Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Tichete de 200 de lei pentru copiii care merg la after school. Programul "scoala dupa scoala", mai avantajos decat bona?

de Ana-Maria Tudor la 07 Oct. 2015 Exclusiv
29 comentarii

Tichete de 200 de lei pentru copiii care merg la after school. Programul "scoala dupa scoala", mai avantajos decat bona? Incepand din anul scolar 2016-2017, elevii din clasele 0-IV vor primi tichete in valoare de 200 de lei pentru plata serviciilor de tipul "scoala dupa scoala".

UPDATE: Deputatii au aprobat proiectul privind tichetele pentru after school. Vezi AICI cine poate beneficia de finantare >>

Acordarea tichetelor de 200 de lei pentru elevii inscrisi la after school a primit raport favorabil de la membrii Comisiei pentru Invatamant din Camera Deputatilor.

Pentru a beneficia de tichete pentru after school, parintii trebuie sa faca cereri pentru fiecare copil in parte, la sfarsitul anului scolar sau la momentul inscrierii la scoala. Suma de 200 de lei este stabilita in functie de indicatorul social de referinta si se indexeaza anual cu indicele de inflatie.

Aceste tichete, care vin in ajutorul parintilor care nu au cu cine sa isi lase copiii si aleg sa ii inscrie la after school si acopera, asa cum spune proiectul, integral sau partial costurile scolii sau ale organizatiilor non-guvernamentale care organizeaza astfel de programe pentru elevi.

Atentie! Pot beneficia de tichete pentru programul "scoala dupa scoala", pe baza de cerere scrisa, parintii copiilor de pana in clasa a IV-a inclusiv.

Cat costa un afterschool in Bucuresti


In functie de serviciile pe care le ofera, cele mai ieftine unitati after school din Bucuresti au taxe cuprinse intre 500-800 de lei pe luna si includ transportul de la scoala la after school, pregatirea temelor, activitati recreativ-educationale, masa de pranz si o gustare la ora 17:00.
Culegere de exercitii rezolvate la limba romana
Culegere de exercitii rezolvate la limba romana
Vezi detalii
Culegere pentru invatarea limbii engleze
Culegere pentru invatarea limbii engleze
Vezi detalii
Ghidul PowerPoint pentru elevi
Ghidul PowerPoint pentru elevi
Vezi detalii


Alte after school-uri din Capitala, care ofera servicii de nivel mediu percep taxe cuprinse intre 900-1.500 de lei si ofera copiilor inscrisi, pe langa masa, transport si ajutor la teme, diverse activitati speciale, cursuri de limbi straine, balet, dans sau instrumente muzicale.

In Capitala se gasesc si after school-uri de tip premium, insa preturile depasesc 2.000 de lei lunar. Aici, copiii sunt rasfatati cu meniuri alimentare in functie de preferinte, exista cate o persoana care se ocupa de fiecare copil in parte, sunt luati de la scoala si dusi la after school de sofer, care apoi ii duce si acasa. De asemenea, copiii isi pot alege singuri tipurile de activitati recreative la care isi doresc sa participe.

Observam asadar ca tichetele de 200 de lei pe care le ofera Guvernul pentru a incuraja parintii sa isi inscrie copiii la after school reprezinta de fapt o foarte mica reducere, aplicata la preturile solicitate de aceste centre, binevenita pentru multi dintre ei. Totusi, daca stam ne ne gandim, valoarea acestor tichete - 200 de lei, este destul de mica, tinand cont ca un detinut ne costa lunar 2.500 de lei, iar alocatia unui elev este de numai 84 de lei.

In functie de programul copiilor, dar si al parintilor, cei mici pot sta la after school intre orele 12:00/13:00  18:00/19:00.


After school sau bona?


La o prima documentare a preturilor practicate de after school-uri parintii se ingrozesc si primul lor gand este sa caute o bona. Cat poate sa ii coste o persoana care sta 4-5 ore pe zi, de luni pana vineri cu copiii? Si la acest capitol s-ar putea sa va treziti cu surprize, deoarece bonele cu autorizare de prestare pentru astfel de servicii ne costa intre 1.200 - 2.000 de lei, in functie de program si abilitati.

Dar cum gasim o persoana in care sa avem incredere? Cine este parinte stie ca este greu sa ne lasam copiii chiar si cu bunicii, fara sa avem nicio indoiala ca sunt in siguranta, cu atat mai putin in cazul unei persoane straine. Am auzit atatea cazuri in care copiii eram agresati de persoanele care ar fi trebuit sa ii ingrijeasca, tratati necorespunzator, insultati sau lasati infometati.

Astfel de tratamente sunt evitate in cazul inscrierii copilului la afterschool, unde cei mici sunt supravegheati de personal cu experienta si monitorizati de camere video. In plus, la after school, cei mici sunt inconjurati de copii de varsta lor, cu care se pot juca si socializa, ceea ce le dezvolta numeroase abilitati practice decat in cazul copiilor care stau izolati in camera lor. De asemenea, si activitatile educationale din astfel de centre difera de lectiile tinute acasa de bona.

Sunteti de acord cu inscrierea copiilor la after school sau preferati angajarea unei bone? Va ajuta tichetele de 200 de lei pentru plata serviciilor after school? Asteptam parerea dvs. in sectiunea de comentarii de mai jos!


Urmariti aici Stirile din invatamantul primar sau urmariti pagina noastra de Facebook!


Ana Maria Tudor

de Ana-Maria Tudor
Jurnalist - Educatie si Invatamant
5 ani de experienta in domeniul editorial
Specializari in Relatii Publice, Marketing si Managementul Afacerilor,
Educatie si Invatamant

Adresa de email: mariat@rs.ro


Autor: Ana-Maria Tudor

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.28 din 243 voturi

x


Intrebare antispam: 2 + 3 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 29 comentariiAdauga comentariul tau

Mariana 2016-08-27 01:03:12

Tichetele pt afterschool sunt un ajutor din partea statului....dar statul ar trebui sa ofere un ajutor mai mare copiilor. Pe maidanezi si detinuti se cheltuie sume uriase, dar pt viitoarea societate nu exista fonduri. Daca pt "Gabriela" ideea de afterschool inseamna ca iti abandonezi copilul.....da-mi voie sa iti spun ca ai o conceptie total gresita. Pentru multi dintre noi afterschool inseamna un ajutor in tot ceea ce inseamna educatie si supraveghere, inseamna ca noi parintii muncim iar copilul nu are cu cine sta acasa....decat singurel si cu cheia de gat. Dar cand edeti pe la tv ca a cazut un copil pe geam, sau ca a ars in casa.....pai tot parintele este de vina pt ca este inconstient si lasa copilul singur. Draga mea da-mi voie sa iti spun ca afterschool reprezinta o varianta mai sigura si mai ieftina a unei bone....copilul mananca, face temele, se joaca si in tot acest timp este si supravegheat. Pe viitor nu mai jigni alti parinti.

ANI 2015-10-22 13:35:38

Copliulu meu este in cls a doua si este inscris la after.Un ajutor este binevenit mereu. Speram sa se aplice.

Ion Radu 2015-10-18 22:17:57

Pentru ca alternativa aceasta -Step by step- se adreseaza copiilor cu retard mintalm, in tara de bastina!, de aceea cred, nici n-a fost prea agreata in Romania, unde cu licenta in buzunar, unii nu-si gasesc chipurile, de lucru... - In concluzie, Pib-ul nostru nu se comparea cu al lor!, acolo-si dezvolta abilitati pt o profesie, aici, UMILA!, dar meseriasul sistemului de peste ocean isi va permite Afacerea lui, o vila cu etaje si piscina, masini si croaziere anuale, caci vorbim despre America!, aici comparati alocatia dublata a pruncului, cu alocatia detinutului?!!. SIC!!

elena 2015-10-16 08:03:08

Nu e vorba de aceeasi ”elena ” care intreaba din ai cui bani se platesc concediile de crestere copil.

elena 2015-10-16 07:59:47

De alternativa Step by Step ati auzit? Programul este 8-16, e gratuit, se face in scoala cu doua cadre la clasa si se face si scoala dar se fac si activitati recreative. Aceasta alternativa nu e pe post de bona ca after si se aplica in toate tarile civilizate. De ce nu se promoveaza si aceasta alternativa?

carmen 2015-10-13 15:09:40

Da, sunt de acord.
Noi vom incepe clasa zero de la anul, si va merge la un after. Un ajutor este binevenit oricand.
Sa vedem acum daca se tin de aceasta promisiune.

mama a doi copii 2015-10-13 08:59:53

Suma este mica, dar orice ajutor este binevenit. Speram sa se aplice.

ildiko 2015-10-12 21:05:35

Este o idee fff buna. Daca s-ar aplica si din 2016 ,ar fi bine .... dar eu nu mai cred nimic ,decat atunci cand intradevar va fi real :

lavinia 2015-10-12 16:34:17

de accord cu acordarea acestor tchete fara a fi conditionat de veniturile salariale intrucat veniturile se imparte in rate cheltuieli lubnare si dwe after cghool nu iti mai ramane. Sper sa nu beneficieze de aceste boonuri doar persoanele fara venit

Eugenia 2015-10-10 07:04:20

Era bine sa se aplice din ian 2016 si nu din anul scolar urmator.

georgeta 2015-10-09 14:41:26

Este o idee buna, sa o si aplice

corina 2015-10-09 14:38:52

Buna ziua! Sunt de acord cu acest tichet, sper sa nu puna plafon privind acordarea lui sau sa fie alte criterii cum au fost la tichetele de cresa de nu putea lua nimeni.

grstiela 2015-10-09 08:11:31

Este o idee buna. Cred ca se putea mai mult decat 200 lei dar macar sa ii vedem si pe astia.

Gabriela 2015-10-08 23:51:55

Nu sunt de acord cu acordarea de tichete diferentiate, cei mai saraci sa primeasca bani ca sa isi duca copiii la gradinita, altii sa duca copiii la after school, multi parinti de buna credinta muncesc zi si noapte, corect pentru fiecare banut, se afla la limita sociala, cand statul il considera ca se descurca si nu il sprijina cu nimic, iar cei care nu muncesc asteapta orice tichet, sprijin de la stat ca sa ii intretina gloata de copii pe care bietii ii fac doar pentru alocatii si sprijinul social. Mai bine s-ar acorda tuturor copiilor tichete pentru rechizite, atat celor de la scoala, cat si celor de gradinita, o data pe semestru, nu ne permitem caietele, cartile, coperti, carioci... uniforma, hainute, afterschool-ul e un alt abandon al parintelui care nu vrea nici responsabilitatea lui pentru inca 4 ore si nici nu il sprijina la teme.

Melita 2015-10-08 20:47:10

Sunt pentru, dar sper să se și facă. Eu însă am alta problema, de ce copiii de la program prelungit nu primesc și ei lapte și corn.ei nu sunt tot copiii acestei țări ca ceilalți?

oana 2015-10-08 17:59:12

Buna ziua.Sunt de acord cu tichetul de 200 lei,eu dau 600 lei pentru afterschool, ceea ce este foarte mult.

Geanina Hujei 2015-10-08 17:30:11

Bună ziua, ideea este bună, acoperă o parte din cheltuieli. O mica corecție, care nu modifica semnificația și utilitatea tichetelor, alocația este din iulie anul acesta 84lei.

lucian 2015-10-08 14:46:17

da, o idee foarte bune cu aceste tichete. Un mic ajutor ptr cei care muncesc zilnic, minim 8 ore/ zi, de luni pana vineri. Unde trebuie sa semnam :

Adriana 2015-10-08 14:29:56

draga Elena, mergi la coada sapei femeie. Mamele nu isi iau indemnizatia de crestere a copilului din banii tai. Mai pune mana pe o lege. Se pare ca nu ai copii din moment ce vorbesti asa...si totusi e mai bine ca nu te-a lasat Dumnezeu sa te inmultesti....

Corina 2015-10-08 14:26:09

Da, sunt total de acord. Eu am copil in cls. a VI-a si din pacate after-school-ul este cea mai buna varianta. Oricum ac. tichete nu acopera decat o parte din ceea ce presupune after-ul. Dar macar este un ajutor.
Pt. d-na Elena: Si noi muncim lunar, stimata d.na, pt. acele concedii de crestere ale copiilor, nu sunt platite din banii dvs.Este dreptul nostru, nu primim nimic degeaba, nu va mai faceti griji!

mihaela 2015-10-08 13:06:32

daa, fara indoiala, tichetele sunt cele mai bune!!!

elena 2015-10-08 12:51:47

DIN AI CUI BANI SE DAU TICHETELE ? eu platesc impozite pentru " bona" altora? cine face un copil sa isi asume si cheltuielile ,si asa 2 ani se platesc salarii pentru ca mamele sa isi creasca copilul tot din banii mei; sunt care produc cite 3 copii programati din 2 in 2 ani pentru a sta si primi bani degeaba.

Albu Marius-Marcu 2015-10-08 11:47:16

Buna ziua! sunt de accord cu aceste tichete mai ales ca noi avem fetita la after school la scoala unde urmeaza cursurile...si platim 15 lei pe zi pentru doar 2 ore in care copiii isi fac temele...intrebarea mea este...exista formulare tipizate pentru astfel de cereri? de unde le putem descarca? le putem cere de la scoala? multumesc!

nicoleta mihaela 2015-10-08 09:29:43

Aceste tichete sunt binevenite mai ales ca salariile sunt cum sunt...

Mioara Caloeanu 2015-10-08 08:31:22

Ar fi un lucru foarte bun aceste tickete,chiar ajuta.

Munteanu Gh 2015-10-08 08:20:11

Cu totul de acord pentru inscrierea copiilor la after school.Tichetele ii vor ajuta pe parinti,fara indoiala.

Nicolau Emanuela Liliana 2015-10-07 21:06:19

Ziua buna! Eu sunt pentru tichetele after school. Am 2 fetite in ciclul primar si tichetele m-ar ajuta.

rotariu ana 2015-10-07 17:09:23

Se incadreaza aici si copiii care invata in sistemul "STEP BY STEP", unde - de asemenea, copiii au program prelungit pana la ora 16 si parintii achita masa?

Cherciu Alina 2015-10-07 16:09:00

Buna ziua! Sunt de acord cu acordarea tichetului in valoare de 200 Ron, deoarece si eu am baielelul in clasa I si este la afterschool, pt ca nu are cine sa l I a de la scoala, iar de bones nu se pune in discutie . O zi buna!!!!!

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!