Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Structura anului scolar 2018 - 2019 - Calendarul vacantelor 2018-2019

de Banu Alexandra la 10 Sep. 2018
8 comentarii

Structura anului scolar 2018 - 2019 - Calendarul vacantelor 2018-201910Sep.2018

Anul scolar 2018 - 2019 a inceput pe 10 septembrie. Vacanta de iarna va incepe cu 3 zile inainte de Craciun, iar vacanta de vara din 2019 va debuta pe 14 iunie. Aveti mai jos structura anului scolar 2018-2019.

Structura anului scolar 2018-2019 cuprinde:
 
- semestrul I (10 septembrie 2018 - 1 februarie 2019)
 
- semestrul al II-lea (11 februarie 2019 - 14 iunie 2019).
 
Ministrul Educatiei Nationale, Valentin Popa, a aprobat prin ordin, structura anului scolar 2018-2019. Potrivit documentului, cursurile noului an scolar incep luni, 10 septembrie si insumeaza 168 de zile lucratoare (34 de saptamani). 
 
Iata cum va arata structura anului scolar 2018-2019:
 
Perioada Vacanta
   
10 Sept - 01 Feb Semestrul I
22 Dec - 13 Ian Vacanta de iarna
02 Feb - 10 Feb Vacanta intersemestriala
11 Feb - 14 Iunie Semestrul al II-lea
20 Apr - 5 Mai Vacanta de primavara
 
Suplimentar, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar beneficiaza de vacanta in saptamana 27 octombrie - 4 noiembrie 2018. Pentru clasele terminale din invatamantul liceal, anul scolar se incheie in data de 31 mai 2019, iar pentru clasa a VIII-a, in data de 7 iunie 2019.
 
Programul national "Scoala altfel" are o durata de 5 zile consecutive lucratoare in timpul anului scolar si poate fi derulat in perioada 1 octombrie 2018 - 31 mai 2019, pe baza unei planificari ce ramane la decizia scolilor. Desfasurarea programului "Scoala altfel" nu coincide cu perioada alocata sustinerii tezelor semestriale.

Acestea vor avea loc, de regula, la finalul semestrelor, dupa parcurgerea programei scolare, cu cel putin trei saptamani inainte de finalul semestrului. Etapele nationale ale olimpiadelor scolare se organizeaza, in general, in perioada vacantei de primavara, potrivit unui calendar specific.
 
Unitatile de invatamant si inspectoratele scolare vor marca prin manifestari specifice ziua de 5 octombrie - Ziua Internationala a Educatiei si ziua de 5 iunie - Ziua Invatatorului, in masura in care, prin contractul colectiv de munca aplicabil, nu sunt instituite ca zile nelucratoare.
 


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.34 din 439 voturi

x

Lasa un raspuns




Comentarii [8 comentarii]Adauga comentariul tau

13Iul.2018

Bogdan 13 Iul. 2018 10:09:47

Va multumesc pentru informatii
15Iun.2018

Hudecz Adriana 15 Iun. 2018 14:00:55

Este o iresponsabilitate sa desinformati elevii si parintii ca elevii intra in vacanta! Toate liceele industriale si toate colegiile tehnice au scoala pana in 13 iulie pentru ca li se prelungeste anul scolar cu numarul de saptamani de practica. Din cauza dumneavoastra vin parintii si ne reproseaza noua, dascalilor, ca nu le dam vacanta. Unii parinti si-au luat deja bilete de vacanta. Este o catastrofa ceea ce faceti!
24Feb.2018

Cialacu Ionel 24 Feb. 2018 10:58:57

Informatie inexacta .Nu e vina ziaristului ca Ministerul educatiei emite astfel de ordine incomplete.E vorba despre omisiunea in legatura cu data de incheiere a cursurilor. De fapt cred ca emitentul ordinului habar n-are cand se termina cursurile in anumite scoli.Puteti verifica punand celor din minister itrebarea "cand se termina cursurille la..."
Pentru corecta informare a cititorilor va rog sa adaugati in articol ca :
- la liceul tehnologic , cursurile se vor termina la :
clasa a 9-a in data de 12.07 .2019
clasa a 10-a in data de 05.07,2019
clasa a 11-a in data de 28.06.2019
clasa a 12-a seral in data de 28.06.2019
- la scoala profesionala :
anul I la data de 12.07.2019
anul II la data de 26.07.2019
anul III la data de 19.07.2019

Va asigur ca aceasta informatie este absolut corecta. Ma intreb care a fost desteptul de ministru care a acceptat ca acesti elevi sa se chinuie sa invete pe caldura de foc si ce chef de
invatatura au.
09Feb.2018

Nicolae Capatana 09 Feb. 2018 08:08:53

Nu durata anului scolar conteaza ci ce faci in acest timp!! Calculati durata activitatilor utile si a celor balast! Apoi, ceea ce face cineva intr-o luna, altul nu poate sa o faca nici intr-un an! Intr-un cuvant cartea nu se face nici cu ora, nici cu metrul!!! Oricum aceasta tema este o fumigena care trebuie sa ne indeparteze de la discutarea altor teme pe problemele reale ale invatamantului. BINE LUCRAT!!!!
09Feb.2018

Mihaela Tataran 09 Feb. 2018 08:05:38

Bună dimineața! structura anului școlar 2018-2019 este bine realizată, cu o mică excepție: anul școlar ar trebui să īnceapă la 15 septembrie! Eu sunt profesor la un liceu tehnologic și, așa cum se știe, noi luăm vacanță la jumătatea lunii iulie, de aceea mi se pare mai potrivit ca anul școlar să īnceapă la 15 septembrie! Părerea mea! O zi bună!
09Feb.2018

Alina Turcescu 09 Feb. 2018 06:59:58

Da, domnule Ehrmann, dar in anii 70, si scoala, si serviciul se faceau si sambata. Amanunt important. Calculati dvs cate saptamani de scoala se aduna intr-un an daca adaug si sambata ca activitate la fiecare saptamana.
08Feb.2018

Mihalache Georgeta 08 Feb. 2018 16:20:47

Va rugam sa lasati inceputul anului scolar pe data de 15 septembrie deoarece putem si noi,cei mai nevoiasi,fosti invatatori,sa ne ducem nepotul intr-o statiune caci de pe la 5-6 septembrie incep sa scada preturile.Nu ne permitem sa mergem o data cu boierii,in iulie si august.Fie-va mila de niste bieti pensionari invatatori.Va multumesc.
08Feb.2018

Ehrmann 08 Feb. 2018 15:42:40

Bună ziua īn anii 70 anul școlar īncepea la 15 septembrie, īn orice zi a săptămāniiși se termina īn 15 iunie... Vacanța de iarnă era de 3 săptămāni, iar cea de primăvară cam tot atāt de lungă...Ciclul PRIMAR termina cursurile la 1 iunie īn anii 1960/1965... De ce acum trebuiesc făcute tot felul de ?artificii? de nu mai știe nimeni cum stă treaba? Școala anul acesta ar fi corect să īnceapă īn 17 septembrie, asta pentru că 15 e sāmbătă, veniți de LUNI 10 ca să ce? Ar fi bine dacă ?factorii de decizie? ar fi deschiși unui dialog constructiv, așa ?facem un sondaj pe net, că așa e la modă?, īn final facem ce/cum vrem noi...O zi bună să aveți.
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019
Va oferim GRATUIT Raportul Special
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
eNews Portal INVATAMANT
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019
Descarca GRATUIT
Raportul Special

37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019
Va oferim GRATUIT Raportul Special
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019


Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2019

 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!