Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Guvernul a propus majorarea salariilor cu 207 lei pentru profesori grad I si cu 154 de lei pentru invatator grad I

de Banu Alexandra la 31 Mai. 2016 Exclusiv
13 comentarii

Guvernul a propus majorarea salariilor cu 207 lei pentru profesori grad I si cu 154 de lei pentru invatator grad I Ordonanta de urgenta referitoare la corectiile salariilor din sectorul bugetar, care a fost respinsa de liderii sindicalistilor din Invatamant, prevedea salarii mai mari cu 207 de lei pentru profesorii cu gradul I si cu 154 de lei pentru invatatori.

Conform unui document obtinut de Mediafax, OUG referitoare la corectiile salariilor din sectorul bugetar prevedea ca salariul brut al unui profesor grad I, varsta 25-30 de ani, cu studii superioare, creste de la 4.946 la 5.153 brut, respectiv cu 207 lei. In acelasi timp, salariul unui invatator cu gradul I ar fi crescut de 3.080 la 3.234 de lei brut.

Potrivit datelor Mediafax, un profesor gradul I, varsta 25-30 de ani, cu studii superioare, are in prezent un salariu de incadrare de 2.405 lei (contine cele trei majorari succesive anterioare), la care se adauga gradatia de merit, 601 lei, indemnizatie diriginte, 301 lei, spor de vechime, 826 lei, compensatii tranzitorii rural, 241 lei, si se ajunge la un salariu de baza de 4.374 lei. La salariul de baza se adauga doua sporuri, spor simultan, 331 lei, si spor rural, 241 lei, si rezulta un salariu brut de 4.946 lei.

Conform grilei ordonantei de urgenta, salariul de baza este 2.352 lei brut (contine salariul de incadrare si sporul de vechime). La salariul de baza se adauga gradatia de merit, 588 lei si indemnizatia de diriginte, 294 lei, astfel ca se ajunge la un salariu de baza de 3.234 lei, ceea ce reprezinta o crestere cu 154 de lei fata de cat castiga in prezent un invatator cu gradul I.

Aceeasi grila arata ca salariile debutantilor cresc in medie cu 16%.

Sindicalistii au respins insa propunerile Ministerului Muncii si anunta actiuni de protest in Capitala pe 1 Iunie, la care vor participa profesori, elevi si parinti.

Liderul Federatiei Sindicatelor Libere din Invatamant (FSLI), Simion Hancescu, subliniaza ca propunerea Guvernului a fost pentru o corectie de 5% in grila de salarizare, ceea ce ar insemna cresteri doar pentru o parte a cadrelor didactice.
Culegere de engleza pentru clasele V-VIII
Culegere de engleza pentru clasele V-VIII
Vezi detalii
Capcanele GRAMATICII si LITERATURII Romane
Capcanele GRAMATICII si LITERATURII Romane
Vezi detalii
Culegere de exercitii rezolvate la matematica
Culegere de exercitii rezolvate la matematica
Vezi detalii

"Negocierile au durat 30 de minute. Am propus o crestere salariala de 10% de la 1 ianuarie 2017 sau de 5% de la 1 august 2016 si de inca 5% de la 1 ianuarie 2017. Propunerea Guvernului a fost pentru o corectie de 5%. Acesta este lucrul care ne-a nemultumit", a declarat pentru MEDIAFAX liderul FSLI, Simion Hancescu.
Autor: Banu Alexandra

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 3.96 din 51 voturi

x


Intrebare antispam: 1 + 1 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 13 comentariiAdauga comentariul tau

Profesor 2016-06-13 09:41:47

Nu-mi vine sa cred ca puteti spune asemenea minciuni...si pe un portal al invatamantului... Ne mintiti in fata... pentru ce? De unde ati scos afirmatiile ca s-ar lua asemenea salarii? Si de ce ati introdus gradatia de merit, indemnizatia de diriginte si sporul de vechime? De astea beneficiaza doar o foarte mica parte dintre noi. Ca sa nu mai spunem ca gradatiile de merit nici nu le obtin toti cei care muncesc in plus,cu adevarat, pentru ca se acorda foarte putine pentru un numar foarte mare de profesori!!!

Adrian 2016-06-10 07:20:55

Prezentarea de salarii de exceptie, adica pentru un segment dintre cei care lucreaza in invatamnt nu inseamna ca toti primesc spor de rural, spor de invatamant special, gradatie de merit eventual doar 16% dintre cei din sistem. Va sugerez sa prezentati un exemplu de salarizare pentru un cadru didactic debutant, un cadru didactic cu vechime 20-25 de ani si un cadru didactic cu peste 40 de ani vechime. Consider ca astfel puteti face o informare corecta pentru cei interesati din sistemul de invatamant.

Adrian 2016-06-10 07:12:18

Le-ati calculat sau asa ati estimat, dupa spusele unora sau altora.
Va spun eu ca la vechimea de 35-40 de ani, studii cu licenta, gradul didactic I, salariul brut de 3436 de lei, rezulta un net mai mic cu 8 lei decat in prezent.

taica 2016-06-03 23:32:56

Căutam operator/operatoare calculator pentru publicare anunțuri. Nu este necesară prea multă experiență. Se lucrează comod de acasă sau de oriunde aveți acces la internet. Se oferă contract de comision. Cerințe: cunoștințe minime PC, seriozitate, perseverență, conexiune internet. Se acordă instruire gratuită sub forma unor lecții trimise pe mail. Câștigul depinde numai de dvs. Mai multe detalii puteți obține trimițând un e-mail cu subiectul ”INFORMAȚII” pe adresa seracin1946@yahoo.com

Savoy 2016-06-01 23:51:33

Scoateti dlacu gradatiile de nemerit, e jenant cum unii isi fabrica dosare cu hartii, oameni in toata firea! Jos cu hotia din invatamant! Profesori adevarati, nu alergatori dupa hartoage, iau, dupa 35 de ani vechime, putin peste 2000 lei.

George Marcu 2016-06-01 23:08:14

Varsta 20-30 de ani" pentru oamenii culti, este vorba de vechime nu de "varsta", "gradatie de merit" nu au nici 5% dintre cadrele didactice, mincinosilor, iar indemnizatia de diriginte o au doar cei care au dirigentie, aprox. 40%. Rectificati sau mai bine nu mmai mintiti.

Condrescu C. 2016-06-01 15:54:24

Sunt profesor cu Gr. II gr. I in curs, 8 ani vechime, dirigentie si am salariul de 1456 lei net, o bataie de joc...

Ionel BONDOC 2016-06-01 12:54:24

recomand verificarea din mai multe surse pentru evitarea confuziilor. Pentru învățământul superior, spre exemplu, principala problemă care se pune este aceea de reducere a discriminării actuale, dintre gradul de Profesor și celelalte grade Conferențiar, Lector/Șef lucrări, Asistent și Preparator. Concret, salariul unui profesor este de cel puțin două ori mai mare decât al unui conferențiar, de vreo 3 ori mai mare decât al unui șef de lucrări și de vreo 5-6 ori mai mare decât al unui preparator. Și dacă nu credeți, verificați pe site-urile universităților declarațiile de avere ale celor cu funcții. Și atenție: sunt doar declarațiile oficiale, dar nu trebuie să uităm, că la o adică, fiecare mai are câte o bunică, o mătușă, o pivniță, un cavou etc. etc.

Koko 2016-06-01 06:29:56

Abureală, domnilor!!!Am fluturașul S, peste 30 ani vechimeîn fața mea și scrie negru pe alb - salariul de încadrare realizat = 1991 lei, deci nu trec de 2000 lei la 32 de ani de muncă!! Ce vă lăudați cu alte sporurivechime, diriginție etc.!! Acestea sunt infime și reprezintă drepturi firești pentru munca prestată.

Totoliciu Dan 2016-06-01 05:57:21

Bateți câmpii!!!De unde ați scos prostiile astea??? Și cui îi pasă cât e brutul? Statul ia 33%, așa că scrieți cât e netul!!!

Claudiu 2016-05-31 22:58:25

Aiurea! Sunt prof. dr., gradul I, 16 ani vechime, am și gradație de merit și primesc ”în mână” fix 2.230 lei. Aceasta este realitatea.
N.B. Nu, nu primesc sporul pentru doctorat întrucât sunt din cei de după 2009... altă aiureală, chiar discriminare...

Lia 2016-05-31 22:49:40

Un salariu de profesor invatamant primar cu gradul I este de 2000 leiin mana!!, despre ce vorbiti voi aici?? De unde ati scos cifrele astea?

Nea Bujie 2016-05-31 21:08:32

Un text plin de informatii false. Un profesor la 25 de ani NU poate avea gradul I, pentru asta trebuie sa obtina definitivatul si gradul II ceea ce inseamna minim 7 ani. Un profesor de 25-30 ani are o vechime minuscula, aproape nula. Dirigintie, gradatie de merit si spor de mediu rural au doar unii profesori. In plus dirigentia este 10% din salariul de baza deci nici macar nu se verifica matematic. Concluzia e ca salariul prezentat aici este SF, doar cu scopul de a denigra profesorii. Daca tot prezentati date aiurea, macar faceti-o mai credibil.

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!