Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Voucherele de vacanta pentru profesori - banii au intrat in cont

de Laura Galescu la 03 Mai. 2018
11 comentarii

Voucherele de vacanta pentru profesori - banii au intrat in cont03Mai.2018

Desi multi dintre profesori nu mai sperau sa primeasca voucherele de vacanta, iata ca banii au intrat deja in conturile ISJ. Dascalii vor primi tichetele dupa ce le vor fi acordate salariile din luna mai.

"Nu se primeste decat acolo unde salariatul are norma de baza. Avem contabili, avem secretari, sunt tot felul de suprapuneri. Deci intra numai si numai pe salarii de baza. La profesori care lucreaza in trei scoli e foarte complicat sa le fractionezi voucherul. Ca urmare, va primi numai unde a cerut baza de solicitare participare in consiliul profesoral. Consideram ca acolo are norma de baza", precizeaza inspectorul scolar general Camelia Tabara.
 
Voucherele vor fi procurate de conducerea unitatilor de invatamant impreuna cu sindicatele si vor fi acordate proportional cu perioada lucrata, respectiv timpul de munca. Valoarea maxima a tichetelor de care beneficiaza un angajat este de 1.450 de lei, suma fiind impozabila. Tichetele de vacanta pot fi utilizate numai in hotelurile si in pensiunile din tara si vor fi acordate pana la data de 30 noiembrie 2018. 
 
In situatia in care un profesor nu doreste un astfel de voucher de vacanta, trebuie sa solicite in scris acest lucru la institutia de care apartine. 
 
"Este un ajutor extrem de important atat pentru oameni, dar si pentru turismul din Romania. Aceste vouchere de vacanta, in valoare de 1.450 de lei pentru fiecare persoana, se pot cheltui doar pe teritoriul Romaniei", a declarat ministrul Turismului.
 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.45 din 207 voturi

x

Lasa un raspuns




Comentarii [11 comentarii]Adauga comentariul tau

30Iul.2018

Anasi Ionescu 30 Iul. 2018 15:58:13

Ce se întâmplă dacă pierzi tichetele de vacanta?
24Iun.2018

Elena 24 Iun. 2018 14:42:24

Problema cea mai grava este ca inca nu am primit tichetele pe cand alte ministere le-au acordat deja. In acest caz rezervarile s-au facut deja in mare masura pentru perioada vacantei de vara...deci vom alege ce a ramas..noi cei din invatamant. Iar celor care imi vor spune ca aceste tichete se pot folosi un an intreg le raspund: ce mai fac cu ele peste un an cand inflatia e la ea acasa?????sau poate chiar asta se urmareste de fapt.
10Mai.2018

Slujitor Al Educatiei 10 Mai. 2018 16:42:33

Vom putea plati serviciile turistice de mai jos cu voucherele de vacanta?
- transport rutier organizat prin agentii, de la microbuze la autocare, cu atutoturismul personal folosit in scop turistic, feroviar tren personal curse interne ale companiei de stat sau cu companii private; cu mocanita, aerian avion, helicopter, curse interne, pe apa navigatie pe Dunare, in Delta, trecere cu bacul la un obiectiv etc.;
- transport cu telecabina, servicii de transport pe partii;
- cazare la pensiuni, motel, hotel, cabanute, la manastiri, cort etc.;
- alimentatie la restaurante, pub-uri, fastfood, la agenti locali care asigura si cazare, la sat sau la oras;
- cumpararea de alimente de la magazine alimentare locale;
- taxe de intrare la muzee de toate rangurile, colectii publice, saloane culturale, vizite stadioane, obiective istorice cetati, castele, ruine etc., biserici, manastiri si alte lacase de cult, intrari in parcuri nationale, rezervatii - de orice fel, pesteri, saline, acces la terenuri sportive pentru practicarea de sporturi tenis, minifotbal, volei, tenis de masa, la bazine de inot, parcuri tematice s.a.;
- inchirieri de echipamente turistice si de sport, servicii turistice precum inchirieri ATV, caiace, barci, costum de scuba diving, salt cu parapanta, zbor de agrement etc.;
- servicii turistice precum echitatie, pescuit de agrement, tiroliana etc.
Cred ca majoritatea profesorilor apeleaza, in vacante, la transportul cu autoturismul propriu, viziteaza rude, prieteni, sunt cazati la acestia. Cu salariile numai din invatamant, multi evita hotelurile si pensiuni sau restaurantele. Acolo sus, la Minister, s-a gandit cineva la acestia? Dar la toti lucratorii din educatie?
08Mai.2018

Alt Lucrator In Educatie 08 Mai. 2018 16:01:38

Fac o corectură: cu scuzele de rigoare...?încolo? șo ?spus?....
08Mai.2018

Alt Lucrator In Educatie 08 Mai. 2018 15:59:36

Este o chestieune foarte simpla...nu vreau sa polemizez cu nimeni...banii pentru vouchere au fost repartizati de MEN pe ISJ-uri, iar ISJ-urile i-au repartizat pe unități școlare. În momentul în care se alocă unităților școlare, acestea se adresează UAT-ului de care aparține pentru a face o rectificare de buget, pentru a-i prinde în bugetul școlii și a-i atribui apoi oamenilor...de aici ăncolo, fiecare face ce crede...V-am sps aceste lucruri dpv al directorului de școală, pentru informare. Numai că întâi trebuie citită legea, normele de aplicare și apoi emise fel de fel de păreri despre...PSD, PNL, și alte tâmpenii de genul asta. Voucherele se folosesc exclusiv de persoane, nu de partide... Nu amestecăm coada vacii cu ștampila primăriei... numai bine...
04Mai.2018

Lucrator In Educatie 04 Mai. 2018 13:15:43

Este foarte clar,ministerul trebuia sa insarcineze o armata de oameni pentru prelucrarea diverselor situatii personale gandite pentru folosirea acestor bonuri de vacanta ha,ha...
Le vreau asa cum sunt livrate,cel putin eu accept scopul initial gandit,multumesc
03Mai.2018

Mitica 03 Mai. 2018 20:23:29

PRACTIC NICI UN SINGUR PROFESOR NU VA PRIMI ACEST VOUCHER! E O MINCIUNA SFRUNTATA DUSA LA EXTREM DE MEDIA CARE DORESTE VIZUALIZARI PE PAGINA PENTRU A FACE BANUTI SI DE CATRE PSD ! NICIO SCOALA NU ARE BANII PENTRU VOUCHERE PREVAZUTI...ISJ-URILE VOR TRIMITE DOAR SCOLILOR AU PREVAZUT IN BUGET BANII! BA MAI MULT...SALARIILE VOR FI ADUCE DIN NOU LA NIVELUL CELOR DIN 2012 CAND PSD VA CADEA DE LA PUTERE PENTRU CA ACESTE SALARII IMENSE ALE PROFESORILO DE ACUM ...NU SE POT PLATI
03Mai.2018

Szabo Arthur 03 Mai. 2018 16:55:05

Nu este clar pe ce fel de servicii turistice putem folosi banii. Putem cumpara combustibil pentru masina? Eu calatoresc numai cu prietenii, cu masina, si dormim la cort. Cum pot eu valorifica voucherul de vacanta in acest caz? Si mancam ce ne punem de acasa sau cumparam din magazinele intalnite pe traseu. Se pot plati si intrarile la muzee, vizitarea unor obiective naturale, pesteri etc.? Poate mai are cineva si alte optiuni similare... Ministerul trebuie sa se gandeasca la TOATE situatiile, altfel voucherele nu imi sunt de folos.
03Mai.2018

Vivi 03 Mai. 2018 15:43:01

De primit nu a primit nimeni pana acum....noi vorbim aici de viitor...as lasa discutia pentru luna octombrie si atunci vom vedea cine a primit si cine nu..Problema este de ce aceasta discriminare intre bugetari, ca doar toti sunt platiti din aceleasi fonduri...
03Mai.2018

Mihaela 03 Mai. 2018 14:50:13

Draga, Vivi, te asigur ca cei din MApN inca nu au primit vouchere!!!
03Mai.2018

Vivi 03 Mai. 2018 14:44:30

Cum puteti sa spuneti asa ceva? Se dau aceste tichete doar celor care au in buget bani prevazuti pentru tichete!!! Sunt sute de scoli si implicit mii de profesori si invatatori care nu beneficiaza de vouchere din cauza unui buget auster !!! Daca s-ar fi acordat ca in cadrul MAI su MAPN , nominal, cu bani de la guvern, DA! Asa ca nu mai aruncati stiri nefondate!
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019
Va oferim GRATUIT Raportul Special
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
eNews Portal INVATAMANT
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019
Descarca GRATUIT
Raportul Special

37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019
Va oferim GRATUIT Raportul Special
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019


Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019

 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!