Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Ministrul Educatiei anunta salarizare diferentiata pentru profesori

de Banu Alexandra la 05 Iun. 2015 Exclusiv
10 comentarii

Ministrul Educatiei anunta salarizare diferentiata pentru profesori05Iun.2015

Salarizarea profesorilor s-ar putea modifica. Dupa ce saptamana trecuta premierul Victor Ponta anunta ca elevii ar putea primi alocatii diferentiate, acum Ministrul Educatiei anunta ca si profesorii urmeaza sa primeasca salarii diferite, in functie de o serie de criterii.

Ministrul Educatiei, Sorin Cimpeanu, a anuntat joi ca legea salarizarii cadrelor didactice s-ar putea modifica in curand, veniturile acestora fiind diferentiate in functie de rezultatele obtinute si de dezvoltarea personala.

Astfel, profesorii cu rezoltate mai bune, care participa la cursuri de dezvoltare personala ar putea castiga salarii mai mari decat colegii lor care inregistreaza rezultate mai slabe.

Pana in acest moment, Ministerul Educatiei nu a stabilit care sunt criteriile luate in calcul la stabilirea rezultatelor anuale ale cadrelor didactice.

"Ne gandim la o salarizare diferentiata, cei cu rezultate bune si dezvoltare personala sa primeasca un plus la salariu", a explicat ministrul Educatiei.

Rezultatele obtinute de elevi la evaluarile nationale ar putea contribui astfel la majorarea salariilor profesorilor.
Bacalaureat 2018. Teste rezolvate la limba si literatura romana
Bacalaureat 2018. Teste rezolvate la limba si literatura romana
Vezi detalii
Excel pentru elevi
Excel pentru elevi
Vezi detalii
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Vezi detalii

Cititi AICI mai multe informatii despre salarizarea cadrelor didactice.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.5 din 26 voturi

x

Lasa un raspuns



Intrebare antispam: 4 + 4 =
Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii [10 comentarii]Adauga comentariul tau

15Iul.2015

Julia 15 Iul. 2015 09:23:00

Asta imi pare a fi o noua metoda de remunerat pilele.....
Rezultatele bune ale elevilor nu sunt datorate doar profesorilor de la clasa la muuulte materii.Spun asta din proprie experienta. Dar tare as vrea sa stiu cum evalueaza tov. ministru performanta elevilor la ora de educatie fizica!?
09Iul.2015

Roxana. T 09 Iul. 2015 17:45:51

Bravo, Preda ALINA! Ai perfeta dreptate! Si as vrea sa vad cum masoara performanta in cazul profsorilor care nu au materie de examen.Apoivea a stiu cum masoara perormant in cazul profesorilor care au elevi buni, dar nu fac nimic la clasa, iar copiii fac meditatii si au rezultate bune la examen.
09Iul.2015

VIOLETA T. 09 Iul. 2015 16:03:39

Totusi trebuie facuta o diferenta .Unii vin doar pentru salarii, munca la clasa e de slaba calitate, nu fac activitati extra curriculare , nu fac aproape nimic. Altii nu au nici concediu ca trebuie facute hartaloagele la scoala , sunt proiecte si multe altele
Acestia ce satisfactie au ? Pentru ce sa munceasca atat si altii doar sa plimbe geanta prin scoala?
15Iun.2015

Craciun Harieta Simona 15 Iun. 2015 10:29:15

Cum evaluati profesorii dublulicentiati care urmeaza o a treia facultate si pe deasupra au mai fost si studenti Erasmus ?
15Iun.2015

Craciun Harieta Simona 15 Iun. 2015 10:20:57

Criteriul evaluarii profesorilor dupa rezultatele obtinute cu elevii la olimpiadele scolare este din start unul subiectiv intrucat nu toate disciplinele participa la olimpiada.Ce faceti in acest caz cu profesorii terapeuti din scolile speciale,care lucreaza cu elevi cu probleme foarte grave,in scolile speciale fiind si elevi care nu pot fii scolarizati,de exemplu un elev cu varsta biologica de 15 ani dar cu varsta mentala de 1 an,pt.ca sunt si astfel de elevi,sa inteleg ca profesorii de terapii specifice din invatamantul special sunt desconsiderati,ei nu conteaza defel in aceasta evaluare ?
10Iun.2015

Preda Alina 10 Iun. 2015 17:31:41

Performanta in capul unora inseamna doar rezultate la evaluarile nationale!!!! TOTAL GRESIT! Ce performanta are un profesor de liceu, care preda la elevi de un nivel MINIM???? Daca A INTRAT IN LICEU CU 1 acel elev e clar CA NU POATE SA PROMOVEZE BACALAUREATUL!! Mai sunt si exceptii, dar putine! Daca ministrul reuseste aceasta performanta sa mai stea ministru, altfel , sa se plimbe singur prin scolile " performante" din Romania. Performanta unui profesor este data de metodele folosite, de cat timp munceste sa " scoata" ce este mai bun de la elevii sai.....asta e performanta. Ca altfel, ne trezim ca unii sun t favorizati sa predea numai la clase bune si astfe, vor acea rezultate, iar altii, cu mai putine " pile " politice, vor preda numai la " loaze", vorba lui Caragiale.
10Iun.2015

Alisa 10 Iun. 2015 14:11:19

Mult mai mult trebuie sa se lucreze cu cei mai slabi decat cu cei foarte buni. Incercam sa-i aducem de la 3,50 admitere in liceu la 5. este cumplit de greu.
09Iun.2015

Stana Sandina 09 Iun. 2015 20:44:14

Adica tot hartogarii sa castige mai bine. Si acum tot ei iau gradatiile. Unde-i diferenta? Aceeasi Marie cu alta scafarlie
09Iun.2015

Alina 09 Iun. 2015 20:35:15

Ok. Brusc, toti elevii vor fi cei mai destepti! Se va face posibil orice pt bani in plus la salariu! : In fine, nu inteleg, pana acum nu se apreciaza performanata prin gradatie de merit, salariu de merit, grade didactice? Doar ca sunt locuri limitate. Inteleg logica daca ar putea toti profesorii care au rezultate sa primeasca. In ceea ce priveste performanta elevilor e discutabil. Ar trebui sa se ia in calcul nivelul initial al elevilor. Nu se compara o clasa la oras unde elevii stiu sa citeasca de la gradinita cu o clasa la tara , intr-un sat uitat de lume, unde copilul nu stie cum sa tina creionul in mana. Din punctul meu de vedere care cunosc ambele situatii mai mult munceste cel de la tara, chiar daca nu are rezultate la concursuri. Totul e discutabil!
09Iun.2015

Observator 09 Iun. 2015 07:34:05

Cine va face evaluarea? Un director numit politic de cele mai multe ori. Este cel mai bun dintre profesorii de mate sau de fizica sau de romana? Poate fi el 'judecatorul' impartial? Basescu a dat in profesori numindu-i lenesi si slab pregatiti. Guvernul PSD ii triaza pe cei ce cu 'onoare' i-a scolit in scoli superioare de scurta durata, IDD si DOCTORI copy-paste. Nu de aici pleaca un invatamant real, adaptat mileniului III.
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
eNews Portal INVATAMANT
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Descarca GRATUIT
Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!