Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Alocatii duble din noiembrie pentru 500.000 de elevi

de Ana-Maria Tudor la 17 Oct. 2014
22 comentarii

Alocatii duble din noiembrie pentru 500.000 de elevi Mai multi elevi au primit o veste buna, pe care o asteptau de mult timp: cresc alocatiile lunare. Dupa ce a anuntat cresterea alocatiilor de stat pentru Copii, insa cuantumul acestora nu era inca stabilit, Guvernul a decis sa dubleze suma de 42 de lei pentru alocatia de familie.

Asta inseamna ca peste 500.000 de copii, care provin din familii defavorizate, al caror venit mediu lunar pe membru nu depaseste suma de 530 de lei, vor beneficia incepand din noiembrie de alocatii pentru sprijinul familiei, in valoare de 84 de lei.

 "Am adoptat in sedinta de guvern actele normative referitoare la marirea alocatiei pentru sprijinul unor familii pentru 500.000 de copii care provin de familiile sarace. Adica, aceasta crestere va reprezenta cate 42 de lei pentru fiecare copil, pentru cei 500.000 de copii care provin din familii sarace, adica fiecare membru al familiei avand pana in 530 de lei. Tot astazi, am aprobat, prin acelasi act normativ, aplicarea unui tratament egal pentru toti copiii care se afla in sistemul special de protectie, respectiv pentru copiii care se afla in ingrijire la familii si care primesc 97 lei. De la 1 noiembrie, vor primi 440 de lei, exact tot atat cat primesc si copiii care sunt in grija asistentilor maternali. Este vorba de 20.000 de copii", sustine ministrul Muncii, Rovana Plumb.

Alocatia de stat pentru ceilalti copii ramane insa la valoarea actuala, de 42 de lei.

De asemenea, Rovana Plumb a anuntat ca Guvernul a adoptat o hotarare prin care, de la 1 decembrie, alocatia de hrana zilnica, pentru aproximativ 60.000 de copii care se afla in sistemul de protectie speciala, va fi dublata.

Tot prin hotarare de guvern, s-a decis si dublarea alocatiei zilnice de hrana pentru persoanele adulte cu dizabilitati care se afla in centrele de ingrijire.

"De la 1 ianuarie 2015, vom dubla alocatia de hrana zilnica, de la 8 lei la 16 lei, pentru toate persoanele adulte cu dizabilitati care se afla in centrele de ingrijire, aproximativ 40.000 de persoane", a spus ministrul.

Plumb a precizat ca, pentru ajutorarea familiilor sarace, efortul bugetar este de 20 milioane lei pentru acest an si 245 milioane lei pentru anul viitor, iar efortul buget pentru tratamentul egal al copiilor din sistem se ridica la 6,5 milioane lei lunar.
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Fise de lucru pentru invatarea limbii germane
Vezi detalii
MEMORATOR ISTORIE si MEMORATOR GEOGRAFIE
MEMORATOR ISTORIE si MEMORATOR GEOGRAFIE
Vezi detalii
Culegere de engleza pentru clasele V-VIII
Culegere de engleza pentru clasele V-VIII
Vezi detalii


Autor: Ana-Maria Tudor

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 3.89 din 9 voturi

x


Intrebare antispam: 4 + 5 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 22 comentariiAdauga comentariul tau

Roxana Borsa 2016-11-03 23:16:52

Voi va-ti gandit ca sunt mame care nu pot lucra pt.ca nu au ce sa faca cu copii ca nu i ajuta nimeni?au dreptul la alocatie spre exemplu cum e in Germania Italia etc"De ce acolo se dau alocatii mari si noi vai si amar de viata noastra ca nici de paine nu ajung banii astia.

Roxana Borsa 2016-11-03 23:16:51

Voi va-ti gandit ca sunt mame care nu pot lucra pt.ca nu au ce sa faca cu copii ca nu i ajuta nimeni?au dreptul la alocatie spre exemplu cum e in Germania Italia etc"De ce acolo se dau alocatii mari si noi vai si amar de viata noastra ca nici de paine nu ajung banii astia.

Domnul Duraluminiu 2015-06-01 18:50:53

Doamna Cupru, va somam sa ne oferi alocatie la sirop din fructe de padure afinata, caisata, visinata, cornata, etc. La nivelul alocatiilor pentru copii, pentru a fi fruntasi in muie, ma scuzati, UE.

Moarte Comunismului 2015-06-01 18:29:14

Stimabili domni Ponta si Iohannis, sunt un dobitoc al acestei prospere tari, traim intr-o tara de prosperitate nationala, un adevarat spirit german unde laptele si mierea curge pe strazi, iar cainele meu umbla cu covrigi in coada si de cate ori ploya afara stam cu palaria la jgheab si adunam euroii. Va somam sa mariti alocatia si pebtru catelusi, care sunt niste animale deosebit de utile care ne pazesc de hoti, chiar si tara de marii hoti, mai ales cei din Austria care ne fura fura Fondul forestierin Austria micul licurici. Va multumesc anticipat un fan al Partidului National Liberal, care in trecutul si prezentul sau istoric a aplicat lozinca "prin noi insine", adica sa ne imbogatim si sa furam numai noi!
Semnat, un actual legionar
P.S. Va rog sa-i atrageti atentia doamnei Iohannis ca nu se face sa apara cu fustita aia scurta! Sa apara cu fusta lunga pana la glezne! Va pup in cur inca o data si va spun la revedere!

Nikita Hrusciov 2015-06-01 17:53:53

Comunistilor, ce aveti cu copiii?sa nu mai munceasca nimeni! Statul sa dea bani si bautura pe gratis! Felicit partidul National Liberal si PSD si pe presedintele nostru drag. Maine poimaine vom ajunge pe luna!de aia se numeste stat, ca parintii sa stea degeaba!
Traiasca lupta pentru pace!

bostan mihaela olga 2015-02-19 10:45:15

Sa va fie rusine pt k nu mariti alocatile copilor aveti impresia ca un copil poate sa traiasca din 42 de lei .Nu va este frica de Dumnezeu bine ca aveti voi banii sa furati de la oamenii saraci si eu am 2 copii si daca nu am munci eu si sotul meu cu ce ar trai cu 42 de lei rusine la statul roman .Nu va este rusine voi aveti bani de va scaldati in eii si nu mariti alocatile copilor nerusinatilor ce sunteti .Niste ipocriti rusine pentru tara noastra sunteti voiii .

Boboc Olivia 2015-02-17 10:24:49

Ce alocatii ati marit? Alocatia de stat am primito tot la fel pt cei trei copii de 42 lei.Sa va fie rusine?

Melania 2014-10-31 18:53:19

Ma miram eu sa nu inceapa vaicarelile ipocritilor...

Roxana 2014-10-29 12:18:24

Din cate am inteles aceste alocatii se acorda familiilor care se afla in evidenta primariilor-dar sunt familii care nu se afla in evidenta primariilor si se incadreaza ca venit pt obtinerea alocatiei dublate.Aceste familii daca nu vor sa fie in evidenta primariilor-nu mai beneficiaza de alocatia dublata?

o mama 2014-10-26 09:39:21

Cunosc situatii cand lucreaza doar un membru al familiei, la privat, pe cartea de munca are un salar min.,dar faptic ia mult mai mult decat daca ar lucra doua persoane, dar prin noua lege copilul lor va primi alocatie dubla.Situatie materiala mult peste salariul scriptic.
Aceasta este o alta problema majora ...munca la gri,pe care multi o accepta acum ,pentru diverse beneficii ajutor caldura,acum alocatie copil etc.cu toate ca au de suferit la pensie

daniela 2014-10-23 08:51:48

RUSINE, RUSINE
SA FIE TRIMISI LA MUNCA , NU LA FACUT DE COPII IN MOD NECONTROLAT SI FARA RESPONSABILITATE. MERGEM DIN MAI RAU IN MAI RAU.
RUSINE
E RUSINE OMENIRII SA VA SPUNA VOUA OAMENI. HAI SA NE LASAM TOTI DE SERVICIU CA SA NE DEA GUVERNUL S A SUGA .RUSINE.

Dragos 2014-10-22 18:12:46

EXACT cum spunea Diana.
guvernul asta de incompetenti incurajeaza NEMUNCA.
Cu ce sunt vinovati copii nostri ca salariile noastre depasesc cuamtuml calculat de guvern?
copilul meu mananca mai putin, se imbraca mai prost, invata mai putin?
O mizerie, o alta aberatie nascocita de niste capete gaunoase.

Diana 2014-10-22 14:59:35

marire de alocatie pentru a favoriza parintii puturosi, parintii ce nu vor sa munceasca pentru a le asigura copiilor un trai mai bun, de ce se fac discriminari de acest gen. In loc sa ii aducem pe parinti la munca ii favorizam, RUSINE actualului GUVERN ... nu asa se face campanie electorala ... RUSINE

paula 2014-10-22 12:43:50

Ce fel de alocatie este aceasta; pentru copii sau pentru familiile defavorizate,sarace?De ce o numiti alocatie? De fapt este o pomana electorala de care va beneficia cei /cel care au/are nevoie ,doar sunt alegeri,nu? Cum puteti face o asemenea discriminare intre copii? Alocatia de stat de care beneficiaza un copil in Romania, in valoare de 42 lei,este o RUSINE,sa nu mai vorbim de altele.Va mirati si intrebati de ce a scazut natalitatea? Raspundeti-va singuri dragi guvernanti!

mamica 2014-10-22 08:33:24

asta da discriminare!!!!! Nu toti sun copii, nu toti merg la scoala, au nevoi ca toti ceilalti copii. Cum poate supravetui un copil elev in clasa a IX cu o alocatie de 42 lei/ nici pentru mincare nu ii ajunge dat sa imbrace.Rusine

georgi 2014-10-21 14:14:26

De ce doar o parte din copii merita marirea alocatiilor? Ceilalti sunt oile negre ale Romaniei? VA vaitati ca nu creste natalitatea, pai cum sa creasca cand noi avem aceeasi alocatie de atatia ani. Ne discriminati singuri copii ,nu trebuie sa vina straini de afara.RUSINE puteati sa le dublati la toti copiii alocatiile iar la cei defavorizati le mai adaugati cativa lei in plus

flori 2014-10-20 15:56:36

Interesant mod de gandire are Guvernul! alocatiile sunt pentru copii sau pentru familii? de ce trebuie acordate in functie de veniturile familiei? Copilul din familia cu 531 lei/persoana... nu are aceleasi nevoi ca beneficiarii de prezenta hotarare??

ana 2014-10-20 14:41:07

dumnezeule daca ati stii cate familii se imbata din alocatia copiilor, ati ramane uimiti. In mediul rural cel putin e de groazaaaa. da, asta e mita electorala, nu se mai pot da sticle de bautura pe langa sectiile de votare, doamne, doamne, si mai spun ca prin scoli se fac diferite acte de discriminare.

Loredana 2014-10-20 10:52:22

Toti copiii au aceleasi nevoi, asta e chiar discriminare! Daca depasim cei 530 lei, asta inseamna ca suntem plini de bani??? Parca spuneati ca NU sustineti familiile care traiesc din alocatiile copiilor pt. ca nu vor sa muncesca!!!

iuliana 2014-10-20 10:43:16

dar ceilalti copii de ce nu pot beneficia de alocatie marita? ei nu exista? copilul tot copil e si are si el nevoile lui. nu mi se pare normal si drept fata de ceilalti copii.

Maria 2014-10-20 10:31:34

Nu, este campanie si trebuie sa iasa si ei in fata cu ceva. Cu praf in ochi caci cu cei 42 lei nu pot sa ii cumpar nici macar o pereche de papuci ce sa mai vorbim de carti la scoala, plata gradinitei si multe altele. Ei dau tot la cei care traiesc din alocatia copiilor.

Paun Maria Liliana 2014-10-20 10:05:02

Unii sunt mai copiii decat alti??? Nu inteleg aceasta discriminare!!! Daca eu sunt profesor si sotul pensionar tot din invatamant, cu salariul si pensia de mizerie, copilul meu de ce nu trebuie sa primeasca o alocatie marita??? Copilul meu primeste o amarata de bursa de merit de 55 de lei termanad clasa a X-a cu media generala 9,98, iar altii "defavorizati", care cu chiu cu vai termina o clasa, sa nu mai vorbim de nr. ft. mare de absente primesc 180 de lei "bani de liceu"!!! De fapt ce promovam nu cumva non-valoarea???!!!

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!