Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

"Copii, haideti sa facem o poza pentru Facebook". Sunteti de acord ca profesorii sa posteze poze cu copiii dvs.?

de Ion Andreea la 20 Iul. 2018 Exclusiv
8 comentarii

"Copii, haideti sa facem o poza pentru Facebook". Sunteti de acord ca profesorii sa posteze poze cu copiii dvs.?20Iul.2018

"Repetam de zor pentru serbare", "ne jucam in curte, e un soare superb", "il sarbatorim pe Mihai si ne simtim excelent", "am plantat cei mai frumosi copacei din cartier". Cu siguranta unii dintre dvs. vad zilnic astfel de poze pe Facebook, postate de profesori. Mai artistice sau mai putin reusite, cu taguri sau fara, puse direct album sau "doar" 5-6 bucati, aceste poze de la scoala au ajuns sa-i exaspereze pe unii parinti si copii. De aceea am decis sa va intrebam pe voi, parintii, daca sunteti de acord cu astfel de practici din partea profesorilor.

Pana unde poate merge "obsesia" postarilor pe Facebook? Zilele trecute am primit pe adresa redactiei un mesaj de la un parinte exasperat, pe care il redam mai jos.
 
"Buna ziua,
 
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, pentru ca, efectiv, nu stiu ce sa mai fac. Doamna invatatoare a baiatului meu are o placere deosebita sa le faca poze copiilor. Macar una pe zi, daca nu mai multe. Din pacate, are si un alt hobby: sa le posteze pe Facebook. Si nu o poza din cand cand, ci multe, cat mai des.
 
La inceput ni s-a parut ceva distractiv, dar acum am ajuns sa fim extrem de stresati de faptul ca nu trece nicio o zi sau activitate la clasa fara ca acestea sa fie "documentate" cu poze pe Facebook. Poze care sunt publice si cat se poate de multe. Copilul vine acasa si ne anunta din prag: "iar ne-a facut doamna poze, le gasiti pe Facebook".
 
Noi nu suntem atat de innebuniti de Facebook si postarea pe el, dar nici habotnici sau indarjiti impotriva lui. Totusi, devine o problema din ce in ce mai stresanta pentru copii, caci am inteles ca mai sunt cativa colegi din clasa care se simt si ei agresati de aceasta fotografiere continua.
 
Intrebarea mea catre dvs. este: de ce fac profesorii acest lucru? Nu este un caz singular la mine in clasa, am mai vazut si alti profesori facand acelasi lucru (poate nu chiar atat de insistent). Ii ajuta cu ceva din punct de vedere profesional? Trebuie sa documenteze diversele activitati si sa le puna la dosar? Va intreb pentru ca nu stiu exact care este legea in aceasta situatie.
 
La una dintre sedintele cu parintii am semnat o hartie prin care eram de acord ca al meu copil sa apara in poze care promoveaza scoala, sau ceva de genul acesta. Nu ma deranjeaza absolut deloc, atata timp cat nu se exagereaza.
 
Trebuie sa va spun ca ezit si sa merg la doamna pentru a-i spune ca nu sunt de acord sa-mi mai pozeze baiatul atat de insistent. Asta ar insemna sa-l exclud din colectiv, sa atraga o atentie nedorita asupra lui, ceea ce nu l-ar ajuta deloc.  
 
Sincer, nu stiu ce sa mai fac, poate ma ajutati cu un sfat. 
 
O mamica ingrijorata".
 
Ce ar putea sa faca parintii intr-o astfel de situatie? Evident, primul sfat ar fi sa mearga la "doamna" si sa discute cu ea. Dar...stim foarte bine ca un astfel de gest ar putea fi interpretat si ar putea avea urmari asupra copilului.
 
De aceea, va intrebam si pe dvs, parinti sau profesori: sunteti de acord ca profesorii sa posteze poze cu copiii de la clasa pe Facebook?
 
Ce sfat ii dati doamnei de mai sus, in situatia descrisa?

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.07 din 45 voturi

x

Lasa un raspuns




Comentarii [8 comentarii]Adauga comentariul tau

30Mai.2018

Tanasa Stefan 30 Mai. 2018 22:11:54

in principiu e o cale moderna de a comunica cu parintii , dar nu trebuie abuzat de ea si trebuie facuta in grupuri inchise in care sunt doar parintii si invatatoarea
30Mai.2018

Puchea Dorel 30 Mai. 2018 20:55:07

Revin cu o întrebare: dacă profesorii nu au voie să posteze poze cu elevii, de ce părinții lor ar avea voie? Căci, în definitiv, este vorba despre copii, nu despre părinți!
30Mai.2018

Lucrator In Educatie 30 Mai. 2018 18:28:57

Daca simti ca vrei sa iti faci cu adevarat meseria,aplici regula valabila,stiuta;fara telefoane mobile in timpul orelor!
Unii colegi folosesc acest truc adorat de elevi}de pastrare a telefoanelor,pentru a se proteja facil ,invocand creativitatea in activitatile de la clasa.
Nu cred ca imaginile postate on line au efect pozitiv in educatie,cu atatea capcane negative inca neexplorate de parintii mandrii purtatori de smart phone vesnic conectate.
Recomand iesirea periodica in natura,activitati ecologice,excursii ,miscare fizica pentru elevi,eventual voluntariat,nu spectacole pe scaune ,mima pentru parinti,regizata de domn profesor{daca are curaj si inclinatie spre aceasta nobila profesie!}.
La final,cu scuze:sa nu uitam :este nevoie des sa consiliem in ultimii ani si parintii lor,tulburati de febra tehnologiei si depasiti de proprii copii,ha.ha
30Mai.2018

Puchea Dorel 30 Mai. 2018 17:20:34

Sunt învățător și uneori și eu postez imagini cu elevii mei din dorința ca părinții să vadă anumite activități pe care le ?lucrăm?, ba uneori postez și unele filmulețe. Sau un alt motiv ar fi acela ca părinții să vadă cum se simt copiii la școală. De asemenea, o fac și de dragul copiilor. Eu am înființat atât o pagină de Facebook pentru clasa mea, cât și un grup Messenger pentru părinții copiilor, acolo unde postez ultimele noutăți, inclusiv imagini. Până acum nimeni nu a venit la mine ca să-și manifeste îngrijorarea sau nemulțumirea, însă dacă vreun părinte nu mai dorește ca al lui copil să apară în imagini pe Facebook, atunci ne conformăm fără nicio problemă. Însă, repet, până acum nu s-a întâmplat acest lucru, ba dimpotrivă, părinții sunt entuziasmați când își văd copiii în imagini.
30Mai.2018

Maftei Florentin 30 Mai. 2018 10:11:00

Of, Doamne, asta e marea problema a scolii?! Sunteti culmea! Deturnati cu intentie adevarata imagine a scolii! Veti culege ce semanati: "o alta societate"!!!
29Mai.2018

Daniela 29 Mai. 2018 23:20:26

Evident că sunt de acord! În felul acesta nu numai că le arată părinților ceea ce face, dar și comunității. Este corect. Nu etichetează copiii ca să spună ?Acesta este Gigel Popescu?, ?Aceasta este Gigica Ionescu?. Dacă sunt părinți care nu vor acest lucru, să spună și nu le face poze. Dar va exista reversul medaliei: Copilul meu de ce nu participă la experiment? Copilul meu de ce nu.... ? ?Că n-am văzut pe Facebook c-ar fi implicat!?. Până unde poate să meargă această isterie?
29Mai.2018

CORPODEAN SONIA 29 Mai. 2018 15:19:14

Postarea în mod excesiv a activităților poate constitui un motiv de îngrijorare din partea părinților. Semnarea acelui acord de principiu trebuie corect percepută , atât de către părinți , cât și de către cadrele didactice implicate. Ceea ce nu mi se pare în ordine, este teama de a aborda acest subiect în mod direct cu doamna învățătoare. Sunt convinsă că un adevărat dascăl n-ar avea motive de supărare și bănuiesc că, atunci când a fost ales de către părinți pentru formarea copilului într-o perioadă de maximă importanță pentru devenirea sa ulterioară, au luat în calcul și latura morală a acestuia.
În ceea ce mă privește , postez imagini de la activitățile importante pe grupul clasei sau pe site-ul școlii aici având avizul conducerii școlii și, evident acordul de principiu al părinților.
Sunt convinsă că doamna respectivă a dorit să vă transmită cât mai mult din ceea ce realizează cu elevii săi, tocmai pentru că unii părinți se plâng că nu știu ce fac copiii la școală, ori pentru că foarte mulți dintre cei aflați înafara sistemului au impresia că profesorii lucrează mult mai puțin decât alte categorii profesionale.
29Mai.2018

Mihaela 29 Mai. 2018 14:42:48

NU sunt deloc de acord! Copiii trebui protejati. Ar trebui ca profesorii sa inteleaga faptul ca datoria lor e sa-i invete, sa-i "creasca", nu sa posteze pe Facebook toata ziua buna ziua. E un fel de lauda de care se fac vinovati si multi parinti
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
eNews Portal INVATAMANT
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Descarca GRATUIT
Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!