Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Alocatiile lunare pentru copii vor fi majorate

de Ion Andreea la 07 Oct. 2014
21 comentarii

Alocatiile lunare pentru copii vor fi majorate Alocatiile lunare ale copiilor vor fi majorate, dupa ce suma de 42 de lei a ramas neschimbata ani la rand.

Alocatiile copiilor au ramas la pragul de 42 de lei de cativa ani buni, desi preturile alimentelor si rechizitelor au fost majorate anual. Alocatiile lunare ale minorilor au ajuns in ultimii ani insuficiente pentru cheltuielile lor lunare.

Tocmai din acest motiv, Guvernul va majora alocatiile copiilor care provin din familii nevoiase incepand cu 1 ianuarie 2015, insa momentan nu se stie suma cu care urmeaza sa fie majorate.

Alocatiile pentru copii in 2014 sunt:

- 200 de lei - pentru copiii cu varsta de pana la 2 ani (sau de pana la 3 ani, in cazul copilului cu handicap);
- 42 de lei - pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani, dar si pentru tinerii care au implinit varsta de 18 ani si care urmeaza cursurile invatamantului liceal sau professional, pana la terminarea acestora
 - 84 de lei - pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 3 ani si 18 ani, in cazul copilului cu handicap.

Pentru a beneficia de alocatia pentru copii, aveti nevoie de urmatoarele documente:

Cerere tip
Actele de identitate ale reprezentantilor  legali ai copilului (copie si original)
Certificatul de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul, prezentat obligatoriu (copie fata-verso si original)
Culegerea de teste pentru Evaluarea Nationala clasa a VI-a
Culegerea de teste pentru Evaluarea Nationala clasa a VI-a
Vezi detalii
Culegere de engleza pentru clasele V-VIII
Culegere de engleza pentru clasele V-VIII
Vezi detalii
Culegere de exercitii rezolvate la limba romana
Culegere de exercitii rezolvate la limba romana
Vezi detalii

Certificatul de incadrare a copilului intr-un grad de handicap, daca este cazul (copie si original)
Livretul de familie (copie si original) completat la zi (Serviciul Stare Civila , str.Olari nr.19 –  Ghiseul 4) (doar daca exista)
Alte acte doveditoare privind componenta familiei (copie):
Hotarare judecatoreasca de incredintare a copilului in caz de divort
Hotarare judecatoreasca de incredintare in vederea adoptiei
Hotarare judecatoreasca de incuviintare a adoptiei
Hotarare judecatoreasca sau, dupa caz, hotararea comisiei pentru protectia copilului pentru masura de protectie speciala a plasamentului
Dispozitia directorului general al D.G.A.S.P.C. sau, dupa caz, hotarare judecatoreasca, pentru masura de protectie speciala a plasamentului in regim de urgenta
Hotarare judecatoreasca de instituire a tutelei sau, dupa caz, dispozitia autoritatii tutelare, emisa pana la data de 31 decembrie 2004
 Dispozitia autoritatii tutelare de instituire a curatelei
Actul de deces al unuia din parinti
Alte documente, la solicitarea directiei teritoriale

Atentie: NU mai pot beneficia de alocatie de stat tinerii care au implinit 18 ani sau cei care repeta anul scolar, cu exceptia celor care repeta din motive de sanatate, dovedite cu certificate medical.

Proiectul care prevede cresterea alocatiilor pentru cazurile sociale urmeaza sa fie prezentat saptamana viitoare de Guvern, iar cuantumul majorarii urmeaza sa fie stabilit dupa efectuarea calculelor aferente impreuna cu Ministerul Finantelor.

In afara de cresterea alocatiei lunare pentru copii, urmeaza sa creasca tot de la inceputul anului 2015 si pensiile si salariile.


Autor: Ion Andreea

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 3.74 din 25 voturi

x


Intrebare antispam: 2 + 5 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 21 comentariiAdauga comentariul tau

Larry Perez 2015-06-03 05:50:50

Buna ziua, eu sunt domnul Larry Perez, reputație, legitimă și acreditat creditor bani. Am împrumut bani la oameni care au nevoie de asistență financiară. Ai un credit rău sau vă aflați în nevoie de bani pentru a plăti facturile? Vreau să folosesc acest mediu pentru a vă informa că am asista beneficiar de fiabile ca vom fi bucuroși să vă oferim un împrumut la rata dobânzii de 2%. Contact Email: businessfinances@hotmail.com

Moraru Florentina 2015-02-20 19:53:23

Asi face o intrebare toti avem copi de de iii discriminati asa ori faceti pentru toti ori pt nici unu. Parinti pot merge sa munceasca nu sa astept sa le dea statu faceti ce trebuie nu numai pt cei care au venituri mici . Dumneavoastra Domnilor parlamentari vasi da cei 42 de lei dar sa vad cum puteti lua ceva bun pt copii am ajuns ajuns o tara cu care nu ne putem mandri doar cu multi parlamentari care dorm si nu stiu ce voteaza rusine . Imi este rusine sa spun ca sunt Roman in tara asta de tot rahatu .

feli pop 2015-01-13 23:54:41

Toti copiii sunt egali sau ar trebui sa fie! Dupa atata timp in care au umilit copiii cu alocatii de mizerie s-au gandit ca totusi nu e destul...asa ca au nascocit-o si pe asta.Oare nu toti copiii au aceleasi nevoi?Ce daca unii parinti isi permit sa faca mofturile copiilor lor?O fac pe munca lor!!!
Toti copiii sunt egali si TREBUIE sa primeasca alocatii mai mari!
Iar pentru persoanele gen d-na Anca :sa va fie rusine pentru comentariile pe care le lasati aici!!!Sunt mama a 4 copiii,pe care ii cresc singura!Nu risipesc banii pe tigari si alcool si nici nu sunt de parerea ca doar copiii nevoiasi au nevoie de alocatii marite!!!Revolta pe care vreti sa o aratati imi spune altceva..

herci 2015-01-06 22:50:48

Hotie si discriminate toti copii sunt egali doar ca unii sunt mai egali ca ceilalti..

lakatos timea 2014-12-02 21:26:14

mariti alocatiile tuturor copiilor nu doar celor nevoiasi. si nu ne mai puneti pe drumuri cu formulare si prostii.asa cum stiti mari pensiile cu cateva zeci de lei asa mariti si alocatiile. acum noi trebe sa ne risipim timpul ... toti copii au aceleasi drepturi egale ca sunt saraci ca sunt bogati..

Anca 2014-11-16 11:43:21

Măriți alocațiile pentru familie nevoiașe ,iar banii aceia vor fi folosiți pentru țigări si băutură.Daca vreți să faceți ceva bun măriți alocațiile si celorlalți copii!NU FACETI DISCRIMINARI!!!!!!!!!!!

teodor 2014-10-22 20:29:14

Locuri de munca extrem de serioase! Contract legal si oferit imediat! Dovada platii este acum disponibila! Primele castiguri au fost deja trimise! Foarte multi oameni s-au convins de seriozitatea noastra! NU e MLM si NU e joc piramidal! Lucrati comod cate 3 ore pe zi, ca operator online, si castigati 300 de dolari lunar! Va transmitem detalii, dupa ce trimiteti textul "Info" la adresa de email: teodor0224@yahoo.com

olguta 2014-10-20 09:16:44

de ce numai pentru nevoiasi ? Cei care muncesc de la 8 la 8 si reusesc sa castige niste bani nu merita nimic. Merita cei care stau si beau pe marginea santului si incaseaza ajutoare sociale. De ce ? Pentru ca ei sunt prosti si analfabeti si in schimbul banilor pot fi manevrati sa voteze cum li se spune. De la cei care au serviciu si muncesc nu au asteptari electorale, deci de ce sa risipeasca banii pe noi? Lasa, prostilor, voi de-acum sa munciti si noaptea...

negreanu lucia 2014-10-17 09:33:09

Oare copii care nu provin din familii nevoiase nu mananca? Nu au nevoie de caiete? De caldura? Cei "bogati" platesc la stat o gramada de biruri. Cei "nevoiasi" nu au de unde saracii si atunci luam de la cei "bogati" si le marim drepturile la cei "nevoiasi"?????????????? Obligatiile nu-i voie!!! Asta este dreptate, nu?

Mirela 2014-10-16 15:16:42

De ce sa fie marite alocatiile numai cele ale copiilor nevoiasi, practic ar fi o discriminare fata de toti ceilalti copii! Eu ca mama, platesc lunar de 18 ani atatea dari si impozite la stat, de ce nu ar beneficia copiii mei de o alocatie putin mai mare?

Julia 2014-10-16 13:59:54

Nu vreau sa creada cineva ca am ceva impotriva nevoiasilor. As vrea insa sa fie "pe lista" cei care chiar au parinti bolnavi, cu handicap, etc. Nu sa beneficieze de acea indemnizatie posesorii de vile si masini care chipurile nu sunt pe numele lor.
Am vazut intr-o vineri ceva ce m-a lasat fara cuvinte: de la cantina de ajutor social, un individ si-a incarcat sacosele intr-un taxi. Am inteles ca vinerea se primeste hrana si pentru sambata si duminica dar tot exagerat este. Cei care au venituri rezonabile nu-si permit atatea sacose pentru un weekend dar sunt obligati sa sustina asa ceva!?

Confidential 2014-10-14 17:58:00

Toate sunt "electorale".

justme 2014-10-11 18:47:00

Familii defavorizate cica...mananca si un copil normal ca si lui poate ii este foame ,dar ei sunt preocupati de copii? Arunca niste frimituri electorale...cica dzeu impartea pamantul ,si romanului ii da munte,mare etc etc...vine evreu intarziat : pai,doamne,nu cam multe pt un popor asa mic? ?..dzeu zice,mda...dar le-ai vazut conducatorii? Intrebare pt cei ce hotarasc asta: Ce se poate lua cu 42 de lei? Se poate trece strada macar cu suma asta ridicola? Adica o baga pe asta cu " familie defavorizate"..defavorizati conform caror bareme si de catre cine? 42 de lei pt un copil "normal"...cei care nu platesc taxe si fac o galeata de copii,stau acasa,nu copii normali...ma intreb ce mai e normal . Ciudata lume. Ne calca in picioare si hotararea asta ,nu cresc alocatiile lunare. Nici macar electoral nu fac asa, de ochii lumii cica...bine ca se platesc taxe,impozite,amenzi,mai nou adeverinte si analize etc etc iar legile sunt cum sunt! Cat de corect e?

Lumi 2014-10-09 18:16:39

Binețnteles ca aceasta situatie va duce la marirea preturilor. Orice suma ce iese din "cutia milei"..."cutia cu promisiuni"... mareste inflatia.

dorina76 2014-10-09 09:11:52

cica " Alocatiile lunare ale minorilor au ajuns in ultimii ani insuficiente pentru cheltuielile lor lunare".ha-ha-ha! Sau mai bine plangem!

dorina76 2014-10-09 09:07:59

cum adica pt copiii din familiile nevoiase? sunt mai "copii" decat cei ai caror parinti se straduiesc sa-si plateasca darile la stat? Naiba sa-i ia cu campania lor de pomeni electorale!

Dana 2014-10-08 15:40:43

De ce numai pentru copii care provin din familii nevoiase ? Unde este egalitatea? Parca nu se vrea discriminare? Celelalte familii nu au aceleasi cheltuieli? ....

madalina 2014-10-08 15:39:22

propun domnului ponta sa faca o lege prin care se organizeaza alegeri in fiecare an :D

Tatiana 2014-10-08 09:28:21

Bineînțeles ca Ponta promite ca le mărește ca doar e campanie electorala.

Doru 2014-10-08 08:35:44

pentru unii copii nu pentru copii, adica in general pentru cei ai caror parinti lucreaza la negru si nu figureaza cu venituri ... superb, cei care cotizeaza cu adevarat la buget ca de obicei nu primesc nimic, traiasca hotii!!! Oare cati cretini lucreaza la aceste legi? De inteles ei oricum nu inteleg nimic, asta e cand avem la conducere oameni care au facut facultatea pe pile sau la FF

just me 2014-10-08 08:06:32

Electorale... si cat se majoreaza preturile?... si de unde cresc pensiile si salariile,din imprumuturi?...oare nu tb sa platim si asta? Concret doar frimituri , saracie si tupeu.

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!