
Cadrele didactice cu o vechime efectiva neintrerupta in invatamant, vor beneficia de un spor de stabilitate.
Indiferent daca ai un copil in clasa a II-a, a IV-a, a VI-a, a VIII-a sau a XII-a, pregatirea la Matematica este esentiala. Ajuta-l sa inteleaga, sa exerseze si sa reuseasca!
✅ Culegeri cu teste REZOLVATE, realizate de profesori cu experienta
✅ Explicatii clare, structura moderna, perfect adaptata programei si cerintelor PISA
✅ Apreciate de elevi, recomandate de profesori, utile pentru parinti
Am terminat facultatea in 2008 , de atunci am lucrat fara antrerupere ?i anc? nu am beneficiat de spor de stabilitate. Cum trebuie s? procedez ?i cat timp se acorda acest spor? Cum as putea recupera banii din urm??
buna ziua,
am lucrat in invatamantul privat ca secretar facultate in perioada 1997-2013la universitatea Spiru Haret, respectiv pana in 31.10.2013.Din 01.11.2013 am dat concurs si m-am angajat in invatamantul de stat ca bibliotecara la un liceu de stat.Intrebarea mea este daca pot beneficia si eu de sporul de stabilitate avand in vedere ca am lucrat atatia ani tot in invatamant dar in privat si de abia din noiembrie 2013 in cel de stat.Continuitate am dar intrebarea mea este daca am dreptul conform legii unde nu se specifica dc invatamantul e de stat sau privat.
multumesc
referitor la sporul de stabilitate: se acorda anjagatului indiferent de categoria de personal din care face parte daca a cumulat cei 10 ani vechime neintrerupta in invatamant? astept raspunsul dv si pe adresa de email.
Avem o angajata care a fost ingrijitor deci muncitor din 1999. La 01.09.2007, trece pe functia de infirmier -didactic auxiliar. Cand primeste sporul de stabilitate? ISMB a raspuns ca intra in plata la 01.09.2017.
01.09.1995 – 13.07.2004 prof. supl. necalificat
13.07.2004 - 01.09.2004 șomaj
01.09.2004 - 14.02.2011 profesor titular
14.02.2011 - 31.10.2012 concediu crestere copil pana la 2 ani
01.11.2012 - …pana in prezent activitate.
Cand se acorda spor de stabilitate in conditiile in care cic a fost inceput inainte de aparitia legii 63/2011
Buna ziua.am o intrebare referitoare la sporul de stabilitate.
23.02.2004 – 30.11.2010 activitate didactic auxiliar
01.12.2010 - 21.09.2012 concediu crestere copil pana la 2 ani
21.09.2012 - …pana in prezent activitate.
Cand se acorda spor de stabilitate in conditiile in care cic a fost inceput inainte de aparitia legii 63/2011
Bunã dragilor, am o antrebare,sper sã gãsesc si rãspunsul satisfãcãtor.Dacã am 10 ani de vechime, din sept 2014, ansã , an anul ºcolar 2008-2009, am fost an creºterea copilului,intru sub efectul legii 63/2011?Sau ar trebui sã fiu ancadratã la 10-14 ani, cu spor neuropsihic?Mulþumesc , anticipat!
Am o intrebare. Sunt cadru universitar. Am o vechime in munca neintrerupta din 2001. Am aflat cu stupoare ca nu mi se acorda sporul de stabilitate pentru ca intre 2009-2012 avand catedra rezervata am fost detasat ca director la la o institutie deconcentrata unde pentru a ocupa acel post se cerea culmea aceeasi diploma de licenta. Din 2012 am revenit la catedra si intre timp vechimea efectiva in cadrul aceleasi institutii a trecut de 10 ani. Si tot nu primesc acest spor. Intrebare: Pentru o luna lipsa din cei 10 ani ce trebuie sa fie neintrerupti nu se mai ia acel spor. In cazul asta trebuie sa treaca alti 10 ani neintrerupti?
in cayul antrenorilor angajati la cluburile sportive scolare sporul de stabilitate se acorda separat sau este inclus ca la profesori in salariul de incadrare___
Minciuni! Sporul este inclus in salariu! Vrajeala electorala!
Este clar o discriminare la adresa femeilor avand in vedere modalitatea dupa care se acorda sporul de fidelitate. Eu am doi copii, mi-am intrerupt actvitatea la primul 4 luni in anul 2011, iar la al doilea 2 luni in anul 2014. Anul acesta 2014 as fi implinit 10 ani in invatamant si normal ar fi fost sa benefiecez de acest spor, sau macar sa mi se scada cele 6 luni intrerupte in cei 10 ani de invatamant. Dar drept multumire ca am dat nastere a doi copii voi beneficia de acest spor de fidelitate abia in anul 2024 cand voi avea de fapt 20 de ani in invatamant. Este o aberatie ceea ce se intampla si ma mir ca nu ia nimeni atitudine!
Alta poveste in prag de alegeri! Suna identic cu tichetele de vacanta, asa ca.......lasati-ne cu promisiunile. Ne-ati promis vacante, ne-ati dat sperante si acum ne promiteti spor de stabilitatefidelitatea pe care o avem deja in a fi increzatori in promisiuni. Lucram cu copiii dar nu uitati ca nu mai suntem copii.
Buna ziua, eu cand beneficiez de sporul de stabilitate, in urmatorul caz: 1.09.1996-31.08.2000-vechime invatamant, 2000-2001-concediu fara plata, 17.08.2004-31.08.2008-vechime in alt domeniu, 1.09.2008-in prezent -vechime in invatamant.Multumesc!
La cat de instabil e anvãþãmantul, nu ºtiu la ce ajutã stabilitatea cadrelor didactice, afarã de a siguranþa cã vor fi ºi anul viitor slujitori preaplecaþi.
Despre OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor - actualizata la 1.01.2012 cu Legea 132/2011 si OUG 124/2011 ce ne puteti spune?
Din OUG 111/2011, art. 22, alin. 2, reiese ca perioada de crestere si ingrijire copil constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate. In cazul acesta perioada concediului afecteaza sau nu sporul de fidelitate?
Perioada in care persoana se afla in concediu fara plata/cresterea copilului nu se adauga la anii de munca lucrati, pentru a fi considerata vechime, dar, in acelasi timp, nici nu reprezinta o intrerupere a vechimii efective, cum ar fi daca ai lucra 5 ani, stai 4 acasa si te apuci de munca dupa. Sper ca ai inteles Cristina Bejan.
Ce este vechimea efectiva
Vechimea efectiva nu este considerata intrerupta in cazul cadrelor didactice aflate in concediu fara plata, concediu pentru cresterea copilului de pana la 2/3 ani, ori in stagiu militar.
Atentie! Aceste perioade NU constituie vechime efectiva in invatamant pentru acordarea sporului de stabilitate.
Nu inteleg, concediu fara plata sau pentru cresterea copilului este vechime efectiva sau nu?
Conform Legii nr. 63/2011, sporul de stabilitate pentru personalul didactic este INCLUS an salariul de ancadrare pentru tranºele de vechime an anvãþãmant de peste 10 ani.
În ANEXA Nr. 2, NOTÃ: „Toate salariile de ancadrare cuprind sporul neuropsihic, iar sporul de stabilitate este cuprins la tranºele de peste 10 ani vechime an anvãþãmant”. La fel, ANEXA Nr. 5 a aceleiaºi legi, CAPITOLUL I, Art. 2. al.2-A.: „salariul de ancadrare al funcþiei didactice prevãzut an anexele nr. 1 ºi 2 la lege, an care este inclus sporul de stabilitate numai pentru tranºele de vechime an anvãþãmant de peste 10 ani, precum ºi sporul de suprasolicitare neuropsihicã existent la toate tranºele de vechime an anvãþãmant”. Tot an ANEXA Nr. 5, CAPITOLUL I, Art. 3.A.-1.-b: „pentru personalul didactic ancadrat la tranºele de vechime an anvãþãmant de peste 10 ani, care andeplineºte condiþia de vechime efectivã neantreruptã an anvãþãmant de peste 10 ani, salariul de ancadrare prevãzut an anexele nr. 1 ºi 2 la lege include pe langã sporul pentru suprasolicitare neuropsihicã ºi sporul de stabilitate”.
Potrivit OUG nr. 103/2013, art.1 al.4: „În anul 2014, an ceea ce priveºte salarizarea personalului didactic ºi didactic auxiliar din anvãþãmant, se aplicã prevederile Legii nr. 63/2011”.
Legea nr. 63/2011 an vigoare de la 13.05.2011 este aici: http://goo.gl/MwvBHd cu Anexele nr. 1-4 ºi aici: http://goo.gl/l2EDSn Anexa nr. 5.
OUG nr. 103/2013 an vigoare de la 15.11.2013 este aici: http://goo.gl/0zm2
Acest spor a fost inclus in salariu din 2011 incoace?
Buna ziua!
Stiu ca se aplica un asemenea spor. Nu stiu daca se numeste de stabilitate.Este acelasi spor de care vorbim?Sau e ceva nou?
Doresc reactivarea abonamentului gratuit! Multumesc!