Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Top 5 gradinite particulare din Bucuresti

de Ion Andreea la 12 Mai. 2014
11 comentarii

Top 5 gradinite particulare din Bucuresti Gradinitele private au revenit in topul preferintelor parintilor din Romania, in ciuda taxelor de scolarizare ridicate, deoarece aceste institutii de invatamant particulare ofera mult mai multe oportunitati de devzoltare micutilor inscrisi.

Gradinitele particulare se intrec in oferte educationale care atrag in fiecare an atentia parintilor si starnesc interesul celor mici: metode interactive de predare, invatarea a 2-3 limbi straine prin intermediul jocurilor, ateliere de pictura, muzica sau dans, comunicare eficienta si chiar notiuni introductive de IT.

Mai multe dintre unitatile private de invatamant prescolar accepta chiar si plata taxelor in rate si au program prelungit, adica de la 7:30 - 18:30, special pentru parintii care lucreaza si nu au cum sa isi ia copiii acasa mai devreme.

Printre cele mai recunoscute gradinite particulare din Bucuresti se numara Deutsche Schule Bukarest, unde taxa de scolarizare este de 500 de euro pe an. Educatorii ii invata pe copiii inscrisi la aceasta gradinita limba germana dupa programa nemteasca. Aici nu exista grupe separate in functie de varsta copiilor, ci toate activitatile sunt predate pentru toti si imbina elemente din mai multe materii.

O alta gradinita privata recunoscuta pentru parintii din Capitala este The Little Artist, unde predarea se face in limba engleza sau germana, iar parintii isi pot supraveghea non-stop copiii. Taxa de scolarizare variaza intre 1.000 - 1.400 de euro, in functie de programul copiilor: scurt, mediu sau lung.

Gradinita Menssana este locul potrivit pentru copiii pasionati de sport, deoarece are profil sportiv, iar 75% dintre activitati se desfasoara in aer liber sau in sala de sport. Taxele de scolarizare sunt cuprinse intre 4.000 - 6.000 de euro.

In programul Gradinitei Ioanid sunt cuprinse activitati care fac parte din curriculumul national pentru invatamantul prescolar, o limba straina (engleza sau franceza), disciplina predata de un pedagog, vorbitor nativ, si studiul pianului. Taxa de scolarizare pentru copiii inscrisi aici este de aproximativ 500 de euro.
MEMORATOR ISTORIE si MEMORATOR GEOGRAFIE
MEMORATOR ISTORIE si MEMORATOR GEOGRAFIE
Vezi detalii
Culegere de engleza pentru clasele V-VIII
Culegere de engleza pentru clasele V-VIII
Vezi detalii
Ghidul PowerPoint pentru elevi
Ghidul PowerPoint pentru elevi
Vezi detalii

Gradinita British School of Bucharest este una dintre cele mai scumpe unitati de invatamant privat prescolar din Capitala, taxa de scolarizare anuala ajungand la 16.000 de euro si acopera toate activitatile educationale, mesele zilnice si cheltuielile cu asigurarea de sanatate a micutilor dvs.
Autor: Ion Andreea

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 3.67 din 18 voturi

x


Intrebare antispam: 1 + 3 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 11 comentariiAdauga comentariul tau

Elena 2016-11-13 21:16:37

Exact asta am crezut si eu despre comentariile care se refera la Karin's Kids numai ca eu nu inteleg de ce ar face ei o astfel de reclama daca oricum nu mai au locuri libere de foarte mult timp. Eu am incercat sa-mi inscriu fetita la ei inca de la inceputul anului si nu am reusit sa gasesc loc iar saptamana aceasta am revenit cu telefon si aceeasi problema nu au locuri libere. Cat despre proiectul lor din Baneasa ei nici macar nu incheie contracte inca si nici nu vor sa-si faca reclama pentru ca din ce mi-au spus inca nu stiu in ce luna vor deschide si nici taxa nu au stabilit-o inca. Deci eu nu stiu ce sa cred :.

Ion 2016-11-04 11:23:14

Se pare ca angajatii si patronii Karin's Kids au dedublari de personalitate.
Extrem de multa publicitate mascata si mincinoasa! Chiar asa prosti si creduli credeti oamenii??!

Doru 2016-08-12 02:08:58

Nu traiesc in Romania dar pentru ca si eu am o gradinita in Canada, la insistentele unei prietene am fost in vizita la Karin's Kids Baneasa.
Le-am spus si lor si o scriu pe toate forumurile ca nu am vazut niciodata un sediu ca cel din Baneasa. Sunt invidios dar in acelasi timp bucuros pentru ca cineva reuseste sa faca un astfel de proiect.
Felicitari! Asa cum v-am spus, ati face o foarte mare greseala daca nu veti trimite proiectul si pozele finale catre toate site-urile europene care fac topurile celor mai frumoase gradinite - eu va votez dar chiar si fara votul meu eu cred ca va fi votat cel mai frumos proiect.
Nu cunosc gradinitele din Europa dar pe cele din Canada si partea de Nord a SUA le-am vizitat in mare parte si va spun sincer ca nu exista nimic care sa se compare cu acest proiect.
As face si eu asa ceva in Canada dar investitia este uriasa asa ca am sa ma laud la toti canadienii cu ce a reusit sa faca un roman de al meu :
Felicitari si astept poze de la deschidere! Multa bafta!!!

sorina 2016-06-17 22:52:30

Am fost in vizita la Karin's Kids Academy - foarte interesanta si frumoasa intalnirea.
Dupa ce am vazut schitele si pozele cum va arata sediul pe care il construiesc in Baneasa, am fost extrem de curioasa sa vad daca chiar e adevarat :
Merita vazut!
Intrarea prin padure este chiar spectaculoasa.
Asa la ei in curte deocamdata nu ai ce sa vezi pentru ca este santier in toata regula dar intr-adevar, la cat ma pricep eu, ce mi-au arata in schite se lucreaza si pe santier.
Chiar daca e santier, locul acela are ceva cu adevarat deosebit. Nu stiu de ce, nu cred ca de la aer neaparat, dar odata ce am intrat prin padure parca toata gandurile mele au disparut si priveam numai copacii din jurul meu si ma bucuram de tot ce ma inconjura acolo.
Mi-au spus ca inainte a fost un conac acolo - probabil a fost a unor oameni cu un suflet extraordinar pentru ca odata ce intri acolo parca iti trece orice stres.
Imi spuneau muncitorii ca este primul loc in care ei muncesc cu drag si vin dimineata la munca cu drag.
Este un loc special. Abia astept sa inceapa baietelul meu gradinita la ei mai ales ca mi-au spus ca micul dejun il pot servi la ei sub forma de picnic in padurea lor impreuna cu copiii.
Pacat ca sediul lor din Domenii este atat de departe de mine pentru ca desi nu ofera ce ofera sediul din Baneasa, mi-as fi inscris baietelul la ei pentru ca sunt niste oameni chiar deosebiti.

Mirela 2016-04-05 19:41:01

Am fost in vizita la Karin's Kids Academy pentru a afla mai multe detalii despre sediul lor din baneasa. De fapt sediul pe care il construiesc e mai aproape de otopeni decat de baneasa :.
Eu stau in Pipera si daca o iau pe drumul forestier pe langa gradina zoologica pana in cartierul greenfield fac vreo 5 minute pana la ei.
Este extraordinar de frumoasa zona, e foarte linistita si e in padure ceea ce pentru mine a fost punctul decisiv.
Chiar daca nu ar fi aratat bine eu i-as fi ales numai pentru simplul fapt ca au 10.000 mp de curte cu padure :
Am trait 25 de ani in afara tarii si va spun sincer ca eu asa ceva nu am mai vazut, am vazut gradinite in padure dar asa un design ca la ei nu am vazut nicaieri. Au cascada in curte, lac cu pesti, un rau casa de hobbit un deal pe care copiii se pot catara. I-am intrebat daca au locuri si pentru adulti :. Am vazut proiectul pe calculator si am fost curioasa sa vad locul chiar daca este in constructie. Nu stiu ce are locul acela dar am stat acolo mai bine de ora doar sa ma relaxez chiar daca in jurul meu era zgomot de santier :.

Maria 2016-02-10 21:22:52

Am fost astazi in vizita la ei mai mult din curiozitate pentru ca am tot citit pe net despre ei.
Chiar daca sediul pe care il construiesc in Baneasa e foarte departe de mine i-am rugat sa-mi prezinte proiectul pentru ca am cateva prietene care s-au decis sa-si inscrie copilul la ei in baneasa si au laudat mult prea mult acel sediu.
E intr-adevar WOW, au o curte de 10.000 mp in mijlocul padurii! Din pacate tot prea departe ramane asa ca pana la urma m-am decis sa-mi inscriu fetita la sediul lor din Domenii mai ales pentru ca il vor pastra si dupa ce deschid sediul din Baneasa.
Sotul m-a intrebat de ce am inscris-o pana urma la Karin's Kids daca e mai scumpa decat alte doua gradinite care sunt mult mai aproape de noi.
Este singura gradinita care a fost in stare sa-mi raspunda la intrebari si credeti-ma ca am avut foarte multe intrebari. Este singura Directoare de gradinita care nu mi-a lasat impresia nici macar o clipa ca nu stie ce sa-mi raspunda.
Mi se par foarte sincer si din cate am inteles de la cativa parinti care intrau in gradinita cand eu am plecat ca sunt genul de gradinita cu care poti discuta si gasi solutii pentru aproape orice problema.
Sper sa fi luat cea mai buna decizie. In ultimile 3 luni am vizitat cateva gradinite dar niciuna nu a reusit sa ma faca sa simt ca as vrea sa semnez contractul chiar la vizita.

Catrinel 2016-01-16 17:59:37

Diferenta dintre gradinita de dinainte si Karin's Kids Academy este ca la Karin's primesc in fiecare zi, pe langa informatii despre cat a mancat la fiecare masa si cat de implicat si atras a fost de fiecare activitate acest lucru il primeam si la cealalta gradinita, o descriere a unei intamplari haioase sau a unei discutii dintre baietelul meu si ceilalti copii sau o descriere a implicarii lui.
Eu, sotul meu si mai nou si bunicii asteaptam cu nerabdare mail-ul in care citim cate o chestie amuzanta despre copilul meu.
La fiecare sfarsit de saptamana educatoarea ne scrie intr-un "memory book" asa este intitulat caietul produs de Karin's si pe care ni l-au dat la inscriere o descriere a saptamanii - acest caiet si toate acele descrieri am uitat sa spun ca aceste descrieri sunt salvate intr-un document pe care il primi la fiecare sfarsit de luna si pe care il tinem amintire vor fi o amintire de nepretuit pentru baietelul nostru.
Felicitari si va multumesc pentru aceste informatii

Mariana 2015-11-12 11:21:30

Am ales Karin's Kids Academy.
M-am programat, am vizitat si mi-am inscris baietelul : Eu nu am vizitat alte gradinitei dar ei mi-au placut foarte mult asa ca nu am mai vrut sa vizitez si alte gradinite chiar daca le aveam pe lista - comoditatea :
Lucruri pozitive :
- directoare cu care poti discuta si care iti raspunde la toate intrebarile foarte profesionist
- educatoare foarte vesele si calde
- copiii foarte veseli
- curatenie ireprosabila
- o altfel de bucatareasa : e slaba : si este un om foarte bun cel putin asta este impresia pe care mi-a lasat-o dupa ce am vazut ca toti copiii o indragesc. Oricum este o bucatareasa cu care poti vb, care m-a intrebat daca copilul este alergic, ce-i place etc - mi-a placut f mult de ea
- ingrijitoare vesele, eu le tin minte pe cele de cand eram eu mica si care erau in permanenta nervoase :
- despre activitati nu pot spune prea multe pt ca de abia a inceput dar ce am vazut pe pagina lor de facebook mi-a placut foarte mult
Lucruri negative :
- curte mica dar am inteles ca ies foarte des in parcul care este in fata gradinitei
- salile de clasa un pic cam mici dar am inteles de la prietenele mele ca aceasta problema este in toate gradinitele private
I-am intrebat de sediul nou si mi-au aratat niste poze - va arata extraordinar deocamdata e in cosntructie! Pacat ca este atat de departe de mine in Baneasa, Aleea Teisan. Am inteles ca il deschid in septembrie si au deja 30 de inscrieri. Cei care stau in Baneasa sunt norocosi : Au o curte de aproape 10.000mp care de fapt este padure.

Teodora 2015-09-28 22:15:03

Am promis ca in cazul in care totul e OK voi lasa si eu un comment pe net despre Karin's Kids Academy. Am inceput gradinita din iulie la Karin's Kids iar pana acum am numai cuvinte de lauda. Pe mine curatenia, mancarea si atmosfera vesela din gradinita, m-au determinat sa o aleg. Am vizitat, la fel ca Maria, aproape toate gradinitele si am ales-o pe Karin's pentru ca pentru mine aceste criterii au fost cele mai importante. Acum dupa 3 luni pot spune ca sunt foarte fericita ca am facut aceasta alegere. Va multumesc pentru tot ce faceti!

Maria 2015-09-25 18:10:10

Noi am inceput sa cautam o gradinita pentru copilul nostru inca de acum 8 luni. Am vazut toate gradinitele din sectorul 1, le stiu pe toate si cu plusuri si cu minusuri. Suntem destul de pretentiosi pentru ca e primul si singurul nostru copil si are numai 2 ani. Noi am ales Karin's Kids pentru ca acopera aproape toate cerintele noastre, mai putin cele de la capitolul curte. Dar tinand cont de diferentele mari de calitate la celelalte capitole, noi am ales Karin's Kids Academy. Am inceput gradinita la 1 sept si pana acum suntem foarte multumiti. Spre surprinderea noastra cel mic s-a adaptat extrem de repede la gradi. Spor la gasirea gradinitei perfecte.

Stela 2015-07-02 07:46:56

In Bucuresti sunt mult mai multe gradinite bunela fel de bune sau mai bune decat cele eneumerate aici, una din ele cu un raport excelent calitate/pret este gradinita Rising Stars din Sectorul 1 www.risingstars.ro

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!