Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Elevii din invatamantul primar invata despre circulatia rutiera, in cadrul programului Drum sigur - ABCdar rutier

de portalInvatamant.ro la 07 Nov. 2016
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Elevii din invatamantul primar invata despre circulatia rutiera, in cadrul programului Drum sigur - ABCdar rutier In al doilea an de implementare, programul educational Drum sigur - ABCdar rutier ajunge la elevi de ciclul primar din 13 localitati.

Prin activitati practice si jocuri interactive, elevii vor invata ce implica deplasarea sigura pe drumurile publice, respectarea regulilor de circulatie si adoptarea unei atitudini preventive. Cei mici vor fi stimulati sa isi exprime liber propriile opinii cu privire la siguranta in trafic si vor experimenta diferite situatii inspirate din viata de zi cu zi.

In cadrul editiei pilot, elevii au invatat sa isi cunoasca mai bine localitatea, din perspectiva zonelor celor mai predispuse la incidente rutiere, si sa exerseze rolul de promotori care ii atentioneaza pe cei din jur (colegi, membrii ai familiei si comunitatii) asupra importantei regulilor de circulatie.

“Orasul nostru are putine piste de biciclete si foarte putine spatii de joaca special amenajate pentru copii. Am realizat ca pentru a ajunge in parc, unde exista un spatiu special amenajat pentru copii trebuie sa mergem pe jos mai mult de 1 km. De aceea, este foarte important sa cunoastem si sa aplicam regulile de circulatie sau sa purtam echipament special.” – a declarat Roxana (9 ani), eleva la Colegiu Tehnic Alexandru Roman Alesd din Bihor.

Sub indrumarea invatatorilor, a politistilor rutieri, dar si a consultantilor voluntari din cadrul companiei Holcim Romania, elevii vor deveni mai responsabili in ceea ce priveste siguranta lor si a celorlalti pietoni si vor invata reguli care ii fac sa fie siguri pe ei atunci cand traverseaza o strada nesemaforizata.
 
”Continuam programul ABCDar Rutier – Drum Sigur cu aceeasi daruire pentru siguranta, educatie si grija pentru viitorul copiilor. Programul educational ofera resursele necesare pentru invatarea unor reguli elementare de conduita rutiera, pe care cei mici le pot afla intr-un mod interactiv, practic, si mai presus de toate, sigur. Initiativa educationala face parte din programul national de siguranta rutiera initiat de Holcim in anul 2015. Prin acest program ne propunem constientizarea importantei unei conduite adecvate in trafic. Suntem siguri ca ABCDar Rutier – Drum sigur va oferi resursele esentiale noilor generatii pentru adoptarea comportamentului corect si atitudinii prevazatoare in trafic.”, a declarat Alina Cristea, Manager Dezvoltare Durabila Holcim Romania. La al doilea an de implementare, programul educational Drum sigur - ABCdar rutier, o initiativa educationala ce apartine companiei Holcim Romania, derulata in parteneriat cu Junior Achievement (JA) Romania, ajunge la elevi de ciclul primar din 13 localitati.

Prin activitati practice si jocuri interactive, elevii vor invata ce implica deplasarea sigura pe drumurile publice, respectarea regulilor de circulatie si adoptarea unei atitudini preventive. Cei mici vor fi stimulati sa isi exprime liber propriile opinii cu privire la siguranta in trafic si vor experimenta diferite situatii inspirate din viata de zi cu zi.

In cadrul editiei pilot, elevii au invatat sa isi cunoasca mai bine localitatea, din perspectiva zonelor celor mai predispuse la incidente rutiere, si sa exerseze rolul de promotori care ii atentioneaza pe cei din jur (colegi, membrii ai familiei si comunitatii) asupra importantei regulilor de circulatie.
Excel pentru elevi
Excel pentru elevi
Vezi detalii
Culegere limba engleza pentru clasele IX - XII
Culegere limba engleza pentru clasele IX - XII
Vezi detalii
Ghid PowerPoint pentru elevi
Ghid PowerPoint pentru elevi
Vezi detalii


“Orasul nostru are putine piste de biciclete si foarte putine spatii de joaca special amenajate pentru copii. Am realizat ca pentru a ajunge in parc, unde exista un spatiu special amenajat pentru copii trebuie sa mergem pe jos mai mult de 1 km. De aceea, este foarte important sa cunoastem si sa aplicam regulile de circulatie sau sa purtam echipament special.” – a declarat Roxana (9 ani), eleva la Colegiu Tehnic Alexandru Roman Alesd din Bihor.

Proiectul este dezvoltat pe baza programei de educatie rutiera elaborata in 2015 de Ministerul Educatiei si Cercetarii Stiintifice, sustinand astfel Strategia Nationala pentru Siguranta Rutiera 2016-2020, care prevede intarirea rolului educatiei si a campaniilor de sensibilizare si constientizare. Clasele participante la proiect beneficiaza gratuit de un kit complet de materiale educationale.

Initiativa educationala apartine companiei Holcim Romania, derulata in parteneriat cu Junior Achievement (JA) Romania.

Autor: portalInvatamant.ro
0 comentarii
Fii primul care comenteaza

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

x


Intrebare antispam: 1 + 4 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul GratuiteNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!