Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Angajatii din invatamant pot beneficia din nou de spor pentru calculator

de Gavrila Cristina la 26 Oct. 2015 Exclusiv
16 comentarii

Angajatii din invatamant pot beneficia din nou de spor pentru calculator Vesti bune pentru personalul didactic si auxiliar din invatamant: de anul acesta revine sporul pentru calculator. In materialul urmator vom analiza care este procedura necesara pentru a se acorda acest spor si cine sunt angajatii care vor beneficia de el.

In cazul in care lucrati intr-o institutie de invatamant si va desfasurat in mare parte activitatea in fata unui calculator aveti motive de bucurie. Legea 71/2015 aduce inapoi din acest an sporul de calculator, care nu a mai fost acordat din 2009.

Conform legii 71/2015 sporul de conditii vatamatoare se acorda persoanelor care au beneficiat de el in decembrie 2009, in baza deciziei de atunci, a unei cereri catre conducerea scolii si a unui proces verbal de la Medicina Muncii care a constatat persoanele care au risc vizual si isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii. De asemenea, pot beneficia de spor de calculator si angajatii noi, care sunt incadrati pe posturile vacante care in decembrie 2009 au beneficiat de acest spor.

 Art.I alin (6) din Legea nr.71/2015,pentru aprobarea OUG83/2014 prevede urmatoarele: La articolul 5, dupa alineatul (1) se introduc doua noi alineate, alin.(1^1) si (1^2), cu urmatorul cuprins:

"(1^1) Prin nivel de salarizare in plata pentru functiile similare se intelege acelasi cuantum al salariului de baza cu cel al salariatilor avand aceeasi functie, in care au fost incluse, dupa data de 31 decembrie 2009, sumele aferente salariului de incadrare, precum si sumele aferente sporurilor de care au beneficiat inainte de aceasta data, daca salariatul angajat, numit sau promovat indeplineste aceleasi conditii de studii 0 medii, superioare, postuniversitare, doctorale, de vechime si isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii, specifice locului de munca la data angajarii sau promovarii.

Asadar, apreciem ca angajatii din invatamant pot beneficia din nou din acest an de sporul de calculator. In primul rand, pentru a primi acest spor, angajatii din invatamant trebuie sa il solicite.

Etape necesare pentru a beneficia de sporul de calculator:

- Persoana care a avut acest spor in decembrie 2009 trebuie sa depuna la registratura scolii o cerere, prin care cere drepturile la sporul taiat in ianuarie 2010, incepand cu data de 9.04.2015, cand a intrat in vigoare Legea 71/2015. Cererea va avea anexata si Decizia prin care a primit acel spor in perioada 20080-2009
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Vezi detalii
Culegere de exercitii rezolvate la limba romana
Culegere de exercitii rezolvate la limba romana
Vezi detalii
Culegerea de teste pentru Evaluarea Nationala clasa a VI-a
Culegerea de teste pentru Evaluarea Nationala clasa a VI-a
Vezi detalii

- Se face o actualizare a PV din 2009, a comisiei, prin care se stabileste ca persoanele lucreaza in aceleasi conditii.
- Se discuta cererile in CA si se stabilesc procentele care - similare celor din 2009
- Se verifica fisa postului unde este inscris ca se utilizeaza calculatorul in proportie de minim 50%
- Se verifica fisa de risc unde se specifica ca persoanele au un risc in folosirea indelungata a calculatorului
- Se emit Deciziile potrivit carora se plateste sporul de calculator - care face parte din clasa sporurile pentru conditii vatamatoare
- Se introduc in EDUSAL % la spor vatamator si la corectii se introduce suma retroactiva din 09.04.2015, unde se face un referat cu calcul.

Atentie! Expertizarea se va face din ianuarie 2016, conform noii legi a salarizarii. Abia atunci se vor putea aplica sporul de calculator si pentru persoanele care nu erau angajate in 2009 sau se pot modifica criteriile de acordare.

Pentru a beneficia de spor de calculator pentru angajati, conducerea unitatii de invatamant trebuie sa faca o adresa catre DSP prin care sa ceara expertizarea locurilor de munca, precum si numarul angajatilor pe fiecare post.

Autor: Gavrila Cristina

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.11 din 165 voturi

x


Intrebare antispam: 2 + 4 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 16 comentariiAdauga comentariul tau

Totoliciu Dan 2016-11-03 08:15:54

Și cei care nu au avut în 2009, dar au calculatorul în față tot timpul, nu merită sporul????

a b 2016-04-11 22:08:49

"Nu mai punem la socoteala controale de la AUDIT, CURTE DE CONTURI, DSP sau MEDICINA MUNCII". Nu intreaba nimeni secretarii de scoala de aceste probleme!

Iuliana 2016-03-19 19:16:38

Am intelea ca s-a aprobat sporul de calculator pentru personalul didactic si auxiliar la grila unde intra si personanul nedidactic care face parte din clasa sporurilor pentru condiții vătămătoare. Ce demersuri trebuie să faca aceștia pentru a obține sporul de toxicitate sau alte sporuri.

Iuliana 2016-03-19 19:10:20

6

marina 2016-02-13 11:16:51

ce procent vor avea persoanele incadrate in septembrie 2009, intr-o institutie in care nu se acorda nici "spor de ecran" nici "de praf"? in conditiile in care si in momentul de fata isi desfasoara activitatea in acelesi conditii.Cine stabileste procentul?

Sorina 2015-10-30 11:14:28

Cine crede ca o secretara care lucreaza la o firma duce doar cafeaua diretorului, greseste profund.In discutia de fata, salariul mizer este problema, nu ca altii iau prime de porc, miel sau curcan. Partea proasta este ca aceste sporuri si beneficii se dau taman in campanie electorala, ca sa-i prosteasca pe ''prosti''. Luptati pentru SALARII DECENTE, nu va multumiti cu POMENI!

mihaela 2015-10-28 13:44:22

Secretarele din invatamint nu sunt cele de la firme unde doar duc cafeaua directorului.acestea deservesc inspectoratul Scolar cu toate compartimentele si cerintele acestora, deservesc ITM-ul cu REVISAL-ul salariatilor din unitate, intocmes State de plata, situatii statistice la Institutul de Statistica, Directia Muncii pt.care intocmesc dosare de pensionare,Primariile carora le elibereaza adeverinte elevi pt.subventie caldura, consiliul Judetean pt.copiii care primesc burse, Directia de ajutor copii cu Handicap,Casa de Asigurari de sanatate cu viramente si intocmirea concediilor medicale, lucreaza in program EDUSAL salarii state de personal si state de plata, elibereaza foi matricole pt. elevi, inscrie elevii in clasa pregatitoare etc.Deci este mai mult decat un inspector de resurse umane, analist etc.Stati o saptamina intr-o scoala la secretariat si pe un salariu de cacao, sa vedeti de nu ajungeti la Balaceanca.E usor sa dati sfaturi.Nu mai punem la socoteala controale de la AUDIT, CURTE DE CONTURI, DSP sau MEDICINA MUNCII etc.Numai oligofrenii vorbesc dar nu stiu ce e munca."Pisica unde n-ajunge ii pute."

Vali 2015-10-27 12:57:05

Domnule Cornel, cei care lucreaza pe calculator cate 8-10 ore/zi au frate alte beneficii: salarii decente, premii de vacante, prima de porc s.a.m.d! Inainte de a vorbi te-ai interesat cat castiga o secretara de la scoala unde invata copiii tai si mai ales ce program are? Frate, nu vorbim nici de ministere nici de primarii sau alte insitutii cu bugete fara limite si beneficii salariale cu sacul, vorbim de invatamant unde daca ai salariul la nivelul mediu pe economie inseamna ca deja ai toate gradele posibili si te pregatesti de pensionare!

Dia 2015-10-27 12:40:06

Aproape tot ce inseamna personal administrativ din ORICE firma lucreaza din greu si acolo, nu neaparat numai in scoli doar pe calculator. S-a format un obicei bag-seama sa se victimizeze cadrele didactice. Hai sa facem schimb 6 luni si nu zic ca eu o sa mor de drag la catedra, dar nici ei nu se vor mai considera mai chinuiti decat cei care muncesc in alte domenii!

Cornel 2015-10-27 11:41:13

Elevii ce spor trebuie sa aiba? Pentru ca foarte multe informatii de pe net culeg. Sa nu mai vorbim despre cei care au teme de pe manuale digitale. Cati alti angajati care lucreaza in alte domenii si folosesc calculatorul 8-10 ore pe zi mai primesc astfel de sporuri? Of...mana-ntinsa ce sunteti!Spor de haine, spor de carti, spor de ce mai vreti? Cereti acum in campanie electorala si vi se vada si ''spor ca cereti ceva''.

Eu 2015-10-27 10:18:39

Pt Ion Prostul Satului: Inainte de a vorbi gandeste. Sunt oameni care muncesc din greu numai la calculator in scoli. Daca nu stii documenteaza-te si apoi jigneste. Sau chair tu esti prostul satului!

gogu 2015-10-27 09:13:40

Domnule Ion Prostul Satului

gogu 2015-10-27 09:11:44

Da, numele ti se potriveste.Noi lucram la calculator 10 ore pe zi si schimbam ochelarii aproape anual.

alina 2015-10-27 08:24:43

stiti judete in care au fost aprobate statele de plata cu acest spor?

Ioan Sfântul 2015-10-27 07:57:34

Dar pentru cei care erau activi în 2009 dar Conducerea unitatii de invatamant nu a solicitat o expertiza de la DSP ???

Ion Prostul Satului 2015-10-26 20:26:03

Spor de geam, spor de usa, spor de lene si de tampeala pe cand???

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!