Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Ministrul Educatiei anunta salarizare diferentiata pentru profesori

de Banu Alexandra la 05 Iun. 2015 Exclusiv
10 comentarii

Ministrul Educatiei anunta salarizare diferentiata pentru profesori Salarizarea profesorilor s-ar putea modifica. Dupa ce saptamana trecuta premierul Victor Ponta anunta ca elevii ar putea primi alocatii diferentiate, acum Ministrul Educatiei anunta ca si profesorii urmeaza sa primeasca salarii diferite, in functie de o serie de criterii.

Ministrul Educatiei, Sorin Cimpeanu, a anuntat joi ca legea salarizarii cadrelor didactice s-ar putea modifica in curand, veniturile acestora fiind diferentiate in functie de rezultatele obtinute si de dezvoltarea personala.

Astfel, profesorii cu rezoltate mai bune, care participa la cursuri de dezvoltare personala ar putea castiga salarii mai mari decat colegii lor care inregistreaza rezultate mai slabe.

Pana in acest moment, Ministerul Educatiei nu a stabilit care sunt criteriile luate in calcul la stabilirea rezultatelor anuale ale cadrelor didactice.

"Ne gandim la o salarizare diferentiata, cei cu rezultate bune si dezvoltare personala sa primeasca un plus la salariu", a explicat ministrul Educatiei.

Rezultatele obtinute de elevi la evaluarile nationale ar putea contribui astfel la majorarea salariilor profesorilor.
Culegere de exercitii rezolvate la limba romana
Culegere de exercitii rezolvate la limba romana
Vezi detalii
Capcanele GRAMATICII si LITERATURII Romane
Capcanele GRAMATICII si LITERATURII Romane
Vezi detalii
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Vezi detalii

Cititi AICI mai multe informatii despre salarizarea cadrelor didactice.
Autor: Banu Alexandra

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.48 din 25 voturi

x


Intrebare antispam: 1 + 1 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 10 comentariiAdauga comentariul tau

Julia 2015-07-15 09:23:00

Asta imi pare a fi o noua metoda de remunerat pilele.....
Rezultatele bune ale elevilor nu sunt datorate doar profesorilor de la clasa la muuulte materii.Spun asta din proprie experienta. Dar tare as vrea sa stiu cum evalueaza tov. ministru performanta elevilor la ora de educatie fizica!?

roxana. t 2015-07-09 17:45:51

Bravo, Preda ALINA! Ai perfeta dreptate! Si as vrea sa vad cum masoara performanta in cazul profsorilor care nu au materie de examen.Apoivea a stiu cum masoara perormant in cazul profesorilor care au elevi buni, dar nu fac nimic la clasa, iar copiii fac meditatii si au rezultate bune la examen.

VIOLETA T. 2015-07-09 16:03:39

Totusi trebuie facuta o diferenta .Unii vin doar pentru salarii, munca la clasa e de slaba calitate, nu fac activitati extra curriculare , nu fac aproape nimic. Altii nu au nici concediu ca trebuie facute hartaloagele la scoala , sunt proiecte si multe altele
Acestia ce satisfactie au ? Pentru ce sa munceasca atat si altii doar sa plimbe geanta prin scoala?

craciun harieta simona 2015-06-15 10:29:15

Cum evaluati profesorii dublulicentiati care urmeaza o a treia facultate si pe deasupra au mai fost si studenti Erasmus ?

craciun harieta simona 2015-06-15 10:20:57

Criteriul evaluarii profesorilor dupa rezultatele obtinute cu elevii la olimpiadele scolare este din start unul subiectiv intrucat nu toate disciplinele participa la olimpiada.Ce faceti in acest caz cu profesorii terapeuti din scolile speciale,care lucreaza cu elevi cu probleme foarte grave,in scolile speciale fiind si elevi care nu pot fii scolarizati,de exemplu un elev cu varsta biologica de 15 ani dar cu varsta mentala de 1 an,pt.ca sunt si astfel de elevi,sa inteleg ca profesorii de terapii specifice din invatamantul special sunt desconsiderati,ei nu conteaza defel in aceasta evaluare ?

preda alina 2015-06-10 17:31:41

Performanta in capul unora inseamna doar rezultate la evaluarile nationale!!!! TOTAL GRESIT! Ce performanta are un profesor de liceu, care preda la elevi de un nivel MINIM???? Daca A INTRAT IN LICEU CU 1 acel elev e clar CA NU POATE SA PROMOVEZE BACALAUREATUL!! Mai sunt si exceptii, dar putine! Daca ministrul reuseste aceasta performanta sa mai stea ministru, altfel , sa se plimbe singur prin scolile " performante" din Romania. Performanta unui profesor este data de metodele folosite, de cat timp munceste sa " scoata" ce este mai bun de la elevii sai.....asta e performanta. Ca altfel, ne trezim ca unii sun t favorizati sa predea numai la clase bune si astfe, vor acea rezultate, iar altii, cu mai putine " pile " politice, vor preda numai la " loaze", vorba lui Caragiale.

Alisa 2015-06-10 14:11:19

Mult mai mult trebuie sa se lucreze cu cei mai slabi decat cu cei foarte buni. Incercam sa-i aducem de la 3,50 admitere in liceu la 5. este cumplit de greu.

Stana Sandina 2015-06-09 20:44:14

Adica tot hartogarii sa castige mai bine. Si acum tot ei iau gradatiile. Unde-i diferenta? Aceeasi Marie cu alta scafarlie

alina 2015-06-09 20:35:15

Ok. Brusc, toti elevii vor fi cei mai destepti! Se va face posibil orice pt bani in plus la salariu! : In fine, nu inteleg, pana acum nu se apreciaza performanata prin gradatie de merit, salariu de merit, grade didactice? Doar ca sunt locuri limitate. Inteleg logica daca ar putea toti profesorii care au rezultate sa primeasca. In ceea ce priveste performanta elevilor e discutabil. Ar trebui sa se ia in calcul nivelul initial al elevilor. Nu se compara o clasa la oras unde elevii stiu sa citeasca de la gradinita cu o clasa la tara , intr-un sat uitat de lume, unde copilul nu stie cum sa tina creionul in mana. Din punctul meu de vedere care cunosc ambele situatii mai mult munceste cel de la tara, chiar daca nu are rezultate la concursuri. Totul e discutabil!

Observator 2015-06-09 07:34:05

Cine va face evaluarea? Un director numit politic de cele mai multe ori. Este cel mai bun dintre profesorii de mate sau de fizica sau de romana? Poate fi el 'judecatorul' impartial? Basescu a dat in profesori numindu-i lenesi si slab pregatiti. Guvernul PSD ii triaza pe cei ce cu 'onoare' i-a scolit in scoli superioare de scurta durata, IDD si DOCTORI copy-paste. Nu de aici pleaca un invatamant real, adaptat mileniului III.

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!