Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Scoala incepe in 16 septembrie. "Guvernul sacrifica elevii", sunt de parere scolarii

de Laura Galescu la 01 Aug. 2019
21 comentarii

Scoala incepe in 16 septembrie. "Guvernul sacrifica elevii", sunt de parere scolarii01Aug.2019

Federatia Elevilor din Romania (FER) nu este de acord ca vacanta de vara sa se prelungeasca cu o saptamana. Acestia condamna solicitarea facuta de prim-ministrul Romaniei, Viorica Dancila, catre ministrul educatiei, de a decala inceperea scolii pana pe 16 septembrie, aducand in discutie decalarea examenelor nationale si alte neplaceri care vor interveni in urma schimbarii.

 
Va prezentam mesajul integral transmis de reprezentantii elevilor:
 
Guvernul Dancila sacrifica elevii in favoarea patronatelor din turism! Federatia Elevilor din Romania condamna solicitarea ca scoala sa inceapa pe 16 septembrie! 
 
Federatia Elevilor din Romania (FER) condamna solicitarea facuta de prim-ministrul Romaniei, Viorica Dancila catre ministrul educatiei, de a decala inceperea scolii pana pe 16 septembrie, ca un sacrificiu in favoarea firmelor de turism, in ciuda faptului ca inceputul anului scolar a fost fixat prin ordin de ministru ca fiind 9 septembrie. 
 
in decursul zilei de astazi, Prim-ministrul Romaniei, Viorica Dancila, a solicitat in cadrul sedintei de Guvern amanarea inceperii scolii pana pe data de 16 septembrie. Consideram aceasta propunere ca fiind una absurda si lansata cu total dezinteres fata de elevii din intreaga tara, din urmatoarele considerente: 
 
Anul acesta, examenele de Bacalaureat si Evaluare Nationala s-au sustinut la finalul lunii iunie, inceputul lunii iulie, in temperaturi ce atingeau peste 35 de grade, factor care, implicit, afecteaza capacitatea de concentrare a elevilor si poate avea un efect asupra rezultatelor acestora, deci implicit, asupra indeplinirii adevaratului scop al examenelor, acela de a evalua nivelul de cunostinte al elevilor in mod obiectiv. Avand in vedere faptul ca scoala a inceput pe 12 septembrie in anul scolar 2018-2019, consideram ca este nevoie ca inceputul acesteia sa fie devansat, ci nu amanat cu inca 4 zile, fapt ce ar putea duce la amanarea cu inca o saptamana a examenelor, astfel creand probleme mari in desfasurarea acestora si in rezultatele elevilor. 
 
Totodata, atragem atentia asupra faptului ca, din cauza volumului mare de programa ce trebuie predata, amanarea inceperii scolii va duce la extinderea perioadei de predare pana pe la jumatatea lunii iunie, fapt ce poate afecta considerabil capacitatea elevilor de a absorbi informatia, datorita temperaturilor ridicate. Mai mult, semestrul 1 al anului scolar 2019-2020 are deja un numar redus de saptamani, mai exact cincisprezece, comparativ cu programa ce trebuie predata, dar si cu timpul necesar pentru evaluarea elevilor, fapt ce va conduce la grabirea acestor procese, riscand astfel desfasurarea lor intr-un mod deficitar. 
 
Consideram, de asemenea, ca modificarea structurii anului scolar dupa ce aceasta a fost decisa in consultare cu actorii educationali, in cadrul sedintei Comisiei de Dialog Social, unde Asociatia Elevilor din Constanta a solicitat devansarea inceperii anului scolar, ar fi o masura ce ar arata lipsa de loialitate in comunicarea dintre autoritate si societatea civila. in plus, mentionam faptul ca inceperea scolii pe 9 septembrie a fost o masura de compromis, solicitarea initiala fiind ca aceasta sa inceapa pe 1 septembrie, la fel cum se intampla in multe state europene, Romania stand printre ultimele locuri la numarul de zile de scoala, conform comisiei europene. 
 
Ne exprimam intentia de a crede ca propunerea doamnei prim-ministru nu este o tentativa de a distrage atentia publica de la faptul ca Guvernul a lasat, in luna iunie, toti elevii din Romania in imposibilitatea de a primi reduceri sau a isi deconta naveta la transportul judetean, sau faptul ca, ca urmare a OUG nr. 51/2019, zeci de mii de elevi au ramas in imposibilitatea de a ajunge la cursuri, fiind obligati sa foloseasca cursele "la ocazie", ca urmare a eliminarii transportului judetean din sfera serviciilor publice, fapt ce ar denota un total dispret fata de elevii din Romania. 
 
Solicitam, pe aceasta cale, Ministrului Educatiei Ecaterina Andronescu sa respinga propunerea doamnei prim-ministru, Viorica Dancila, si sa ia in considerare inceperea anului scolar la 1 septembrie. Totodata, solicitam prim-ministrului Romaniei sa se preocupe de adevaratele nevoi ale elevilor, precum transportul sau bursele, in schimbul propunerilor cu caracter populist, care dauneaza sistemului de invatamant. 
 
Federatia Elevilor din Romania (FER) este o organizatie neguvernamentala in curs de infiintare, care isi asuma reprezentarea drepturilor si intereselor comune ale tuturor elevilor din invatamantul preuniversitar din Romania. FER este compusa din toate asociatiile reprezentative ale elevilor din Romania existente la acest moment: Asociatia Elevilor din Constanta, Asociatia Elevilor din Bacau, Asociatia Elevilor din Maramures, Asociatia Elevilor din Calarasi, Asociatia Valceana a Elevilor si Asociatia Elevilor din Bucuresti si Ilfov. 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 4.26 din 274 voturi

x

Lasa un raspuns




Comentarii [21 comentarii]Adauga comentariul tau

09Aug.2019

Ion 09 Aug. 2019 13:04:25

15 septembrie este data potrivita pentru inceperea anului scolar. Cred ca un sondaj ar contrazice FER.
07Aug.2019

Sara 07 Aug. 2019 18:25:19

Vă rog frumos să anuntati mai repede data pe care incepe scoala, pentru ca, pe data de 10 august este tabara de engleza la Castelul Bran si vreau sa stiu daca pot merge. Daca va incepe pe 16 septembrie, voi merge, insa daca va incepe pe 9 voi ramane acasa pentru a putea sa ma pregatesc pentru noul an scolar.
07Aug.2019

Mihaela Marginean 07 Aug. 2019 14:03:54

Data de 15 septembrie este Ok pentru inceputul anului scolar . Ar trebui sa varieze doar daca 15 este sambata sau duminica . Nu vad de ce scoala trebuie sa inceapa luni.
De asemenea, nu cred ca acesta data influenteaza rezultatele copiilor la examene . Dupa cum este clima acum nu prea mai stii cand incepe vara. Poate fi canicula si in mai.
06Aug.2019

Livia Tudor 06 Aug. 2019 21:12:59

Nu pot înțelege de ce data inceperii școlii variază atât de mult de la an la an... generații întregi școala a început pe data de 15 septembrie și anul școlar era perfect structurat. Nu consider că temperaturile îi determină pe elevi să obțină note din ce în ce mai proaste, ci felul în care se ocupă profesorii de educarea lor, și bineînțeles, modul în care copiii din ziua de azi privesc școala. Majoritatea statelor încep școala pe 1 septembrie, da, într-adevăr și asta doar pentru că anul școlar se încheie în acele țări pe 1 iunie, copiii având exact 3 luni de vacanță la dispoziție.
06Aug.2019

Dorina 06 Aug. 2019 10:04:45

Cred ca acest comunicat este un fals ordinar. Vreau numele paricipantilor la aceasta Comisie.
04Aug.2019

Georgiana 04 Aug. 2019 15:04:40

Zeci de generații au început școala pe 15 septembrie.Si da...patronatele de turism au dreptate,în perioada 1-15 septembrie sunt pachete cu preturi f bune si ne dorim să profităm de încă o săptămână de vacanță.
04Aug.2019

Camelia 04 Aug. 2019 12:36:51

Aaa...deci faptul ca procentul de promovabilitate e asa scazut este din cauza caldurii....aaaa....buna scuza asta. Ani intregi am inceput scoala pe 15 sept si nu am mai avut probleme dar acum fix din cauza caldurii elevii sunt batuti in cap....am inteles.....😂😂😂😂
04Aug.2019

Diana D. 04 Aug. 2019 09:40:35

Este o aberație să se schimbe acum data când multi avem deja concediile planificate și faptul că s-ar amâna nu schimbă cu nimic...acest lucru cu data de 9 se știa din februarie, așa că motivul invocat de Dancila cu firmele de turism nu e decât propaganda politică..
03Aug.2019

Ana 03 Aug. 2019 15:40:30

In loc sa se schimbe data la care se începe școala și sa o lase cum era de obicei,la 15 Septembrie,s-ar putea schimba ceva la sistemul educațional din România,nu credeți? Din păcate,in țara asta nu se dau teste ca sa vedem cât de mult am reușit sa evoluam ca și capacitate de gândire,ci suntem ca niște roboti.Suntem testați ca sa vedem cât am reușit sa tocim cât am reținut din ce am învățat.Ar trebui sa fie mai multe activități in care sa ni se testeze gândirea logica. Doamne,nu stiu când va ajunge și țara asta la un sistem normal.
03Aug.2019

D S 03 Aug. 2019 12:24:19

"datorită temperaturilor ridicate"?! "ne asumăm"?! Faceți un sondaj de opinie printre elevi și comunicați rezultatele. S-ar putea să aveți surpriza unui rezultat contrar a ceea ce susțineți.
03Aug.2019

Racu Marieta Diana 03 Aug. 2019 07:44:15

Cine și de ce decid în locul meu ca părinte? Pe mine cine m-a întrebat dacă sunt de acord să înceapă școala pe 9 septembrie? Din câte știu majoritatea salariilor se dau după 15 ale lunii. E foarte greu ca după un concediu să mai pui și bani deoparte pentru cele necesare copilului la început de an școlar. Copiii decid pe banii părinților sau ar fi fost normal ca doamna Ministresă să stea la masă și cu noi prostimea când a decis ea așa peste noapte să înceapă școala mai devreme. Nu uitați că a scos și vacanța intersemestrială și a devansat începutul școlii cu o săptămână. Deci pe viitor să ne așteptăm să dispară și vacanța de vară.
03Aug.2019

Larisa 03 Aug. 2019 01:50:50

Cum naiba sunt asa idioți cei din această federație sau ce sunt ei?Am început numai pe 15 sept generații întregi si nu am murit!Cum sa se înceapă pe 1?generații de idioți!
02Aug.2019

Mihaela 02 Aug. 2019 18:49:44

Eu am cumparat bilete cu early booking, inainte de luna in care doamna Andronescu a modificat structura anului scolar, ma intorc exact in dimineata de 9 septembrie. Copilul meu a dat evaluarea nationala si pana pe 18 iulie nu am plecat pentru ca sistemul de invatamant impune prezenta copiilor la completarea si verificarea fiselor si apoi la inscrierea la liceu. Este prima zi de liceu si o sa fie foarte obosita. Cred ca o saptamana in plus nu face diferenta..... mai ales ca s-a anulat o vacanta.
02Aug.2019

Iulia 02 Aug. 2019 18:40:40

Nu inteleg ce atata agitatie, elevii sunt condamnati, cica , sa mai stea o saptamana in vacanta;....hai dom'le, lasati penibilismele, bucurati.va acolo de timpul liber pe care il mai aveti in plus si nu mai faceti gura degeaba. Doar nu stati la carcera. Taci ca multe lucruri se pot face intr.o saptamana. Zici k de aia se pica la examene pe capete, ca mai au copiii o saptamana in plus de vacanta. Scoala incepe de cand ne stim in jurul datei de 15 sept. Cine e asa chitit sa invete invata oricum.
02Aug.2019

Mihaela 02 Aug. 2019 14:14:21

Exact de ani de zile, de cand eram noi mici scoala incepea pe 15 septembrie. Toata lumea are concediile planificate. Sa lase structura cum a fost ani de zile. Cine mai sunt si FER astia? Despre interesele cui vorbim aici?
02Aug.2019

Barbu Vasilica 02 Aug. 2019 14:12:53

Pe cin reprezinta aceasta fedetatie....sunt sigur ca peste 80% dintre elevi sunt incantati de inceperea anului scolarpe data de 16 septembrie.
02Aug.2019

Rosu Ana 02 Aug. 2019 13:14:57

La inceput a fost anuntata pe 16 septembrie, dupa pe 9 septembrie, eu am bilete de vacanta pana pe 13 septembrie. Nu mai pot amana nimic acum, tinand cont ca a costat destul de mult. Eu propun pe data de 16 septembrie inceperea scolii.
02Aug.2019

Costache Sorina 02 Aug. 2019 08:45:14

Ar fi grozav sa se revina la inceperea scolii in jurul datei de 15 septembrie, fiindca toti parintii care lucreaza in invatamant, primar sau universitar pierd posibilitatea de a merge cu copiii in vacanta in prima jumatate a lunii septembrie, cand preturile sunt mai rezonabile, ca tot nu suntem platiti in invatamant cu niste salarii corespunzatoare cu pregatirea noastra. Unii dintre noi, chiar ne facem treaba!
02Aug.2019

Gina G 02 Aug. 2019 08:09:13

Incredibil! De ani si ani scoala incepe la data de 15 septembrie cu un plus minus de o zi si ce sa vezi?!? "Scolarii" se simt lezati ca incepe scoala pe 16 septembrie!
Este programa incarcata??? Da!! Este incarcata si greoaie! Inutil incarcata! Acest fapt nu va deranjeaza? Reprezentanti ai elevilor, la programa este esential sa se aduca o schimbare majora,in sensul pozitiv, nu la structura anului scolar! Ati transmis un mesaj de toata jena!
01Aug.2019

Gicu! 01 Aug. 2019 21:32:53

DE CE MINTITI DOBITOCILOR?
01Aug.2019

Nae Ionescu 01 Aug. 2019 18:15:27

Acum și el elevii se pricep la toate și impun guvernului! Înțeleg un sindicat al elevilor dar sunt lucruri care trebuie făcute de specialiști și de cine trebuie. Tradițional anul școlar începe la 15 septembrie, va începe pe 16, cu o zi în plus, ce atâta scandal? Generații de elevi au știut că școala începe pe 15 septembrie, cum și începea, și nu au fost probleme. Mâine ce vor mai propune elevii?
CRATIMA - Ghid complet pentru copilul tau
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

CRATIMA - Ghid complet pentru copilul tau
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
eNews Portal INVATAMANT
CRATIMA - Ghid complet pentru copilul tau
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

CRATIMA - Ghid complet pentru copilul tau
 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit



CRATIMA - Ghid complet pentru copilul tau
Va oferim GRATUIT Raportul Special
CRATIMA - Ghid complet pentru copilul tau


Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la Newsletterul GRATUIT si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
CRATIMA - Ghid complet pentru copilul tau
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

CRATIMA - Ghid complet pentru copilul tau

 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!