Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Profesorii vor primi TICHETE CULTURALE! Ce suma vor putea cheltui lunar

de Laura Galescu la 31 Iul. 2018
12 comentarii

Profesorii vor primi TICHETE CULTURALE! Ce suma vor putea cheltui lunar31Iul.2018

Profesorii vor primi de anul viitor tichete culturale! Mai exact, ei vor avea la dispozitie 150 de lei lunar sau 300 de lei/eveniment pentru a merge la spectacole, concerte, proiectii cinematografice, muzee, festivaluri, targuri si expozitii. De asemenea, vor putea folosi banii pentru a cumpara carti.

Angajatii din sectorul public vor primi incepand cu anul viitor tichete culturale, in baza Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare, votata recent de Parlament.
 
Potrivit acestui act normativ, nivelul maxim al sumelor acordate sub forma tichetelor culturale nu poate depasi suma de 150 de lei pentru tichetele acordate lunar, respectiv suma de 300 de lei/eveniment pentru cele acordate ocazional. Tichetele vor putea fi folosite pentru abonamente sau bilete la spectacole, concerte, proiectii cinematografice, muzee, festivaluri, targuri si expozitii, permanente sau itinerante, parcuri tematice, inclusiv cele destinate copiilor.

De asemenea, sumele aferente acestor tichete pot fi utilizate si pentru achizitionarea de carti, manuale scolare, albume muzicale, filme, in orice format. 
 
Este interzisa folosirea tichetului cultural pentru achizitia altor servicii sau bunuri in afara celor mentionate.
 
Tichetele culturale sunt bilete de valoare acordate angajatilor, lunar sau ocazional, pentru achitarea contravalorii de bunuri si servicii culturale. Potrivit Legii, fiecare tichet cultural pe suport hartie este valabil numai daca are inscris numarul sub care a fost inseriat de catre unitatea emitenta si cuprinde datele personale ale beneficiarului si perioada de valabilitate a utilizarii tichetului.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.39 din 105 voturi

x

Lasa un raspuns




Comentarii [12 comentarii]Adauga comentariul tau

03Aug.2018

Nicolae Capatana 03 Aug. 2018 08:34:11

Vad ca, in mintea unora, se face o grava confuzie intre norma de munca si norma de predare efectiva a profesorului. Intradevar norma de predare a unui profesor in preuniversitar este de 16-18 ore pe saptamana dar norma de munca din statul de functiuni este de 1720 ore pe an. 215 zile lucratoare x 8 ore/zi = 1720 de ore Salariul se raporteaza la aceste 1720 de ore. In invatamant nu exista ore suplimentare PLATITE indiferent cu cat este "incarcar" si "supraincarcat" un profesor de "structurile parazite" ale sistemului inspectorate, CCD-uri, multele "comitete si comitii" din subordinea ministerului, etc., care in acest fel cred ca isi justifica existenta.Numai "mapa" profesorului insumeaza aproape 1000 de pagini / an scolar. Si apoi legat de stress-ul muncii profesorului, daca un
"strungar" greseste din neatentie strica o piesa, daca un functionar greseste plateste "beneficiarul" muncii lui, daca un chirurg greseste o operatie cel mult moare un om, dar daca un profesor "greseste" distruge o generatie.E drept ca mare parte din norma de munca a profesorului este efectuata la domiciliu, cu costurile aferente suportate de acesta energie, echipament de calcul, consumabile. Imi amintesc ca in 1973 profesorul Grigore Moisil, ne spunea ca prin 1950-1960 a fost "admonestat" de rectorul Universitatii Bucuresti ca "nu prea sta pe la birou", la care el cu "limba lui ascutita" a replicat: "tovarasu' rector, dvs. aveti nevoie de capu' lui Moisil sau de curu' lui Moisil", dupa care nu a mai fost niciodata interpelat pe tema asta!
02Aug.2018

Mihaela P 02 Aug. 2018 20:00:09

Faptul ca munciți 18 ore pe zi se datorează mai mult ca sigur meditațiilor. Dar o norma didactica de 16 ore pe saptamana nu se compara totuși cu o norma de minim 40 ore pe saptamana. Cu tot respectul pentru munca dumneavoastră , dar.....
02Aug.2018

Mihaela P. 02 Aug. 2018 19:56:48

Domnule profesor nu uitați sa precizați norma dumneavoastră didactica. Faptul ca munciți 18 ore
01Aug.2018

Eugen L 01 Aug. 2018 19:03:03

Sa incerc un raspuns obiectiv doamnei Dima. Dansa lucreaza "8ore/zi nu ca noi profii 18ore"... Pai aici e nedrept, noi lucram si suntem platiti nu cred ca la fel de mult ca dna de la privat mentionata, dar aavem un concediu mai mare totusi.. 8 ore/zi si chiar este real nu doar in CCM, toata ziua pregatim lectii, avem mereu lucrari de control, trebuie sa ne mai informam sa mai lucram pe calculator, suntem obligati sa facem cursuri de perfectionare pe care nu le suferim. Si nu doar timpul petrecut la lucru e important, tipul muncii conteaza; nu vreau sa ma plang dar sa fii umilit zilnic de elevi fara cei 7 ani de acasa unii, nu e usor.. "De ce doar noi ? Nu e discriminare?" O fi discriminare, aici trebuie sa raspunda cei care au propus legea... Ma gandesc insa ce nevoie de a citi carti mai au cei fara mentalitate vetusta ca noi profesorii? Nu sunt ironic, dar in general antreprenorii nu au nevoia pretinsa de cariera de a studia si citi toata ziua, in conditiile in care, lectura nu mai corespunde modernotatii dupa cum se vede...
Probabil pt stimularea cresterii calitatii actului didactic li se da profesorilor carti... Iar la salariatii de privat, ce ne privesc pe noi cu ura asistati sociali, masurile de stimulare a cresterii calitatii le ia patronul... Din pacate, nu cred ca va creste in viitorul apropiat caliatatea procesului xe invatamant, deoarece problema e alta!! Nu vorbesc acuma despre asta
01Aug.2018

Adriana Dima 01 Aug. 2018 17:19:24

Mai bine ii trimitea la cursuri de dezvoltare profesionala sau personala- sa invete tehnici moderne de predare, sa fie respectuosi cu copiii, sa faca lectiile atragatoare si interactive. Toti sar in sus cand ii tragi de maneca, si acum le mai dati si bani de teatru. Nu inteleg de unde e discriminarea asta? De ce lor si mie nu? De ce doar o categorie de oameni sa beneficieze de niste avantaje platite de toti contribuabilii. Intelegeam daca erau data din impozitele platite doar de profesori, dar asa? Eu sunt contribuabil privat, muncesc 8 ore pe zi in care muncesc - nu 18 ore pe saptamana - 40 de ore pe saptamana- in care muncesc, repet, si nu am tichete culturale, nu am tichete de vacanta. De ce?
01Aug.2018

Badita Valeria 01 Aug. 2018 14:10:19

Perfect a punctat Dl. Capatana Nicolae. Hai sa consider ca si ceilalti colegi ca, intrucatva ,sunt de folos pentru ceea ce au specificat cei ce au gandit aceste tichete culturale. Dar de ce nu si pentru achizitia de componente calculator, uzitat atat de mult in munca noastra ? Nu mai departe in anul scolar 2017- 2018, am cheltuit sume mari numai pentru cartuse, lucrand teste si fise pentru clasa pregatitoare. Caietele auxiliare au fost interzise.
01Aug.2018

Mirela Lungu 01 Aug. 2018 12:08:32

Sunt binevenite! Aceasta initiativa ne provoaca sa mai iesim din casa si sa citim. Mie imi place, chiar daca sunt impuse niste conditionari. Voi folosi cu placere tichetele, atunci cand le voi primi.
01Aug.2018

Cristina 01 Aug. 2018 11:43:23

Cand se achita hotărârile judecătorești?
01Aug.2018

Nicolae Capatana 01 Aug. 2018 09:07:22

1. Tichetele sunt considerate venituri impozabile si impozitul se retine la data eliberarii lor. La cele "dedicate" unui anumit eveniment, daca din anumite motive nu poti participa tichetul isi pierde valabilitatea dar impozitul ramane platit!!!
2. Omul care "se respecta" participa la toate evenimentele de care este interesant functie de banii de care dispune. Cred ca aceasta politica se incadreaza in vechile politici comuniste de "vita furajata". Dati oamenilor banii conform muncii depuse si lasati-le macar dreptul fundamental de a-si administra singuri propria lor viata!!!
3. Ce se doreste acum este un nou "sclavagism" in care ca si in cel vechi stapanul hotara ce mananca, cum se imbraca, cu cine se casatoreste, cati copii face sclavul sau!!! Sclavul era considerat ca o "biomasina" care produce ce i se comanda. A trecut ceva mai mult de un mileniu de la abolirea sclaviei si in Romania "moderna", in "democratia ei originala" se tinde sa sa revina la sclavagism. Ni s-au dat "tichete de vacanta" care nu pot fi folosite decat in conditiile impuse de "stapan", se vor da acum cele culturale si urmeaza probabil cele alimentare s.a.m.d.Cine o fi de vina?????
01Aug.2018

Carmen 01 Aug. 2018 08:13:49

Este o idee excelenta .
01Aug.2018

Nume 01 Aug. 2018 00:48:28

nu conteaza ca nu ai ce pune pe masa la salariul de mizerie iar copii intreaba tati vreau aia si aia iar eu zic nu avem bani.sa mergem la distractie macar
31Iul.2018

ION IULIAN 31 Iul. 2018 15:29:16

In ceea ce ma priveste, este o veste foarte buna si o idee binevenita. Pentru cadrele didactice care se respecta, participarea la evenimente culturale, achizitia de carti, etc. trebuie sa fie o preocupare permanenta.
Sper ca aceasta initiativa sa se materializeze cat mai repede si sa dureze cat mai mult pe cat posibil sa fie permanenta.
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019
Va oferim GRATUIT Raportul Special
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
eNews Portal INVATAMANT
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019
Descarca GRATUIT
Raportul Special

37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019
Va oferim GRATUIT Raportul Special
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019


Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019

 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!