Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Decizie soc in invatamant. Peste 500 de scoli comasate si profesori dati afara

de Laura Galescu la 23 Ian. 2018
13 comentarii

Decizie soc in invatamant. Peste 500 de scoli comasate si profesori dati afara23Ian.2018

Peste 500 de scoli ar putea fi comasate cu alte unitati de invatamant din lipsa de elevi. Numarul acestora a fost stabilit dupa o prima analiza, insa ar putea fi mult mai mare. In aceste conditii, sute de profesori, impreuna cu personal nedidactic ar putea ramane fara loc de munca.

Anuntul a fost facut chiar de ministrul Educatiei, Liviu Pop, care sustine ca astfel se vor face economii. Guvernul a emis in decembrie  Ordonanta de Urgenta nr. 90/2017 din 6 decembrie 2017 prin care scolile sunt obligate sa reduca cheltuielile, iar comasarea acestora se pare ca este una dintre masurile care vor fi luate. 
 
"Daca avem o curte comuna si o scoala si o gradinita in aceeasi curte comuna, nu mai avem doua personalitati juridice, pentru ca noi, pentru gradinita, trebuie sa avem minimum 150 de elevi, in mediul rural, iar pentru elevi, minimum 300 de elevi", a spus Liviu Pop.
 
Incadrarea in cheltuielile de personal aprobate prin buget inseamna limitarea la sumele care vin din finantarea conform costurilor standard/elev. Pentru a se incadra in sumele alocate va trebui sa fie stabilit un numar maxim de posturi, insemnand ca vor fi dati afara atatia salariati, din personalul nedidactic dar si didactic, pana la incadrarea in sumele aprobate.
 
Mai exact, salariile profesorilor nu mai vin direct de la primarii, prin retinerea de catre acestea a unor cote de TVA si impozit pe venit, datorate statului. Asa cum se intampla si in urma cu 15 ani, banii vin direct de la ministerul Educatiei, prin inspectorate si apoi la scoli. Spre deosebire de primarii, care alocau banii fara criterii, atat cat cereau directorii de scoli, acum banii de salarii se aloca strict proportional cu numarul elevilor, prin inmultirea acestui numar cu costul standard/elev.
 
Aceasta schimbare a finantarii va presupune comasari de scoli, comasari de clase, eventual desfiintarea scolilor cu efective sub 300 de elevi.
 
Desigur, nu toate scolile se pot incadra in finantarea aceasta, rezultata din costurile standard/elev. In mediul rural exista scoli care au cateva zeci de elevi si banii alocati dupa calculul prezentat mai sus nu le va asigura functionarea. Iar inchiderea scolilor incalca dreptul la invatatura care ar trebui sa fie garantat copiilor prin Constitutie. 
 
Mai mult, in ceea ce proveste invatamantul vocational, prin lege, se formeaza grupe de invatare si de 5-10 elevi, ceea ce inseamna ca dupa actuala alocare a fondurilor bugetare ele nu vor mai functiona.
 
Conform actului normativ, managerii de scoli trebuie sa intocmeasca pana la sfasitul lunii planuri de reducere a cheltuielilor. Decizia de comasare-desfiintare a unor scoli apartine insa consiliilor locale. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.02 din 142 voturi

x

Lasa un raspuns




Comentarii [13 comentarii]Adauga comentariul tau

11Feb.2018

Mihaiavram 11 Feb. 2018 14:58:59

Ciuma Rosie, cand incetezi sa-ti mai bati joc de educatie? Colegiul Mincu Timisoara FUNCTIONEAZA perfect, ati ales sa il desfiintati. Valcea, Olt, Moldova, pe unde ajungeti semanati CIUMA.
11Feb.2018

Mihai Avram 11 Feb. 2018 14:57:13

Ciuma Rosie, cand termini cu aceste comasari de scoli?
UNDE scrie in mizeria de "program de guvernare" ca veti inchide scoli, scoli care chiar functioneaza, cum comiteti pe la Valcea sau Timis?
26Ian.2018

Cristina 26 Ian. 2018 08:53:51

Guvernul psd face exact ca guvernul boc ! Pt voi, imbuibatilor cu ceafa groasa ca de porc, gasiti bani sa va comasasati pensiile voastre , pt copii, viitorul neamului romanesc , nu gasiti ! sa va fie rusine ! Criminali ai neamului romanesc! Aveti vreun contract ascuns cu strainii ca sa depopulati masiv tara asta si sa vina altii aici ? Tradatorilor ! Ati castigat alegerile cu minciuni, hotilor !
25Ian.2018

Marina 25 Ian. 2018 22:19:46

MARCU: ,,...sa plateasca din buzunarul propriu pe care l-a umplut cu invartelile lui de amator agramat si incoerent."
Buzunar plin si de pe vremea cand plateam Sindicatului prin Domnia-sa?!
25Ian.2018

Marina 25 Ian. 2018 22:18:12

MARCU: ,,...sa plateasca din buzunarul propriu pe care la umplut cu invartelile lui de amator agramat si incoerent."
Buzunar plin si de pe vremea cand plateam Sindicatului prin Domnia-sa?!
25Ian.2018

Stana Gabriela 25 Ian. 2018 19:11:14

Sunt revoltata si scarbita de aceti indivizi care parca vin de pe alta planeta si vor numai raul maselor. Mai fiinte care gasiti bani ptr pensii speciale si parlamentari, ati observat ca nr populatiei Romaniei a scazut infiorator din cauza voastraoamenii muncesc in alte tari, tinerii nu mai fac decat cate un urmas , etc? Ce vina au cadrele? De unde sa scoata copii ptr scoli? Stiti ca in strainatate un cadru raspunde de maxim 10 copii? Sunt fericita ca ma apropi de pensie ptr ca fiecare decizie a voastra vine doar in raul nostru si asta ma scarbeste pana la voma ! Sa va fie rusine si sper ca intr-o forma sau alta sa platiti cumva.De ce nu gasiti banio mai multi pe cap de copil si ptr voi se rezolva orice?
25Ian.2018

Teodorescu Alina 25 Ian. 2018 17:13:49

Nu jignesc pe nimeni ! Ganditi-va insa, ca bietii elevi nu sunt vinovati cu nimc, incat sa fie nevoiti sa parcurga zeci de km pana la scoala de centru, de coordonare. Parintii lor vor fi foarte revoltati. Si asa au mai fost inchise destule scoli si spitale, in vremea guvernului Boc. Elevii din mediul rural, din satele de munte si de campie foarte izolate si acum au de mers pe jos chiar mai mult de cinci km ! Se va ajunge la analfabetism ! Reflectati indeajuns de mult si nu mai luati hotarari pripite, cu impact negativ la nivel national ! Va rugam !
25Ian.2018

Profesorul 25 Ian. 2018 15:31:08

Predau de 35 de ani. Propun ca acești ?conducători? să primească o notă la purtare prin referendum național. Eu propun nota 2.
25Ian.2018

Anamaria 25 Ian. 2018 10:24:39

Oare mai rămāne ceva din țara asta după ce oamenii aceştia vor pleca de la "butoane"? Nu de alta, dar ce o să mai distrugă următorul guvern, dacă aceştia chiar distrug tot... că din păcate nu ne mai putem aştepta la mai bine : Oamenii care ar putea să schimbe ceva īn bine, olimpicii noştrii, elevii conştiincioşi şi silitori nu au nici o şansă să ajungă īn poziții de conducere. Am văzut asta īn cei 28 de ani care au trecut de la Revoluție. Şi īn loc ca lucrurile să meargă spre bine, merg spre dezastru :
25Ian.2018

Adriana Mustata 25 Ian. 2018 09:59:24

De ce nu se promulga legea pentru reducerea numarului de parlamentari la maxim 300 de persoane conform referendumului din 2009? Conform legii, Parlamentul este obligat sa adopte toate masurile necesare pentru asta. O astfel de Urgenta ar fi solutia perfecta pentru a face economii si pentru a scapa de multi penali. Toti parlamentarii ar trebui sa dea examen de capacitate si titularizare, cu limba engleza eliminatorie.
25Ian.2018

Nicolae Capatana 25 Ian. 2018 09:15:51

1. Initial am avut intentia sa fac un comentariu in contradictoriu cu ideile cretinoide ale ministrului aflat probabil in ajunul "ignatului" sau ocupational, dar mi-am adus aminte dictonul: "Nu te certa niciodata cu un prost pentru ca acesta intai te aduce la nivelul lui si apoi te bate cu vasta lui experienta !!!" Asa ca ... !!!
2. Singurul criteriu de analiza si evaluare in educatie si invatamant, si nu numai, ar trebui sa fie COSTURI / REZULTATE. Daca nu se judeca in acesti termeni ... se alege PRAFUL ... !!!!
24Ian.2018

Marcu 24 Ian. 2018 12:58:34

In urma datelor statistice rezultate in urma masurilor de comasare care vor arata abandonul scolar sporit, dl Pop ar trebui dat in judecata, nu ca ministru ci personal pentru subminarea interesului national si eventual pentru pejudicii grave aduse sistemului de invatamant si drept urmare sa plateasca din buzunarul propriu pe care la umplut cu invartelile lui de amator agramat si incoerent.
23Ian.2018

Ruxi 23 Ian. 2018 18:52:08

RUSINE,tuturor demnitarilor,in loc sa facă economie la buget din salariile și pensiile lor nesimțite,vor să reducă din cadrele didactice și apoi se īntreabă de ce īn īnvățămānt vin multi terchea berchea și mai ai tupeul sa afirme că a scăzut nivelul de performanță!!!!!!!!!In comparație cu salariile lor,ale noastre sunt praful de pe toba,ar trebui sa ia și ei 2000 de lei pe lună și pe pămānt ,că un profesor titular,grad I și cu 18 ani vechime!!!!! Īncă de o mie de ori RUȘINE!!!!!!!!!
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
eNews Portal INVATAMANT
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Descarca GRATUIT
Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!