Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Burse elevi 2019. Valoarea burselor in anul scolar 2018 - 2019

de Laura Galescu la 15 Apr. 2019
44 comentarii

Burse elevi 2019. Valoarea burselor in anul scolar 2018 - 201915Apr.2019

Recent, a fost promulgat proiectul pentru modificarea Legii Educatiei, prin care consiliile locale sunt obligate sa acorde burse elevilor. Mai mult, bursele se pot cumula.

Bursele care sunt acordate in anul scolar 2018-2019 sunt:
 
-burse sociale sau burse de ajutor social
 
-burse de studiu 
 
-burse de merit 
   
-burse de performanta.
 
Potrivit initiativei legislative, cuantumul minim al bursei de performanta, al bursei de merit, al bursei de studiu si al bursei de ajutor social se stabilesc anual prin hotarare a Guvernului. 
 
Aceste burse se pot cumula.

Pentru elevii cu cerinte educationale speciale sau nedeplasabili din motive medicale se poate organiza invatamant la domiciliu sau pe langa unitatile de asistenta medicale. 
   
 "Pentru copiii cu dizabilitati locomotorii, in vederea integrarii acestora in invatamantul cu frecventa, se vor achizitiona elevatoare sau procesul instructiv-educativ se va desfasura intr-o sala situata la parterul unitatii", se arata in actul normativ. 
 
 
Ce valoare au bursele elevilor in 2019

 
Burse sociale
 
  • bursa sociala pentru elevii orfani sau bolnavi – 300 lei/luna
  • bursa sociala pentru elevii din mediul rural, care sunt scolarizati intr-o alta localitate – 100 lei/luna
  • bursa sociala pentru elevii al caror venit net lunar pe membru de familie nu este mai mare de 50% din salariul minim net pe economie – 300 lei/luna;
  • bursa de ajutor social ocazional – 300 lei
     
Burse de performanta
 
  • 1000 lei/luna pentru elevii care au obtinut locurile I, II sau III la etapele nationale ale olimpiadelor si concursurilor scolare si pentru cei care s-au calificat in loturile de pregatire organizate pentru competitiile internationale
  • 500 lei/luna pentru elevii care au obtinut locurile I, II sau III la etapele nationale ale competitiilor/concursurilor cultural – artistice, cu caracter sportiv sau cu caracter tehnico-stiintific, de nivel national, organizate de Ministerul Educatiei
     
Burse de merit
 
  • bursa de merit pentru media 10 – 600 lei/luna
  • bursa de merit pentru medii cuprinse intre 9,99 si 9,50 – 300 lei/luna
  • bursa de merit pentru medii cuprinse intre 9,49 si 9,00 – 200 lei/luna
  • bursa de merit pentru medii cuprinse intre 8,99 si 8,50 – 70 lei/luna
 
Acte necesare pentru obtinerea bursei de studiu
 
*acte care dovedesc venitul net pe ultimele 3 luni al tuturor membrilor familiei
 
1. adeverinta salariu net, defalcat pe fiecare luna (din iunie 2018 pana in august 2018, inclusiv) + valoarea tichetelor de masa/cadou, unde e cazul;
2. adeverinte somaj pe ultimele 3 luni, unde e cazul;
3. adeverinte ajutor social pe ultimele 3 luni, unde e cazul;
4. talon alocatie pentru toti copiii aflati in intretinere, in original;
5. cupoane pensie, unde e cazul, in original;
6. orice act care dovedeste un venit net dobandit in ultimele 3 luni sau orice act legal/ notarial care dovedeste ca familia nu dispune de niciun fel de venituri;
7. copii certificate nastere ale tuturor copiilor aflati in intretinere;
8. copii buletin de identitate (ale ambilor parinti, unde e cazul);
9. adeverinta de elev pentru fratii care invata in alte unitati scolare, cu suma bursei acordate de scoala respectiva;
10. adeverinte de venit de la administratia financiara (anaf), in original, pe ultimele 3 luni : din iunie 2018 – august 2018 ( pentru ambii parinti) – obligatoriu !

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

x

Lasa un raspuns




Comentarii [44 comentarii]Adauga comentariul tau

10Dec.2019

Copil Cu Media 10 10 Dec. 2019 13:00:25

Rusine Constanta !!!!copiii care termina cu media 10 obtin o bursa de 50lei/luna, de 6 ori mai pu?in ca o bursa social?......ajutam asistatii sociali doar ne voteaza...si ne mai miram de rezultatele PISA....
22Nov.2019

Suciu Simona 22 Nov. 2019 13:00:28

Bun? ziua !eu nu pot în?elege un lucru cine se face responsabil pentru bursele copiilor ? Cineva trebuie pedepsit pentru acest lucru fiul meu este elev în clasa a -Vll-a are bursa social? prime?te bani la sfâr?itul semestrului ! ?ti?i cî?i bani a primit pe un semestru? 90 lei ! Nu pot s? cred c? ace?ti oameni pot fura banii copiilor
20Nov.2019

Ana Brb 20 Nov. 2019 12:33:44

La scoala unde invata copilul, Bucuresti, sector 3, valoarea lunara a bursei sociale medicale este de doar 150 lei nu 300 lei! Am primit astazi bursa medicala pentru septembrie si octombrie, in cuantum de 150 lei/luna.
15Nov.2019

Mavriche Emanuel 15 Nov. 2019 19:04:51

V? rog, mult am nevoie de un r?spuns pe ce dat? din lunile noiembrie sau decembrie 2019 se bag? bursele din judetul Bac?u???
12Sep.2019

Vasile 12 Sep. 2019 15:04:31

Buna ziua!

Cum ajuta statul elevii romani care studiaza, cu rezultate foarte bune, in strainatate?

Multumesc!
26Aug.2019

CARMEN IONESCU 26 Aug. 2019 21:44:45

├Än sectorul 3,nu s-a dat nici o bursă ,de 3 luni! Elevii nu au primit bursele de merit și de performanță pe iunie ,bursele sociale pe iunie,iulie,august .... Pe domnul primar,nu-l interesează problema burselor elevilor,se preocupă doar de borduri și spații verzi.....
14Iul.2019

Lorena Ingrid 14 Iul. 2019 23:53:54

buna seara!as doru sa stiu daca bursele de merit se acorda in mod obligatoriu sau depinde de fondurile alocate de primaria de sector?Intreb deoarece la Colegiul Grigore Moisil nu s-au acordat la toti elevii de liceu cu media peste 8.40,conform legii.Cui ne putem adresa?
01Iul.2019

Iancu Cristian-Dan 01 Iul. 2019 18:10:52

Buna ziua! Sunt din sectorul 4! Am vorbit si cu domnul primar al sectorului mi-a dat si niște informatii dar inca nu m-am lamurit in totalitate. Bursele de merit, se dau lunar sau toata suma odata? Va multumesc!
26Iun.2019

Irina Stroe 26 Iun. 2019 13:40:58

Buna ziua,stie cineva pentru ce prrioada s-au dat bursele de merit saptamana aceasta?Mulțumesc
25Iun.2019

Holmanu Mihaela 25 Iun. 2019 20:28:45

Buna ziua ne poate spune cineva cind se dau bursele sociale pt lunile aprilie mai iunie
20Iun.2019

Ungureanu Claudia 20 Iun. 2019 20:04:32

Buna, eu acum am aflat ca fata care a terminat cls a5a o sa ia bursa de merit. Stiti cumva cand se vor da?
14Iun.2019

A. Ionescu 14 Iun. 2019 21:44:04

Este foarte interesant ca nimeni nu se gandeste sa dea in judecata consiliul local al sectorului de care apartine pt a l obliga sa plateasca bursa, asa cum prevede legea!! Cred ca se pot aduna mai multi parinti si incepe o actiune comuna.
O astfel de actiuni nu poate fi decat incununata de succes!
Un precedent este suficient pt ca toti sa l poata invoca!
11Iun.2019

Simi 11 Iun. 2019 09:30:29

Buna ziua, Tocmai mi s-a confirmat de secretariatul scolii ca burse de merit pentru clasa a V-a pentru semestrul I nu se acorda, pe baza unui ordin de ministru din 2011. Cat de corect este? Adica un copil a muncit primul semestru pentru nimic, desi dirigintele i-a confirmat la inceputul semestrului II ca este bursier? Desi au incercat sa imi explice care sunt criteriile, nu pot sa le inteleg. Poate cineva sa ma ajute? Ce legatura are clasa a IV-a cu efortul depus de copil in semetrul I clasa a V-a?
06Iun.2019

Ioana 06 Iun. 2019 12:17:28

Buna ziua, deci sa inteleg ca bursele pentru anul bugetar 2019, respectiv an scolar 2018-2019 adica ce s a cuprins in bugetul local pentru anul aceasta la sume cu destinatia burse scolare nu se mai acorda, deocamdata?
06Iun.2019

Cipher 06 Iun. 2019 08:48:26

Grila de acordare a burselor este un praf ├«n ochii copiilor, dar și al părinților. Consiliile locale preferă să fure banii și drepturile copiilor, pentru satisfacerea nevoilor personale și de grup infracțional al consilierilor locali. Cel mai ușor este să furi și să deturnezi sumele de bani stabilite de guvern, pentru recompensarea copiilor care ├«nvață bine. Dacă guvernul a dat o asemenea lege, cu o grilă OBLIGATORIE pentru cosiliile locale, atunci, tot guvernul poate da o lege pentru sancționarea celor care nu se supun legii, recte primar, consilieri locali. Să li se taie lor toate indemnizațiile, sporurile și măririle de salariu, pentru a recompensa ├«n mod legal copiii. Altfel, trebuie să mergem peste ei.
05Iun.2019

Cornelia 05 Iun. 2019 11:53:04

Multumim Angela , in sfarsit ceva concret.
03Iun.2019

Florea Marian 03 Iun. 2019 22:58:55

Buna seara.
Unde putem gasii lista cu bursierii scolii 190 pt semestrul 2?
30Mai.2019

Angela 30 Mai. 2019 12:25:01

Am făcut o petiție la Guvern, ├«n legătură cu bursele si mi -au răspuns că noua lege se va pune in aplicare ├«n anul școlar 2019-2020.
21Mai.2019

Soare 21 Mai. 2019 13:47:53

Buna ziua, unde se depun actele pentru burse?
15Mai.2019

Cristina 15 Mai. 2019 15:15:00

Buna ziua,
Cuantumul minim al bursei de performanta, al bursei de merit, al bursei de studiu si al bursei de ajutor social se stabilesc anual prin hotarare a Guvernului, conf. Legii 38/2019. Cum a dat primaria sector 3 hotararea 182/2019 pentru bursele pe semestrul al II lea?
Multumesc!
15Mai.2019

Cristina Apostol 15 Mai. 2019 14:40:53

Buna ziua,
Busele de merit pentru copii din clasele a 5-a an scolar 2018 -2019, pentru semestrul 1 cand se acorda?
Multumesc,
19Apr.2019

Dinca Stefania 19 Apr. 2019 18:13:39

Bună ziua!Stie cineva cand se dau bursele pe semestrul al doilea?ms
18Apr.2019

Cornelia 18 Apr. 2019 10:50:48

Cand se va scrie ceva real si aplicabil? Bursele in Chitila , Ilfov nu s-au dat nici pe semestrul 2 din anul trecut. Care e baza legala ce trebuie respectata de Consiliile Locale/
17Apr.2019

Marius 17 Apr. 2019 18:16:43

Azi am primit bursele, trebuia după acest articol sa primesc 300/luna, deși am primit doar 85de lei pe tot semestrul....
17Apr.2019

Angela 17 Apr. 2019 15:16:18

Se pare că vorbim singuri . Va rog, haideți să ne interesam tot noi, părinții și cum aflam ceva sa punem aici, la comentarii .
08Apr.2019

Tina 08 Apr. 2019 13:23:15

Poate dacă ați fi trecut și hotăr├órea de guvern ├«n articol și de c├ónd se vor achita aceste burse ar fi fost ├«n articol documentat asa doar o informație care nu are nicio relevanta. Suntem ├«n aprilie și bursele ├«ncă nu s au achitat, nu se știe c├ónd se vor achita, ce sume se vor achita și tot asa...
06Apr.2019

Alex 06 Apr. 2019 13:17:41

Minciuni. Momeala electorală. De ex S3 a aprobat bugetul și la feb bursa de merit va fi max 60 Ron, indiferent de mediile din intervalul 8.50-10. Spun că nu au bani mai mulți, că au investit ├«n școli. Cu toate astea tot noi plătim markere, coșuri de gunoi, saci de gunoi, săpun, curățenie, pază și multe altele.
02Apr.2019

Ada 02 Apr. 2019 15:00:21

Buna ziua,
Care este HG cu cuntumul burselor elevilor?
Va multumesc anticipat.
25Mar.2019

Angela 25 Mar. 2019 01:07:22

Exista vreo Hotarare de Guvern cu aceste cuantumuri ale burselor ?
27Feb.2019

Burlan Ioana 27 Feb. 2019 10:28:36

De unde aţi luat dumneavoastră cuantumul burselor c├ónd ├«n legea 38/2019 spune că cuantumul este stabilit prin hotăr├óre de guvern , care ├«ncă nu a apărut ├«n monitorul oficial ??????????????????
26Feb.2019

Cornelia 26 Feb. 2019 10:02:51

Nu am primit nici bursa pe semestrul 2 al anului 2017-2018,....desi la primarie bugetul e aprobat din mai 2018
26Feb.2019

Cornelia 26 Feb. 2019 10:00:48

De cand se dau bursele marite? este un lucru cert??? La noi in scoala chiar daca ai 8,50 sau 10 bursa e 60 lei/luna.....
18Feb.2019

Rodica Hoefer 18 Feb. 2019 12:53:59

Unde se dau burse de merit?? Copiii mei au terminat ├«n toți anii cu 9,98. Acum sunt in clasa7 respectiv a 8. Au mers la olimpiade pe faza națională , dar nu primesc nici o bursă. Primăria nu are bani pentru burse. Deci??? Ce ne mai tot mințiți???
26Ian.2019

.... 26 Ian. 2019 23:07:48

Am făcut dosar cu toate diplomele, numai locul I și de la primărie ne au trimis la plimbare, nu au fonduri pt asa ceva!!! Sa se aprobe ├«n toată țara, nu pe sectoare sau cum vor primarii sa aloce banii.
26Ian.2019

..... 26 Ian. 2019 23:02:51

Copiii muncesc si nu iau nimic, iau altii ajutoare sociale, care stau acasă și nu fac nimic!!!
26Ian.2019

...... 26 Ian. 2019 22:59:02

Pe Ilfov, Glina nu se da nicio bursa pt performanta!!!!
26Ian.2019

Stanciu Cristian 26 Ian. 2019 14:15:39

Ce valoare are bursa de studiu ,unde se depun actele si care este data limita ?
25Ian.2019

Mihaela Jurcan 25 Ian. 2019 12:42:27

Bună ziua, sunt interesante sumele despre care vorbiți in contextul in care, la Petroșani, județul Hunedoara, bursa socială pentru orfani este 50 lei!!!???
25Ian.2019

Radu Daniela 25 Ian. 2019 11:35:38

Buna dimineata,noi luam bursa de boala in valoare de 150 lei pe cand in alte sectoare e mult mai mare suma,intrebarea mea este daca urca la 300 lei.Noi am depus dosarul in septembrie si nu cred ca trebuie reinoit decat in toamna.
25Ian.2019

Anca Irina Enache 25 Ian. 2019 10:47:36

Se vor acorda retroactiv, aceste burse? Intreb ,deoarece pana in decembrie copiii au primit alte sume iar in titlu se precizeaza ca e vorba de burse pe anul scolar 2018-2019. Deci, ce se intampla cu diferentele de sume?
25Ian.2019

Otilia Felea 25 Ian. 2019 08:11:09

Se pare ca persoana care a scris articolul nu a citit pana la capat materialul. Aceste acte sunt necesare pentru bursele sociale, care se pot acorda si de la inceputul anului scolar. Pentru bursele de studiu , de merit si de performanta sunt necesare doar copii dupa Ci ale parintilor si certificatul de nastere al copilului, insotite de o cerere tip de la scoala unde invata copilul. Pentru elevii din clasa a V-a bursele de studiu, de merit si de performanta se acorda incepand cu semestrul II.
25Ian.2019

Vesa Ivonna 25 Ian. 2019 06:31:53

Chiar asa multe acte!? De ce trebuie din 2017 pt venit??? Am lucrat ocazional, se mai poate da din semestrul II??? Am 200 lei venit.. Plus tichetele de școală......
24Ian.2019

TURNACIU CORINA 24 Ian. 2019 23:10:42

Se mai pot primi dosare,măcar pentru semestrul ll,eu nu am fost informată cu privire la acest lucru ├«n timp util,acum am aflat si am un venit de 794 lei,lună, pensie de boală? MULTUMESC.
24Ian.2019

Mezei Monica 24 Ian. 2019 22:47:23

Când se vor acorda aceste burse?Aceasta este marea întrebare? Imediat se termina semestrul I.
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2020
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
eNews Portal INVATAMANT
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2020


37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2020
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2020
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!
[x]