Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Cum se calculeaza gradatia de merit in functie de vechimea in invatamant

de Banu Alexandra la 05 Apr. 2016 Exclusiv
1 comentarii

Cum se calculeaza gradatia de merit in functie de vechimea in invatamant Gradatia de merit pentru personalul didactic si pentru personalul didactic auxiliar se calculeaza prin aplicarea procentului de 25% la salariul de incadrare - acesta devenind baza de calcul pentru restul sporurilor si drepturilor salariale.

Vechimea in invatamant este formata din vechimea efectiva in invatamant si vechimea recunoscuta in invatamant, potrivit prevederilor art. 3 alin. (1) pct.7 din Legea 63/2011, cu modificarile si completarile ulterioare.

Vom analiza in acest sens urmatorul studiu de caz: cum se calculeaza vechimea in invatamant, in cazul unui cadru didactic care intr-un an scolar a ales sa aiba norma de 10 ore pe saptamana (CIM pe perioada determinata), in vederea eliberarii adeverintei de vechime pentru gradatia de merit?

Raspunsul expertilor Rentrop&Straton:

Avand in vedere ca din informatiile furnizate de dvs nu se intelege in ce masura persoana in cauza cumuleaza cele doua tipuri de vechime, sens in care apreciem ca pentru persoana in cauza vechimea in invatamant este egala cu vechimea efectiva in invatamant.

Astfel, in cuprinsul pct.5 al aceluiasi articol se precizeaza ca, vechimea efectiva in invatamant reprezinta perioada in care persoana angajata cu contract individual de munca a desfasurat activitate efectiva de predare la catedra in cadrul unei unitati sau institutii de invatamant. Constituie vechime efectiva in invatamant si perioada in care personalul didactic de conducere, indrumare si control, precum si personalul didactic auxiliar desfasoara activitate in cadrul unei unitati/institutii de invatamant sau unui inspectorat scolar.

Intrucat nici in cuprinsul anexelor care reglementeaza salariile de incadrare si nici in textele anterior mentionate nu se face distinctie intre tipurile de contract de munca, respectiv daca acesta este incheiat pe durata nedeterminata sau determinata ori pentru norma intreaga sau cu timp partial, apreciem ca acest tip de vechime se calculeaza raportat la perioada si nu pe ore lucrate. In situatia in care legiuitorul ar fi dorit sa instituie norme mai restrictive care sa vizeze modalitatea de determinare a vechimii in invatamant, apreciem ca acestea ar fi trebuit reglementate expres.

De altfel, in cuprinsul Ordinului nr. 5557/2015 din 27 octombrie 2015 pentru aprobarea Metodologiei si a criteriilor privind acordarea gradatiei de merit personalului didactic din invatamantul preuniversitar de stat, sesiunea 2016 se precizeaza ca gradatia de merit se acorda personalului didactic definit de art. 88 alin. (2) din Legea educatiei nationale nr. 1/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, respectiv personalul didactic de predare, personal didactic auxiliar si personal didactic de conducere, de indrumare si control.
MEMORATOR ISTORIE si MEMORATOR GEOGRAFIE
MEMORATOR ISTORIE si MEMORATOR GEOGRAFIE
Vezi detalii
Culegere de engleza pentru clasele V-VIII
Culegere de engleza pentru clasele V-VIII
Vezi detalii
Culegere de exercitii rezolvate la matematica
Culegere de exercitii rezolvate la matematica
Vezi detalii


Potrivit art. 3 din ordinul mentionat, gradatia de merit se atribuie incepand cu data de 1 septembrie 2016. Pentru fiecare candidat, gradatia de merit se calculeaza conform art. 264 din Legea nr.1/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, raportat la norma didactica de baza conform actului de numire/transfer/repartizare.

Sursa: Portal Institutii Publice
Autor: Banu Alexandra

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.93 din 7 voturi

x


Intrebare antispam: 1 + 2 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 1 comentariiAdauga comentariul tau

Bejan 2016-04-06 12:54:20

Dorim un articol in care sa se precizeze clar varsta eligibila pentru acel stimulent educational de 50 ron deoarece exista copii carora li s-au refuzat acest drep pentru faptul ca deja au implinit 6 ani in luna ianuarie/ februarie.Consider ca legiuitorul s-a gandit,cf art 2,pct b , la toti prescolarii de 6 ani si o luna/doua/trei... ce frecventeaza, in conditii legale, gradinita. Multumesc frumos.

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!