Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Oficial: Mamele care au mai mult de 3 copii primesc indemnizatii viagere

de Ana-Maria Tudor la 18 Oct. 2016 Exclusiv
24 comentarii

Oficial: Mamele care au mai mult de 3 copii primesc indemnizatii viagere18Oct.2016

Vesti bune pentru femeile care au cel putin trei copii: vor primi o indemnizatie viagera, neimpozitabila, in valoare de 30-50% din salariul mediu net pe economie.

Proiectul legislativ care prevede acordarea indemnizatiei viagere pentru "mamele eroine" a trecut tacit de Senat.

Mamele vor primi indemnizatie viagera fara sa fie conditionate de obtinerea unui alt venit. In plus, aceasta indemnizatie nu se impoziteaza, conform proiectului.

Actul normativ adoptat arata ca femeile care au trei sau mai multi copii vor primi indemnizatie viagera in cuprinsa intre 30-50% din salariul mediu net pe economie, astfel:

- pentru trei copii vor primi 30% din salariul mediu net pe economie

- pentru patru copii vor primi 40% din salariul mediu net pe economie

- pentru cinci sau mai multi copii vor primi o indemnizatie viagera de 50% din salariul mediu net pe economie, plus titlul si medalia de ”Mama Eroina”.

"Cred ca o femeie care naste, creste si se ocupa de educatia a trei sau mai multi copii, poate fi numita Mama Eroina (...) Statalitatea noastra depinde de numarul populatiei. Exista studii care arata ca in Romania vor exista numai 16 milioane de cetateni in anul 2050. Sa ne gandim la cresterea natalitatii si cred ca este de importanta nationala pentru a nu disparea ca popor", a declarat initiatorul proiectului, deputatul Ninel Peia.


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

x

Lasa un raspuns




Comentarii [24 comentarii]Adauga comentariul tau

06Dec.2019

Bibarta Vasilica 06 Dec. 2019 13:58:02

Ce acte sunt necesare
16Oct.2019

Iulia Tirnavean 16 Oct. 2019 17:19:26

Ce acte sunt necesare pentru acest dosar de mamă eroina? Si unde trebuie depus?
14Oct.2019

Ana-maria 14 Oct. 2019 12:40:46

Buna ziua.As vrea si eu sa stiu de ce acte sunt nevoie.Multumesc
07Oct.2019

Hagiu Codruţa Rodica 07 Oct. 2019 16:23:57

Bună ziua ce acte trebuie pentru mamă eroină și unde se depun
07Oct.2019

Nedelcu Izabela 07 Oct. 2019 10:15:09

Bună ziua, a intrat în vigoare acesta lege as vrea sa știu sigur. Mulțumesc frumos.
26Sep.2019

Rus Cristina 26 Sep. 2019 14:47:13

Unde trebuie depuse actele?Si ce acte trebuie?
18Sep.2019

CHITIGIU FLOAREA 18 Sep. 2019 19:57:43

acesta lege a fost pe timpul lui CEAUSESCU,,,,au taiat-o imediat dupa revolutie,,,,,,,ce bine ar fi daca ar fi adevarat,,,ne-ar mai indulci batranetea....am 3 copii majori
16Sep.2019

Chirita Mihaela 16 Sep. 2019 09:05:10

Buna ziua...unde se pot depune actele ..e cineva care a aplicat pentru aceasta pensie?
29Aug.2019

Dobras Roxana 29 Aug. 2019 01:32:40

As vrea să știu de ce acte am nevoie și ce trebuie sa fac sa beneficiez de acești bănuți , am 3 copii minori și ar fi buni acesti bani pentru ei! Dar nu știu procedurile la primărie sau unde trebuie depuse actele?
27Aug.2019

Bamboi Lenuta 27 Aug. 2019 15:38:26

Când și unde se depun actele pentru mame eroine?și dacă am livret de familie pot depune acte in loc de certificate de naștere?Multumesc
27Aug.2019

Elena 27 Aug. 2019 15:19:04

Pt mamele care au copii majori și au o vârstă trecuta de tinerețe li se acorda această indemnizație
25Aug.2019

Gabriela Stefania 25 Aug. 2019 23:48:35

Sa dat legea acordării 30% din salariul net mamelor cu 3 sau mai multi copii?
16Aug.2019

Memis Elis 16 Aug. 2019 23:59:53

As vrea sa stiu daca s-a aprobat legea!?si unde as putea sa depun actele???
27Iul.2019

Balc Marioara 27 Iul. 2019 12:14:51

Legea este aprobata? Va rog sa imi spuneti ce acte trebuie si unde se inregistreaza dosarul.
26Iul.2019

Ciuca Ramona 26 Iul. 2019 17:26:21

Ce acte trebuie depuse și unde?
06Iun.2019

Abrudan Maria 06 Iun. 2019 01:30:54

Ce trebuie sa facem ca sa beneficiem de aceasta lege? Ce acte depunem si unde? Termen limita?
23Mar.2017

Ammirela 23 Mar. 2017 13:15:04

Este buna aceasta lege si un ajutor bine meritat pentru noi cei cu mai multi copii. Eu am 9 si ar prinde bine pentru meditatiile lor ca am o fetita care da bacu si alta este in clasa a 8 a si are capacitatea. Dar cand se aplica aceasta lege? Multumesc.
06Mar.2017

Aurelia Grigore 06 Mar. 2017 15:01:41

De când intrã în vigoare aceastã lege și unde depunem actele și ce acte? Vã mulțumesc
22Feb.2017

Nica Stefan 22 Feb. 2017 09:28:33

Cum si de unde pot afla toate detaliile ?
Multumesc anticipat.
20Feb.2017

Laszlo 20 Feb. 2017 19:47:25

Am 3 copii si mi-ar prinde bine suma aceasta.
Parerea mea este ca nu se va alege nimic de aceasta lege.
Eu as da deduceri la salarii pentru toti cei care au copii, adica sa platim mai putin impozit dupa munca depusa de la 1 copil la oricati ai avea, aplicabil la ambii soti care lucreaza.
Asa va incuraja nemunca si sporul populatiei pentru bani.
Asta nu este idealul national.
11Ian.2017

Emilia 11 Ian. 2017 13:33:53

Copii trebuie sa fie minori? Sau si majori? Sau doar sa ai nr de nasteri ?
11Ian.2017

Emilia 11 Ian. 2017 13:32:49

Copii trebuie sa fie minori? Sau si majori?
20Oct.2016

Elena 20 Oct. 2016 00:39:59

Ascensiunea noastra fenomenala i-a convins pe toti ca suntem cei mai seriosi! Tu ai un vis fierbinte? Iti doresti succes si properitate? Vino in cea mai dinamica echipa si incepe sa castigi bani! Aici ai instruire gratuita de cea mai buna calitate si sustinere pas cu pas, chiar daca nu ai niciun fel de experienta! Cere acum detalii mai multe la adresa de email: lenanegrea@gmail.com
19Oct.2016

Madalina 19 Oct. 2016 13:35:38

Unde pot gasi detalii?
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2020
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
eNews Portal INVATAMANT
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2020


37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2020
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2020
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!
[x]