Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Simulare Evaluare Nationala 2015: perlele elevilor la proba de limba romana

de Gavrila Cristina la 02 Mar. 2015 Exclusiv
9 comentarii

Simulare Evaluare Nationala 2015: perlele elevilor la proba de limba romana Lucrarile la limba romana ale elevilor care au participat saptamana trecuta la simularea pentru evaluarea nationala 2015 i-au amuzat pe profesorii corectori, care au facut publice cateva dintre cele mai copioase ganduri ale candidatilor de clasa a VIII-a.

Aproximativ 200.000 de elevi de clasa a VIII-a au participat saptamana trecuta la simularea evaluarii nationale 2015. Notele obtinute nu vor fi trecute in catalog, simularea fiind o repetitie inainte de examenul final din vara.

Va prezentam in continuare cele mai amuzante perle de la proba de limba romana:

"Cand am plecat la strand cu prietenii mei era o zi din luna august pe la pranz, daca stau sa ma gandesc la contextul spatio-temporal".

"Eu mai am de scris, dar zice ca ne ea foile!!!"

"La inceputul verii, eu plecam cu avionul in Austria, pentru ca tocmai luasem examenul cu nota 10. Ati ghicit deja, era o intamplare imaginara. :))))"

"Foaie verde fir mohor / Cand vad subiectul mor / Nu-i ca fulgerul usor / Ce fac doruletul meu?'' // Foaie verde fir mohor / Toata lumea are dor / Si-i ca fulgerul usor / Numai doruletul meu."

"Autorul face misto de cei care n-au iubit sau iubita, deci nu le e dor de el sau de ea. Omul acela se simte prost."
MEMORATOR ISTORIE si MEMORATOR GEOGRAFIE
MEMORATOR ISTORIE si MEMORATOR GEOGRAFIE
Vezi detalii
Ghidul PowerPoint pentru elevi
Ghidul PowerPoint pentru elevi
Vezi detalii
Culegerea de teste pentru Evaluarea Nationala clasa a VI-a
Culegerea de teste pentru Evaluarea Nationala clasa a VI-a
Vezi detalii


"Era 15 iulie si eu eram la schi cu tata si cu mama in Dubai. A fost o intamplare de neuitat si sunt sigura ca n-o veti uita nici dumneata."

"Desi pare rusinos sa spun asta, textul pare scris de o femeie usoara, care ii invita pe barbati la ea in fiecare noapte. Mesajul este clar in versul '''sa vina seara la mine."

"Autorul se vaicareste ca ii e foarte dor. Autorul se lauda ca are o gramada de dor si poate sa mai dea si la altii, daca altii are prea putin."

"Comparatie e cand poporul spune ca dragostea e ca nisipul. Pentru mine dragostea e ca un foc care il simti in stomac."

"Numele autoarei este Bianca Sara. Numele articolului e prea lung si nu-mi incape pe un rand, deci nu e bun de titlu."

"Seara e prima parte din vorbirea autorului. In acest caz, vorbirea e in scris."

Autor: Gavrila Cristina

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 3.7 din 15 voturi

x


Intrebare antispam: 5 + 2 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 9 comentariiAdauga comentariul tau

Elena 2015-03-05 22:36:14

Si am uitat sa adaug ceva important ...realizeaza cineva ca aceasta generatie de analfabeti cu diplome vor gestiona pensiile noastre ? si multe altele...?Daca cei de astazi si-au luat doctoratele pe copiat, urmatorii nu or sa stie nici macar ce anume sa copieze.

Elena 2015-03-05 22:29:21

Din pacate aceasta este trista realitate a generatiilor facebook, cind isi deschid mintea si gura scot doar astfel de perle. Vrem sau nu sa o recunoastem, din virful piramidei referitor la rezultatele scolii romanesti am ajuns de risul Europei.
Nici nu e de mirare cind parlamentarii nostri europeni sunt niste agramati, si atunci cind televiziunile in disperare de rating promoveaza tot soiul de "personalitati" care mai de care mai dubioase din toate punctele de vedere.O mare parte dintre asa zisele vedete, promoveaza o conduita de o morala indoielnica si carora aceasta generatie vrea sa le urmeze exemplul, sunt mult mai respectate decit cadrele didactice uneori chiar batute in scoli.
Doar din acest punct de vedere il regret pe Ceausescu.Pe timpul lui am invatat carte si am devenit oameni. ce vor deveni acesti copii?????? Dumnezeu cu mila!

Alexandra 2015-03-03 21:53:28

Am vazut aici numai comentarii negative. Ce e asa de rau ca acesti copii gasesc ceva amuzant in aceste lucrari? Cu ce ii ajuta faptul ca au luat 10 in simularea su in evaluarea nationala din clasa a 8-a daca ei nu stiu sa traiasca, nu stiu ce viata, nu stiu cum sa se descurce in ea? Si cu ce ii ajuta in viata faptul ca au invatat mecanic trasaturile doinei sau a oricarei alte specii pe care ororicum le vor uita pe parcursul liceului.

NASTASE ANA 2015-03-03 13:11:12

De ce sa nu se spuna unde am ajuns? In primul rand nu scoala trebuie sa-i educe pe copii, ci parintii acasa. Dar si ei au inceput sa se prosateasca cu "gradi", "papa" in loc de mancare, etc. Copilul meu are 4 ani si de cand a inceput sa vorbeasca, ii atrag atentia la toate cuvintele spuse gresit, la gramatica, etc. Ce nu mai stim sa zicem "gradinita, mancare, etc."? Ce sa faca un profesor la scoala in 40 de minute cu cel putin 30 de elevi, cand ei nici macar nu-l asculta si nu sunt atenti! Sa fim seriosi si sa nu mai dam vina pe scoala! Noi, societatea civila, parintii, suntem de vina! Cati parinti stau zilnic cu copilul si face teme cu ei, il asculta, il inteleg? Eu am ramas astazi uimita ca fiul meu la 4 ani si 10 luni imi recita din "Luceafarul" lui Eminescu. Bineintelesw ca nu a retinut tot, dar a stiut vreo 20 de strofe! Si asta a invatat la gradinita, cand au serbat ziua marelui poet national. Cati elevi de clasa a -8-a stiu 20 de strofe doin "Luceafar", ca acest copil la 4 ani? Si asta ce inseamna? ca nu se ocupa de ei! In primul rand noi parintii suntem responsabili de educatia copiilor nostri si pe urma altii altii. Daca pe tine, ca parinte, nu te intereseaza educatia si viitorul copilului tau si nu-ti pasa de el, de ce i-ar interesa pe altii si i-ar pasa de ei? ati vazut ce spunea Basescu, ca n-avem nevoie de intelectuali, ci de ospatari si mecanici auto! Si sa plece din tara! Haideti sa-i aratam noi, parintii, societatea civila ca nu are dreptate!

Constantina 2015-03-03 09:28:33

Oameni buni ! Am vazut si mai rau de atat ! Sunt niste copii care sigur nu vor ajunge Phd. Da' nici nu vor muri de foame ! Daca merg la scoala sigur au o sansa. Lasati aprecierile cu iz politic. Copilul utiilizeaza ce are in dotarea genetica. Nu putem fi toti dotati cu magia dorintei de a sti. Zic si eu...

r.cristian 2015-03-03 09:18:59

mie nu-mi vine decat sa plang in hohote,,,oare ce e distractiv in prostia ,nestiinta si ignoranta unor copii ca acestia ?...si mai spun unii ca SCOALA e de vina ....ZAU?...ii trimit parintii sa aiba unde pleca de acasa ...dar unde ajung ?si tunci spun eu:BIATA TARA ROMANEASCA...PEMAINILE CUI RAMAI!

mimi 2015-03-03 08:01:34

As vrea sa stiu daca aceste comentarii ajung sa le citeasca si la cei care sunt in masura sa schimbe ceva in invatamant.Tot am sperat intr-o schimbare pt.totii copiii care invata pt.a face performanta dar nu sunt ajutati cu absolut nimic.Vin examenele ,se amuza pe asa zise"perle"trec examenele,se fac statistici,se pun in fiset si a mai trecut un an fara nici o speranta pt.acesti copii.Pacat,mare pacat.

mimi 2015-03-03 07:52:00

De cativa ani urmaresc rezultatele la examene cat si la simulari si de fiecare data cu asa ceva se "lauda"comisia de corectura.
De ce nu ii lauda pe cei care au obtinut note mari ca merita ca ei invata si sunt viitorul acestei tari.

Eduard Constantin 2015-03-03 00:22:00

perle am tot citit - nu credeti ca ar fi mult mai instructiv daca ar fi publicate lucrari care au primit note de 9 si 10?Bascalia devine ridicola in contextul in care nu prea excelam la testele PISA - aratati-ne ce inseamna nota 10 daca sunteti interesati de viitorul acestor copii!!!!

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!