Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Elevii din Baia Mare ar putea intra in Cartea Recordurilor

de Ana-Maria Tudor la 19 Dec. 2013
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Elevii din Baia Mare ar putea intra in Cartea Recordurilor Elevii din Baia Mare au vrut sa intre in cartea recordurilor cu cel mai mare brad ... uman.

1.200 de de la Colegiul National "Vasile Lucaciu" din Baia Mare s-au adunat in Piata Revolutiei, unde au format cel mai mare brad uman. Inarmati cu pancarte verzii si rosii, acestia au conturat un brad urias de Craciun.
 
Ideea de a-i imbraca pe colegii ei in verde si rosu si de a forma cel mai mare brad uman i-a venit unei eleve de clasa a IX-a, care si-a propus sa intre in Cartea Recordurilor si sa doboare titlul castigat de 852 de copii din Thailanda, care au reusit astfel sa intre in Guiness Book.
 
Pentru a omologa recordul elevilor romani, reprezentantii Guiness Book vor fi prezenti in tara noastra, unde copiii vor repeta actiunea, abia la inceputul anului 2014.
 
"Incercarea noastra, evident, a avut succes. A fost un exercitiu destul de complex, dar cu ajutorul politiei si cu ajutorul primariei ne-am descurcat foarte bine. Le multumim si elevilor colegiului nostru care au fost prezenti si la repetitii si consider ca evenimentul si incercarea noastra de record a lasat o amprenta asupra acestei perioade, in constiinta oamenilor din orasul nostru", a spus Ioan Fodorut, unul dintre organizatori. 
 
Pentru ca bradul uman al elevilor din Baia Mare a iesit conform asteptarilor, acestia au fost recompensati cu bomboane de ciocolata.
 
Unul dintre sustinatorii elevilor a fost primarul Catalin Chereches, care s-a aratat incantat de initiativa acestora si a mentionat ca va fi alaturi de copii si anul viitor, cand vor incerca sa isi omologheze recordul. 
 
Sa vorbim limba franceza. Metoda usoara si placuta pentru elevii claselor V-VIII
Sa vorbim limba franceza. Metoda usoara si placuta pentru elevii claselor V-VIII
Vezi detalii
Ghid PowerPoint pentru elevi
Ghid PowerPoint pentru elevi
Vezi detalii
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Vezi detalii
"E pentru mine o bucurie sa dam un exemplu, noi baimarenii, tuturor celor din tara. E un exemplu al prieteniei, un exemplu al unitatii, un exemplu al solidaritatii, un exemplu pe care de aceasta data il dau cei tineri. Eu cred foarte mult in puterea pe care o au tinerii de a schimba lucrurile in aceasta tara", a declarat edilul.    
 
Un alt scop al acestui eveniment a fost si adunarea de fonduri necesare achizitionarii unor pachete cu haine si jucarii pentru mai multi copiii din casele de tip familial. Pachetele urmeaza sa fie impartite de elevii Colegiului National "Vasile Lucaiu" pana la sfarsitul saptamanii. 

 
Autor: Ana-Maria Tudor
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

x


Intrebare antispam: 1 + 3 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul GratuiteNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!