Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Ponta vrea alocatie diferentiata pentru copii: cine poate primi 300 de lei si cine va ramane cu 42 de lei lunar

de Ana-Maria Tudor la 28 Mai. 2015 Exclusiv
20 comentarii

Ponta vrea alocatie diferentiata pentru copii: cine poate primi 300 de lei si cine va ramane cu 42 de lei lunar28Mai.2015

Dupa ce deputatii au adoptat saptamana trecuta dublarea alocatiilor pentru copii de la 42 la 84 de lei, premierul Victor Ponta sustine ca ideea alocatiei egale este nepractica si ca aceasta trebuie acordata diferentiat.

O alocatie egala pentru toti copiii este nepractica, aceasta trebuie diferentiata in functie de venitul parintilor, precizeaza premierul Victor Ponta.

Conform propunerii sale, copiii care provin din familii cu venituri mici ar putea primi alocatii mai mari de 84 de lei, in timp ce copiii care provin din familii cu venituri suficiente nu ar mai beneficia de dublarea alocatiei si ar primi in continuare suma de 42 de lei luna.

"Opinia mea este ca alocatia pentru copii trebuie sa fie diferentiata, in functie de cine are nevoie de bani, pentru ca 82 de lei pentru o familie amarata sunt foarte putini si 82 de lei pentru o familie care are posibilitati nu conteaza, probabil ca nici nu-si incaseaza. Ideea de a da 82 de lei la toata lumea in mod egal e o idee pe care eu o consider nepractica. As fi preferat sa dau nu 82, ci, nu stiu, 164 sau 328 de lei la familiile care au venituri reduse (...) si sa nu marim la cei care oricum nu vor lua cei 42 de lei, pentru ca au parintii venituri suficiente si la care cei 42 de lei nu conteaza", a declarat premierul Victor Ponta.

Proiectul de lege privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.65/2014, care prevede dublarea alocatiei de stat pentru copii de la 42 la 84 de lei, a fost adoptat saptamana trecuta de deputati.

Premierul a declarat ulterior ca Guvernul va face tot posibilul in acest an pentru a gasi resursele financiare pentru dublarea alocatiilor copiilor.
 
"Guvernul duce la indeplinire deciziile Parlamentului si la un vot atat de consistent trebuie sa ne conformam. Ma bucur ca o masura de stanga este spijinita si de liberali. Impactul finaciar pentru acest an este de 900 milioane de lei, il vom acoperi cu siguranta. Pentru bugetul pe 2016 vreau sprijinul Parlamentului ca aceasta masura sa ramana in vigoare. Ne vom supune vointei Parlamentului, pentru acest an vom asigura resursele financiare si vrem si sprijinul Parlamentului pentru resursele din anii viitori", a spus Ponta.
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Vezi detalii
Sa vorbim limba franceza. Metoda usoara si placuta pentru elevii claselor V-VIII
Sa vorbim limba franceza. Metoda usoara si placuta pentru elevii claselor V-VIII
Vezi detalii
Culegere pentru invatarea limbii engleze
Culegere pentru invatarea limbii engleze
Vezi detalii



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.33 din 3 voturi

x

Lasa un raspuns



Intrebare antispam: 1 + 2 =
Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii [20 comentarii]Adauga comentariul tau

14Iun.2015

Mihaela 14 Iun. 2015 23:59:27

Ponta......esti restant la plata alocatiei,pentru cei doi copiii,de aproape doi ani..sa inteleg ca acum se calculeaza la 84 lei....dar sunt convinsa de tine PONTA sa mai astept.....pana la 3000 lei.
Ore nu ai inteles ca in politica bani nu au valoare,onoare daca poti sa dai,si poporul alocatie i-ti da.
08Iun.2015

Cozma Viorica 08 Iun. 2015 09:51:30

Nu sunt de acord cu alocatia diferentiata.Nu are legatura venitul parintilor cu alocatia copilului.E dreptul fiecarui copil si nu are voie primul ministru sa il ia. Urat ca faceti diferente intre copii. Ce educatie mai putem sa le dam noi copiilor privitor la drepturile lor ca cetateni europeni?
07Iun.2015

Olguta 07 Iun. 2015 18:12:14

Nu se poate asa ceva ! Cei care muncesc nu au dreptul la NIMIC ? Le dati de baut tuturor neispravitilor , asta faceti cu ajutoare si alocatii mari pentru cei saraci. Stau pe marginea santului si asteapta ajutorul de la primarie, iar noi muncim 12-15 ore pe zi sa putem sa ne crestem decent copiii si nu avem dreptul nici la alocatie pentru ei, RUSINE !
04Iun.2015

Anca 04 Iun. 2015 22:55:21

Nu sunt de acord cu alocatia diferentiata .Nu are legatura venitul parintilor cu alocatia copilului .E dreptul fiecarui copil si nu are voie primul ministru sa il ia.Urat ca faceti diferente intre copii.
04Iun.2015

Fruzinschi Madalina 04 Iun. 2015 10:45:12

Pai nu noi i-am ales. Procentual vorbind, nu asa isi va asigura electoratul? Nu cu romi au ajuns sa ne conduca?
03Iun.2015

Aneta 03 Iun. 2015 21:51:01

Cum este posibil sa incurajam familiile sarace sa faca in continuare copii, pe care apoi s-ai trimita la cersit sau sa-i creasca in mizerie!
Dl Ponta, baga-ti mintile in cap si trateaza copii la fel indiferent de veniturile parintilor!Nu toti sunt hoti ca voi parlamentarii!Romanii care muncesc si au venituri nu fac copii cu nemiluita pentru ca nu au timp si doresc pentru copii lor o viata mai buna decat o oferiti voi in acest moment.Ne pleaca copii din tara pentru ca nu stiti sa gestionati problemele locurilor de munca si nu stiti sa apreciati adevaratele valori.Rusine pentru aceasta propunere dl Ponta!
02Iun.2015

Irinad 02 Iun. 2015 14:11:00

ar fi o idee, sa facem multi copii ca rromii si sa traim din alocatie. De ce sa ne mai tocim hainele si sa ne inbolnavim mintea la sevici, cand putem sta acasa si sa crestem linistiti copii?
29Mai.2015

Chihaia Liviu 29 Mai. 2015 21:49:57

Pinta chiar vrea EXCELENTA IN PROSTIE? Nu-si da seama cat de idioata este aceasta alocație diferențiata?
29Mai.2015

Andrea 29 Mai. 2015 16:52:04

nu toti copii isi serbeaza ziua de 1 iunie?nu sunt ei egali?Pacat ca parintii lor nu sunt tratati egali .
29Mai.2015

Ana Maria 29 Mai. 2015 15:27:34

Sunt de acord cu cei care au comentat înainte de mine. Ridicați lenea și cerșetoria la rang înalt. Dar, să nu uităm... Nici muncă fără pâine, nici pâine fără muncă.
29Mai.2015

Iona 29 Mai. 2015 12:42:09

Cred ca este total gresita parerea d-nului Ponta ca unii copii sa beneficieze de aceeasi alocatie de 42 lei numai pentru ca parintii lor se zbat sa aiba un serviciu si sa le asigure un trai decent. De exemplu eu imi cresc singura copilul si mi se pare ca nu este corect ca eu ma zbat sa am un serviciu si muncesc pentru acel salariu iar altii sa primeasca mai multi bani numai pentru ca le convine sa stea acasa si sa traiasca din alocatia copiilor, copiii ar trebui tratati la fel nu diferentiat fiindca au aceleasi nevoi. De ce sa sufere tot parintii care muncesc si care isi platesc la zi darile catre stat iar altii sa stea pe marginea santului degeaba pe considerentul ca lor li se cuvine totul pe motivul ca nu mai vor sa munceasca??????? Rusine....incurajati lenevirea populatiei prin ajutoarele acestea necuvenite. Sa-mi aratati si mie care om sarac isi face cele 72 ore de munca in folosul comunitatii ca sa-si primeasca indemnizatia????? Daca ar fi asa ar merge bine si tara asta......
29Mai.2015

Marcela 29 Mai. 2015 12:28:43

Vine campania!
Cei care aduc multe voturi nu sunt oamenii platitori de impozite, nu sunt copiii care lucreaza serios la scoala, nu sunt copiii/elevii care dau dovada de respect pentru societate!
29Mai.2015

Gabriela Maria 29 Mai. 2015 12:23:45

Dl. Ponta probabil nu vrea sa-si dea seama sau nu poate ca familiile de romi vor primii de fapt alocatiile marite, si nu familiile care muncesc cinstit.TOTI COPII AU DREPTURI EGALE D-L. PONTA.Nu romii sunt viitorul tarii.
29Mai.2015

Ramona 29 Mai. 2015 10:36:57

Il intreb pe d-nul Ponta ce inseamna in opinia dumnealui bani suficieti pt o familie ? Dar oare nu toti copii sunt egali ? Nu e discriminare fata de copii ? Astfel nu incurajeaza pe cei care fac copii sa traiasca si sa aiba bani de bautura din alocatiile copiilor ?
29Mai.2015

Curpanaru Gabriela Livia 29 Mai. 2015 10:12:25

masuri irealiste in stilul imatur si dictatorial PSD!
29Mai.2015

Sabina 29 Mai. 2015 10:02:52

Rusine sa-i fie, copii au aceleasi drepturi si ce inseamna la el familii amarate ? ajutorul social ? din cauza gandirii lui comuniste s-a ajuns si ca un salariat dupa 25 de ani munciti sa aiba un salariu egal cu a unui necalificat, au nevoie de prostime
29Mai.2015

Magda 29 Mai. 2015 09:37:06

Sa primeasca in continuare tiganii si puturosii care stau cu mana intinsa la stat si nu muncesc, iar ceilalti nu...
29Mai.2015

Florina Istrate 29 Mai. 2015 09:11:13

Nu mi se pare corect,copiii nu vor intelege foarte bine acest lucru,iar multi dintre parinti, care muncesc cinstit pe un salariu de nimic minim pe economie sau putin peste, indiferent de vechimea in munca, vor fi nevoiti sa faca dovada venitului cu o multime de documente -birocratie, probabil lunar/semestrial.Nu face altceva decat sa ne treaca la "social".
Dar,pe de alta parte cei "foarte instariti", ar putea renunta de buna voie la acest "nimic". S-a intrebat cineva ce face un copil din alocatie ? Educatia in scolile de stat nu mai este demult gratuita.
29Mai.2015

Elena Cristina 29 Mai. 2015 09:05:15

Da, sunt de acord cu diana ungur....toti copii sunt egali. Dar ce mai este corect la noi in tara?
29Mai.2015

Diana Ungur 29 Mai. 2015 08:48:53

ce doreste dl.Ponta este total neconstitutional . Nu poti sa faci diferentieri de acest gen, toti copii sunt egali , dar nu ma mir a facut-o si anul trecut cu cei 600.000 de copii , iar ceilalti au ramas cu buzele umflate . Rusine!
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
eNews Portal INVATAMANT
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Descarca GRATUIT
Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!