Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Burse elevi 2019. Valoarea burselor in anul scolar 2018 - 2019

de Laura Galescu la 15 Apr. 2019
26 comentarii

Burse elevi 2019. Valoarea burselor in anul scolar 2018 - 201915Apr.2019

Recent, a fost promulgat proiectul pentru modificarea Legii Educatiei, prin care consiliile locale sunt obligate sa acorde burse elevilor. Mai mult, bursele se pot cumula.

Bursele care sunt acordate in anul scolar 2018-2019 sunt:
 
-burse sociale sau burse de ajutor social
 
-burse de studiu 
 
-burse de merit 
   
-burse de performanta.
 
Potrivit initiativei legislative, cuantumul minim al bursei de performanta, al bursei de merit, al bursei de studiu si al bursei de ajutor social se stabilesc anual prin hotarare a Guvernului. 
 
Aceste burse se pot cumula.

Pentru elevii cu cerinte educationale speciale sau nedeplasabili din motive medicale se poate organiza invatamant la domiciliu sau pe langa unitatile de asistenta medicale. 
   
 "Pentru copiii cu dizabilitati locomotorii, in vederea integrarii acestora in invatamantul cu frecventa, se vor achizitiona elevatoare sau procesul instructiv-educativ se va desfasura intr-o sala situata la parterul unitatii", se arata in actul normativ. 
 
 
Ce valoare au bursele elevilor in 2019

 
Burse sociale
 
  • bursa sociala pentru elevii orfani sau bolnavi – 300 lei/luna
  • bursa sociala pentru elevii din mediul rural, care sunt scolarizati intr-o alta localitate – 100 lei/luna
  • bursa sociala pentru elevii al caror venit net lunar pe membru de familie nu este mai mare de 50% din salariul minim net pe economie – 300 lei/luna;
  • bursa de ajutor social ocazional – 300 lei
     
Burse de performanta
 
  • 1000 lei/luna pentru elevii care au obtinut locurile I, II sau III la etapele nationale ale olimpiadelor si concursurilor scolare si pentru cei care s-au calificat in loturile de pregatire organizate pentru competitiile internationale
  • 500 lei/luna pentru elevii care au obtinut locurile I, II sau III la etapele nationale ale competitiilor/concursurilor cultural – artistice, cu caracter sportiv sau cu caracter tehnico-stiintific, de nivel national, organizate de Ministerul Educatiei
     
Burse de merit
 
  • bursa de merit pentru media 10 – 600 lei/luna
  • bursa de merit pentru medii cuprinse intre 9,99 si 9,50 – 300 lei/luna
  • bursa de merit pentru medii cuprinse intre 9,49 si 9,00 – 200 lei/luna
  • bursa de merit pentru medii cuprinse intre 8,99 si 8,50 – 70 lei/luna
 
Acte necesare pentru obtinerea bursei de studiu
 
*acte care dovedesc venitul net pe ultimele 3 luni al tuturor membrilor familiei
 
1. adeverinta salariu net, defalcat pe fiecare luna (din iunie 2018 pana in august 2018, inclusiv) + valoarea tichetelor de masa/cadou, unde e cazul;
2. adeverinte somaj pe ultimele 3 luni, unde e cazul;
3. adeverinte ajutor social pe ultimele 3 luni, unde e cazul;
4. talon alocatie pentru toti copiii aflati in intretinere, in original;
5. cupoane pensie, unde e cazul, in original;
6. orice act care dovedeste un venit net dobandit in ultimele 3 luni sau orice act legal/ notarial care dovedeste ca familia nu dispune de niciun fel de venituri;
7. copii certificate nastere ale tuturor copiilor aflati in intretinere;
8. copii buletin de identitate (ale ambilor parinti, unde e cazul);
9. adeverinta de elev pentru fratii care invata in alte unitati scolare, cu suma bursei acordate de scoala respectiva;
10. adeverinte de venit de la administratia financiara (anaf), in original, pe ultimele 3 luni : din iunie 2018 – august 2018 ( pentru ambii parinti) – obligatoriu !

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.39 din 431 voturi

x

Lasa un raspuns




Comentarii [26 comentarii]Adauga comentariul tau

21Mai.2019

Soare 21 Mai. 2019 13:47:53

Buna ziua, unde se depun actele pentru burse?
15Mai.2019

Cristina 15 Mai. 2019 15:15:00

Buna ziua,
Cuantumul minim al bursei de performanta, al bursei de merit, al bursei de studiu si al bursei de ajutor social se stabilesc anual prin hotarare a Guvernului, conf. Legii 38/2019. Cum a dat primaria sector 3 hotararea 182/2019 pentru bursele pe semestrul al II lea?
Multumesc!
15Mai.2019

Cristina Apostol 15 Mai. 2019 14:40:53

Buna ziua,
Busele de merit pentru copii din clasele a 5-a an scolar 2018 -2019, pentru semestrul 1 cand se acorda?
Multumesc,
19Apr.2019

Dinca Stefania 19 Apr. 2019 18:13:39

Bună ziua!Stie cineva cand se dau bursele pe semestrul al doilea?ms
18Apr.2019

Cornelia 18 Apr. 2019 10:50:48

Cand se va scrie ceva real si aplicabil? Bursele in Chitila , Ilfov nu s-au dat nici pe semestrul 2 din anul trecut. Care e baza legala ce trebuie respectata de Consiliile Locale/
17Apr.2019

Marius 17 Apr. 2019 18:16:43

Azi am primit bursele, trebuia după acest articol sa primesc 300/luna, deși am primit doar 85de lei pe tot semestrul....
17Apr.2019

Angela 17 Apr. 2019 15:16:18

Se pare că vorbim singuri . Va rog, haideți să ne interesam tot noi, părinții și cum aflam ceva sa punem aici, la comentarii .
08Apr.2019

Tina 08 Apr. 2019 13:23:15

Poate dacă ați fi trecut și hotărārea de guvern īn articol și de cānd se vor achita aceste burse ar fi fost īn articol documentat asa doar o informație care nu are nicio relevanta. Suntem īn aprilie și bursele īncă nu s au achitat, nu se știe cānd se vor achita, ce sume se vor achita și tot asa...
06Apr.2019

Alex 06 Apr. 2019 13:17:41

Minciuni. Momeala electorală. De ex S3 a aprobat bugetul și la feb bursa de merit va fi max 60 Ron, indiferent de mediile din intervalul 8.50-10. Spun că nu au bani mai mulți, că au investit īn școli. Cu toate astea tot noi plătim markere, coșuri de gunoi, saci de gunoi, săpun, curățenie, pază și multe altele.
02Apr.2019

Ada 02 Apr. 2019 15:00:21

Buna ziua,
Care este HG cu cuntumul burselor elevilor?
Va multumesc anticipat.
25Mar.2019

Angela 25 Mar. 2019 01:07:22

Exista vreo Hotarare de Guvern cu aceste cuantumuri ale burselor ?
27Feb.2019

Burlan Ioana 27 Feb. 2019 10:28:36

De unde aţi luat dumneavoastră cuantumul burselor cānd īn legea 38/2019 spune că cuantumul este stabilit prin hotărāre de guvern , care īncă nu a apărut īn monitorul oficial ??????????????????
26Feb.2019

Cornelia 26 Feb. 2019 10:02:51

Nu am primit nici bursa pe semestrul 2 al anului 2017-2018,....desi la primarie bugetul e aprobat din mai 2018
26Feb.2019

Cornelia 26 Feb. 2019 10:00:48

De cand se dau bursele marite? este un lucru cert??? La noi in scoala chiar daca ai 8,50 sau 10 bursa e 60 lei/luna.....
18Feb.2019

Rodica Hoefer 18 Feb. 2019 12:53:59

Unde se dau burse de merit?? Copiii mei au terminat īn toți anii cu 9,98. Acum sunt in clasa7 respectiv a 8. Au mers la olimpiade pe faza națională , dar nu primesc nici o bursă. Primăria nu are bani pentru burse. Deci??? Ce ne mai tot mințiți???
26Ian.2019

.... 26 Ian. 2019 23:07:48

Am făcut dosar cu toate diplomele, numai locul I și de la primărie ne au trimis la plimbare, nu au fonduri pt asa ceva!!! Sa se aprobe īn toată țara, nu pe sectoare sau cum vor primarii sa aloce banii.
26Ian.2019

..... 26 Ian. 2019 23:02:51

Copiii muncesc si nu iau nimic, iau altii ajutoare sociale, care stau acasă și nu fac nimic!!!
26Ian.2019

...... 26 Ian. 2019 22:59:02

Pe Ilfov, Glina nu se da nicio bursa pt performanta!!!!
26Ian.2019

Stanciu Cristian 26 Ian. 2019 14:15:39

Ce valoare are bursa de studiu ,unde se depun actele si care este data limita ?
25Ian.2019

Mihaela Jurcan 25 Ian. 2019 12:42:27

Bună ziua, sunt interesante sumele despre care vorbiți in contextul in care, la Petroșani, județul Hunedoara, bursa socială pentru orfani este 50 lei!!!???
25Ian.2019

Radu Daniela 25 Ian. 2019 11:35:38

Buna dimineata,noi luam bursa de boala in valoare de 150 lei pe cand in alte sectoare e mult mai mare suma,intrebarea mea este daca urca la 300 lei.Noi am depus dosarul in septembrie si nu cred ca trebuie reinoit decat in toamna.
25Ian.2019

Anca Irina Enache 25 Ian. 2019 10:47:36

Se vor acorda retroactiv, aceste burse? Intreb ,deoarece pana in decembrie copiii au primit alte sume iar in titlu se precizeaza ca e vorba de burse pe anul scolar 2018-2019. Deci, ce se intampla cu diferentele de sume?
25Ian.2019

Otilia Felea 25 Ian. 2019 08:11:09

Se pare ca persoana care a scris articolul nu a citit pana la capat materialul. Aceste acte sunt necesare pentru bursele sociale, care se pot acorda si de la inceputul anului scolar. Pentru bursele de studiu , de merit si de performanta sunt necesare doar copii dupa Ci ale parintilor si certificatul de nastere al copilului, insotite de o cerere tip de la scoala unde invata copilul. Pentru elevii din clasa a V-a bursele de studiu, de merit si de performanta se acorda incepand cu semestrul II.
25Ian.2019

Vesa Ivonna 25 Ian. 2019 06:31:53

Chiar asa multe acte!? De ce trebuie din 2017 pt venit??? Am lucrat ocazional, se mai poate da din semestrul II??? Am 200 lei venit.. Plus tichetele de școală......
24Ian.2019

TURNACIU CORINA 24 Ian. 2019 23:10:42

Se mai pot primi dosare,măcar pentru semestrul ll,eu nu am fost informată cu privire la acest lucru īn timp util,acum am aflat si am un venit de 794 lei,lună, pensie de boală? MULTUMESC.
24Ian.2019

Mezei Monica 24 Ian. 2019 22:47:23

Cānd se vor acorda aceste burse?Aceasta este marea īntrebare? Imediat se termina semestrul I.
Evaluarea Nationala si Bacalaureat - 33 de Teste Rezolvate pentru pregatirea in clasa
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

Evaluarea Nationala si Bacalaureat - 33 de Teste Rezolvate pentru pregatirea in clasa
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
eNews Portal INVATAMANT
Evaluarea Nationala si Bacalaureat - 33 de Teste Rezolvate pentru pregatirea in clasa
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

Evaluarea Nationala si Bacalaureat - 33 de Teste Rezolvate pentru pregatirea in clasa
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit



37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019
Va oferim GRATUIT Raportul Special
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019


Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la Newsletterul GRATUIT si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Evaluarea Nationala si Bacalaureat - 33 de Teste Rezolvate pentru pregatirea in clasa
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

Evaluarea Nationala si Bacalaureat - 33 de Teste Rezolvate pentru pregatirea in clasa

 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!