Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Ora de Religie: inscrierea se va face pe ciclu de invatamant, iar retragerea este posibila doar la sfarsitul anului scolar

de Ana-Maria Tudor la 23 Apr. 2015 Exclusiv
11 comentarii

Ora de Religie: inscrierea se va face pe ciclu de invatamant, iar retragerea este posibila doar la sfarsitul anului scolar Inscrierea la ora de Religie a fost reglementata in aceasta saptamana de senatorii din Comisia pentru Invatamant.

Potrivit deciziei senatorilor, inscrierea la ora de Religie se va face pe un ciclu de invatamant, respectiv patru ani de scoala, printr-o cerere scrisa, propunerea venind chiar din partea Patriarhiei.

In cazul in care un elev doreste sa se retraga de la ora de Religie, o va putea face numai la sfarsitul anului scolare, de asemenea prin cerere scrisa, pentru a nu dezechilibra structura posturilor profesorale in mijlocul anului scolar.

Astfel, proiectul de lege privind inscrierea la ora de Religia a fost modificat, prevederile initiale aratand ca inscrierea ar fi fost facuta pe o perioada nedeterminata, iar retragerea s-ar fi putut produce in orice moment ar fi decis elevul/parintii sai.

"O varianta venita din partea Bisericii Ortodoxe Romane (BOR) vizeaza dreptul de inscriere la ora de Religie pe ciclu de invatamant, dar in cadrul ciclului de invatamant, elevii pot sa-si schimbe optiunea. Astfel, ca sa nu fie probleme cu personalul angajat (profesorii de Religie), elevii pot opta pentru retragere la sfarsit de an scolar. Schimbarea optiunii se face tot prin cerere de catre elevul major sau parintele/tutorele elevului minor", a explicat senatorul Dumitru Oprea.

 Urmatorul pas pentru punerea Legii Educatiei in acord cu decizia Curtii Constitutionale (CCR) privind inscrierea la ora de Religie va fi facut de Comisia Juridica de la Senat, care va prezenta un raport comun cu senatorii de la Invatamant, in plen

Propunerea de inscriere la ora de religie pe un intreg ciclu de invatamant "este disproportionata, raspunde intereselor particulare ale unor culte", avertizeaza profesorul Emil Moise, cel care a sesizat Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) cu privire la faptul ca e neconstitutional ca elevii sa faca cerere ca sa nu participe la ora de Religie.

"Propunerea de a face cereri la patru ani este disproportionata, raspunde intereselor particulare ale unor culte, afectand in substanta hotararea CCR. Modificarea unui act normativ dupa ce dispozitii din acesta au fost declarate neconstitutionale nu se poate face decat prin punerea in acord a noilor prevederi cu dispozitiile din decizia Curtii Constitutionale.
Culegerea de teste pentru Evaluarea Nationala clasa a VI-a
Culegerea de teste pentru Evaluarea Nationala clasa a VI-a
Vezi detalii
MEMORATOR ISTORIE si MEMORATOR GEOGRAFIE
MEMORATOR ISTORIE si MEMORATOR GEOGRAFIE
Vezi detalii
Culegere de exercitii rezolvate la matematica
Culegere de exercitii rezolvate la matematica
Vezi detalii


Adoptarea propunerii Bisericii Ortdoxe Romane ar intra in conflict atat cu prevederi internationale, constitutionale si ale legislatiei nationale, dar si cu dispozitiile din Decizia 669/2014 a Curtii Constitutionale, general obligatorii conform Constitutiei Romaniei", a declarat profesorul.

Desi decizia a fost adoptata de senatori, pentru a fi pusa in aplicare are nevoie de avizul Comisiei Juridice de la Senat, care va prezenta in plen un raport comun cu senatorii de la Invatamant.

Sunteti de acord cu inscrierea la ora de Religie pentru intregul ciclu de invatamant? Asteptam parerile dvs. in caseta de comentarii de mai jos!


Autor: Ana-Maria Tudor

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

x


Intrebare antispam: 2 + 2 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 11 comentariiAdauga comentariul tau

Marian 2015-05-16 16:41:07

@Amalia dar cand obligi atatia copii sa invete atatea formule la mate, chimie, fizica nu se cheama tot un fel de incalcare a dreptului de a alege a copilului??!! Voi aveti habar de faptul ca matematica de clasa a XI-a si a XII-a se invata la facultate in Occident? Nepoata mea a stat cu ochii pe pereti timp de mai mult de un an de zile pana sa o ajunga din urma cu materia invatata in Romania, colegii ei din Franta. Singura materie in care se face cat de cat educatie e mult hulita ora de religie. Vreti s-o inlocuiti cu ora de educatie sexuala sau de informatica?!! Vedeti ce se intampla in scolile din Occident unde se preda religia si cate 2 sau chiar 3 ore pe saptamana !

Gheorghe Maria 2015-04-27 11:55:32

Foarte bine ca cererea se va face pe ciclu de invatamant! Si asa este o aberatie treaba cu cerere pentru A FACE si nu pentru A NU FACE religia. Era mai bine ca aceasta cerere sa se faca pe toata durata scolarizarii, pentru ca religia nu se schimba ca sosetele, pentru ce atata tevatura si bani cheltuiti aiurea??

ATENTIE: Credinta nu e sinonima cu Religia! 2015-04-27 09:44:41

Romania e o tara in care se gasesc foarte des exemple de copii care si-au ratat viitorul cariera fiindca au fost obligati de parinti sa urmeze o anuma cale in viata! Cale care nu li s-a potrivit deloc! Dar frustrarile din carierele profesionale ale parintilor i-au facut pe acestia sa incerce sa-si atinga idealurile neimplinite, prin copii lor. La acest capitol Romania iar este atipica: sunt tari civilizate si culturi avansate la care parintii chiar sunt de un real folos in educarea si directionarea copiilor in viata! Noi romanii nu stim decat sa distrugem viitorul copiilor datorita inculturii de care dam dovada! In perioada interbelica parintii si bunicii nostri au facut religie! SI CE S-A ALES??? Lasati copiii in pace! Lasati-i sa-si aleaga singuri viitorul!Eu as opta pentru un curs obligatoriu de ETICA! Nu de religie! Ar fi mult mai buna alegerea eticii in defavoarea religiei! Religia asa cum o vreti voi astazi este rastalmacita asa cum vor preotii, iar tagma preotilor este intr-o uriasa cadere de forma datorita uscaciunilor care ies la iveala tot mai des! Daca tineti mortis ca cuvantul ”religie” sa apara in denumirea cursului atunci propun un curs de ”istoria religiilor” decat un curs doar pentru o religie anume! Sunt ortodox dar pentru ca asa vreau eu! Nu as fi vrut sa ajung ordodox doar pentru ca parintii mei m-ar fi fortat sa fiu asa! In fond fiecare raspunde DOAR pentru faptele sale, iar parintii si nasii raspund doar pentru povetele date copiilor si nu pentru faptele acestora!

Ortodox 2015-04-24 15:51:51

Parintii din toata tara au hotarat ca ai lor copii sa participe la ora de religie, aprox 90 %. Asa ca voi, minoritatea, cei care va bateti cu pumnul in piept si vreti sa vi se faca pe plac doar pentru ca aveti gura mare si latrati din toate puterile, ar fi bine sa va gasiti alte subiecte de dezbatere. Sincer, ma obositi!!!!!! Uitati-va in gradina voastra si mai lasati-ne in pace! Ma bucur ca poporul roman inca mai stie ce doreste si v-a dat o lectie de unitate!

costel 2015-04-24 13:47:29

Este foarte bun proiectul de lege privind inscrierea pe ciclu de invatamant.De ce sa terorizam copiii si parintii cu hartii nefolositoare.Iar necredinciosii sau analfabetii sa isi vada de tresba lor,daca nu sunt in stare de altceva!!!

Oana 2015-04-24 11:47:26

La biserica se tin ore de matematica, romana sau alta materie? De ce ar trebui in scoala sa se tina ore de religie?

Cipextern Nobody Else 2015-04-24 11:08:24

Observ, iar, ca mesajul apare fara paranteze, deci suna ca si cum e scris de un ANTIEROU al limbii noastre. : C'est la vie, din nou...

Cipextern Nobody Else 2015-04-24 11:07:07

Dupa ce am facut numeroase comentarii cu privire la rezolvarea etica a acestor probleme, am vazut ca in tara aceasta sunt totusi mai multe probleme, mult mai importante decat aceasta a orei de religie. Dragi parinti, desi nu sunt nici parinte, nici ortodox, nici altceva si nici ateu, cred ca merita sa va indreptati atentia si energia pentru a rezolva probleme mai interesante. Cum a fost religie pana acum, va mai fi... nu aceasta schimba in bine asta e clar, cred si nici in rau starea natiei noastre. Sunt convins. De aceea, va urez mult, mult spor la actiuni mai relevante pentru noi toti. Religia, daca s-ar face cum trebuie, poate tot ar mai aduce vreun bine... Eu, repet, imi amintesc de anii de gimnaziu in care popa nu-i pot spune altfel, fiindca nu merita titlul de Parinte de la tara nu avea ceva mai bun de facut decat sa le ofere tinerilor elevi exemple negative din randul confesiunilor concurente in acel sat... ca si cum in propria turma nu exista nicio uscatura. : Era jenant pentru mine, dar nu eram un copil atat de prost incat sa stau o ora prin curtea scolii sa inghet doar pentru ca nu eram ortodox. C'est la vie! Omul, cat traieste, invata daca nu e prost!. O zi frumoasa!

UnOarecare 2015-04-24 10:49:46

As prefera ore de informatica 12 ani, nu de religie. Religia ti-o inveti acasa sau sa faca fiecare biserica scoala de religie si cine vrea sa-si duca acolo copii.

Flestea Amalia 2015-04-24 09:53:28

Nu sunt de acord cu acest proiec de lege.Nu poți să obligi un copil,chiar și în calitate de părinte,să urmeze orele d ereligie,împotriva voinței lui,timp de atâția ani.Educația religioasă se fac eîn familie,iar copilul este cel care trebuie să decidă cer dorește să facă,ci nu părintele.În ora de religie nu ar trebui să existe calificative,iar proefesorii de religie,să-și facă orele așa cum trebuie dacă vor sa aibă ore de religie într-o școală,un loc de muncă.

Magda Sirghe 2015-04-24 09:18:14

Nu sunt de acord deloc cu a face religie in scoala 12 ani. Elevii eu foarte multe ore si, impreuna cu temele pe care le primesc, muncesc mai mult de 8 ore pe zi, cat munceste un adult.

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!