Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

10 ani de inchisoare pentru profesorii care obliga elevii sa cumpere carti

de Gavrila Cristina la 14 Ian. 2015
1 comentarii

10 ani de inchisoare pentru profesorii care obliga elevii sa cumpere carti Cadrele didactice care ii obliga pe elevi sa achizitionze carti sau manuale auxiliare pe care nu si le doresc risca pana la 10 ani de inchisoare.

Traficul cu carti si manuale pentru elevi in scolile romanesti a devenit deja un obicei, atat in invatamantul preuniversitar, cat si im cel universitar.

Un exemplu concret a fost adus in atentia presei recent, cand un profesor de la o scoala de top din Capitala isi obliga elevii sa cumpere o carte scrisa de el.

Profesorul reclamat, Niculae Cristea, este autor atat al Atlasului Comentat de Istorie a Romanilor, cat si al cartii "Imaginea publica a Monarhiei in Romania". Acesta preda istorie claselor gimnaziale de la Colegiul National "Iulia Hasdeu" din Capitala si ii obliga pe elevi sa cumpere cartile pe care le-a publicat, pentru a-i promova.

"V-am cerut eu manualul? Nu! Manualul nu costa cat asta, va spun sincer! Costa la jumatate, adica 25 de lei. V-am cerut manualul voua? Nu! Daca nu v-am cerut manualul si am spus este un lucru dupa care lucram doi ani de zile, vi se pare mult? Nu ma intereseaza daca vi se pare sau nu! Vin parintii, duceti-va si faceti unde vreti dumneavoastra! Anul acesta sunteti la mana mea, adica eu am painea si cutitul! Si pot sa va demonstrez oricand ca nu stiti istorie de nota 5!", le spunea acesta elevilor, potrivit unei inregistrari difuzate de TVR.

Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti (ISMB) a sesizat Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorului 2, care a demarat o ancheta in cazul de la Colegiul National "Iulia Hasdeu", iar profesorul risca pana la 10 ani de inchisoare.

Reprezentantii din Educatie avertizeaza parintii cu privire la practicile utilizate de cadrele didactice, care incurajeaza achizitionare de manuale auxiliare.

"Este o practica consacrata atat in mediul preuniversitar cat si in mediul universitar. In invatamantul superior, profesorii isi lasa studentii cu cartea lor la examen, deschisa pe masa, cu conditia sa o cumpere, iar in preuniversitar, cine cumpara aceste manuale, sa zicem ca are unele avantaje. Profesorul de la Hasdeu este un tap ispasitor, o fi suparat pe cineva si s-a facut un caz din el", sustin dascalii din Bucuresti.
Culegerea de teste pentru Evaluarea Nationala clasa a VI-a
Culegerea de teste pentru Evaluarea Nationala clasa a VI-a
Vezi detalii
Culegere de exercitii rezolvate la matematica
Culegere de exercitii rezolvate la matematica
Vezi detalii
Ghidul PowerPoint pentru elevi
Ghidul PowerPoint pentru elevi
Vezi detalii

"In situatiile acestea, trebuie aplicat codul etic, profesorul trebuie monitorizat si conducerea scolilor trebuie sa vina solutii pentru a remedia situatia. Problema este, insa, la Legea Educatiei, care nu are prevederi clare privitoare la conflictele de interese si rezultatul este ca in Ministerul Educatiei lucreaza familii intregi, parinti si copiii lor, ceea ce favorizeaza nepotismul pe fata", avertizeaza si profesorul de Istorie Corneliu Riegler, presedintele Sindicatului Tinerilor profesori din Romania.

Autor: Gavrila Cristina

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.25 din 2 voturi

x

Intrebare antispam: 5 + 1 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 1 comentariiAdauga comentariul tau

ciprian 2015-09-17 02:34:36

Buna dimineata!
Va rog, daca se poate o lamurire:
De ce sunt necesare manualele auxiliare daca invatamantul pana la clasa a x-a este obligatoriu si gratuit? De ce nu sunt suficiente manualele primite de la unitatile de invatamant? Sau altfel spus chiar nu se pot revizui manualele pentru a fi in concordanta cu realitatea educationala actuala?

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit

Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!