Polly Iankova, MindHub: Scolarii din Romania si Bulgaria au nevoie de educatie centrata pe programare ca sa tina pasul cu dezvoltarea rapida a lumii digitale

de Portal Invatamant la 20 Dec. 2022
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Polly Iankova, MindHub: Scolarii din Romania si Bulgaria au nevoie de educatie centrata pe programare ca sa tina pasul cu dezvoltarea rapida a lumii digitale20Dec.2022

Care sunt acele nevoi de invatare de care MindHub se preocupa, dar pe care scolile publice le neglijeaza?

Adesea, activitatile extracurriculare aduc multe beneficii, cu atat mai multe in domeniul programarii si IT. Printre acestea, MindHub are misiunea de a dezvolta abilitatile de adaptare ale copiilor - in loc sa ne concentram doar pe memorarea informatiilor si termenilor, ne propunem sa ne orientam asupra cat mai multor oportunitati de crestere pentru acestia. Astfel, copiii si adolescentii care se alatura academiei MindHub au sansa de a invata mult mai mult decat cum sa scrie cod. Ei dezvolta si abilitati importante, cum ar fi rezolvarea problemelor, gandirea analitica si creativa, logica, abilitatile de prezentare si lucrul in echipa. In plus, se dezvolta si abilitatile tehnologice de care acestia au atat de multa nevoie intr-o lume digitala aflata in continua schimbare. Din pacate, scolile publice nu dispun de timpul necesar patrunderii in profunzime a acestei industrii si, spre exemplu, nici de resursele necesare pentru a analiza indeaproape modul in care functioneaza robotii. Cu alte cuvinte, copiii nostri cresc intr-o era digitala, motiv pentru care au nevoie sa inteleaga mai bine tehnologia si sa-si dezvolte mai sustinut abilitatile in aceasta directie, iar MindHub se concentreaza tocmai in jurul acestor lucruri.

Din observatiile dumneavoastra cu privire la aceste nevoi, care sunt asemanarile dintre Romania si Bulgaria? Dar diferentele?

Privind indeaproape modul in care functioneaza centrele atat din Romania, cat si din Bulgaria, putem sa spunem cu certitudine ca asemanarile sunt mai numeroase decat diferentele. Ambele tari au sisteme scolare care nu reusesc sa tina pasul cu dezvoltarea rapida a lumii digitale si, desi lucreaza din greu in aceasta directie, au inca nevoie de activitati extracurriculare pentru a aprofunda cunostintele despre tehnologie. Totusi, avem mult mai multe centre in Bulgaria decat avem in Romania, asa ca sunt mai multe ipoteze si concluzii de analizat legate de aceasta piata. In Romania, suntem inca in proces de crestere si creare a mai multor centre care sa-si deschida portile tinerilor pasionati. Chiar si asa, putem sa observam cum mentorii din Romania sunt la fel de muncitori si priceputi ca cei din Bulgaria si din celelalte tari in care exista academiile MindHub. De asemenea, partenerii nostri romani sunt la fel de orientati spre obiective, iar copiii sunt interesati de lumea IT inca de la o varsta frageda.

Ce abilitati tehnice si de alta natura invata un copil care se inscrie la una dintre academiile MindHub?

Pe parcursul cursurilor academiei MindHub, un copil dobandeste multiple abilitati. Abilitatile tehnologice predate tinerilor pasionati de IT depind de nivelul la care se afla, dar prin toate cursurile, copiii invata cum sa scrie cod si sa foloseasca diferite limbaje de programare; ei invata cum functioneaza tehnologiile si cum sa dea comenzi robotilor pentru a le controla comportamentul. Copiii si adolescentii isi folosesc cunostintele IT pentru a gasi sursele problemelor si a-si da seama de cum sa le rezolve. Toate acestea stimuleaza, de asemenea, dezvoltarea logicii, a gandirii creative si analitice, abilitatile de lucru in echipa, managementul timpului si multe altele. Ei invata, de asemenea, cum sa prezinte ceea ce au invatat, asa ca isi exerseaza si abilitatile de prezentare si, nu in ultimul rand, isi dezvolta cunostintele de matematica si engleza, atat in scris, cat si citit sau vorbit.

Cum isi pot da seama parintii daca copilul lor are un talent tehnic si daca ar putea avea performante intr-un domeniu precum dezvoltarea de software?

Nu este atat de greu de observat daca un copil este interesat de tehnologie – acesti copii sunt fascinanti sa afle cum au fost create jocurile lor preferate, cum functioneaza computerul, laptopurile si telefoanele mobile si petrec mult timp incercand sa inteleaga ce se intampla in spatele acestora, in loc doar sa foloseasca de aceste tehnologii. Un alt semn ca un copil are potential in domeniul programarii este interesul sau fata de matematica. Logica este esentiala pentru matematica, dar si pentru partea de scriere de cod. Cu toate acestea, uneori, copiii nici nu stiu ca ar putea fi interesant pentru ei sa invete mai multe despre programare, iar din acest motiv oferim lectii demonstrative, unde fiecare parinte este liber sa se alature impreuna cu copiii lor pentru a vedea daca programul nostru este unul potrivit pentru fiecare.

Care este perioada minima de timp pe care un copil ar trebui sa o petreaca in academia MindHub pentru a obtine rezultate masurabile in ceea ce priveste procesul invatarii?

Am dezvoltat grupe potrivite pentru diferite varste, astfel incat copiii sa poata alatura oricand, mai devreme sau mai tarziu, incepand de la varsta de 6 ani pana la 15 (si, in curand, chiar si 18). Toate aceste grupe se concentreaza pe diferite aspecte ale programarii, asa ca cel mai bine ar fi ca un copil sa se inscrie de la inceput, pentru a invata elementele de baza, iar mai apoi sa poata sa faca upgrade spre nivelele urmatoare. In acest fel, cunostintele dobandite vor fi maximizate. Fiecare dintre cursurile noastre are cateva niveluri pe care copiii trebuie sa le finalizeze, iar fiecare nivel are patru module - un modul dureaza o luna. Completarea fiecaruia ii va ajuta in dobandirea de abilitati valoroase. MindHub ofera, de asemenea, un certificat pentru fiecare nivel finalizat. Mai mult, este important sa mentionam ca avem si programe obligatorii care sunt necesare pentru ca fiecare copil sa poata pune bazele si sa continue sa lucreze la ele mai tarziu. Cand un copil finalizeaza cate un program obligatoriu, acesta se pregateste sa aprofundeze si mai mult cunostintele in domeniul programarii.

Ce fel de pregatire au mentorii MindHub? Exista o evaluare initiala si apoi o evaluare constanta a acestora in cadrul retelei MindHub?

Este foarte important pentru noi sa avem mentori dedicati, care sa lucreze excelent cu copiii, deoarece ei reprezinta adevarata conexiune intre tinerii entuziasti si programare. Toti mentorii incep cu un training care ii pregateste sa transmita cu succes informatiile copiilor intr-un mod interactiv si captivant. Apoi, pe parcursul cursurilor, mentorii sunt evaluati, iar munca lor este monitorizata, astfel incat sa putem fi intotdeauna siguri ca dau tot ce au mai bun. Acest lucru este valabil pentru toate centrele si partenerii nostri MindHub din diferite tari.

Ce fel de facilitati si echipamente ofera o academie MindHub?

Fiecare dintre centrele noastre este echipat cu toata tehnologia necesara de care copiii vor avea nevoie. Acestea includ monitoare, laptopuri, tablete, diferite tipuri de roboti, proiectoare si multimedia si multe altele. In ceea ce priveste facilitatile, centrele noastre difera, dar in majoritatea veti gasi zone pentru copii, pentru mentori, sali pentru activitati suplimentare si altele. Astfel, putem spune ca centrele dispun de tot ce este necesar pentru a crea un mediu prietenos, atat personal, cat si pentru invatare.

Au avut rezultate bune elevii MindHub la diverse competitii romanesti sau internationale? Daca da, ne puteti da cateva exemple?

In fiecare an, participam la Concursul International de Robotica Wonder League si in fiecare an echipele noastre se califica pentru proiectul final. Din miile de echipe, doar primele 50 sunt selectate pentru acest clasament. De asemenea, suntem mandri sa spunem ca acum 3 ani am fost clasati printre primele 5 echipe.

Participam in mod constant si la World Scratch Game Challenge, unde echipele noastre se claseaza intotdeauna in primele 20. Continuam sa ne implicam cat mai mult si sa participam in cadrul competitiilor, intrucat vedem cat de fericiti sunt copiii dupa fiecare concurs.
 


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Urmareste-ne pe Google News
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:

programaresoftwarecopii


x

Lasa un raspuns
Noile Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Limba Romana -
Va oferim GRATUIT Raportul Special
Noile Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Limba Romana -

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la Newsletterul GRATUIT si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
eNews Portal INVATAMANT
Noile Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Limba Romana -
Descarca GRATUIT
Raportul Special

Noile Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Limba Romana -
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul GratuitNoile Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Limba Romana -
Va oferim GRATUIT Raportul Special
Noile Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Limba Romana -


Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la Newsletterul GRATUIT si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Noile Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Limba Romana -
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

Noile Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Limba Romana -

 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!
x
//