Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Codul etic pentru cadrele didactice: Ce nu mai au voie profesorii sa faca in noul an scolar

de Ion Andreea la 29 Iul. 2014
23 comentarii

Codul etic pentru cadrele didactice: Ce nu mai au voie profesorii sa faca in noul an scolar Noul cod de etica destinat cadrelor didactice aduce sanctiuni aspre in anul scolar 2014-2015. Ministrul Educatiei, Remus Pricopie, a anuntat deja ca profesorii care nu respecta regulile vor fi exclusi din sistem chiar de la prima abatere.

Prevederile noului Cod Etic pentru invatamantul preuniversitar, aflat in curs de finalizare la Ministerul Educatiei, interzic profesorilor sa solicite sau sa accepte cadouri, bani sau servicii, dar si sa faca meditatii cu elevii de la clasele lor.    

Noul cod de etica pentru cadrele didactice arata ca acestea au primit interdictia de a utiliza orice forma de limbaj cu caracter obscen, vulgar sau aluziv.

De asemenea, profesorii nu au voie nici sa exploateze elevii ori sa primeasca bani pentru cadouri si pentru examene, inscrierea la olimpiade sau pentru alte favoruri, conform prevederilor codului etic adresat tuturor angajatilor din invatamant.    

Relatiile dintre cadrele didactice se vor baza pe respect, solidaritate si corectitudine, profesorii trebuie sa evite denigrarea colegilor, iar frauda intelectuala si plagiatul sunt interzise.

De asemenea, personalul didactic trebuie sa evite situatiile in care ar putea fi lezata libertatea de opinie vizand convingerile politice si religioase, dar si orice forma de discriminare in relatiile cu colegii.

Document mai prevede ca intre persoanele din sistemul de invatamant preuniversitar responsabile cu instruirea si educarea sunt interzise solicitarea de servicii personale de orice tip de la colegi care sunt sau urmeaza sa fie in proces de evaluare, angajare sau promovare, iar in evaluarea competentei profesionale vor fi utilizate doar criteriile care au in vedere performanta si rezultatele profesionale. Totodata, cadrele didactice vor fi incurajate in pregatirea continua, pentru a atinge standarde superioare de calitate in activitatea didactica.

Proiectul mai arata ca orice cadru didactic trebuie sa evite, prin afirmatii, aprecieri sau actiuni, sa afecteze imaginea profesionala si sociala a altor membri ai corpului profesoral, cu exceptia situatiilor prevazute si formalizate de actele normative in vigoare, printre care evaluarile anuale si cele din comisia de disciplina.
Culegere de exercitii rezolvate la limba romana
Culegere de exercitii rezolvate la limba romana
Vezi detalii
Culegere pentru invatarea limbii engleze
Culegere pentru invatarea limbii engleze
Vezi detalii
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Vezi detalii

 
Autor: Ion Andreea

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.67 din 12 voturi

x


Intrebare antispam: 1 + 4 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 23 comentariiAdauga comentariul tau

PT DAN 2014-10-21 22:14:43

Dan, pe tine te-o fi invatat ma-ta!

Ioana C 2014-10-19 20:05:12

Despre cod etic in fata unei poze in care presupusa prof. este cu fundul pe masa - catedra - cam asa este si codul. Cine sta in pozitia asta in fata clasei ?
-
Apropos : cand apare codul etic pentru elevi, parintii lor, secretarele din scoli, si cei din contabilitate care nu calculeaza bine salariile/ perioade de lucru, codul etic pt.inspectori, ministri ?
-

dan 2014-08-29 19:56:04

cacat pansat

Cosmin Gheorghe 2014-08-22 21:41:37

Colegi, parinti, elevi

subiectul Cod de Etica nu este unul nou, are deja o ,,istorie" de aproape 2 ani. Inteleg nevoia dvs pentru un NOU REGULAMENT SCOLAR, menit sa faca ordine in sistem drepturile si obligatiile elevilor. Mai stiu ca avem probleme cu parintii indiferenta lor fata de educatia copilului. Dar sa nu uitam ca aici avem legislatia privind protectia copilului ce nu este respectata in totalitate in Romania! De ce? Pentru ca noi, ca profesori, nu cerem insistent, prin cereri scrise, reprezentanti ai scolii trimisi la autoritatile care se ocupa de ,,cazuri", sa se implice si celelalte autoritati in reglarea problemelor scolii conform legislatiei!. Deci, avem nevoie de Cod de Etica si, daca vedem ca are lipsuri, atunci trebuie sa facem in asa fel incat el sa fie imbunatatit, asa cum cere realitatea. Dar, MEN trebuie sa dea concomitent cu Codul si REGULAMENTUL SCOLAR actualizat. Cele 2 pot merge impreuna sau merg DELOC! Si inca ceva: atata timp cat meseria aceasta nu este recunoscuta ca MESERIE ce reprezinta STATUL de tipul ,, in numele Republicii", de vreme ce noi, cand intram in clasa nu suntem priviti ca o autoritate, nu ca o banalitate umana, ei bine, nu avem nici o sansa!. As propune urmatoarea formulare: CADRUL DIDACTIC REPREZINTA IN SPATIUL SCOLII si in afara ei STATUL ROMAN IN RELATIA CU ELEVII, PARINTII, ETC. In aceste conditii, asa cum Statului nu ii permitem sa ne afecteze, tot asa nici Statul nu poate permite sa fie afectat reprezentantul sau...Bine, se pot spune multe! O seara placuta!

Dan 2014-08-22 19:33:59

erata: elevii

Dan 2014-08-22 15:20:45

Vali, 60% dintre dascali sunt mai prost pregatiti decat elevi, lasa placa asta cu studiile voastre, studii au multi dupa 2000, pe bani. Sunteti pleava societatii, voi, nu elevii. Aveti multe pretentii si va credeti dumnezei.

vali 2014-08-20 12:55:34

Cand va aparea un cod in care parintii , elevii si sefii vor fi obligati sa ne respecte pentru studiile noastre , pentru educatie si prestatia pe care o avem la catedra. Mereu suntem calcati in picioare si batjocoriti de sus in jos si de jos in sus. Incepe sa imi fie rusine sa spun ca sunt profesor, acum in prag de pensionare

ana 2014-08-19 21:59:52

Sunt de acord cu acest Cod etic al cadrelor didactice,daca n-ar fi si un dar...,sub forma de bani-spaga,cadouri,etc,pe care-l intalnim in numirea inspectorilor,a directorilor de scoli,al sefilor de cerc pedagogic,in aprobarea gradatiilor de merit si multe altele! Iata d-le Ministru ca trebuie sa mai aflati multe ...pe care nu le stiti.In situatiile de mai sus ce Cod etic aplicati?Intreb si eu...Va doresc succes si impartialitate in aplicarea legii!

Ingerul Negru 2014-08-19 12:28:32

Problemele in sistem sunt altele, nu doar cele subliniate prin acest asa zis Cod etic. Domnul ministru ar trebui sa inceapa sa verifice toate conducerile de inspectorate. Competentele unora sunt doar politice, fara a avea nimic in comun cu educatia sau sistemul de invatamant. Apoi, trebuie verificat si bugetul, deoarece este imposibil de crezut ca la nivel de preuniversitar profesorii se descurca fara meditatii, atentii etc. Sa nu ne ascundem dupa deget, asta e realitatea. Mai departe, daca avem Cod etic doar pentru dascali, iar la elevi trebuie sa fie, vezi-Doamne, democratie, nu vom face decat sa ingradim si mai mult drepturile celor ce trebuie sa formeze pentru viata copiii nostri, iar copiii, majoritatea cu lacune de educatia, vor face tot ce fac si acasa...Si ajungem din nou la conflicte samd. Asa incat, daca tot facem Coduri, de orice tip, haideti sa le facem pentru toate categoriile.

Simi parinte 2014-08-16 10:07:13

Pricopie asta zice ceva de:
- uniforme pentru elevi ca sa mearga si ei imbracati decent
- manuale corect facute
- programa de invatamant pentru copii absolut normali ca sa nu mai munceasca peste 12-14 ore/zi
- materiale didactice cumparate din banii impozitati nu din banii parintilor

Puchea Dorel 2014-08-14 16:24:46

Sunt de acord cu aceste criterii. Pe când și un Cod Etic pentru elevi, mai ales pentru cei din gimnaziu și liceu? Că nouă ni se tot astupă gura mereu, noi nu avem voie să facem aia, ailaltă etc., dar la ei sancțiunile se opresc în mod extrem la exmatriculare, chiar dacă agresează cadrele didactice! Însă dacă un cadru didactic agresează măcar verbal un elev, pedeapsa merge de la o amendă, sancțiune pe salar și chiar până la pedeapsa cu închisoarea, în cazurile mai grave. A nu se înțelege că sunt de acord cu abuzurile cadrelor didactice, din rândurile cărora fac parte!

unucavoi 2014-08-14 09:02:56

Dintre toate drepturile enumerate mai sus, care dintre ele erau acceptate legal inainte? Nu este nimic nou, in afara dorintei de a cauta motive de a demite cadre didactice, de a micsora salarii, de a dovedi cat de retard este sistemul de invatamant. Dar, asa cum au mai scris si altii, de ce nu se uita ministrul pe ce criterii se fac numiri in sistem incepand de sus...?

scuiparetul 2014-08-13 17:33:00

Profesorii nu au voie sa faca nimic, elevii pot face ce vor. Ce masuri poti sa iei impotriva lor?

Prof de mate 2014-08-12 21:09:33

Jiene, mai studiaza gramatica limbii romane!
Daca esti profesor si scrii in halul asta pe tabla, ne faci de rusine!
"Problema care io ceri"?!
"Sa ne da-ti raspunsuri"?!?
Ascunde-te!

ghbal 2014-08-12 11:31:34

Daca vreti promovari corecte in invatamant ,si nu numai, trebuie sa ne indreptam urgent spre o alta oranduire sociala si anume, Meritocratia. Doar acest sistem, ar mai putea sta in fara celei mai teribile boli contemporane- Coruptia! Oricum aceasta shimbare se va face, mai devreme sau mai tarziu. Cu cat amanam mai mult cu atat va curge mai mult sange.

iancu jianu 2014-08-12 08:22:05

Da, mai jos este o intrebare perfecta. Ce mai au voie sa faca profesorii atunci cand elevul iti raspunde in scarba, atunci cand elevul refuza sa rezolve o problema care io ceri, chiar daca ii scazi nota la purtare pentru refuz sau eu stiu ce sanctiune ii mai dai!?
Elevii mai nou au numai drepturi! Parintii la fel. Cand ceri tu ceva bate vantul!!!!
La aceste intrebari sa ne da-ti raspunsuri domnule Pricopie. Din pix este foarte usor. Mai greu e pe teren!

mir 2014-08-12 01:42:26

Si gradatiile de merit, Domnule Profesor-Coleg!!, de ce nu spuneti ca se dau pe ochi frumosi si pe vanatori de diplome copy-paste!?, e un mare adevar!!

COSTEA TANIA 2014-08-12 00:17:53

.

Antin 2014-08-11 15:16:36

Hai sa o luam de sus in jos, nu de jos in sus. Intai sa se inceteze numirea in functii de conducere a politrucilor, in toate inspectoratele din tara e haos. Au fost inlaturati din functii de conducere oameni capabili, si la nivel de inspectorate, si de scoli si au fost inlocuiti cu politruci. De ce nu se incepe de acolo??? Ah, nu, hai sa facem legi numai pentru palmasii de rand, ca mai sus de amarati e legea junglei.

Nicu Sãliștean 2014-08-11 15:04:38

Și elevii ce au voie?
Dar pãrinții acestora?

Paula 2014-08-11 14:34:14

Daca ar implica si faptul ca pentru a trece de inspectiile altor invatatori copiilor de 5-6 ani li se baga matematica pe gat sunt obligati sa faca adunari si scaderi pana la 10 din spetembrie pana in octombrie trebuie sa invete asta la clasa 0 sau li se dau teme pentru acasa un fel de schimbul doi dupa 4 ore extenuante - fericirea parintilor care nu au chef sa stea cu copilul in parc, sau sa ii duca la sport ci prefera sa ii lase acolo sa se chiunuie cu calcule si scris - iar statistic vorbind temele pentru acasa nu aduc rezultate, asa ceva nu s-a putut demonstra facand sondaje as fi fericita. Sau faptul ca noua parintilor ni se baga pe gat uniforme pe care nu ni le dorim cine le vrea sa le ia, cine nu sa nu fie discriminat!. Dar aceste legi nu fac decat sa tuteleze integritatea profesorilor, nu si pe a noastra ca parinti, dar mai ales fericirea copiilor care trebuie sa renunte la copilarie pentru ambitiile unora.

Profesor 2014-08-10 22:30:42

1. Acest cod etic nu exista inca publicat oficial ca fiind adoptat pe site-ul ministerului educatiei
2. a sanctiona cu eliminarea din sistem pentru prima abatere nu este o masura nici legala nici etica. in orice sistem sanctiunile trebuie sa fie graduale si in functie de gravitatea faptei
3. Atata timp cat profesorii vor fi evaluati si promovati prin rezultatele elevilor la olimpiade si concursuri nu vad cum le poti interzice sa isi indrume elevii catre acestea
4. din discutiile cu invatatori experimentati noile materii interdisciplinare introduse la clasele 1 si 2 li se par acestora o problema. Suntem in august si acestia nu au fost trimisi la cursuri in aceasta privinta
5. Daca s-ar vrea valoare in invatamant s-ar exclude promovarile si numirile politice. Pe cand directori de scoli si inspectori prin concursuri pe bune ?

roset 2014-08-10 21:54:14

Noul cod de etica destinat cadrelor didactice aduce sanctiuni aspre in anul scolar 2014-2015. Ministrul Educatiei, Remus Pricopie, a anuntat deja ca profesorii care nu respecta regulile vor fi exclusi din sistem chiar de la prima abatere.

Deștept articol! Deștept ziarist! Ce spui dle ministru?????????Așa-i? Ce lege vă dă acest drept ? O ,,clociți” , deja??????Schimbare, schimbare da” s-o aflăm și noi!
Apropo; plagiatul era acceptat până acum a se vedea pontișor
Citat:,,Totodata, cadrele didactice vor fi incurajate in pregatirea continua, pentru a atinge standarde superioare de calitate in activitatea didactica.” Din câte știu eu este o obligație legală a oricărui ,,amploaiat” din sistem! Doamneeeeeeeeeee!

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!