Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Ministrul Educatiei nu mai accepta profesorii fara titularizare "nici macar suplinitori"

de Laura Galescu la 07 Ian. 2019
8 comentarii

Ministrul Educatiei nu mai accepta profesorii fara titularizare "nici macar suplinitori"07Ian.2019

Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, a anuntat ca trebuie gasita "o formula" in asa fel incat cei care nu promoveaza examenul de titularizare sa nu mai fie acceptati in sistemul de invatamant, "nici macar suplinitori".

"Este greu sa fii in fata elevilor daca esti tu un profesor de nota 5. Si, de aceea, probabil ca vom gasi o formula in asa fel incat cei care nu promoveaza examenul de titularizare sa nu mai poata fi cuprinsi in invatamant nici macar suplinitori", a spus Ecaterina Andronescu la un post TV.
 
In acest context, ea a subliniat ca trebuie luate in considerare scolile pedagogice, mentionand ca pedagogia si principalele elemente pedagogice "se lipesc mult mai bine" la varste mai mici.
 
Totodata, ministrul Educatiei a vorbit si despre noua lege a educatiei, care trebuie trimisa in Parlament pana la sfarsitul lunii martie, reamintind ca intentioneaza sa lanseze in dezbatere, la sfarsitul lunii ianuarie, proiectul acesteia.
 
Potrivit Ecaterinei Andronescu, viitoarea lege a educatiei trebuie sa dea "viziune de dezvoltare" invatamantului, iar elevii trebuie sa invete sa se adapteze la schimbarile din viata lor. Ea a facut referire si la prioritatile mandatului sau de ministru, printre care, dotarea fiecarei clase cu o tabla inteligenta, sau invatarea predarii digitale la ore, proces de formare profesionala in care vor intra 55.000 de profesori. 
 
Pentru angajarea pe perioada nedeterminata (titularizare), dascalii trebuie sa obtina minimum nota 7 (sapte) atat la proba scrisa, cat si la proba practica/inspectia speciala la clasa in profilul postului. 
 
In prezent, pentru angajarea pe perioada determinata (suplinire), candidatii trebuie sa obtina minimum nota 5 (cinci) atat la proba scrisa, cat si la proba practica/inspectia speciala in profilul postului.

Aproximativ 20% dintre profesorii din Bucuresti sunt suplinitori, pensionari sau necalificati, conform Inspectoratului Scolar Bucuresti. 
 
In restul tarii, cele mai mari procente de profesori care nu au luat examenul de titularizare sunt inregistrate in zonele sarace din sudul si centrul tarii, arata un studiu publicat anul trecut de Asociatia Human Catalyst.


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Va place acest articol ?
Dati o nota de la 1 la 5 !
Rating:
Nota: 5 din 1 voturi

x

Lasa un raspuns




Comentarii [8 comentarii]Adauga comentariul tau

20Mai.2019

Lidia 20 Mai. 2019 12:25:38

Daca ministerul educatiei nu mai accepta profesorii fara titularizare, sa nu mai intre nici bagatorii de seama sa ocupe posturi in sedinte publice! Sa fim corecti, doamna Andronescu
14Ian.2019

Rosa 14 Ian. 2019 16:59:28

Nu vorbeste nimeni despre cei care s-au titularizat in strainatate? Nu vorbeste nimeni despre profesorii care pe cont propriu au studiat la universitati celebre din Ivy League si Russell Group si desi au avut miriade ocazii sa ramana in SUA si Anglia s-au intors sa predea in invatamantul romanesc? De ce nu vorbeste nimeni despre sacrificiul lor? Si de ce nu arata nimeni unui tanar sau tanara prof calificata in strainatate si titularizat/a la scoli din SUA sau Anglia cum se poate integra sa predea transparent in invatamanul din Romania??
10Ian.2019

Nicole 10 Ian. 2019 14:33:14

Perfect de acord cu parerile de aici.Sistemul de invatamant este cel mai corupt si mai greu sistem. Nu cunosc nici un alt sistem unde sa dai de nebun inspectii peste inspectii si examen de titularizare anual ca sa prinzi un post. Imbolnaviti mintal oamenii! Sa vedem cine mai ramane in invatamant, cine isi sacrifica sanatatea mintala si nervii. Multe nereguli, de exemplu absolventii de psihologie, psiholedagogie speciala, pedagogie, nu pot preda in gradinite, ca nu sunt calificati. Pai cata psihologie si pedagogie sa mai invete, din moment ce au absolvit o facultate. Sa se scoata posturile la concurs! Sa le ocupe cei care au dat examen, nu la plata cu ora tot cei care au post. Oricum daca nu esti dorit la o scoala, degeaba ocupi post, ca asa cum ocupi, asa pleci de bunavoie.
09Ian.2019

Silvia 09 Ian. 2019 20:49:39

Am luat 9,80 si sunt suplinitor!!! Asta nu e o problema???Scoateti toate posturile la concurs, nu cate 5 pe judet Cluj. Chiar nu cred ca doar 5 posturi de invatatori sunt intr-un judet intreg!! Sa va fie rusine! Mai aveti tupeu sa ne jigniti, numindu-ne ?suplinitori? sau sa spuneti ca nu suntem capabili sa luam note mari si ca vreti doar titulari, dar oferiti-ne posturi de titulari!!
09Ian.2019

MARCU CECILIA 09 Ian. 2019 17:46:37

Felicitări ZAH ioan. SITUATIA E DEZASTRUOASA. CORUPTĂ. NOTELE DE LA INSPECTIE LA CLASA NU SUNT VERIDICE. ORELE TINUTE PENTRU DIVERSE INTERESE. TE SCOT DE PE POST PRIN DIVERSE TERTIPURI, FACANDU-TI VIATA UN IAD LA LOCUL DE MUNCĂ. AM PESTE 8,85 LA TITULARIZARE SI SUNT CU JUMĂTATE DE NORMĂ PE MOTIVUL CĂ NU MAI SUNT ORE.. SUNT DATE IN SCOALĂ LA TITULARI SAU PENSIONARI. ORDONANTA ANULATA DE DĂNCILĂ M-A LASAT PE MINE SI ALTE SUTE DE PERSOANE FĂRĂ LOC DE MUNCĂ.
09Ian.2019

Mihaela Roșu 09 Ian. 2019 08:17:19

Atâta timp cât rămâne în vigoare legea conform căreia, postul titularizabil trebuie sa cuprindă 18 ore, este imposibil sa nu fie suplinitori mai ales în școlile mici.
09Ian.2019

Zah Ioan 09 Ian. 2019 06:46:14

In prezent sunt foarte multe cazuri in care profesori au gradul 1 sau 2, au luat note la titularizare de 7, 8,9 sau 10 si nu se pot titularizapredând ca suplinitori ani intregi pentru ca nu sunt posturi scoase la repartizare. Locuri sunt dar sunt ocupate de profesori iesiti la pensie dar care mai vor sa lucreze sau sunt locuri nescoase pentru ca directorii le dau pentru completare la cei cu relatii sau,prin relatii, sunt profesori care au cele 18 ore necesare dar mai iau ca sa castige mai mult. Am trimis la Prim-Ministrul Romaniei un mail cu aceste prableme sa fie analizate cu Ministerul Educatiei dar n-am primit niciun raspuns, nici macar faptul ca a fost primit.
09Ian.2019

Golescu 09 Ian. 2019 01:15:49

Este imoral sa obligi profesorii sa se titularizeze. Le dai haine ca armata sau le dai venituri neimpozabile ca la popi ca să accepte uniformizarea??? Unde e libertatea sangerie din Decembrie 89??? UNII PROFESORI CALIFICATI NU POT DA TITULARIZAREA. INGINERII SI TEOLOGII, CHIAR DACA AU GRADE DIDACTICE. Gradele lor didactice s-au uscat si le-au dat degeaba pe inspectii grele. De ce ? Inginerii de educatie tehnologica sunt obligati la titularizare sa prezinte postuniversitara de E.T. Teologii trebuie sa ia Binecuvantarea. PIEDICI date de Minister, Cum de Ministra trambiteaza ca obliga CALIFICATII LA TITULARIZARE??? Inginerii si Teologii predau necalificat din cauza MINISTERULUI. PENSIONARII NU DAU SUPLINIRE SI NICI POSTUNIVERSITARA DE ED:TEHN. DESFIINTATI PENSIONARII; BINECUVANTAREA SI POSTUNIVERSITARA; DRAGA PERIODICA MINISTRA ! Este imoral ca un om necorupt sa suporte acelasi director corupt, prost și netalentat anii multi. Schimba scoala odata cu noua suplinire. OPRITI SUPLINIREA IN SCOLI, CENTRALIZATI SUPLINIREA IN INSPECTORATE, CA SA NU APARA NOUA MICA CORUPTIE, PE LANGA CEA VECHE...
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2020
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
eNews Portal INVATAMANT
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2020


37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2020
Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton
Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare
37 de Teste pentru Evaluarea Nationala si Bacalaureat 2020
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Atentie: veti primi in fiecare zi un newsletter gratuit cu ultimele noutati din invatamantul gimnazial si liceal!