Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Propunere: anul scolar 2014-2015 incepe mai devreme, iar vacantele de iarna si primavara vor fi mai lungi

de Ion Andreea la 24 Iun. 2014
8 comentarii

Propunere: anul scolar 2014-2015 incepe mai devreme, iar vacantele de iarna si primavara vor fi mai lungi Structura anului scolar 2014-2015 ar putea fi modificata, iar elevii ar putea avea vacante mai lungi.

Doua asociatii de parinti au propus Ministerului Educatiei modificarea structurii anului scolar 2014-2015, astfel incat elevii sa se intoarca la scoala la toamna mai devreme de 15 septembrie.

Cele doua asociatii de parinti sugereaza de asemenea ca vacanta de iarna si vacanta de primavara sa fie mai lungi, iar programul "Scoala Altfel" sa fie programat intr-o alta perioada.

Ministerul Educatiei ar putea decide incheierea primului semestru al anului scolar inainte de vacanta de iarna, iar semestrul al doilea ar incepe in luna ianuarie.

Astfel, vacanta de iar ar fi prelungita cu cinci zile si va dura treei saptamani, iar vacanta de primavara va avea doua saptamani in loc de una.

Cele doua asociatii de parinti au cerut si modificarea datei saptamanii "Scoala Altfel", programata de regula chiar inainte de vacanta de Paste. Aceasta ar putea sa se desfasoare in perioada martie-mai.


Structura anului scolar 2014-2015 propusa de asociatiile de parinti:

- 5 septembrie 2014 - inceperea anului scolar
- desfiintarea vacantei dedicate invatamantului primar si prescolar
- incheierea primului semestru inainte de vacanta de iarna
- vacanta de iarna de trei saptamani
MEMORATOR ISTORIE si MEMORATOR GEOGRAFIE
MEMORATOR ISTORIE si MEMORATOR GEOGRAFIE
Vezi detalii
Culegere de exercitii rezolvate la matematica
Culegere de exercitii rezolvate la matematica
Vezi detalii
Ghidul PowerPoint pentru elevi
Ghidul PowerPoint pentru elevi
Vezi detalii

- desfiintarea vacantei intersemestriale
- vacanta de primavara de doua saptamani
- desfasurarea saptamanii "Scoala Altfel" in perioada martie-mai 2015

Autor: Ion Andreea

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

x


Intrebare antispam: 2 + 2 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 8 comentariiAdauga comentariul tau

Lucica 2014-12-10 22:07:37

Cum da caldura, elevii nu mai au chef de scoala! De ce nu lungim vacanta de vara?!!! Vrem rezultate, dar..... : Avand in vedere toate examenele din vara ...incepand cu bacalaureatul.. asta inseamna ca nici elevii, nici profesorii sa nu mai aiba vacanta de vara! Si asa sunt o gramada de activitati vara, in concediu... Bine ar fi ca pe 1 iulie sa fie gata si examenele de bacalaureat, nu pe caldura aia infernala, din iulie, sa chinuim copiii la examene! Este inuman! :

Lucica 2014-12-10 22:05:03

Cum da caldura, elevii nu mai au chef de scoala! De ce nu lungim vacanta de vara?!!! Vrem rezultate, dar..... : Avand in vedere toate examenele din varaincepand cu bacalaureatul.. asta inseamna ca nici elevii, nici profesorii sa nu mai aiba vacanta de vara! Siasa sunt o gramada de activitati vara, in concediu... Bine ar fi ca pe 1 iulie sa fie gata si examenele de bacalaureat, nu pe caldura aia infernala, din iulie, sa chinuim copiii la examene! Este inuma! :

Daniela 2014-12-08 19:00:57

Pesemne ca unii nu au treabși își caută. Să vină părinții să predea de pe 5 septembrie până la 13 iulie sunt clase care au mai multe săptămâni de școală și după aceea să îi vedem cât de încântați vor fi!

sos 2014-06-29 21:31:01

O sa termine copilul meu scoala si tot o sa visez trei trimestre echilibrate ca numar de saptamani de studiu, scindate firesc de "Paste" si "Craciun"...

irina 2014-06-26 08:49:28

cand eram eu la scoala, anul scolar incepea FIX la 15 septembrie, indiferent in ce zi a saptamanii pica si era impartit in 3 trimestre. vacanta de iarna avea 3 saptamani, iar cea de primavara 2 saptamani. nu existau vacante pentru ciclul primar si nimeni nu era "obosit".
intoarcerea la acel sistem ar fi cea mai buna cale de a aduce invatamantul romanesc la performante vizibile, nu la analfabetismul din prezent.
saptamana altfel...e buna si nu prea...atata timp cat in media se trambiteaza ca intrarile la muzee sunt gratuite, dar de fapt nu sunt, atata timp cat parintele nu stie unde va pleca copilul a doua zi...sunt total impotriva acestei saptamani!

Luiza 2014-06-25 12:59:53

Si eu sunt de acord atat cu propunerile asociatiilor de parinti cat si cu cele ale Sanei. De fapt sunt la fel, doar ca la Sana sunt trimestre - asa cum erau inainte vreme, iar la asociatii sunt semestre fara vacante intersemestriale.
Eu mai propun si scoaterea calificativelor la clasele mici, pentru ca toti copii invata cifrele de la gradinita, deci la scoala stiu valoarea lor. In acest mod se va poate face clar diferentierea intre copii. Nu se poate face diferenta intre un copil de 10 si unul de 9.50, acum toti sunt de FB, si totusi diferenta este foarte mare.
Sunt de acord si cu Ioana, pentru ca intr-adevar ne-am saturat ca toti cei care vin la conducerea ministerului sa vina cu idei care mai de care mai "istete". Trebuie facut ceva care sa impulsioneze atat elevii sa invete cat si profesorii sa predea, nu sa-i debusoleze si pe unii si pe ceilalti !!!!

ioana 2014-06-25 12:34:25

De acord cu Sana! Din toata inima! Si parintii si copiii ne-am saturat sa fim cobaii unor 'iluminati". Nici o schimbare benefica, numai aiureli! Nu se vede la examene ce copii nepregatiti avem cu toate eforturile parintilor?!! Ce alte dovezi sunt necesare ca sa se demonstreze ca s-au sacrificat generatii intregi de copii?!! Ca invatamantul a fost bulversat inutil...Ca toti elevi, parinti, profesori suntem debusolati, obositi, dezgustati. Sau asta e scopul? :

SANA 2014-06-25 08:58:50

C-ar fi daca s-ar reveni la vechea structura a anului scolar cu trei trimestre? Copii ar fi mai putin obositi , materia mai bine structurata si asimilata, si nu s-ar mai trezi inainte de terminarea semestrului fara note suficiente pentru incheierea mediilor. Efortul pe care elevii l-ar depune ar fi mai echilibrat, iar pentru conditiile climatice de la noi, s-a dovedit foarte bun. Impartirea pe semestre a fost o tampenie inca de la inceput si se regaseste in rezultatele din ce in ce mai slabe la nivelul intregii tari.

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!