Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Salarile profesorilor: de ce nu cresc si sporurile? A crescut doar salariul de baza?

de portalInvatamant.ro la 09 Feb. 2017 Exclusiv
12 comentarii

Salarile profesorilor: de ce nu cresc si sporurile? A crescut doar salariul de baza?09Feb.2017

Salariile profesorilor au fost marite ,in medie, cu 15% in 2017, asa cum a anuntat Guvernul in urma cu ceva vreme. Multi profesori au constatat, insa, ca aceasta majorare "s-a aplicat doar la salariul de baza", iar "sporurile raman la nivelul 1 decembrie 2016". Va intrebam si pe dvs., cititorii nostri, daca asa se intampla si daca acest lucru este ceea ce va asteptati.

"Incepand cu 1 ianuarie, in baza OUG elaborata saptamana trecuta — salariile profesorilor cresc cu 15% in medie pe totalul cheltuielilor de personal, avem alocati acesti bani, sunt cuprinsi in proiectul de buget in asa fel incat de la 1 ianuarie toti profesorii din Romania sa aiba o crestere medie de 15%, iar pentru cei din zona nedidactica in baza OUG 2 cresterea asigurata este de 20% la pachet cu tot ce inseamna functii din administratia locala", a explicat zilele trecute secretarul de stat in Ministerul Educatiei, Liviu Pop. 
 
Reactia profesorilor nu a intarziat, insa, sa apara. Imediat dupa ce au aparut salariile marite am primit foarte multe mesaje care vorbeau despre faptul ca s-a marit doar salariul de baza, iar sporurile au ramas neschimbate.
 
"Este o mare minciuna!Tocmai am primit fluturasul pentru luna ianuarie, este marit salariul de baza, iar sumele corespunzatoare sporurilor cuvenite sunt raportate la salariul de incadrare din luna decembrie. Eu am o vechime de 34 de ani, Gr.I,profesor S,marirea este de aprox.9%"
 
"Tot de se spune este o minciuna privind cresterea de 15% a salariului
cresterea se refer? doar la baza, iar sporurile raman la nivelul 1 decembrie 2016, toate sunt minciuni. Ar trebui sindicatele sa traga un semnal de alarma ca profesorii sunt mintiti cu nerusinare".
 
Acestea sunt doar cateva dintre mesajele profesorilor care semnaleaza faptul ca sporurile nu au fost marite.
 
Va intrebam si pe dvs., ce parere aveti? Care credeti ca ar fi solutia si daca aveti informatii despre eventualele corectari.
Culegerea de teste pentru Evaluarea Nationala clasa a VI-a
Culegerea de teste pentru Evaluarea Nationala clasa a VI-a
Vezi detalii
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Vezi detalii
Culegere de limba germana V - VIII
Culegere de limba germana V - VIII
Vezi detalii
 
Ne puteti raspunde folosind Formularul de Comentarii de mai jos.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.34 din 74 voturi

x

Lasa un raspuns



Intrebare antispam: 2 + 4 =
Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii [12 comentarii]Adauga comentariul tau

16Feb.2017

Prof Doctor 16 Feb. 2017 22:22:38

Cum este posibil sa mariti salariile la "profesorii" Colegiului Tehnic Metalugic din Slatina? Cand totalul mediei pe liceu la examenul de Bacalaureat este putin peste nota 1?! Mai precis 1.11! Ce criterii de evaluare folositi pentru a mari salariile acestor nefericiti care efectiv distrug viitorul copiilor nostri prin incompetenta si prostia de care dau dovada? http://www.admitereliceu.ro/institutie/colegiul-tehnic-metalurgic-slatina/rezultate-bac
11Feb.2017

Inginer 11 Feb. 2017 07:17:45

Cresterea de 15% este pentru toti salariatii din invatamant? Chiar si pt cei din invatamantul universitar, nu? E posibil ca intr-un secretariat de facultate toata lumea sa primeasca 15% crestere, iar secretarul sef, NU? Exista vreo posibila explicatie? Ce se poate face in aceasta situatie?
10Feb.2017

Gigi 10 Feb. 2017 10:08:39

1. Din cate se pare creșterea sporurilor este blocată de o ordonanță a guvernului Cioloș, care interzice modificarea acestora în 2017.
2. Creșterile, așa cum s-a spus, sunt ÎN MEDIE, 15%. Aplicând suma fixă de 400 lei, cei care au salarii mici beeneficiază de o creștere de până la 30%. Acest lucru mi se pare corect! Altfel ar fi crescut și mai mult diferența dintre salariul uni debutant și al unui profesor cu gradul I cu vechime.
09Feb.2017

Adrian 09 Feb. 2017 21:12:14

Am vazut pareri exprimate fara sa faceti referire la actul de reglementare - OUG nr. 2/2017. Cititi art. 1, alin. 1 si doi alin. 2. Aceste doua aliniate lamuresc orice dubiu. „Cuantumul brut al salariilor/indemnizatiilor de care beneficiaza personalul plãtite din fonduri publice din institutiile si autoritatile publice ale administratiei locale, cu modificarile si completarile ulterioare, indiferent de sistemul de finantare si de subordonare, se majoreazã cu 20% fata de nivelul acordat pentru luna ianuarie 2017”. Am citat din actul normativ în vigoare. La aliniatul 2 se prevede : „Începând cu data de 1 februarie 2017, cuantumul sporurilor, indemnizatiilor si al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut de care beneficiaza personalul prevazut la alin. 1 se majoreaza cu acelasi procent de 20%, în masura în care personalul respectiv si desfasoara activitatea în aceleasi conditii;. Acestea sunt prevederile care intereseaza conform actului normativ în VIGOARE, publicat în Monitorul Oficial nr. 16 din 06 ian.-2017
09Feb.2017

Ciprian Cambrea 09 Feb. 2017 20:23:47

cat de nesimtiti puteti fi unii dintre voi?cine as pus ca trebuie sa va mareasca si sporurrile ? Sotia lucreaza in invatamant si da, se bucura si de 15% la salariul de incadrare...nu stiti aritmetica? sporurile vi se aplica la salariul de incadrare...nu stiu exact ce sporuri aveti , dar daca vi se da spor de 10% pentru ...ceva , nu stiu ce vi se va aplica la NOUL salariu de incadrare , cel marit cu 15% , deci si sporul aferent va fi mai mare...daca nu se face asa , dati in judecata primaria ca nu va calculeaza corect
09Feb.2017

Carmen 09 Feb. 2017 20:03:36

nu e vorba ca suntem sau nu multumiti, e vorba ca nu se spune adevarul, pt un profesor cu peste 25 de ani vechime si toate gradele cresterea salariului e de 8% nu 15%
09Feb.2017

Tibil Radu-Ioan 09 Feb. 2017 16:38:29

Chestiune e simpla: cei care traim doar din salariu si am suferit taierile de drepturi din crancena perioada Basescu-Boc ne bucuram si de o marire de 1%; cei care nu lucrau in invatamant sau nu traiau din salariu, nu aveau rate, nu aveau copii in 2010-2012 se revolta. Din cate stiu eu nu s-a promis si cresterea sporurilor.
09Feb.2017

Mihail 09 Feb. 2017 16:17:45

Este din pricina unei OU dată de Guvernul Cioloș în decembrie 2016, OU nr. 99. Citiți și vă veți lămurii, înainte de a insulta pe unii sau pe alții.
09Feb.2017

DIRECTOR Școală.GIMNAZIALÃ 09 Feb. 2017 15:22:54

Prof. gr.I, vechime peste 40 de ani, director,cu concurs, salariul grilã s-a mãrit cu 5 %, netul adicã ce iau pe fluturaș, cu 1 % adicã fix 56 de lei...fãrã comentarii...
09Feb.2017

Ionel 09 Feb. 2017 15:05:20

da..sa le dam la oase..doar v-au marit salariul ..mai bine va taiau din el ca erati mai fericiti .. tot timpul romanul va fi nemultumit ..din cate stiu un profesor gr 1 cu peste 25 ani vechime poate ajunge undeva la 2700-2800 lei net..oare nu este ok ? in plus , decizia spune ca se mareste salariul in medie cu 15 la suta..nu cu 15 la suta la toti .. tot timpul nemultumiti ..mai bine nu marea deloc..era mai bine..
09Feb.2017

Mihaela 09 Feb. 2017 12:12:06

Este perfect adevarat, am fluturasul cu aceleasi sporuri. O rusine!
09Feb.2017

Ana 09 Feb. 2017 11:38:14

Asa este, ne-au mintit! Sporurile NU au crescut!!!
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
eNews Portal INVATAMANT
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Descarca GRATUIT
Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!