Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Valoarea alocatiilor de stat pentru copii in 2015

de Ana-Maria Tudor la 07 Ian. 2015
12 comentarii

Valoarea alocatiilor de stat pentru copii in 2015 Valoarea alocatiilor de stat acordate copiilor in anul 2015 se stabileste prin raportare la Indicatorul Social de Referinta (ISR) - unitatea exprimata in lei la nivelul careia se raporteaza beneficiile de asistenta sociala, suportate din bugetul de stat.

OUG nr. 126/2008 a stabilit valoarea indicatorului social de referinta a fost stabilita la 500 de lei inca din 2008, valoare care nu a mai fost modificata de atunci.

Actualizare: Alocatia de stat pentru copii a fost majorata oficial de Guvernul Ponta

Astfel, cuantumul alocatiilor pentru copii in 2015 se calculeaza in functie de varsta, astfel:

- 42 de lei - pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani, dar si pentru tinerii care au implinit varsta de 18 ani si care urmeaza cursurile invatamantului liceal sau professional, pana la terminarea acestora
- 84 de lei - pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 3 ani si 18 ani, in cazul copilului cu handicap
- 200 de lei - pentru copiii cu varsta de pana la 2 ani (sau de pana la 3 ani, in cazul copilului cu handicap)

Incepand cu luna noiembrie 2014 au fost insa majorate alocatiile pentru copiii care provin din familii cu venituri mici:
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Vezi detalii
Culegere de exercitii rezolvate la matematica
Culegere de exercitii rezolvate la matematica
Vezi detalii
MEMORATOR ISTORIE si MEMORATOR GEOGRAFIE
MEMORATOR ISTORIE si MEMORATOR GEOGRAFIE
Vezi detalii

- 75 de lei pentru familia cu un copil
- 150 de lei pentru familia cu 2 copii
- 225 de lei pentru familia cu 3 copii
- 300 de lei pentru familia cu 4 sau mai multi copii

A crescut de asemenea alocatia acordata familiilor monoparentale, al caror venit mediu luna nu depaseste 200 de lei pe membru. Aceste familii vor beneficia de alocatie de la stat astfel:

- 107 lei pentru familia cu un copil;
- 214 lei pentru familia cu 2 copii;
- 321 lei in prezent pentru familia cu 3 copii;
- 428 lei in prezent pentru familia cu 4 copii sau mai multi copii;


Autor: Ana-Maria Tudor

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 3.82 din 62 voturi

x


Intrebare antispam: 3 + 5 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 12 comentariiAdauga comentariul tau

Anonim 2015-06-18 21:57:06

Astea sunt alocati???? Sa traiasca parlentarii si Ponta cu banii astia.RUSINEEEEEE

Nina 2015-04-08 19:40:49

pana la urma cum e cu alocatia copiilor?s-a marit sau nu?ca se dau niste sume..dar nimic mai mult.

alexandru 2015-04-07 14:03:11

buna ziua doresc sa va intreb sintem o familie de 6 persoane deci avem 4 copii minori si sub 2 ani si avem un venit de 300 de lej total pe luna doresc sa va intreb dice nu ne incadram sa se mareasca alocatiile si la noi rog un rsp

moaca angela 2015-03-28 08:13:23

eu am 500 venit pe luna si 2 copii am alocatia la fel . ce trebuie sa fac??

nascu 2015-03-12 10:13:35

buna ziua ,ma gindesc ca in toata lumea nu se face asa o discriminare ca la noi la romani,oare nu toti copii tebuie sa manince si sa mearga la scoala sau trebuie sa sustinem trintori acasa.voi vati descurca cu 42lei pe luna .va multumesc

droc cornelia 2015-03-05 21:33:19

toti copii au aceleasi drepturi ,toti parintii ne chinuim sa ii crestem ,poate nu toti au servici nu ca nu vor poate nu au unde ca asa e in tara noastra .si alt caz daca te duci la primarie sa iei adeverinte pt asa ceva incearca sa te faca in asa fel sa renunti ,ca nu ai impozit platit, ca ai animale , ca ai pamant , ca ai masina etc in asa tara traim rusine sa le fie celor care fac asa ceva lucru material de care ar trebui sa beneficieze toti copilasii

Liliana 2015-02-22 12:25:47

Ai nostri guvernanti nu stiu ca toti copiii au aceleasi drepturi .
Ar trebui sa studieze ,,Drepturile copiilor '' si sa nu mai incurajeze lenea si prostia .

roman 2015-02-19 11:05:48

In fata Domnului si a Legii suntem egali atat pentru drepturi cat si pentru obligatii. Diferenta o fac guvernantii - nu au pic de rusine! presedintele tarii oare nu cunoaste aceasta situatie?

dracula 2015-02-18 15:59:03

Incapabili sa guverneasca aceste scusuri ale societatii,promovati in continuare prostia.

mihaila diana-mihaela 2015-02-12 15:47:45

buna ziua!am avut trecuta alocatia copilului pana in decembrie p cardul sotului,insa de atunci dupa ce am ridicat banii,am inchis contul!am mers la primarie si am depus cerere pt a mi-o muta p contul meu,insa abia acum mi-au intrat doar 200 lei,adik p luna aceasta dar p luna ianuarie nimic,raman ppierduta de 200 lei aferenti lunii ianuarie?

elena 2015-01-28 09:12:29

100% de acord cu opinia Danei!!!Sa traiasca si sa se inmulteasca tiganii, retardatii si toti betivanii si putorile acestei tari, care nu vor sa munceasca! V-ati pus in gand sa exterminati oamenii onesti si care muncesc? Daca tot dati pomana, credeti ca or sa mai munceasca categoriile de mai sus?

Dana 2015-01-08 08:19:01

Altfel spus daca lucrezi la negru, copilul are alocatia mai mare, daca esti fraier si platesti taxe si impozite, poti sa rabzi si copilul tau ramane cu nimic. E bine asa, in tara asta doar hotii au parte. Daca vrei sa fi corect, nu ai decat de pierdut, mai nou se fac diferente intre copii.

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!