Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Valoarea alocatiilor de stat pentru copii in 2015

de Ana-Maria Tudor la 07 Ian. 2015
12 comentarii

Valoarea alocatiilor de stat pentru copii in 201507Ian.2015

Valoarea alocatiilor de stat acordate copiilor in anul 2015 se stabileste prin raportare la Indicatorul Social de Referinta (ISR) - unitatea exprimata in lei la nivelul careia se raporteaza beneficiile de asistenta sociala, suportate din bugetul de stat.

OUG nr. 126/2008 a stabilit valoarea indicatorului social de referinta a fost stabilita la 500 de lei inca din 2008, valoare care nu a mai fost modificata de atunci.

Actualizare: Alocatia de stat pentru copii a fost majorata oficial de Guvernul Ponta

Astfel, cuantumul alocatiilor pentru copii in 2015 se calculeaza in functie de varsta, astfel:

- 42 de lei - pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani, dar si pentru tinerii care au implinit varsta de 18 ani si care urmeaza cursurile invatamantului liceal sau professional, pana la terminarea acestora
- 84 de lei - pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 3 ani si 18 ani, in cazul copilului cu handicap
- 200 de lei - pentru copiii cu varsta de pana la 2 ani (sau de pana la 3 ani, in cazul copilului cu handicap)

Incepand cu luna noiembrie 2014 au fost insa majorate alocatiile pentru copiii care provin din familii cu venituri mici:
Tehnici de invatare accelerata
Tehnici de invatare accelerata
Vezi detalii
Culegere limba engleza pentru clasele IX - XII
Culegere limba engleza pentru clasele IX - XII
Vezi detalii
Memorator: Capcanele Gramaticii si Literaturii Romane
Memorator: Capcanele Gramaticii si Literaturii Romane
Vezi detalii

- 75 de lei pentru familia cu un copil
- 150 de lei pentru familia cu 2 copii
- 225 de lei pentru familia cu 3 copii
- 300 de lei pentru familia cu 4 sau mai multi copii

A crescut de asemenea alocatia acordata familiilor monoparentale, al caror venit mediu luna nu depaseste 200 de lei pe membru. Aceste familii vor beneficia de alocatie de la stat astfel:

- 107 lei pentru familia cu un copil;
- 214 lei pentru familia cu 2 copii;
- 321 lei in prezent pentru familia cu 3 copii;
- 428 lei in prezent pentru familia cu 4 copii sau mai multi copii;



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 3.84 din 63 voturi

x

Lasa un raspuns



Intrebare antispam: 4 + 1 =
Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii [12 comentarii]Adauga comentariul tau

18Iun.2015

Anonim 18 Iun. 2015 21:57:06

Astea sunt alocati???? Sa traiasca parlentarii si Ponta cu banii astia.RUSINEEEEEE
08Apr.2015

Nina 08 Apr. 2015 19:40:49

pana la urma cum e cu alocatia copiilor?s-a marit sau nu?ca se dau niste sume..dar nimic mai mult.
07Apr.2015

Alexandru 07 Apr. 2015 14:03:11

buna ziua doresc sa va intreb sintem o familie de 6 persoane deci avem 4 copii minori si sub 2 ani si avem un venit de 300 de lej total pe luna doresc sa va intreb dice nu ne incadram sa se mareasca alocatiile si la noi rog un rsp
28Mar.2015

Moaca Angela 28 Mar. 2015 08:13:23

eu am 500 venit pe luna si 2 copii am alocatia la fel . ce trebuie sa fac??
12Mar.2015

Nascu 12 Mar. 2015 10:13:35

buna ziua ,ma gindesc ca in toata lumea nu se face asa o discriminare ca la noi la romani,oare nu toti copii tebuie sa manince si sa mearga la scoala sau trebuie sa sustinem trintori acasa.voi vati descurca cu 42lei pe luna .va multumesc
05Mar.2015

Droc Cornelia 05 Mar. 2015 21:33:19

toti copii au aceleasi drepturi ,toti parintii ne chinuim sa ii crestem ,poate nu toti au servici nu ca nu vor poate nu au unde ca asa e in tara noastra .si alt caz daca te duci la primarie sa iei adeverinte pt asa ceva incearca sa te faca in asa fel sa renunti ,ca nu ai impozit platit, ca ai animale , ca ai pamant , ca ai masina etc in asa tara traim rusine sa le fie celor care fac asa ceva lucru material de care ar trebui sa beneficieze toti copilasii
22Feb.2015

Liliana 22 Feb. 2015 12:25:47

Ai nostri guvernanti nu stiu ca toti copiii au aceleasi drepturi .
Ar trebui sa studieze ,,Drepturile copiilor '' si sa nu mai incurajeze lenea si prostia .
19Feb.2015

Roman 19 Feb. 2015 11:05:48

In fata Domnului si a Legii suntem egali atat pentru drepturi cat si pentru obligatii. Diferenta o fac guvernantii - nu au pic de rusine! presedintele tarii oare nu cunoaste aceasta situatie?
18Feb.2015

Dracula 18 Feb. 2015 15:59:03

Incapabili sa guverneasca aceste scusuri ale societatii,promovati in continuare prostia.
12Feb.2015

Mihaila Diana-mihaela 12 Feb. 2015 15:47:45

buna ziua!am avut trecuta alocatia copilului pana in decembrie p cardul sotului,insa de atunci dupa ce am ridicat banii,am inchis contul!am mers la primarie si am depus cerere pt a mi-o muta p contul meu,insa abia acum mi-au intrat doar 200 lei,adik p luna aceasta dar p luna ianuarie nimic,raman ppierduta de 200 lei aferenti lunii ianuarie?
28Ian.2015

Elena 28 Ian. 2015 09:12:29

100% de acord cu opinia Danei!!!Sa traiasca si sa se inmulteasca tiganii, retardatii si toti betivanii si putorile acestei tari, care nu vor sa munceasca! V-ati pus in gand sa exterminati oamenii onesti si care muncesc? Daca tot dati pomana, credeti ca or sa mai munceasca categoriile de mai sus?
08Ian.2015

Dana 08 Ian. 2015 08:19:01

Altfel spus daca lucrezi la negru, copilul are alocatia mai mare, daca esti fraier si platesti taxe si impozite, poti sa rabzi si copilul tau ramane cu nimic. E bine asa, in tara asta doar hotii au parte. Daca vrei sa fi corect, nu ai decat de pierdut, mai nou se fac diferente intre copii.
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
eNews Portal INVATAMANT
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Descarca GRATUIT
Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!