Elevii din invatamantul primar invata despre circulatia rutiera, in cadrul programului Drum sigur - ABCdar rutier

de Portal Invatamant la 07 Nov. 2016
0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Elevii din invatamantul primar invata despre circulatia rutiera, in cadrul programului Drum sigur - ABCdar rutier07Nov.2016

In al doilea an de implementare, programul educational Drum sigur - ABCdar rutier ajunge la elevi de ciclul primar din 13 localitati.

Prin activitati practice si jocuri interactive, elevii vor invata ce implica deplasarea sigura pe drumurile publice, respectarea regulilor de circulatie si adoptarea unei atitudini preventive. Cei mici vor fi stimulati sa isi exprime liber propriile opinii cu privire la siguranta in trafic si vor experimenta diferite situatii inspirate din viata de zi cu zi.

In cadrul editiei pilot, elevii au invatat sa isi cunoasca mai bine localitatea, din perspectiva zonelor celor mai predispuse la incidente rutiere, si sa exerseze rolul de promotori care ii atentioneaza pe cei din jur (colegi, membrii ai familiei si comunitatii) asupra importantei regulilor de circulatie.

“Orasul nostru are putine piste de biciclete si foarte putine spatii de joaca special amenajate pentru copii. Am realizat ca pentru a ajunge in parc, unde exista un spatiu special amenajat pentru copii trebuie sa mergem pe jos mai mult de 1 km. De aceea, este foarte important sa cunoastem si sa aplicam regulile de circulatie sau sa purtam echipament special.” – a declarat Roxana (9 ani), eleva la Colegiu Tehnic Alexandru Roman Alesd din Bihor.

Sub indrumarea invatatorilor, a politistilor rutieri, dar si a consultantilor voluntari din cadrul companiei Holcim Romania, elevii vor deveni mai responsabili in ceea ce priveste siguranta lor si a celorlalti pietoni si vor invata reguli care ii fac sa fie siguri pe ei atunci cand traverseaza o strada nesemaforizata.
 
”Continuam programul ABCDar Rutier – Drum Sigur cu aceeasi daruire pentru siguranta, educatie si grija pentru viitorul copiilor. Programul educational ofera resursele necesare pentru invatarea unor reguli elementare de conduita rutiera, pe care cei mici le pot afla intr-un mod interactiv, practic, si mai presus de toate, sigur. Initiativa educationala face parte din programul national de siguranta rutiera initiat de Holcim in anul 2015. Prin acest program ne propunem constientizarea importantei unei conduite adecvate in trafic. Suntem siguri ca ABCDar Rutier – Drum sigur va oferi resursele esentiale noilor generatii pentru adoptarea comportamentului corect si atitudinii prevazatoare in trafic.”, a declarat Alina Cristea, Manager Dezvoltare Durabila Holcim Romania. La al doilea an de implementare, programul educational Drum sigur - ABCdar rutier, o initiativa educationala ce apartine companiei Holcim Romania, derulata in parteneriat cu Junior Achievement (JA) Romania, ajunge la elevi de ciclul primar din 13 localitati.

Prin activitati practice si jocuri interactive, elevii vor invata ce implica deplasarea sigura pe drumurile publice, respectarea regulilor de circulatie si adoptarea unei atitudini preventive. Cei mici vor fi stimulati sa isi exprime liber propriile opinii cu privire la siguranta in trafic si vor experimenta diferite situatii inspirate din viata de zi cu zi.

In cadrul editiei pilot, elevii au invatat sa isi cunoasca mai bine localitatea, din perspectiva zonelor celor mai predispuse la incidente rutiere, si sa exerseze rolul de promotori care ii atentioneaza pe cei din jur (colegi, membrii ai familiei si comunitatii) asupra importantei regulilor de circulatie.

“Orasul nostru are putine piste de biciclete si foarte putine spatii de joaca special amenajate pentru copii. Am realizat ca pentru a ajunge in parc, unde exista un spatiu special amenajat pentru copii trebuie sa mergem pe jos mai mult de 1 km. De aceea, este foarte important sa cunoastem si sa aplicam regulile de circulatie sau sa purtam echipament special.” – a declarat Roxana (9 ani), eleva la Colegiu Tehnic Alexandru Roman Alesd din Bihor.

Proiectul este dezvoltat pe baza programei de educatie rutiera elaborata in 2015 de Ministerul Educatiei si Cercetarii Stiintifice, sustinand astfel Strategia Nationala pentru Siguranta Rutiera 2016-2020, care prevede intarirea rolului educatiei si a campaniilor de sensibilizare si constientizare. Clasele participante la proiect beneficiaza gratuit de un kit complet de materiale educationale.

Initiativa educationala apartine companiei Holcim Romania, derulata in parteneriat cu Junior Achievement (JA) Romania.

Sfaturi pentru Nota 10 - Raspunsuri si Explicatii

Ce NOUTATI sunt la Examenul de Bacalaureat - proba scrisa


Programa pentru Bacalaureat s-a modificat! Mare atentie la noile Teste Rezolvate la Limba Romana, care contin explicatiile detaliate. Testele Rezolvate sunt alcatuite dupa modelul celor date la examen si contin toate cele 3 tipuri de subiecte aflate pe foaia de examen:
  • un text cu cerinte la prima vedere;
  • un text de tip argumentativ;
  • un eseu din materia studiata.

...Vezi AICI detaliile complete <<


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

0 comentarii
Fii primul care comenteaza
Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi
Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:

abecedar rutier circulatie rutiera


x

Lasa un raspuns
26 de Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Romana
Va oferim GRATUIT Raportul Special
26 de Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Romana

Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la Newsletterul GRATUIT si fii informat!
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
eNews Portal INVATAMANT
26 de Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Romana
Descarca GRATUIT
Raportul Special

26 de Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Romana
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit26 de Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Romana
Va oferim GRATUIT Raportul Special
26 de Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Romana


Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.

Aboneaza-te la Newsletterul GRATUIT si fii informat!
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
26 de Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Romana
Iti oferim GRATUIT Raportul Special

26 de Teste rezolvate pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat - Matematica si Romana

 
Citeste GRATUIT toate informatiile despre CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi din invatamantul primar, gimnazial si liceal.

Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!
x