii la Salarizare si n-am primit nici un raspuns. Despre ce cresteri se discuta? Este praf electoral in ochi. Probabil cei care au votat programul de guvernare au constat ca au fost mintiti...

Rodica 2017-02-15 16:15:16

Eu tocmai am primit salariu. Am cu 45 lei mai putin ca in luna decembrie. Deci cu cat s-au majorat salariile? O mizerie! Ca si cei care au dat acesta lege!

Mihai 2017-02-07 15:03:58

Nu stiu cum a fost in urma cu 6 ani, dar haosul de acum nu l-am mai intalnit vreodata. Niste parlamentari, pt a mai obtine niste voturi, au "amendat" celebra OUG 57/2015, promitand salarii in medie cu 15% mai mari din ian 2017. Evident ca promisiunea a fost una, iar ceea ce au realizat a fost alta! Desigur, salariul meu de baza din grila a crescut de la 2599 la 2799 lei brut de la 01.01.2017 potrivit unei HG publicata in MO in 31.01, deci 7,7% crestere, doar ca, incepand cu 01.03, sporul pt conditii vatamatoare suma compensatorie in cuantum de 206 urmeaza sa nu se mai plateasca inca nu s-au publicat nimic in acest sens - pastrarea lui in suma compensatorie, recalcularea cf. unui procent sau renuntarea la acesta - definitiv, de altfel singurul spor de care beneficiez, nu-l voi mai primi. Deci salariul nu numai ca nu-mi va creste, ci-mi va si scadea per total din martie. O mizerie de politicieni, o mizerie de lege, o bataie de joc ordinara!!! Ce-i drept, sunt si angajati carora veniturile le-au crescut si cu 35% ati citit bine: 35% - nu-i nicio virgula intre cele doua cifre!!!

cristi 2017-02-01 21:30:01

In Invatamant tot timpul se aproba pentru personal didactic salar,sporuri,de ce trebuie sa fie uitati cei din diactic auxiliar care nu sunt in conducere si muncesc nu sunt aprobate sporurile sunt pur si simplu uitati de minister,trebuie sa nu uite ca ei sunt in unitati care raspund de toate

mona 2017-01-31 21:46:30

In invatamant cea mai mare raspundere si controale o are personalul didactic auxiliar carte este platit mai prost decat personalul didactic care munceste 4ore ,trebuie sa fie remediate aceste probleme.

Georgica 2017-01-31 00:30:03

oare cati rectori au fost la demonstratia pt marirea salariilor???

Doina 2017-01-26 13:00:24

Salariile prof universitari sunt chiar f mici gandindu-ne la pregatirea d-lor!
Nimeni nu e oprit sa opteze ptr titlul de prof universitar sau functia de rector...
Nu salariile d-lor rezolva frustrarile...unora!
inv, Doina

Petronela 2017-01-24 22:31:36

Sa ne ierte Dumnezeu dar tot la aia cu salarii mari se măresc salariile? Dar de ce nu le fac de 100 de milioane la rectori și la cei de jos cu 30 de lei??BĂTAIE DE JOC! !!!!!!!

susi 2017-01-24 20:16:04

in medie!!!! e prima oara cand aud de medie! sau e ca si cei 5% din august?! iar demotivare / manipulare publica?!

M.I. 2017-01-24 17:46:15

Cifrele estimate in acest articol reprezinta salariul brut; 1/3 pleaca sub forma darilor lunare la stat??! - cam asta-i!, ramane cum era!!

Rodica Periat 2017-01-24 15:06:17

Dar la educatoare cu 35 - 40 ani vechime și grad didactic I cu cât cresc salariile

EC 2017-01-24 14:52:27

Ce profesor debutant are 2000 lei? Eu mai mult de 1500 lei n-am auzit la debutanti, si sunt cu facultate de lunga durata, cu peste 10-15 ani vechime in munca. Sa-mi spuna si mie ce debutant are 2000 lei salariul! Sau aproape! Iar diferenta de 500 lei inseamna ceva!

Stefan 2017-01-20 16:03:34

Nu inteleg de ce se lanseaza tot felul de cifre daca nu este inca nimic aprobat! Ca sa dam apa la moara celor care considera ca profesorii au salarii bune, in conditiile in care au atatea libere obligatorii.Nu suntem de acord cu aceste libere eforturile pt. ameliorarea efectelor acestora sunt mari.
Sau poate trebuie o justificare pt. cresterea preturilor.

Stefan 2017-01-20 15:53:29

5

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT
Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT
Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!