Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

ULTIMA ORA: Ministerul Educatiei anunta reduceri masive de posturi in gradinite si scoli si diminuarea subventiilor pentru dascali

de Ana-Maria Tudor la 13 Feb. 2015 Exclusiv
11 comentarii

ULTIMA ORA: Ministerul Educatiei anunta reduceri masive de posturi in gradinite si scoli si diminuarea subventiilor pentru dascali13Feb.2015

Vesti proaste pentru cadrele didactice: ministerul Educatiei anunta reducerea posturilor din invatamantul preuniversitar cu 4.000-5.000 de locuri si diminuarea indemnizatiilor.

Reducerea posturilor din invatamant este prevazuta in proiectul de ordin de ministru, alaturi de o serie de alte modificari masive, care vor fi aplicate din 2015.

In a doua parte a anului scolar 2014-2015 ministerul Educatiei vrea sa schimbe filosofia de normare a personalului nedidactic din scoli si degrevarile directorilor.

Asta inseamna ca multi dintre angajatii sistemului de invatamant isi vor pierde masiv din indemnizatii, printre acestia incadrandu-se secretarii, administratorii, ingrijitorii, bucatarii sau contabilii.

De asemenea, directorii gradinitelor cu program prelungit si cu personalitate juridica sa efectueze integral norma didactica, adica sa aiba o grupa de copii in supraveghere si educare, la fel ca educatoarele. In prezent, ei fac 2-4 ore/saptamana in alte unitati de invatamant, potrivit ordinului nr. 4865/2011. Si directorii scolilor cu mai putin de 300 de elevi ar trebui sa predea la clasa norma intreaga [18 ore pe saptamana], fata de 6-8 ore/saptamana cat au acum, potrivit ordinului de ministru.

Alta modificare majora introduce si o situatie discriminatorie in randul directorilor de scoli: "Directorii unitatilor de invatamant de nivel primar, gimnazial care sunt absolventi ai liceelor pedagogice/scolilor postliceale pedagogice, ai colegiilor universitare de institutori sau ai specializarii 'Pedagogia invatamantului primar si prescolar' efectueaza integral activitatea didactica de instruire-educare cu grupa de prescolari sau clasa de elevi", mai arata proiectul.

O parte din aceste modificari vor intra in vigoare in mai 2015, iar celelalte in septembrie - la inceputul anului scolar 2015-2016.

Excel pentru elevi
Excel pentru elevi
Vezi detalii
Culegere de limba germana V - VIII
Culegere de limba germana V - VIII
Vezi detalii
Tehnici de invatare accelerata
Tehnici de invatare accelerata
Vezi detalii
Descarcati Proiectul de Ordin al ministrului Educatiei >>




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 3.7 din 30 voturi

x

Lasa un raspuns



Intrebare antispam: 4 + 2 =
Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii [11 comentarii]Adauga comentariul tau

18Iun.2015

Tișcă Nicolae 18 Iun. 2015 10:35:21

Nu apar anexele la Ordin!
16Iun.2015

Profesorul Pesimist 16 Iun. 2015 21:29:02

Domnul Calin Baltaru, faceti o omisiune: daca elevii vor veni la scoala sa foloseasca manuale digitale fara a studia la scoala TIC, cred ca in viitorul foarte apropiat nu-i mai invatam nici ALFABETUL, le aruncam acolo niste carti sa le citeasca!...
16Iun.2015

Persoana Interesata 16 Iun. 2015 21:20:10

De acord!... Va dau si eu o solutie. Nu inteleg de ce trebuie contabili la scoli. Cred ca-i mai corect sa fie un serviciu de contabilitate la Primarie, care sa gestioneze scolile din localitate. Ar fi si o corelatie, o asemanare a gestionarii institutiilor.
09Mai.2015

Silvia 09 Mai. 2015 18:47:56

Imi pare rau, dar cred ca nu stiti, dar in Galati nu exista directori de scoli primare din 2001. Probabil ca directorul unei astfel de scoli costau prea multIdemnizatie de conducere - 157 mii lei vechi pentru 20-24 ore la clasa, state de plata, situatii statistice, curatenie, materiale, 78 elevi I-IV, activitati extra scolare, biblioteca, si multe altele. Pardon: concediu -IOC
01Mai.2015

Ion Marinela 01 Mai. 2015 18:23:29

Cei ce dau astfel de legi...imi pare rau de ei! Cred ca isi varsa frustrarile acumulate prin incapacitatea de preluare a informatiilor cat au fost elevi! Adica....educatia lor a fost exact cat le-a permis caracterul si potentialul!
05Apr.2015

Verginica Popescu 05 Apr. 2015 11:21:07

in judetul Valcea directorii de gradinite cu program prelungit educatoarele,prof.inv. presc. au fost obligate de ISJ.Valcea sa treaca la clasa cu norma intreaga inca din anul scolar 2011-2012.Timp de 4 ani am lucrat efectiv la grupa 5 ore apoi m-am ocupat de programul managerial al gradinitei cu program prelungit .A incalcat isj-ul legea invatamantului si daca da, ce pot face in aceasta situatie!
03Apr.2015

Preoteasa 03 Apr. 2015 20:11:08

Nu e asta !Ne intoarcem la directorii care sunt PROFESORI nu invatatori. Ei oricum nu-sui faceau si nu-si fac nici acum orele. sunt curioasa daca vor disparea capusele din scoli cu 2-3 norme . Noi avem una care e fochist+ secretar+ documentarist si nu mai vrea sda o ia EDUSAL -ul pt ca practic munceste 24 ore pe zi./ Si mai are si o norma la comitetul de parinti - profesor de sah ... Parandarat , nu ? Si ca aceasta sunt multi !!! Sa roteasca directorii in scoli o data la 3 ani 1 sa nu se imputa cloaca !!!
03Apr.2015

Dana 03 Apr. 2015 17:24:45

Calin Baltaru, este geniala replica dumneavoastra!
16Feb.2015

Bim 16 Feb. 2015 10:56:05

In primul rand acesta nu este un ordin de ministru semnat ci doar un proiect supus spre dezbatere. Din cate stiu ministrul a declarat urmatoarele Ministrul Educatiei, Sorin Cimpeanu: Am retras proiectul care a generat neintelegeri. De saptamana viitoare vom relua dialogul, se impune modificarea sistemului de normare a personalului didactic auxiliar si nedidactic
14Feb.2015

Cãtãlin Baltaru 14 Feb. 2015 17:22:38

În sfârșit o veste bunã: școlile și grãdinițele românești vor fi, în cel mai scurt timp posibil, primele instituții de acest fel din lume care nu vor mai avea nevoie nici de cadre didactice, nici de personal auxiliar, nici de personal nedidactic!

Potrivit noului proiect de lege al ministrului Subdezvoltãrii Educației Naționale, elevii se vor pregãti singuri la orele de curs, cu ajutorul gadget-urilor de ultimã generație puse la dispoziție cu atâta generozitate de lotul șpãgarilor cercetați în prezent de DNA- chestiunea licențelor pentru diversele jocuri pe care le vor juca elevii în scopul pregãtirii lor pentru viațã este, cel puțin deocamdatã, nelãmuritã.

În altã ordine de idei, problemele administrative ale unitãților vor fi în viitor tratate și rezolvate numai în funcție de dorințele și mofturile pãrinților elevilor eventual și ale șoferilor lor personali, bodyguarzilor și bonelor. Conform unor surse interne care au dorit sã rãmânã anonime, școala româneascã trebuie sã aibã un program asemãnãtor celui din „sãptãmâna altfel”. Se preconizeazã cã pânã în anul 2016 toate unitãțile de învãțãmânt preuniversitar românești vor fi cu totul „altfel”.

De asemenea, noul proiect de lege face luminã în ce privește statutul directorilor, secretarilor și administratorilor din învãțãmântul de stat, în sensul cã, dacã vor sã aibã parte de indemnizații, trebuie sã renunțe la viața lor personalã și sã se mute efectiv în unitãțile pe care le administreazã. Numai așa, printr-un avânt muncitoresc demn de regretata perioadã comunistã, putem în sfârșit sã progresãm și sã aducem tunelul la capãtul luminiței sau invers, nici nu mai știu....

Atenție! Acesta poate fi un pamflet. Așa cã luați-l cum vã convine.
14Feb.2015

Botescu Maricica 14 Feb. 2015 11:45:13

Personalul auxiliar din invatamant este subsalarizat si cu indemnizatie. Totusi, indemnizatia reprezinta un factor motivational pentru implicarea in actul educational, care nu se limiteaza la peretii clasei.
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
eNews Portal INVATAMANT
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Descarca GRATUIT
Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!