Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Scrisoare deschisa a profesorilor catre Ministrul Educatiei: "Ce se intampla cu manualele auxiliare? Dupa ce vom preda copiilor cand incepe scoala"?

de portalInvatamant.ro la 16 Aug. 2017
10 comentarii

Scrisoare deschisa a profesorilor catre Ministrul Educatiei: "Ce se intampla cu manualele auxiliare? Dupa ce vom preda copiilor cand incepe scoala"?16Aug.2017

"Manualele auxiliare vor disparea din scoli". Profesorii sunt bulversati de anuntul facut chiar de catre ministrul educatiei Liviu Pop si intreaba, intr-o scrisoare deschisa: "Vom avea manuale cand incepe scoala? Dupa ce predam? Auxiliarele dispar definitiv, sau doar se revizuiesc? Daca folosim auxiliare cand va incepe scoala, ce patim? Vom fi concediati, amendati sau avertizati?" Profesorii asteapta un raspuns oficial, mai ales ca pana la debutul anului scolar, din 11 septembrie, mai sunt doar 17 zile lucratoare.



Pe adresa redactiei am primit, din partea unui grup de profesori de scoala generala, o scrisoare care ridica o serie de semne de intrebare legitime legat de subiectul manualelor auxiliare. O redam mai jos.
 
"Stimata redactie,
 
Suntem un grup de profesori dintr-o scoala generala din Bucuresti. Urmarim cu atentie de cateva zile subiectul <<manualelor auxiliare>> si marturisim cat se poate de sincer ca nu intelegem ce se intampla si cum se va finaliza toata aceasta tevatura.
 
Ministrul Liviu Pop a anuntat la inceputul lunii august ca << niciun manual auxialiar nu va mai intra in scoli >>. S-a scris si s-a anuntat ca toate manualele auxiliare au fost interzise si urmeaza sa apara o comisie care sa << revizuiasca normele pentru avizarea si acreditarea manualelor auxiliare >>.
 
In primul rand, eu si colegii mei nu am inteles daca dispar definitiv manualele auxiliare sau doar se revizuiesc. Ne asteptam sa apara alte auxiliare, de la alte edituri, sau poate tot cele existente, dar imbunatatite?  Si cand se va intampla asta?
 
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Vezi detalii
Sa vorbim limba franceza. Metoda usoara si placuta pentru elevii claselor V-VIII
Sa vorbim limba franceza. Metoda usoara si placuta pentru elevii claselor V-VIII
Vezi detalii
Culegere pentru invatarea limbii engleze
Culegere pentru invatarea limbii engleze
Vezi detalii
Comisia ar urma sa fie alcatuita din << reprezentanti ai ministerului, sindicatelor, parintilor si elevilor >>. A fost ea constituita? A inceput sa lucreze? Cam cand se estimeaza ca vor fi gata aceste norme metodologice?
 
Apoi, dupa ce vor aparea normele, cand se estimeaza ca vor fi avizate materialele auxiliare pentru a putea ajunge in scoli?
 
Pe mine, dar si pe colegii mei, ne intereseaza in mod direct cu ce materiale vom preda elevilor cand incepe scoala. Suntem la jumatatea lunii august, mai e mai putin de o luna pana la prima zi de scoala.
 
Trebuie sa stiti ca multi profesori folosesc auxiliare pentru a lucra suplimentar sau complementar cu elevii lor. Unele lucruri pur si simplu nu se gasesc in manuale, ori nu sunt suficient de bine explicate.
 
In plus, la fiecare inceput de an scolar, in ultima vreme, nu au existat (fizic) manuale, iar auxiliarele au fost singura solutie pentru a preda la clasa.
 
Daca se poate, am vrea sa adresam cateva intrebari la care domnul ministru, sau poate altcineva de la minister, sa ne raspunda punctual:
 
- vom avea manuale pentru elevi in primele saptamani de scoala?  
 
- vom mai putea sau nu sa folosim manuale auxiliare? Dispar aceastea definitiv sau doar se revizuiesc?
 
- ce li se poate intampla profesorilor care aleg sa lucreze cu elevii lor folosind manuale auxiliare? Vom fi amendati, concediati, apostrofati sau avertizati?
 
Va multumim pentru intelegere si sper sa reusim sa capatam raspunsuri in timp util,

Un grup de profesori".


 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.55 din 63 voturi

x

Lasa un raspuns



Intrebare antispam: 3 + 2 =
Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Comentarii [10 comentarii]Adauga comentariul tau

25Aug.2017

Mario 25 Aug. 2017 23:22:37

Funcționalitatea acestui site nu mi-a permis postare mesajului integral. Îmi cer scuze
25Aug.2017

Mario 25 Aug. 2017 23:17:42

Bună seara , domnule Ministru , prin reacția dumneavoastra dura asupra "auxiliarelor din scoli " îmi da impresia ca nu ati auzit de Dicționarul Explicativ al Limbii Romane de sigur nevitat de minister . Prin auxiliar noi oamenii normali intelegem Element care ajută la ceva, care se află pe plan secundar față de ceva principal.
1.dacă v-ati limitat numai la "carti" auxiliare dicționarele , atlasul , caietul dictando ...etc aveți dreptate ..... sunt inutile și de neadmis în scoala.
2. Dacă v-ați referit la obiecte
25Aug.2017

Mario 25 Aug. 2017 23:16:51

2.Dacă v-ati referit la "obiecte" auxiliare din scoala pupitre , fișete și scaune ..... aveți dreptate din nou. Merita avizate și ele .
3.dacă v-a referiți însă la manuale alternative , culegeri de probleme , exerciții suplimentare pentru examene , culegeri
25Aug.2017

Mario 25 Aug. 2017 23:09:09

Bună seara , domnule Ministru , prin reacția dumneavoastra dura asupra "auxiliarelor din scoli " îmi da impresia ca nu ati auzit de Dicționarul Explicativ al Limbii Romane de sigur nevitat de minister . Prin auxiliar noi oamenii normali intelegem Element care ajută la ceva, care se află pe plan secundar față de ceva principal.
1.dacă v-ati limitat numai la "carti" auxiliare dicționarele , atlasul , caietul dictando ...etc aveți dreptate ..... sunt inutile și de neadmis în scoala.
2. Dacă v-ați referit la obiecte
19Aug.2017

Mara 19 Aug. 2017 21:48:10

Aceste discuții despre auxiliare sunt necesare. E nevoie sau nu de ele?! Am si eu copii si am cumpărat auxiliare. Proiblema e că aceste auxiliare canalizaează muncă profesorului prea mult. Sunt unii profesori care consideră că, dacă copilul lucrează auxiliarele acestea cap -coadă, copilul e pregătit. Lucrul numai pe auxilar este în defavoarea lucrului frontal, în defavoarea formării și dezvoltării abilităților de comunicare orală ale elvilor. Ne plângem că elevii noștri nu știu să comunice?...Da! E și din cauza faptului că prea mult din activitatea didactică de desfășoară punând copilul să scrie mult și de multe ori nu se verifică ce a lucrat copilul pe aceste auxiliare.
De multe ori copilul nici nu mai citește enunțul exercițiului sau al problemei, vede tipul, zice că știe, dar greșește pentru că nu e atent la enunț. La clasele V-VIII,la matematică, s-au cumprat auxiliare pentru că manualele se punea că nu sunt bune. Noi, părinții, nu avem de unde să știm dacă sunt bune sau nu! Haideți să avem niște manuale bune pe care să le primească fiecare copil din țară, iar cine dorește să lucreze în plus, să-și cumpere culegeri.
18Aug.2017

Ela 18 Aug. 2017 21:52:34

Inainte sa interziceti auxiliarele, asigurati-va ca toate scolile,dar absolut toate si cele din cele mai indepartate sate au imprimanta si xerox in functiune si acces la ele. Doar calculati: cel putin 3 fise pe zi x 25 elevi x 20 zile lucratoare x 0,20 lei/fisa si vedeti rezultatul.O parte din profesori dau acesti bani pe luna, pe langa alte materiale necesare. Nu mai spuneti ca se fac "afaceri" cu auxiliare. In cazul acelor reduceri parintii platesc pretul cu reducere. Poate ca sunt si exceptii, nu stiu, nu imi dau cu parerea daca nu stiu sigur, insa insist sa calculati cat da un profesor pe fise de lucru.
17Aug.2017

Barbu 17 Aug. 2017 17:05:03

Profesorii nu predau dupa manuale sau auxiliare, acestea sunt mijloace de invatare pentru elevi! "Afacerile" cu auxiliare sunt "platite" de parinti ... pentru ca educatia e gratuita!
17Aug.2017

Lidia Ilie 17 Aug. 2017 09:55:25

Dragi colegi,cand am intrat in sistem nu aveam manuale pentru limbi straine,engleza,franceza in special pentru clasele mici.
Am realizat fise cu propriul meu scris ,le-am copiat ,am invatat.
Ce e prea mult ,strica.E greu si cand lipsesc...
Profesorul cu vocatie nu sta cu manualul in brate!Avem nevoie de caiete de studiu si exercitii pentru elevi.Corectitudinea stiintifica si maniera de a o expune te caracterizeaza pe tine,drag coleg!Sa cerem existenta unui singur set aprobat de minister si sa nu ne lamentam ca nu avem manuale fara numar,la toate obiectele cu studiu sau fara...Eficienta este munca la clasa!
17Aug.2017

Roset 17 Aug. 2017 08:49:27

Mulțumim pentru indicații, dle Petre. Aveți dreptate. Toți suntem realizați cu case , mașini, și conturi în bănci! Ferice de nepoata dv. că a putut cumpăra! ce ziceți de copiii care nu pot și din cei 10 % reduceri nu de la toate editurile și nu la orice sumă ceilalți din clasă au cele necesare? E bine sau nu? Nu e de ajuns să cunoașteți fabricanții de auxiliare ca să ne mulțumiți pe noi, cei ce lucrăm efectiv cu copiii dv. E tare ușor să arunci cu piatra? EDP este a ministerului, drept dovadă, de curând a fost demisă toată conducerea. Până acum ce-au făcut? Succes nepoatei fără auxiliare!
17Aug.2017

Petre 17 Aug. 2017 06:46:33

Normal că profesorii sunt îngrijorați. La 20% comisionpierderi, oricine se îngrijorează. Nepoata mea, în clasa a III a avut 5 auxiliare, 3, cu aproape același conținut, la 30 lei bucata, obligatorii. Generații întregi nu au avut auxiliare și au învățat. Profesorii nu au avut auxiliare și nea-au explicat ce nu era suficient explicat în manuale. Cunoașteți fabricanți de auxiliare? Eu cunosc câțiva. Sunt superaranjați. lăsați auxiliarele. MEN și EDP să scoată manuale de calitate,profesorii să se pregătască bine pentru lecții și totul o să fie perfect.
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
eNews Portal INVATAMANT
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Descarca GRATUIT
Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
107 Cuvinte cu cratima explicate pentru copilul tau
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

107 Cuvinte cu cratima
- explicate pentru copilul tau -
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!