Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Legea vaccinarii obligatorii pentru copii: compensatii in bani daca apar efecte adverse

de Ana-Maria Tudor la 28 Ian. 2016 Exclusiv
8 comentarii

Legea vaccinarii obligatorii pentru copii: compensatii in bani daca apar efecte adverse Noua lege a vaccinarii creeaza controverse in randul parintilor. Proiectul prevede 10 seruri obligatorii pentru copii si despagubiri financiare pentru cei care vor suferi efecte adverse.

Toti parintii sunt revoltati si nu inteleg de ce vaccinarea copiilor va fi obligatorie. Frustrari provoaca si prevederea din viitoarea lege a vaccinarii care arata ca toti parintii vor primi compensatii in bani de la autoritati daca in urma vaccinarii apar efecte adverse grave la copii.

"Cum adica ma platesc daca mi se imbolnaveste copilul? Cu ce drept sa ma oblige ei sa imi vaccinez copilul? Serurile obligatorii pot provoca afectiuni grave si chiar dementa, nu este normal ca vaccinarea sa fie obligatorie!", ne-a scris o mama pe adresa redactiei.

Proiectul viitoarei legi a salarizarii prevede 10 seruri incluse in schema nationala, obligatorii pentru copiii cu varsta de pana la 14 ani.

Mai mult decat atat, parintii care refuza vaccinarea ar putea primi amenzi, iar refuzul vaccinarii se va face in scris. Ministerul Sanatatii vrea ca ei sa fie reclamati la Protectia Copilului pentru rele tratamente aplicate minorilor.

"Sigur, exista niste sanctiuni de natura administrativa, sunt discutii asupra acestora. Sanctiunile vor fi pentru parinti daca refuza in mod repetat vaccinarea", a declarat Alex Rafila, consilier in Ministerul Sanatatii.

"Asa cum au drept la tratament medical, au dreptul sa fie vaccinati incat sa nu se imbolnaveasca atunci cand cresc, sa nu existe sechele, decese in randul copiilor. In momentul de fata, colegii nostri juristi verifica forma legii si vin cu propuneri de armonizare a legislatiei", a declarat Alexandru Rafila, reprezentant al comisiei de vaccinologie.

Noua lege a vaccinarii obligatorii ar putea relua vaccinarea HPV in randul fetelor. In plus, doctorii care nu promoveaza vaccinarea si-ar putea pierde dreptul de libera practica.
Culegere de exercitii rezolvate la limba romana
Culegere de exercitii rezolvate la limba romana
Vezi detalii
Capcanele GRAMATICII si LITERATURII Romane
Capcanele GRAMATICII si LITERATURII Romane
Vezi detalii
Culegere pentru invatarea limbii engleze
Culegere pentru invatarea limbii engleze
Vezi detalii


"Daca vom face o campanie de informare corecta in asa fel incat oamenilor sa li se prezinte beneficiile, nu doar lucrurile mici, vai mi s-a inrosit bratul, e o reactie locala, se intampla, am facut febra , e ok, e o reactie sistemica , e foarte bine, organisnul tau reactioneaza, de ce nu incercam asa? Poate ca lucrurile ar suna cu totul altfel", a declarat medicul pediatru Valeria Herdea.
Autor: Ana-Maria Tudor

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 3.63 din 12 voturi

x


Intrebare antispam: 4 + 3 =

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebarea de mai sus!

Comentarii 8 comentariiAdauga comentariul tau

codrina 2016-06-12 23:13:17

As vrea sa stiu ce explicatii pot da domnul Alex Rahila si dna Valeria Herdea sutelor de mame a caror copii s-au nascut sanatosi iar in urma vaccinului administrat chiar in maternitate beblusii lor au decedat "inexplicabil" sau au fost cit pe ce sa moara si numai ajutorul lui Dumnezeu i-a salvat ramanand cu severe urmari din cauza vaccinului ? Daca vreti sa faceti ceva pentru sanatatea populatiei de care sunteti atat de "preocupati" stimate dle Rahila si dna Herdea faceti ceva pentru cresterea nivelului de igiena in toaletele din scoli si in general toaletele publice!

gabriel isofache 2016-02-02 13:18:37

O astfel de obligativitate este neconstitutionala.Statul ar trebui sa ia masuri pentru cercetare stiintifica a necesitatii schemei de vaccinare;la noi schema de vaccinare este aceeasi de 50 ani, bolile pentru care ne vaccinam au fost ERADICATE, deci exista tratamente pentru ele- de ce ne vaccinam?Serurile administrate sintetizate cu mercur nu fac decat rau, deoarece nu au cu ce ,,lupta``, in organism.Depunerea mercurului se face pe lanturile nervoase si pe sinapse, fapt pentru care avem ffff multi copii bolnavi de ADHD, autism si multe boli autoimune, care se manifesta dupa varsta de 18 ani si putem vedea singuri cati indivizi mor de tot felul de leucemii si cancere, intre 18-22 ani.Copii in varsta de 1-2 ani dezvolta boli caracteristice senectutii sau boli autoimune, in conditiile inexistentei in arborele genealogic a acestor afectiuni!!!!Din ce?Ministerul Sanatatii a elucidat aceste cazuri?Sigur nu, dar vrea sa ne oblige la a ne asuma un risc enorm!Exista multi copii care nu au facut un vaccin in viata lor si nu au probleme.Oricum nu exista garantia ca daca te vaccinezi contra unei boli, nu vei face boala-acest lucru sa-l garanteze Ministerul Sanatatii si sa-si asume acest risc.Despagubirile sunt derizorii, asa cum spunea ELA pe 01.02.2016, viata intregii familii este distrusa!!!Pentru aceasta viata trebuie sa garanteze Statul, dar din pacate nu poate garanta prin obligatii impuse.

Ela 2016-02-01 10:57:41

Eu ma chinui cu copilul care din cauza unui vaccin a facut o hemipareza spastica.
Mi-a schimbat total viata, nu mai avem liniste si incercam tot ce se poate pentru a recupera cat mai mult. Si multumesc Bunului Dumnezeu, suntem pe calea cea buna.

Nu m-a despagubit statul pana acum si putini medici vor recunoaste ca din cauza vaccinului si pe fond imunitar scazut s-a produs acest lucru. Inca suntem norocosi dar am intalnit parinti cu copii cu tetrapareza de la vaccinul de 4 luni si nu puteau sa tina nici capusorul.

Statul nu deconteaza alte terapii alternative care ii ajuta in recuperare iar kineto este limitat - nu se poate face in fiecare zi la spital.

Pentru asta trebuie ca parintii sa faca tot posibilul, sa mearga la clinici private unde personalul intr-adevar se stradueste sa ajute.

Pe langa probleme motorii, apar cele de reducere a imunitatii samd. Dam lunar doar pentru medicamente 500lei+kineto+consultatii samd.

Consider ca oricat de mare ar fi suma ce despagubeste un caz, nu echivaleaza cu a avea un copil sanatos, pentru ca da viata intregii familii peste cap si nu mai ai liniste.

anamaria 2016-01-31 10:27:24

Eu nu cred în teoriile conspirationiste... in general. Aici insa am niste intrebari... o vreme vaccinul HPV era oferit gratis, cu mare tam-tam, fara sa fi fost obligatoriu. Multi parinti s-au prins ca nu este un vaccin suficient de sigur, asa nu si-au vaccinat copiii. Acum il fac obligatoriu... trebuie sa fim obligatoriu cobaii cuiva sau ce???

iulia 2016-01-29 14:11:10

Doar o minte bolnava poate sa propuna asa ceva. Sanatatea se poate cumpara???

nae 2016-01-29 12:39:25

Rog părinții să reacționeze și să nu permită o astfel de lege.Să nu se lase intimidați-dacă suntem uniți și ferm pe poziție,nu au ce să ne facă.Eu unul nu îmi voi da acordul nici dacă intru la pușcărie.Nu cred că statul ar avea curajul să-l vaccineze fără semnătura mea-semnătură prin care nu numai că ne dăm acordul,dar ne asumăm și riscurile. Așa că nici vorbă de compensații-pentru cei care cred în duhul apelor.

suzana 2016-01-29 10:14:55

Noi suntem hotarati sa-i dam in judecata. Statul nu poate dispune de viata copilului meu si nu poate hotari pentru mine, daca si ce riscuri au vaccinurile. Daca copilul meu ramane paralizat sau face complicatii majore, statul nu poate sa ma despagubeasca in bani pentru ca sanatatea copilului meu nu poate fi evaluata in bani. Medicii care pledeaza pentru vaccinarea obligatorie ar trebui sa nu insele populatia, minimizand riscurile. Toti am citit studii despre virusi care nu au fost total inactivati, etc si despre nenorocirile care s-au intamplat intr-o serie de cazuri.Ce se doreste de fapt ? Scurtarea vietii acestor copii, reducerea populatiei globului ? Copiii nostri nu sunt niste animale de povara si nici sclavi care nu dispun de viata lor. Noi parintii avem obligatia de a-i proteja de un stat abuziv care incalca drepturile fundamentale consacrate in constitutie.
Sau statul roman s-a molipsit de la cel norvegian ? Poate ca nu mai este mult pana ne baga ,pe noi parintii care ne impotrivim la vaccinuri dubioase, la inchisoare? Cum este atunci cu interesul superior al copilului ? daca parintele este inchis sau plateste amenzi imense la stat in loc sa-i cumpere de mancare copilului sau rechizite la scoala ?
Eu cred ca trebuie si suntem obligati sa luam atitudine caci altfel vor face ce vor cu noi si cu copiii nostri.
Apropo de HPV - cititi studiile "dragi" medici si nu mai faceti jocul companiilor farmaceutice. Sa nu credeti ca noi, parintii suntem prosti sau nu avem acces la informatii. Stiati " dragi" medici ca studiile medicale au demonstrat ca numai 5% din cazurile de cancer de col uterin este cauzat de virusul incriminat ? Si mai aveti tupeul sa incercati o campanie pentru vaccinarea fetitelor ?

Luca 2016-01-29 09:13:38

"Proiectul viitoarei legi a SALARIZARII prevede 10 seruri incluse in schema nationala, obligatorii pentru copiii cu varsta de pana la 14 ani." Cum ar zice doua personaje dintr-un serial :"Ba, esti prost?/Ba, esti nebun?" Dincolo de aspectul comic... este grav ca ni se propune un troc de genul "tu accepta ca poate fi copilul tau in pericol, ca noi te platim". Deci daca nu faci vaccinul zic ei ca dai de dracu', daca il faci...dai de tac-su , da' pe bani apropo... sunt impozabili, da?!

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
Va oferim GRATUIT Capcanele Gramaticii. Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Ce sa inveti? Cum sa inveti? Cand sa inveti? Modele si Exemple.
Primiti zilnic pe e-mail, ultimele stiri si subiecte din invatamant.
 
Aboneaza-te la
Newsletterul Gratuit si fii informat!

Alte stiri

eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit



eNews Portal INVATAMANT
Descarca GRATUIT raportul special

Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
Capcanele Gramaticii! Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau
 
Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Iti oferim Capcanele Gramaticii. 
Top 3 greseli comune explicate pe intelesul copilului tau.
Citeste GRATUIT toate informatiile despre
CE, CAND si CUM sa inveti. Program si Sfaturi
din invatamantul primar, gimnazial si liceal.
 
Adauga mai jos adresa ta de email si primesti Raportul Gratuit
 
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!