Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Profesorii vor fi prezenti in scoli pe toata perioada de suspendare a cursurilor! Personalul didactic auxiliar si nedidactic va avea program normal

de portalInvatamant.ro la 10 Mar. 2020 Exclusiv
11 comentarii

Profesorii vor fi prezenti in scoli pe toata perioada de suspendare a cursurilor! Personalul didactic auxiliar si nedidactic va avea program normal10Mar.2020

Chiar daca scolile s-au inchis, cadrele didactice trebuie sa fi prezente in unitatile de invatamant pe toata perioada de suspendare a cursurilor. Personalul didactic auxiliar si nedidactic va avea program normal. Anuntul a fost facut de Uniunea Sindicatelor Independente din Invatamant Dolj si vine ca urmare a videoconferintei care a avut loc azi la Ministerul Educatiei si Cercetarii.

Va prezentam mai jos anuntul facut de Uniunea Sindicatelor Independente din Invatamant Dolj
 
!! Informatii importante cu privire la desfasurarea activitatilor unitatilor de invatamant preuniversitar !!
 
Dragi colegi,
 
In urma videoconferintei care a avut loc azi la Ministerul Educatiei si Cercetarii, va facem cunoscute urmatoarele:
 
- Cadrele didactice isi vor primi salariile si vor fi prezente in unitatile de invatamant pe toata perioada de suspendare a cursurilor;
 
- Personalul didactic auxiliar si nedidactic va avea program normal;
 
- In perioada de suspendare a cursurilor, inscrierile la clasa pregatitoare se vor face on-line, urmand ca validarea lor sa se faca in prima saptamana dupa reluarea cursurilor(termenul de inscriere va fi prelungit cu o saptamana si, implicit, se va prelungi si evaluarea psihosomatica);
 
- Unitatea scolara va decide modalitatea de recuperare a orelor, urmand sa se intocmeasca un plan de recuperare;
 
- Se suspenda orice deplasare pentru orice program de studii;
 
- Se suspenda toate olimpiadele, concursurile scolare, simpozioanele si activitatile din cadrul proiectelor derulate;
 
- Se suspenda toate programele after-school din unitatile de invatamant si se suspenda antrenamentele elevilor la Liceele cu Program Sportiv si Cluburile Sportive Scolare.
 
Biroul Operativ al U.S.I.I. Dolj
 
Presedinte,
 
Prof. Bogdan MANEA"

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:

scoli inchise coronavirusprofesori


x

Lasa un raspuns




Comentarii [11 comentarii]Adauga comentariul tau

11Mar.2020

Silviu Magireanu 11 Mar. 2020 20:25:33

Nu s-a trimis nici o nota de la minister în acest sens, iar profesorii sunt chemati la scoala
11Mar.2020

Carmen Stanciu 11 Mar. 2020 08:56:42

Profesorii vin la scoala sa ce . Sa faca ei curatenie ? Sa se intoxice cu substantele pe care sanepidul le da ptr dezinfectie ? Ei n. au copii ? Nu sunt oameni ? Nu trebuie sa se protejeze ? Sau ei pot crapa ca punem altii ca tot vine titularizarea ! Nu degeaba s a instituit starea aceasta . Tocmai ca sa te protejezi sa eviti aglomeratie din metrou din autobuze . Pai dimineata daca un om bolnav stranuta jumate de statie se imbolnaveste . Si jumatea asta stranuta acasa la serviciu prin clase etc . Sunteti penibili . Italienii nu si mai fac probl ca vai copiii sunt prezumati de stralucitoarea informatie inutila ce o primesc la scoala . Iarna asta am fost bolnava de gripa si am stat in concediu medical . Iar un parinte imi spune ca lui nu i pasa ca eu sunt bolnava . Binenteles ca nu mi a pasat mie de acel parinte . Si continuarea ...
11Mar.2020

Alina Teodorescu 11 Mar. 2020 08:17:36

NU se poate ca profesorii sa vina la scoala, in aceasta perioada, in care cursurile sunt suspendate ! Scolile trebuie dezinfectate foarte bine, ermetizate si, inainte de redeschidere, aerisite ! Trebuie ca Sanepidul sa impuna dezinfectarea scolilor, cu dezinfectantele cele mai serioase, recomandate sau impuse de Sanepid. NU este de glumit cu aceasta pandemie ! Va rugam sa tratati situatia cu maxima rigurizitate si seriozitate ! Multumim !!!
10Mar.2020

Un Dascal 10 Mar. 2020 23:09:16

Regret s? v? informez c? nu este nimic adev?rat în a?a-zisul anun? al Uniunii Sindicatelor Independente din Înv???mânt Dolj. Va recomand s? deschide?i acest link, cu adresa emis? ast?zi, 10.03.2020 de Minister. V? doresc succes. https://www.edu.ro/sites/default/files/_fi%C8%99iere/Minister/2020/inv.preuniversitar/note%20%2B%20proceduri/adresa%20MEC_%20ISJ_uri%20_10.03.2020_ref.decizie%20CNSSU.pdf
10Mar.2020

Monica 10 Mar. 2020 21:35:47

Le este fric? c? se iau salarii degeaba! Este o mare tampenie in ?ara asta. Adic? uni se duc...al?i nu se mai duc! Asa cum a zis Doamna Monica " la primul caz de coronavirus in ?coal? s-au o institu?ie s? se ia masuri" Pai cat de De?teapt? sa fi ....Trebuie s? a?tep?i cazul sa ne ia dracu pe to?i! Se cam joac?.....Dac? nu urm?m exact ce s-a facut in China si Italia ....O sa ne-o luam RAU de tot.... Zic e de Panic?.... Numai tampenii....Medici italieni sunt praf...epuizati...nu mai stiu cum sa faca fa??..Eu intreb ...unde ne va baga pe toti. Ventilatoare nu sunt nici pe sfert ...ca sa asigure respiratia artificial?....Va zic eu o sa ne bage direct in p?mânt....Totul este o vrajeala...nu sunt locuri, izolate,tratamente, VRAJEALA. Asa ca Treb.sa aveti grija singuri ce faceti...Apropo ....sunt cadru medical...?i nu vorbesc prosti s-au in necuno?tin?? de cauza. SANATATE!
10Mar.2020

Laura 10 Mar. 2020 16:45:56

Deci....cadrele didactice vor merge la scoala/gradinita? Nu spune nimeni clar.
10Mar.2020

Andreea Mihalcea 10 Mar. 2020 15:45:07

Atâta timp cât in functii sunt doar pilosi..nimic nu o sa mearg?.Am v?zut cum Ministrii iau mii de euro mit? si nu p??esc nimic!Ne ducem de râp?!Am invatat degeaba!
10Mar.2020

Oana Stanciu 10 Mar. 2020 15:38:34

Deci cadrele didactice vor merge la ?coal??Ne asigura doamna ministru ca nu vom lua corona virus?Asta da bataie de joc!Ei stau degeaba in parlament,nu merg la serviciu si salariile nu le sunt deloc afectate!Scuze.....uria?ele salarii.Noi suntem de vina ca accept?m mizeriile lor!
10Mar.2020

Simona 10 Mar. 2020 15:05:35

Dac? profesorii sunt în activitate pe perioada suspend?rii cursurilor, cum se va face plata când se vor recupera orele cu copiii?
Ceva nu se leag?...
10Mar.2020

Lucrator In Educatie 10 Mar. 2020 14:38:29

Sa vedem versiunea oficiala ,nu olteneasca....
10Mar.2020

Dumitru Vladimir 10 Mar. 2020 14:28:36

De ce dezinforma?i c? profesorii vin la ?coal? în perioada suspend?rii cursurilor?
Rectifica?i c? altfel iese cu scandal!
Pregatire (si) in vacanta - 37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat
Va oferim GRATUIT Raportul Special
Pregatire (si) in vacanta - 37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la Newsletterul GRATUIT si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
eNews Portal INVATAMANT
Pregatire (si) in vacanta - 37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat
Descarca GRATUIT
Raportul Special

Pregatire (si) in vacanta - 37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



Pregatire (si) in vacanta - 37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat
Va oferim GRATUIT Raportul Special
Pregatire (si) in vacanta - 37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat


Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la Newsletterul GRATUIT si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Pregatire (si) in vacanta - 37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

Pregatire (si) in vacanta - 37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat

 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!