Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Aveti copii minori in intretinere? Beneficiaza de deducere personala ambii parinti

de portalInvatamant.ro la 19 Feb. 2018
27 comentarii

Aveti copii minori in intretinere? Beneficiaza de deducere personala ambii parinti19Feb.2018

In 2018 ambii parinti ai copilului minor beneficiaza de deducere personala, daca sunt angajati cu salariul brut mai mic de 3.600 de RON.

Atentie! Deducerea personala se stabileste in functie de venitul brut lunar din salarii realizat de un salariat si variaza in functie de numarul persoanelor aflate in intretinere.

Deducerea pentru copii: ce acte va trebuie, unde le depuneti si pana cand


Deducerea personala se va acorda doar la locul de munca unde salariatul are functia de baza declarata.

Deducerea personala se acorda in 2018, pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de pana la 1.950 de lei inclusiv, astfel:
 
- fara persoane in intretinere 510 lei
- cu o persoana in intretinere 670 lei
- cu 2 persoane in intretinere 830 lei
- cu 3 persoane in intretinere 990 lei
Eseuri elaborate pentru reusita la Bacalaureat
Eseuri elaborate pentru reusita la Bacalaureat
Vezi detalii
Culegere de engleza pentru clasele V-VIII
Culegere de engleza pentru clasele V-VIII
Vezi detalii
Tehnici de invatare accelerata
Tehnici de invatare accelerata
Vezi detalii
- cu 4 sau mai multe persoane in intretinere 1.310 lei
 
Pentru contribuabilii care au venituri intre intre 1.951 lei si 3.600 lei beneficiaza si ei de deduceri personale, dar acestea sunt degresive si pot fi regasite in OUG nr. 79/2017, adica aici.
 
 
In 2018 NU se acorda deducere personala pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii de peste 3.600 de lei.

Deducerea personala este prevazuta in art. 77 din Codul fiscal Legea 227/2015
 
Persoana in intretinere poate fi sotia/sotul, copiii sau alti membri de familie, rudele contribuabilului sau ale sotului/sotiei acestuia pana la gradul al doilea inclusiv, ale carei venituri, impozabile si neimpozabile, nu depasesc 300 lei lunar, cu exceptia veniturilor prevazute la art. 62 lit. o), w) si x) si/sau a pensiilor de urmas cuvenite conform legii, precum si a prestatiilor sociale acordate potrivit art. 58 din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
 
Deducerea personala este stabilita in functie de numarul persoanelor aflate in intretinerea salariatului. Pentru ca o persoana sa fie in intretinerea salariatului, aceasta trebuie sa aiba o legatura de rudenie sau afiliatie intre contribuabil si persoana aflata in intretinere.
 
Pot fi in intretinerea salariatului urmatoarele persoane care pot avea sau nu domiciliu comun cu contribuabilul in a carui intretinere se afla:
  • sotul sau sotia salariatului;
  • copii;
  • alti membrii de familie pana la gradul al doilea de rudenie.
 
Din punct de vedere al gradului de rudenie sau afiliatie persoanele aflate in intretinere pot fi:
 
  • sotul sau sotia salariatului;
  • rudele salariatului, pana la gradul al doilea inclusiv;
  • rudele sotului sau sotiei salariatului, pana la gradul al doilea inclusiv.
 
Indiferent de gradul de rudenie, esential in stabilirea cuantumului deducerii este numarul acestor persoane considerate in intretinerea salariatului. in categoria "alt membru de familie aflat in intretinere" se cuprind rudele salariatului si ale sotului/sotiei acestuia pana la gradul al doilea inclusiv. Nivelul deducerii personale va fi stabilita in functie de numarul persoanelor aflate in intretinere si de veniturile salariatului.
 
Nu beneficiaza de deducere personala pentru copiii aflati in intretinere:
 
  • parintii ai caror copii sunt dati in plasament sau incredintati unei familii ori persoane;
  • parintii copiilor incredintati unui organism privat autorizat sau unui serviciu public autorizat, in cazul in care parintii respectivi sunt pusi sub interdictie sau sunt decazuti din drepturile parintesti.

Sursa: Legislatia Muncii

Citeste si

Deducerea pentru copii: ce acte va trebuie, unde le depuneti si pana cand


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.29 din 2015 voturi

x

Lasa un raspuns



Intrebare antispam: 3 + 5 =
Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii [27 comentarii]Adauga comentariul tau

06Apr.2017

Marilena Schadt 06 Apr. 2017 05:09:44

va rog sa-mi spuneti daca parintele caruia i s-a dat copilul prin hotarare judecatoreasca,spre crestere si educare,este pensionar iar copilul minor,poate avea vreo facilitate financiara pe langa pensie? Daca da,ce trebuie sa fac.Va multumesc!
13Feb.2017

Peter Ramona 13 Feb. 2017 19:03:35

buna as vea sa stiu daca am brut 2938 ron si am in intretinere 2 copii nu mai beneficiez de deducerea pentru ei ,salariu brut 2938 este cu orele suplimentare
13Feb.2017

Peter Ramona 13 Feb. 2017 19:02:19

buna as vea sa stiu daca am brut 2938 ron si am in intretinere 2 copii nu mai beneficiez de deducerea pentru ei ,salariu brut 2938 este cu orele suplimentare
28Feb.2016

SFIRIAC LAURA 28 Feb. 2016 11:08:02

sotul lucreaza la privat si nu i-a cerut nimenea actele ptr deducere,desi codul fiscal a intrat in vigoare de 1.01.2016 si acuma suntem la sfarsitul lunii februarie 2016 .EU LUCREZ IN INVATAMANT ,SI MIE MI AU CERUT LA SAFARSITUL LUI IANUARIE .SI DEDUCEREA MI S-A APLICAT L-A SAL DIN IANUARIE CARE-L PRIMESC IN FEBRUARIE .DECE PRIVATU NU APLICA LEGEA ?
21Ian.2016

Viorel Vyo 21 Ian. 2016 08:47:54

Atentie ! Din comentariile marii majoritati reiese faptul ca acestia nu inteleg ca DEDUCEREA NU SE REFERA LA BANI CE SE PRIMESC IN MANA cum bine arata un alt interlocutor!. De aceasta deducere beneficiaza toti salariatii care au copii in intretinere, prin SCUTIREA unei parti din salariu de IMPOZIT ! Datorita acestei scutiri, cu siguranta, suma neta ce o va realiza fiecare persoana, va fi mai mare cu cativa lei 20 - 40. Salariatul NU trebuie sa faca altceva, decat sa depuna o cerere la secretariatul institutiei/ intreprinderii la care lucreaza si sa anexeze acte doveditoare pentru persoanele aflate in intretinere.
21Ian.2016

TANASE IULIAN 21 Ian. 2016 07:18:21

In situatia in care unul dintre parinti este pensionar cum se procedeaza ?
20Ian.2016

Mihai G. 20 Ian. 2016 15:53:29

Eu sunt pensionar si am un copil de 14 ani . Beneficiez si eu de deduceri? Am 2421lei brut pensie.
19Ian.2016

Jac K 19 Ian. 2016 23:13:40

Se pare ca articolul dezinformeaza. CF. art.77 alin 4 din Codul Fiscal nou numai unul dintre intretinatori beneficiaza de deducere venitul net obtinut in plus de un intretinator este max. 16 lei, daca venitul sau brut din salariu este pana la 1500 lei
17Ian.2016

Lia 17 Ian. 2016 09:59:09

Intrebare!!!! ca si titular de I.treprindere individuala, fara angajati, cu un copil in intretinere de ce nu beneficiez de scutire la impozit in limita deducerii de baza si suplimentara?????????/
17Ian.2016

DOGARU DIANA 17 Ian. 2016 06:54:57

Buna dimineata!Sunt mamica singura imi intretin fetita singura,primesc si eu deducere?
16Ian.2016

Alina 16 Ian. 2016 15:45:56

Deducere din ce? Articolul nu ne elucideaza in acest sens.
16Ian.2016

Coman Nicoleta 16 Ian. 2016 10:36:48

Deducerea se aplica si copiiilor majori aflati in intretinerea parintilor?
15Ian.2016

Tris 15 Ian. 2016 10:03:23

Completati stirea cu Art 77 alin.4 din Codul fiscal 2016 care spune ca:"In cazul in care o perosana este intretinuta de mai multi contribuabili,suma reprezentand deducerea personala se atribuie unui singur contribuabil, conform intelegerii intre parti."
15Ian.2016

Corina 15 Ian. 2016 08:28:18

Daca sunt in co crestere copil,beneficiez de deducere si la cine sa mă interesez? Multumesc!
14Ian.2016

CRISTINA 14 Ian. 2016 23:55:26

ATENTIE!!!! NU se primesc aceste sume de bani in mana!
daca o persoana beneficiaza de dedecere personala, inseamna ca este scutita suma de 400 de lei din salariudaca e pana in 1500 de lei de impozit, pentu un copil. Deci 400 de lei din cei 1500 nu sunt impozitati, si angajatul are in jur de 30-40 de lei mai mult la salar.
Pentru a beneficia de deducere , trebuie facuta o cerere catre firmadepart contabilitate
, insotita de o copie a certificatului de nastere a copilului.
14Ian.2016

Tudor Andra-Elena 14 Ian. 2016 23:16:20

Buna seara. Am un baietel de 2 luni jumatate, eu mi-am bagat dosarul pentru crestere copil iar sotul lucreaza si i-a 1100 lei, pot sa iau acesti bani, daca da ce acte imi trebuiesc.Va multumesc.
14Ian.2016

Ioana Briciu 14 Ian. 2016 22:16:15

Daca am 2copii minori in intretinere de 3si 5ani si nu avem niciunul servici decat ce lucreaza sotul cu ziua. Beneficiem de deducere personala? Daca da ce trebuie sa facem?
14Ian.2016

Miculit Mihaela 14 Ian. 2016 19:09:06

Buna, daca sotul lucreaza avand salar de 1000 lei si eu nu lucrez momentan si avem 2 copii de 3 respectiv 1 an si eu sunt coasigurata la sot si copiii trecuti in intretinerea lui putem beneficia de aceasta deducere. Pentru cate persoane am lua?
14Ian.2016

Ioana 14 Ian. 2016 18:38:17

Bună ziua .as dori sa știu dacă mă încadrez la deducerea personala eu fiind în concediu de maternitate cu tripletiavând indemnizația pentru copii si soțul având salariu net de 1900 lei .MUltumesc
14Ian.2016

Violeta 14 Ian. 2016 17:03:21

Buna ziua as dori sa stiu si eu daca pot beneficia de aceasta deducere am o fetiță in vârstă de 14 ani iar eu lucrez la o firma de securitate cu capital privat pe salariu minim .Mulțumesc.
14Ian.2016

O Femeie 14 Ian. 2016 16:59:23

Am gasit pe legislatia muncii si voi da la contabilitate http://legislatiamuncii.manager.ro/a/20227/incepand-cu-1-ianuarie-2016-ambii-parinti-vor-putea-beneficia-de-deducerea-personala-pentru-copiii-minori.html?show=admin

Un calcul sumar imi arata cam 30 lei mai mult la salariu pentru un copil in familie, pentru cei cu salariu brut sub 1500 adica aprox. 1000 net. Nu strica banii astia!!!
14Ian.2016

O Femeie 14 Ian. 2016 16:53:22

E vreo lege/ordonanta data? Nu am gasit-o si e nevoie sa o aratam angajatorului.
Banii nu sunt ajutor copilului, ci ajutor familiei unde parintii lucreaza, au venit mic, si se pot ocupa mai greu de copil.
14Ian.2016

Manea Oana Daniela 14 Ian. 2016 16:25:38

Buna ziua, intrebare: sunt in concediu de crestere a copilului bebe are 5 luni , iar sotul nu lucreaza . pot beneficia de asa ceva ?
14Ian.2016

FLORINA 14 Ian. 2016 16:04:54

BUNA ZIUA ,CA SA BENEFICIATI DE DEDUCERE PERSONALA,TREBUIE COMPLETAT O CERERE PE PROPRIE RASPUNDERE CA AVETI COPII IN INTRETINERE+CERTIFICATELE DE NASTERE,IAR PT COASIGURATI ADICA SOT SOTIE MAMA O ADEVERINTA PRECUM NU DETIN VENITURI ,LE INMANATI PATRONULUI ,IAR ACESTIA PREDA CONTABILITATII SA LE PRELUCREZE
14Ian.2016

Simon 14 Ian. 2016 15:45:36

Buna si unde trebuie sa apelam ca sa intram in posesia deducerii.ce articol e ca trebuie sa le dam la patroni exact datele ca sa putem beneficia
14Ian.2016

Zaha 14 Ian. 2016 15:41:25

buna as vrea sa stiu daca sotu poate beneficia de aceasta deducere personala avem o fetita de 4 ani si eu nu lucrez salariul este in jur de 1500 lei ,daca da ce acte trebuiesc si unde se depun astept raspuns ,multumesc
14Ian.2016

Bucurean Aranka 14 Ian. 2016 14:56:34

cum se procedeaza in cazul meu. eu cresc nepoata de cand sa nascut are 14 ani. Parinti divortati mama plecata din tara de 10 ani la scoal;a tata ii da100 ron .ea cum si cat va primi? multumesc astept raspuns
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
eNews Portal INVATAMANT
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Descarca GRATUIT
Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!