Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Cadrele didactice primesc inapoi sporurile si salariile restante din perioada 2008-2011

de Ana-Maria Tudor la 06 Apr. 2016 Exclusiv
11 comentarii

Cadrele didactice primesc inapoi sporurile si salariile restante din perioada 2008-201106Apr.2016

Vesti bune pentru cadrele didactice: deputatii au decis sa restituie sporurile si diferentele salariale restante pentru profesori, din perioada 2008-2011.

Pentru a beneficia de plata sporurilor si cresterilor salariale restante din 2008-2011, cadrele didactice nu trebuie sa le mai solicite in instanta, a decis Camera Deputatilor.

De aceste sporuri si cresteri salariale restante beneficiaza personalul didactic din invatamantul de stat care, pana la data intrarii in vigoare a legii adoptate de Camera Deputatilor, nu a primit diferentele salariale pentru perioada octombrie 2008-mai 2011.

Cadrele didactice aflate in aceasta situatie vor primi aceste drepturi esalonat, pe o perioada de cinci astfel:

- in primul an 5% din valoarea diferentelor salariale,
- in al doilea an 10% din valoarea diferentelor salariale
- in al treilea an 25% din valoarea diferentelor salariale
- in al patrulea an 25% din valoarea diferentelor salariale
- in al cincilea an 35% din valoarea diferentelor salariale


Atentie! Sumele de bani restante vor fi restituite anual, esalonat, in transe trimestriale egale.
Culegere de engleza pentru clasele V-VIII
Culegere de engleza pentru clasele V-VIII
Vezi detalii
Bacalaureat 2018. Teste rezolvate la limba si literatura romana
Bacalaureat 2018. Teste rezolvate la limba si literatura romana
Vezi detalii
Culegerea de teste pentru Evaluarea Nationala clasa a VI-a
Culegerea de teste pentru Evaluarea Nationala clasa a VI-a
Vezi detalii


Proiectul legislativ pentru restituirea drepturilor salariale restante a fost votat cu 220 de voturi pentru si urmeaza sa fie transmis spre promulgare presedintelui tarii si va intra in vigoare dupa publicarea in Monitorul Oficial.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.15 din 110 voturi

x

Lasa un raspuns



Intrebare antispam: 2 + 3 =
Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii [11 comentarii]Adauga comentariul tau

21Apr.2016

Adrianne 21 Apr. 2016 13:23:13

In perioada 2010 - 2012 ma aflam pe ingrijire copil. In ianuarie 2010 indemnizatia era stabilita la 85% din venitul ultimelor 12 luni, din luna iulie 2010 s-a taiat din indemnizatie 15% astfel indemnizatia am primit-o mai putin doar 70% din venit. Si aceste diferente se vor primii acum cu aceasta ordonanta?
10Apr.2016

Mihaela Popa 10 Apr. 2016 09:56:32

Buna Ziua,va rog sa-mi spuneti ca pensionar mai fac o cerere "undeva"pentru aceste diferente?lipsa unei cereri a fost la baza acestei omiteri pentru mine.Eram pe listele de salarii,eram membru sindicat..Multumesc.
08Apr.2016

Eu Ioana 08 Apr. 2016 16:36:00

Despre diferente luate din indemnizatiile de crestere a copilului nu se aude nimic?
07Apr.2016

Dana 07 Apr. 2016 22:03:47

Stie cineva daca si cei din invatamantul universitar vor beneficia de aceste sume?
07Apr.2016

Dana 07 Apr. 2016 18:24:16

Stie cineva daca si cei din invatamantul universitar vor beneficia de aceste sume?
07Apr.2016

Serban Mariana 07 Apr. 2016 12:17:53

problema de diferentiere intre cei ce au titlul stiintific de doctor cand se va rezolva in invatamantul de azi?
intre noi fie vorba nu ne calcam pe picioare noi doctorii!
este lege si imi pun problema de ce nu se respecta legea de catre guvern si institutiile de invatamant, dandu-se raspunsuri evazive ca trebuie aprobare dela Camera deputatilor pentru plata acestor drepturi speciale de numai 15% din salariul de baza care oricum nu este prea mare.
solicit niste raspunsuri in acest sens.
va multumesc cu stima si respect pentru toti colegii profesori
07Apr.2016

Craiu Elena 07 Apr. 2016 06:43:23

In perioada 2010-2012 am fost in concediu de crestere copilBeneficiez de de aceste sume restante?
07Apr.2016

Mancila Adriana 07 Apr. 2016 04:24:51

Eu am o problema pt ca am primit o parte din banii acestia de la o scoala pe a carei Hotarari judecatoresti nu eram, dar apar in hotararile altei scoli, iar in urma controlului de la Curtea de Conturi mi se cere sa restitui banii primiti "ilegal", ba chiar cu o dobanda colosala...
in situatia asta ce e de facut?
07Apr.2016

Tulbureanu Iuliana 07 Apr. 2016 02:52:47

Ce se intampla cu cadrele didactice care au ocupat functii de inspectori scolari in perioada 2010-2011 si care au beneficiat doar de o parte din sumele restante aferente perioadei 2008-2011, adica mai putin perioada 2010-2011, cand nu au fost la catedra si au fost eliminati automat, fara cerere personala,de pe listele sindicatului? Aceasta situatie a fost in jud. Arges
06Apr.2016

Totoliciu Dan 06 Apr. 2016 19:01:29

Ce știți despre plata dobînzilor la aceste hotărâri? În multe școli contabilii acuză ministerul învățământului că nu le-au furnizat o modalitate de calcul și se ascund după tot felul de subterfugii numai să nu-și asume răspunderea, deși au hotărâri definitive și executorii. Se pare că până la urmă tot executorii judecătorești sunt soluția.
06Apr.2016

RodicaPologea 06 Apr. 2016 18:08:25

Decizia, cred ca se refera la cadrele didactice care nu au facut parte din sindicat si nu au luat nici un ban din aceste sume restanta. Ce se intampla cu cei care in urma proceselor castigate, mai au de luat doar o parte din sumele restante ?
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
eNews Portal INVATAMANT
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Descarca GRATUIT
Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!