Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

O problema de matematica de clasa a IV-a ii pune in dificultate pe elevii din intreaga lume

de Banu Alexandra la 15 Apr. 2015
24 comentarii

O problema de matematica de clasa a IV-a ii pune in dificultate pe elevii din intreaga lume15Apr.2015

Tot mai multi parinti se plang in ultima vreme de dificultatea problemelor de matematica pe care le primesc copiii lor ca teme pentru acasa.

De cate ori ati stat chiar si doua ore cu pixul si foaia de hartie in fata in incercarea de a-i da de cap unei probleme din manualul de clasa a IV-a? Nu sunteti singurul! Fiecare parinte trece macar o data in viata prin disperarea de a nu gasi varianta corecta si a nu-si putea ajuta copiii la lectii.

Printr-un astfel de scenariu au trecut mai multi parinti din intreaga lume, dupa ce o problema de matematica a devenit virala pe internet. Problema de matematica presupune deducerea logica a varstei unei fete pe nume Cheryl, pe baza unor detalii pe care le cunosc prietenii ei:

"Albert si Bernard tocmai au devenit prieteni cu Cheryl si vor sa stie cand e ziua de nastere a acesteia. Cheryl le da o lista cu zece variante de date de nastere.

15 mai, 16 mai, 19 mai,
17 iunie, 18 iunie,
14 iulie, 16 iulie,
14 august, 15 august, 17 august.

Cheryl le spune apoi separat lui Albert si Bernard luna, respectiv ziua nasterii ei.
Excel pentru elevi
Excel pentru elevi
Vezi detalii
Culegere de limba germana V - VIII
Culegere de limba germana V - VIII
Vezi detalii
Tehnici de invatare accelerata
Tehnici de invatare accelerata
Vezi detalii

Albert: Nu stiu data nasterii lui Cheryl, dar stiu ca nici Bernard nu o stie.

Bernard: la inceput nu stiam data nasterii lui Cheryl, dar acum o stiu.

Albert: Atunci si eu stiu data nasterii ei.

Asadar, cand s-a nascut Cheryl?"

Daca stiti care este raspunsul corect al problemei, va rugam sa il scrieti in sectiunea de comentarii de mai jos!

Initial, exercitiul care presupune cunostinte de logica a fost prezentat la o televiziune din Singapore, iar apoi oamenii si-au intrebat prietenii de pe retelele de socializare daca ii pot ajuta sa gaseasca raspunsul corect.

Exercitiul face parte din examinarea copiilor de 11 ani, la finalul clasei a IV-a, insa s-a dovedit ca a fost si unul dintre subiectele pe care le-au primit elevii de 15 ani la Olimpiada de Matematica a Scolilor Asiatice.



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.47 din 17 voturi

x

Lasa un raspuns



Intrebare antispam: 4 + 2 =
Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii [24 comentarii]Adauga comentariul tau

10Mai.2016

Florescu Olivia++- 10 Mai. 2016 22:30:01

14 iulie
16Iul.2015

Marius 16 Iul. 2015 18:53:27

Din afirmatia:Nici "Bernard nu stie" rezulta ca luna nu contine cifre singulare Adica Mai si iunie sunt excluse
Raman Iulie si August.
Din faptul ca Bernard stie data nasterii inseamna ca e una din cifrele singulare 15,16 sau 17
Ne intoarcem acum la Albert care ne spune ca stie care e ziua de nastere inseamna ca va ramane o data singulara adica o luna in cre ramane o singura varianta IULIE
Raspuns : IULIE 16
10Iun.2015

Aurelia 10 Iun. 2015 22:57:53

LA CE-AR AJUTA DISTRUGEREA CREIERULUI UNUI COPIL, PENTRU UN PROF. CARE NU STA BINE CU PSIHICUL.de Vanju Mare IN VIAT SUNT LUCRURI UTILE DE MEMORAT SI NU FLEACURI DE ZDRUNCINAT SOMNUL. NICIODATA NU MI-AM OBLIGAT FIICA SA-SI PIARDA TIMPUL CU TAMPENII FACUTE DE OAMENI bolnavi, FARA CULTURA DOAR DE DRAGUL SUCIRII MINTII. IAR FIICA MEA PREDA ACUM LA SORBONA. FELICITARI CELOR CARE STIU SA-SI ABATA TIMPUL DE LA PROBLEMELE GRAVE ALE LOR, ALE TARII, PENTRU A REZOLVA PROBLEMELE "PAS CU PAS", PROBLEME CE NU LE AJUTA IN VIATA LA NIMIC.
18Mai.2015

Schubert Magdalena 18 Mai. 2015 11:40:43

16 iulie.
20Apr.2015

Tudor Laurentiu 20 Apr. 2015 14:54:01

DATA NASTERE CHERYL: 17 IUNIE!
Rationament:
1 la inceput Albert spune ca nu stie data nasterii normal, are la dispozitie 10 zile impartite in 4 luni!, dar stie ca nici Bernard nu cunoaste data exacta! Singurele date unice ca si cifre ale zilei sunt 18 iunie si 19 mai, zile care se exclud!
2 Bernard excluzand zilele de 18 iunie si de 19 mai are dintr-o data o zi unica pe care la inceput nu o avea. ziua de 17 zi care putea fi initial 17 iunie sau 17 august. Acum pt. Bernard e clar singura zi unica ramasa este 17 IUNIE!
3 urmand acest rationamet, acum si Albert face deductia logica si afla ca ziua de nastere cautata este 17 IUNIE!
QED!
19Apr.2015

V S 19 Apr. 2015 10:53:01

18 iunie
18Apr.2015

Maria 18 Apr. 2015 23:30:42

Cred ca este 17 august.
Luna este o8 si suma cifrelor care compune ziua 1+7= 8 si fiecare a ghicit cealalta componenta a datei.
17Apr.2015

Eugen 17 Apr. 2015 14:45:53

17 august!
1. Raspunsul lui Albert elimina zilele 18 si 19 restul sunt duble. In plus elimina 17 iunie iunie ramine singur dupa eliminarea lui 18
2. Raspunsul lui Bernard spune ca ziua e 17, sigura zi unica dupa eliminarile de mai sus. Deci 17 August.
3. Asa ca Albert poate reface si el rationamentul.
17Apr.2015

Anna 17 Apr. 2015 10:40:29

19 mai . luna si ziua au fost spuse separat si totusi unul stie. Deci e 19 mai. E trecut o singura data.Cel care a primit ziua stia clar luna doar asa
16Apr.2015

Remq Qmer 16 Apr. 2015 19:14:56

sigur 16 iulie este corect
16Apr.2015

Mihai 16 Apr. 2015 15:28:24

14 august
16Apr.2015

Alexandra 16 Apr. 2015 10:35:44

Cred că este 17 august...
16Apr.2015

Burdusel 16 Apr. 2015 10:09:04

19 mai. 19 este singurul numar care nu se repeta. Celelalte numere sunt trecute de cate 2 ori si in luni diferite. Daca i-ar fi spus lui Bernard spre exemplu 16, acesta nu putea sti cu siguranta luna aceasta putand fi mai sau iulie.
16Apr.2015

Maria 16 Apr. 2015 09:56:54

18 iunie
16Apr.2015

Claudia 16 Apr. 2015 09:26:09

Raspuns: 16 iulie. Rationament: Cheryl le-a spus unuia din baieti ziua si celuilalt luna. Daca Albert zice ca nici Bernard nu stie data, inseamna ca Cheryl i-a spus lui Bernard alta zi si alta data decat 18 iunie si 19 mai, pentru ca daca i-ar fi spus data de 18 sau 19, atunci Bernard ar fi stiut si luna.
Prin urmare, lunile mai si iunie sunt date de o parte, cu tot cu zilele indicate initial ca posibile date de nastere.
Raman numai urmatoarele variante: 14 sau 16 iulie, 14, 15 sau 17 august.
Din variantele ramase, observam ca data de 16 o avem numai in luna iulie, iar data de 15 si 17 numai in luna august. Deci, dam de-o parte data de 14. Raman ca posibile numai datele de 16 iulie, 15 august sau 17 august.
Bernard zice ca la inceput nu stia data, dar acum o stie. ''Acum'' adica dupa ce a eliminat unele variante, ca urmare a afirmatiei lui Albert. Daca Bernard stie ACUM data, inseamna ca aceasta trebuie sa fie numai 16 iulie, pentru ca daca ar fi fost luna august, nu putea sti sigur daca data e 15 sau 17. Deci, trebuie sa fie ziua de 16, care are ca unic corespondent luna iulie.
Daca Bernard zice ca stie data, Albert isi da seama de rationamentul sau si stie si el ca raspunsul e: 16 iulie.
16Apr.2015

Baciu Gheorghe Victor 16 Apr. 2015 09:13:32

Numai 17 august poate sã fie!Si este.
16Apr.2015

Vali P 16 Apr. 2015 08:42:52

16 iulie
16Apr.2015

Catalina Stefanov 16 Apr. 2015 08:33:54

19 mai
16Apr.2015

Catalina Stefanov 16 Apr. 2015 08:31:43

19
15Apr.2015

DEAC MARIA 15 Apr. 2015 20:13:37

Lipsurile nu apar decat atuncicand nu esti constient de abundenta din jur.Asta scerie celebrul Bob Proctor in cartea"Te ai nascut bogat". Cautam urgent,colaboratori part time care vor sa castige bani in timpul liber, intr-un proiect unic la nivel mondial. Oferim contract de comision. Pentru detalii,trimiteti mesajul" PROIECT" la adresa: micadeac@yahoo.com
15Apr.2015

Gogean Angella 15 Apr. 2015 14:59:03

14 august
15Apr.2015

Sorin 15 Apr. 2015 14:04:15

Este pe 16 iulie.
15Apr.2015

Cristi 15 Apr. 2015 11:26:13

Nu e in august. Poate undeva prin iulie!
15Apr.2015

Ana 15 Apr. 2015 11:23:34

E simplu, 17 august. Primesc si un premiu daca am stiut?
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
eNews Portal INVATAMANT
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Descarca GRATUIT
Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!