Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Ministrul Educatiei explica ce se va intampla cu ora de Religie in scoli

de Ana-Maria Tudor la 11 Dec. 2014
8 comentarii

Ministrul Educatiei explica ce se va intampla cu ora de Religie in scoli Ministrul Educatiei precizeaza cu privire la predarea Religiei in scoli ca nu poate fi schimbata in acest moment legea care reglementeaza acest subiect. Asadar, pana la o decizie definitiva a Parlamentului sau Guvernului, materia Religie va fi in continuare predata in scoli doar pentru elevii care isi doresc sa o studieze.

"Legat de predarea Religiei in scoli, sunt mai multe lucruri care trebuie luate in calcul. In primul rand, trebuie respectate legea si Constitutia si tot cadrul institutional in care se desfasoara orele in scoli. In acest moment, avem o lege, avem o decizie a CCR si avem o procedura pe care Parlamentul sau Guvernul, dupa caz, trebuie sa le parcurga", a declarat, marti, ministrul Educatiei.

Ministrul Educatiei mai spune ca pana cand nu se decide la nivelul Parlamentului sau al Guvernului, cum se va proceda in planurile de invatamant si in procedurile din scoli, "evident ca nu se poate schimba nimic".

"CCR (Curtea Constitutionala a Romaniei) atrage atentia asupra unui element de neconstitutionalitate, iar Parlamentul are obligatia sa il regleze. In momentul in care Parlamentul va corecta aceasta problema, evident ca ne vom supune legislatiei in vigoare", a spus ministrul Educatiei.

CCR a decis in 12 noiembrie ca este neconstitutionala obligatia elevilor de a face cerere in cazul in care NU isi mai doresc sa participe la orele de Religie si a anuntat in mod oficial ca vor semna respectiva cerere doar elevii care isi doresc sa studieze disciplina.

Patriarhia Romaniei este insa impotriva acestei masuri, despre spune ca este "discriminatorie si umilitoare pentru ora de Religie".

De asemenea, Patriarhul Daniel cere Senatului sa respinga proiectul legislativ prin care deputatul Remus Cernea propune inlocuirea disciplinei Religie cu Etica si cultura civica in invatamantul primar, gimnazial, liceal si profesional, ca parte a trunchiului comun, si acordarea de calificative la Religie.
Culegere de exercitii rezolvate la limba romana
Culegere de exercitii rezolvate la limba romana
Vezi detalii
Culegere pentru invatarea limbii engleze
Culegere pentru invatarea limbii engleze
Vezi detalii
MEMORATOR ISTORIE si MEMORATOR GEOGRAFIE
MEMORATOR ISTORIE si MEMORATOR GEOGRAFIE
Vezi detalii


Autor: Ana-Maria Tudor

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.25 din 2 voturi

x


Intrebare antispam: 5 + 4 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 8 comentariiAdauga comentariul tau

Angelica 2015-09-28 16:27:46

Pentru Luiza, nu doresc religia din scoli din acelasi motiv pentru care nu imi botez si nu ma casatoresc in scoala. Nu mi se pare normal sa ascult slujbe in scoala si nici sa ma rog in cor. Cine are astfel de nevoi sa mearga la biserica. Nu mi se pare normal sa se faca propaganda puparii moastelor. De aceea am ajuns un popor care avem impresia ca daca ne taram in genunchi. pupam moaste, si ne rugam toate problemele se rezolva

Max 2015-02-26 22:42:50

In primul rand vad ca multi confunda opinia despre slujitorii bisericii cu ora de religie. Nu mai judecati preotii, nu suntem indreptatiti sa facem acest lucru. Fiti convinsi ca si ei si noi vom fi judecati.... Ma surprinde ca este ignorata majoritatea ortodocsii doar ca sa dam curs opiniei celor trei Cernea, Emil Moise si ASUR. Acestia, clar nu au inteles esenta crestinismului ce este rau in ortodoxie, in particular?. Pe scurt, sper sa nu ne lasam influentati de minoritate ce absurd, eu stiam ca minoritatile se supun majoritatii..... si sa ramanem consecventi unor valori crestine.

cana dobrita 2015-01-05 18:10:48

Credinta ortodocsa este cea pe care au trait-o mosii si stramosii nostri; este aceasta cu care s-a nascut neamul nostru, neamul romanesc. A spune ca iti lasa un gust amar credinta neamului tau, deja te descalifici, e ca si cum, nu ai mai dori sa faci parte din neamul tau, este ca si cum ai spune ca iti este rusine cu proprii tai parinti. Daca mai exista si preoti care gresesc, asta nu inseamna ca trebuie sa-i amestecam pe toti in acelasi sos si sa denigram credinta neamului din care facem parte cu totii. NU asociati credinta ortodocsa cu greselile pe care le fac unele persoane din cadrul bisericii. Nu toti sunt vonovati. Atunci pt ce sa nu se mai studieze credinta neamul nostru, doar pt greselile unora? Nu toti gresesc. De ce sa judecam o credinta straveche de mii de ani si sa nu dorim sa-l cunoastem pe Dumnezeu si imparatia Lui, doar pt faptul ca mai sunr unele persoane care mai gresesc? Oare eu, dv si altii ca noi nu am gressit niciodata in viata aceasta? Oare nu spune Dumnezeu, "Cel ce nu are pacate, sa ia primul piatra si sa arunce?" Numai in biserica il gasim pe Dumnezeu, iar a studia credinta stramosilor nostri, care sunt comparati ca vechime cu vechile popoare, conform ultimilor studii istorice, cu chinezii sau cu egiptenii, oare nu este cu atat mai indreptatita alegerea de a studia si de a afla cum au putut supravietui parintii nostri, pana unde a ajuns puterea lor de intelegere si dragostea si slujirea intr-un singur Dumnezeu? Si atunci, de ce se doresc sarbatorile de Craciun si de Pasti sa fie cu toate traditiile pe care oamenii simpli le respecta cu sfintenie? De ce v-ati indepartat atat de mult de Dumnezeu? NU trebuie sa priviti la lucrurile urate, ci cautati-le, cercetati-le pe cele frumoase, care au curs si vor curge continuu atata timp cat vom dori sa le vedem. "Cauta si vei afla; bate si si se va deschide!" Un calugar de la muntele Athos, muntele Maicii Domnului, parintele Paisie Aghioratul. a spus un lucru foarte intelept. "Depinde in viata ce alegi sa fii: musca sau albina: ca de vei intreba vreo musca daca a vazut vreun camp de flori, va spune ca nu a vazut decat gunoaie, iar de vei intreba vreo albina, daca a vazut mormane de gunoaie, va spune ca nu a vazut decat lanuri cu flori" De noi depinde daca dorim sa alegem ceea ce este bine pt copiii nostri si sa dorim sa devina albine si sa culeaga nectarul din lanurile cu flori sau vom dori sa devina muste si sa nu faca altceva decat sa bazaie si sa scurme prin gunoaie. Trebuie doar sa cercetam. Mantuitorul, Fiul lui Dumnezeu, cand s-a nascut a adus doar dragoastea. Mai tarziu, cand altii au venit la El cu o femeie prinsa in adulter si pe care sa o judece dupa legea sfanta, oare ce a spus Fiul lui Dumnezeu: "cel ce nu are pacate sa ia primul piatra si sa arunce". De ce oare? Pt ca Dumnezeu ne iubeste si nu vrea moartea pacatosului, ci sa se intoarca si sa fie viu in imparatia Lui. Daca este ceva grav in activitatea unora din biserica ortodocsa, prin legea divina se va interveni si in legea pamanteana; Dumnezeu va face dreptate. Dumnezeu va trimite pe solii Lui. A ne indeparta de bunul Dumnezeu, pe care-l aflam citind in cartile de religie si mai departe, pt aceia care vor sa afle mult mai multe, e mare pacat si mare pierdere pt copiii nostri. Trebuie sa-i sustinem sa-L cunoasca pe Dumnezeu.

Luiza 2014-12-12 22:35:54

Pentru cei care se opun Religiei am doar o intrebare: de va cununati si va botezati copii la biserica ? Religia nu conteaza pt. dvs. sunteti doar farisei! Nu uitati, scoala s-a nascut in manastiri si primii profesori au fost dascalii bisericesti si preotii, de aceea a ramas denumirea de dascali pt profesori si invatatori! VA ROG SA NU VA UITATI ORIGINILE SI RADACINILE PE CARE LE AVETI, OAMENI ORTODOCSI !!!!

DIANA 2014-12-12 11:20:15

Este corecta aceasta decizie, eu sunt ortodoxa si imi este lehamite de preotii care reprezinta aceasta religie de aceea nu doresc ca , copilul meu sa aiba ca disciplina ora de religie la scoala . Cand acesti preoti inclusiv Patriarhul se lafaie in masini si vile de mii de euro si ii spune unui amarat ca biserica nu este casa de binefacere atunci cum sa nu iti fie lehamite de ei. Rusine ! Sa li se impuna si lor ca si tuturor oamenilor din tara asta impozite pe bani si bunuri exact ca si mie si altora , ca nu sunt mai presus decat noi cu nimic! Sa plateasca ca si omul de rand catre stat ce trebuie sa plateasca!

vasi2007 2014-12-12 11:09:14

Decizia CCR devine obligatorie la 60 de zile de la publicare indiferent daca Parlamentul modifica sau nu legea.

Dana 2014-12-12 10:46:07

si de ce trebuie sa decida un popa daca se face ceva in scoala ori nu? Eu nu sunt de acord cu religia in scoala, eu nu ma duc la biserica si nu vad de ce copilul meu ar face asta, cred in Dumnezeu dar nu cred in biserica ortodoxa, imi lasa un gust amar. Mai bine ar vedea cate taxe au, pentru ca nu asa va veni lumea in biserica, doar pentru ca fac religia in scoala, omul nu se mai duce de sila, ca te jupoaie.

Elena DIna 2014-12-12 09:05:19

Eu as face cu adevarat cateva materii obligatorii, multe materii optionale, an absolvit pe baza de credite si atunci sa vezi ce competitivitate ar fi intre profesori ca sa-i atraga pe elevi. Acum, foarte multi se poarta abuziv, hartuiesc elevii... pentru ca oricum acestia nu au de ales.

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!